Προς το περιεχόμενο

Mac os x 10.6.8


EUPAP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανεις τι είναι μια κόκκινη ένδειξη στην θύρα των ακουστικών ( όχι πάντα ) 

Ευχαριστώ 

 

Επεξ/σία από EUPAP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, EUPAP είπε

Γνωρίζει κανεις τι είναι μια κόκκινη ένδειξη στην θύρα των ακουστικών ( όχι πάντα ) 

Ευχαριστώ 

Αν εννοείς μέσα στην θύρα ένα κόκκινο φως , πολύ πιθανόν είναι το optical Audio output που υπάρχει στην θύρα των ακουστικών. Δοκιμασες και έβαλες Windows και εμφανίστηκε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ναι μεσα στην θυρα είναι ενα μικρό κόκκινο φως όχι ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει τα windows ! Όχι απλά σύνδεση τα ηχεία του υπολογιστή που είναι καρφακι και μετά από λίγο εμφανίστηκε ! είναι καμία ρύθμιση που πρέπει να κάνω καμιά επαναφορά ;

Και επάνω επάνω στην οθόνη δεξιά δεν μπορούσα να ρυθμίσω την ένταση του ήχου αλλά έφτιαξε δεν το δοκίμασα ξανά ! 

Επεξ/σία από EUPAP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EUPAP είπε

Ναι ναι μεσα στην θυρα είναι ενα μικρό κόκκινο φως όχι ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει τα windows ! Όχι απλά σύνδεση τα ηχεία του υπολογιστή που είναι καρφακι και μετά από λίγο εμφανίστηκε ! είναι καμία ρύθμιση που πρέπει να κάνω καμιά επαναφορά ;

Και επάνω επάνω στην οθόνη δεξιά δεν μπορούσα να ρυθμίσω την ένταση του ήχου αλλά έφτιαξε δεν το δοκίμασα ξανά ! 

Δείχνει δυσλειτουργία του συστήματος ήχου. Κάτι κόλλησε και νομίζει ότι έχεις σύνδεσει οπτική ίνα. Τόσο χρόνων λαπτοπ ίσως έχει θέμα και με την μπαταρία. Τώρα πέρα από το Windows υπάρχουν και κάποιες διανομές Linux , αλλά δεν ξέρω κατά ποσό είναι πλήρως συμβατές με το hardware του laptop. Ψαχτες μιας και από ότι βλέπω δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό μήνα !! Ωραία θα το δω και σας ευχαριστώ !! 

Δηλαδή αυτό το κόκκινο λαμπάκι δε θέλει ρυθμισμα έτσι θα στρώσει ούτε καθάρισμα για να καταλάβω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EUPAP είπε

Καλημέρα και καλό μήνα !! Ωραία θα το δω και σας ευχαριστώ !! 

Δηλαδή αυτό το κόκκινο λαμπάκι δε θέλει ρυθμισμα έτσι θα στρώσει ούτε καθάρισμα για να καταλάβω !!

Μάλλον θέλει καθάρισμα γιατί νομίζει ότι έχει μπει οπτική ίνα για αυτό ανάβει, αλλά μόνο τεχνικός μπορεί να το κάνει σωστά το καθάρισμα πιστεύω.Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ένα Nvram και smc reset μπας και ξεκολλήσει αν είναι θέμα software . Το ίδιο θα δεις να γίνεται σε περίπτωση που βάλεις ένα λειτουργικό που δεν έχει drivers για την κάρτα ήχου. Αλλά αφού λες τρέχει Mac OS δεν νομίζω να είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας και πάλι ! Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω 2 ram δυαρες 2+2 = 4 GB ,στο σύνολο ! Που μπορώ μπορώ  να δω από τιμές και να είναι συμβατές για τον υπολογιστή 

Ευχαριστώ !! 

Επεξ/σία από EUPAP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

περιμενε, τι ακριβως ψαχνεις...?

νομιζω οτι το imac early 2009 φοραει τις ιδιες ddr 3 (1066 ή 1067) αν ναι , εχω απο τον δικο μου δυο δυαρες...συνολο 4 GB ...

...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα antilogis 1975

Early 2006 1.83Ghz .έχει επάνω DDR2 1+1GB και έλεγα να του βάλω 2+2 

Δεν ξέρω αν είναι συμβατές 

Ευχαριστώ για την απάντηση 

Επεξ/σία από EUPAP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2020 στις 2:46 ΜΜ, EUPAP είπε

Καλημέρα antilogis 1975

Early 2006 1.83Ghz .έχει επάνω DDR2 1+1GB και έλεγα να του βάλω 2+2 

Δεν ξέρω αν είναι συμβατές 

Ευχαριστώ για την απάντηση 

Καλησπέρα παιδιά τελικά μπορώ να βρω ram ή όχι ! Και αν είναι σε τι κόστος περίπου !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2020 στις 2:20 ΠΜ, EUPAP είπε

Καλησπέρα παιδιά τελικά μπορώ να βρω ram ή όχι ! Και αν είναι σε τι κόστος περίπου !!

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις hack το firmware και να βάλεις του επόμενου μοντέλου (2007) το 2.1 για να μπορέσεις να βάλεις 4 gb ram. Που και πάλι από τα 4 θα αναγνωρίσει τα 3 gb νομίζω. Το είχα κάνει παλιά στο αντίστοιχο mac mini.

Οσο για το windows θα χρειαστεί να δουλεύει το dvd και να βρεις αν γίνεται windows 7 32bit γνησιο dvd για να περαστεί.

Με λίγα λόγια δεν ξέρω αν είσαι σε θέση να τα κάνεις όλα αυτά ή αν αξίζει τον κόπο. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις έστω το firmware και να μας πεις τελικά αν μπορείς να του βάλεις 4 gb ή όχι.

Εγώ μπόρεσα και τα έκανα όλα αυτά και στην ερώτησή σου αν εσύ μπορείς δεν ξέρω να σου απαντήσω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Atheatos σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες θα το τσεκαρω και ότι ότι θα σας στείλω ! 

Ευχαριστώ και πάλι !

Μια διευκρίνιση πως θα χακαρω το firmware δεν πρέπει να το κάνει κάποιος τεχνικός ;

Επεξ/σία από EUPAP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...