Προς το περιεχόμενο

Δύστροπος ενοικιαστής


Dimiisam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά είμαι νέα χρήστης και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το πως μπορεί σύμφωνα με το νόμο ένας ιδιοκτήτης σπιτιού να πει στον ενοικιαστή να φύγει, γιατί είμαι μικρή σε ηλικία και τώρα μαθαίνω τις νομικές λεπτομέρειες επί του θέματος. Πριν από ένα χρόνο κληρονομησα ένα διαμέρισμα 70τμ από τον πατέρα μου το οποίο νοικιάζεται ήδη στα 220 ευρώ πάνω από 5 χρόνια.
Δυστυχώς όμως έχω τεράστιο πρόβλημα με τους ενοικιαστες. Χρωστούσαν πολλά νοίκια τα οποία μετά από μεγάλη ένταση, πίεση και προσβολές εναντίον μου ξεχρεωσαν καθώς όταν το είχε ο πατέρας μου ήταν άρρωστος και δεν ασχολιόταν κάποιος από την οικογένεια με το σπίτι ώστε να διεκδικησουμε τα νοικια. Το πρόβλημα όμως δε σταματάει εκεί. Εκτός από το ότι κάθε μήνα καθυστερούν το νοίκι για πάνω από 20 μέρες μέχρι που φτάνω σε σημείο να μη θέλω να τελειώσει ο μήνας για να μην έρθω πάλι σε καυγάδες γιατί μαζί με το σπίτι αυτό κληρονόμησα και ένα δάνειο που πληρώνω με το νοίκι του σπιτιού γιατί είναι το μόνο μου μέσο για να το πληρώσω, αλλά δέχομαι και προσβολές τύπου δεν ντρέπομαι που δεν καταλαβαίνω την οικονομικη τους κατάσταση και ότι τους βγάζω κλέφτες κτλπ επειδή απλά ζητάω τα λεφτά μου. Αυτό το μήνα μάλιστα χειροτερεψαν τα πράγματα καθώς μου έστειλαν παραποιημενη αίτηση μείωσης τους ενοικίου λόγω Κορωνοιου ενώ δεν τη δικαιούνται και όταν τους είπα ότι ο λογιστής μου είπε ότι η αίτηση είναι λάθος με απείλησαν ότι επειδή η γυναίκα είναι άνεργη άμα θέλει δε μου δίνει λεφτά και φεύγει και να πάμε και δικαστικώς. Θα ήθελα σας παρακαλώ πάρα πολύ αν κάποιος γνωρίζει (επειδή όπως προείπα είμαι μικρή σε ηλικία και είμαι άσχετη ακόμα από τη διαδικασία) να μου πει πως ξεκινάμε τη διαδικασια για τους πω να φύγουν πριν την έξωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ελαχιστος χρονος συμβολαιου ειναι τα 3 χρονια. Αν δεν εχει υπαρξει νεο συμβολαιο, τοτε αφου ειναι 5 χρονια μεσα, θα πρεπει να το συζητησεις μαζι τους και να τους δωσεις ενα λογικο περιθωριο μεχρι να βρουν αλλο σπιτι.

Αν και δεν βλεπω να γλυτωνεις τους δικηγορους οπως τα περιγραφεις

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Μάκαρος το συμβόλαιο ανανεώθηκε ηλεκτρονικά στο όνομα μου από το όνομα του πατέρα μου πέρσι το Φλεβάρη και λήγει το Γενάρη του '21. Έχω από εκεί και πέρα δηλαδή δικαιωμα να τους πω να φύγουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προκειται για νεο συμβολαιο (που λογικα νεο ειναι αφου υπηρξε αλλαγη ιδιοκτητη, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος), τοτε οχι, δεν μπορεις να τους βγαλεις εξω πριν τα 3 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Dimiisam said:

@Μάκαρος το συμβόλαιο ανανεώθηκε ηλεκτρονικά στο όνομα μου από το όνομα του πατέρα μου πέρσι το Φλεβάρη και λήγει το Γενάρη του '21. Έχω από εκεί και πέρα δηλαδή δικαιωμα να τους πω να φύγουν; 

Εφόσον έγινε ανανέωση τότε ναι τους ειδοποιείς ότι Γενάρη του 21, την κάνουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Εφόσον έγινε ανανέωση τότε ναι τους ειδοποιείς ότι Γενάρη του 21, την κάνουλα

Αφου το σπιτι ηρθε στην ιδιοκτησια της δεν μιλαμε για νεο συμβολαιο, αφου οπως ειπε μπηκαν τα δικα της στοιχεια ? 

Ανανεωση συμβολαιου θα ειχαμε αν συνεχιζε στο ονομα του πατερα της.

Εγω πιστευω οτι εγινε νεο συμβολαιο και οχι ανανεωση του παλιου, αρα ισχυει και η 3ετια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dimiisam είπε

Οπότε δεν υπάρχει καμμια πιθανότητα να τους διώξω τώρα; 

ανετα με το νομο τους πετας εξω 

αυτα για 3 ετιες ειναι μαλακιες , απαξ και δε πληρωνει με δικηγορ τον εχεις βγαλει την επομενη στο δρομο 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsipakis είπε

ανετα με το νομο τους πετας εξω 

αυτα για 3 ετιες ειναι μαλακιες , απαξ και δε πληρωνει με δικηγορ τον εχεις βγαλει την επομενη στο δρομο 

Οι 3ετιες καθολου μαλακιες δεν ειναι, κανονικα ισχυουν. Και εγραψε οτι εχουν ξεχρεωσει τα νοικια αρα πως θα τους βγαλει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μάκαρος είπε

Οι 3ετιες καθολου μαλακιες δεν ειναι, κανονικα ισχυουν. Και εγραψε οτι εχουν ξεχρεωσει τα νοικια αρα πως θα τους βγαλει ? 

μαλακιες ειναι οι 3ετιες , το βρηκαν ολοι οι τζαμπατζηδες . 3 μερες να αργησει να πληρωσει εχει καθε δικαιωμα να τους βγαλει στο δρομο αλλα θελει δικηγορο 

το εχω κανει μια χαρα τους πετας εξω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μάκαρος είπε

Οι 3ετιες καθολου μαλακιες δεν ειναι, κανονικα ισχυουν. Και εγραψε οτι εχουν ξεχρεωσει τα νοικια αρα πως θα τους βγαλει ? 

Αφού αναφέρει πως κάθε μήνα τσακώνεται μαζί τους για το νοίκι.

 

Ε, απλά δεν θα τσακωθεί έναν μήνα, θα περάσουν 4 εβδομάδες, και ουπς!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις αν περιμένω χωρίς να πω κάτι μπορώ να τους πω να φύγουν. Έχουν ήδη καθυστερήσει σχεδόν 4 βδομάδες by the way. Μετά από όλο αυτό το σουσουρο με τη μείωση ενοικίου. Πάντως το συμβόλαιο γράφει ότι "Το παρόν αποτελει συνέχεια προηγούμενης μίσθωσης όταν ο ιδιοκτητης του ακινήτου ήταν (ο πατέρας μου)" 

Οπότε το να βάλω δικηγόρο είναι πιο νόμιμο από το ζητήσω απλά; 

(σορρυ για τις τόσες ερωτήσεις έχει βομβαρδίσει ο εγκέφαλος!) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι δικηγόρος γιατί α) δεν έχουμε το συμβόλαιο, β) δεν ξέρουμε τι ακριβώς έχει παιχτεί με τους ενοικιαστές, και γ) εκείνος θα κινήσει και θα σε ενημερώσεις για τις όποιες απαραίτητες διαδικασίες.

Συνεπώς, κάνε τον κόπο και συνάντησε έναν. Θα σε κατατοπίσει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Αν προκειται για νεο συμβολαιο (που λογικα νεο ειναι αφου υπηρξε αλλαγη ιδιοκτητη, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος), τοτε οχι, δεν μπορεις να τους βγαλεις εξω πριν τα 3 χρονια

Στην περίπτωση που ο ενοικιαστής δεν πληρώνει (ή έστω καθυστερεί) δεν έχει καμία σημασία αν έχει περάσει η τριετία.

5 ώρες πριν, Dimiisam είπε

Εν ολίγοις αν περιμένω χωρίς να πω κάτι μπορώ να τους πω να φύγουν. Έχουν ήδη καθυστερήσει σχεδόν 4 βδομάδες by the way. Μετά από όλο αυτό το σουσουρο με τη μείωση ενοικίου. Πάντως το συμβόλαιο γράφει ότι "Το παρόν αποτελει συνέχεια προηγούμενης μίσθωσης όταν ο ιδιοκτητης του ακινήτου ήταν (ο πατέρας μου)" 

Οπότε το να βάλω δικηγόρο είναι πιο νόμιμο από το ζητήσω απλά; 

(σορρυ για τις τόσες ερωτήσεις έχει βομβαρδίσει ο εγκέφαλος!) 

Το να βάλεις δικηγόρο δεν είναι πιο νόμιμο, είναι πιο αποτελεσματικό. Απλά να έχεις υπόψιν πως το min που μπορεί να σου κοστίσει η διαδικασία έξωσης είναι 500€.

Και φυσικά εννοείται πως κάτι τέτοιο δεν μπορείς να το κάνεις τώρα, λόγω κορονοϊού δεν δουλεύει σχεδόν τπτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...