Προς το περιεχόμενο

Programming Blog/Site ιδέες/προτάσεις


masteripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά,

σκέφτομαι να φτιάξω 1 site που να ανεβάζω προγραμματιστικές παρουσιάσεις/εμπειρίες (κάτι μεταξύ site & blog)

Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα οπότε θα ήθελα και κάποιες ιδέες/προτάσεις στις παρακάτω "απαιτήσεις"

Καταρχάς νομίζω ότι η 1η "απαίτηση" είναι να είναι τζαμπέ...αν κάτι/κάπως/καποτε πάει καλύτερα το συζητάμε αλλά....

2ον χρειάζομαι κάτι έτοιμο όσον αφορά το θέμα της παρουσίασης (ακα template) αλλά θα προτιμούσα να μην είναι κάτι περίπλοκο και δαιδαλώδες ... ας είναι κάτι απλοικό ...άλλωστε εγώ απλώς θέλω να ανεβάζω posts τα οποία να είναι εύκολα στην ανεύρεση και να μπορώ να τα κατηγοριοποιήσω...για να το εξηγήσω καλύτερα, πριν απο πολλά φεγγάρια είχα κάνει λίγο PHP,JS,HTML,CSS...οπότε θα ήθελα κάτι του οποίου να μπορώ να βάλω εύκολα "χέρι"...οπότε ξαναγυρνάμε στην 1η απαίτηση το τζαμπε site να υποστηρίζει PHP όχι με την έννοια του τύπου μόνο μέσω WP/Joomla κτλ αλλά σε εντελώς βασικό επίπεδο...δηλαδή να μπορώ εύκολα και γρήγορα να κάνω αλλαγές...τώρα αν θα τα ρημάξω όλα είναι δικό μου θέμα.

Καλό θα ήταν να έχω email account και subdomain...

Έχω δει διάφορα αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ μήπως κάτι μου διαφεύγει.

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν έχω δοκιμάσει τίποτα ακόμα...

Απλώς έκανα μια εγγραφή στο InfinityFree και το ψάχνω...απ'οτι φαίνεται όλοι ασχολούνται με το wordPress και τα παραφερνάλια του και πρέπει να κάτσω να δω τι είναι...

Απο την άλλη έχω δει κάποια "σε πιο πρωταρχική" μορφή PHP + MySQL blogs τα οποία απ'ότι φαίνεται μάλλον θα μπορούσαν να με καλύψουν..

Να πω την μαύρη αλήθεια ..έτσι πως το κόβω...μάλλον για κάτι έτοιμο θα χρειαστώ όπως το WP αλλά θα προτιμούσα να πάρω κάτι απλοικό το οποίο όμως να στηθεί στην αρχή μόνο του (δηλάδη να ζητήσει τα βασικά) και μετά να αρχίζω να το πειράζω και να βάζω features

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wordpress είναι το πιο συνηθες. το ξεκινάς ως πολύ απλό και μετα μπορεις να κανεις πιο δυναμικό. και δε χρειαζεσαι καν γνώσεις προγραμματισμού

 

 δες κι εδω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, velociraptoras είπε

το wordpress είναι το πιο συνηθες. το ξεκινάς ως πολύ απλό και μετα μπορεις να κανεις πιο δυναμικό. και δε χρειαζεσαι καν γνώσεις προγραμματισμού

Ευχαριστώ για το tutorial...Δεν βλέπω να το αποφεύγω.

 

40 λεπτά πριν, Click4Money είπε

Μάλλον είναι για VPS...αλλά θα δω αν μου ταιριάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σκέφτεσαι να το κτίσεις μόνος με php & mysql σου δοκίμασε να δεις το framework laravel

Τώρα θα πεις..μα να μπω στην διαδικασία να μάθω ολόκληρο framework? Κοίτα. Όταν μάθαινα αυτό, το πρώτο task που είχα να κάνω για εκμάθηση ήταν control panel για blog. Ε τώρα άμα με τις βασικές γνώσεις μπορείς να φτιάξεις blog...λογικά με λίγη παραπάνω προσπάθεια θα φτάσεις εκεί που θέλεις! Είναι πολύ εύκολο(σε σχέση με plain php). Αν σκέφτεσαι php & mysql προτείνω αυτό!

Επιπλέον, αν δεις και σ' αρέσει ίσως βρεις πολλά πακέτα σε laravel τα οποία έχουν φτιάξει ένα σκελετό για αυτό που θες. 

Πιστεύω αν είναι να μπεις στον κόπο να μάθεις κάτι php-related, μάθε αυτό. Άσε που έχει μεγαλύτερη επεκτασιμότητα σε σύγκριση με wordpress.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Ponous είπε

Αφού σκέφτεσαι να το κτίσεις μόνος με php & mysql σου δοκίμασε να δεις το framework laravel

Τώρα θα πεις..μα να μπω στην διαδικασία να μάθω ολόκληρο framework? Κοίτα. Όταν μάθαινα αυτό, το πρώτο task που είχα να κάνω για εκμάθηση ήταν control panel για blog. Ε τώρα άμα με τις βασικές γνώσεις μπορείς να φτιάξεις blog...λογικά με λίγη παραπάνω προσπάθεια θα φτάσεις εκεί που θέλεις! Είναι πολύ εύκολο(σε σχέση με plain php). Αν σκέφτεσαι php & mysql προτείνω αυτό!

Επιπλέον, αν δεις και σ' αρέσει ίσως βρεις πολλά πακέτα σε laravel τα οποία έχουν φτιάξει ένα σκελετό για αυτό που θες. 

Πιστεύω αν είναι να μπεις στον κόπο να μάθεις κάτι php-related, μάθε αυτό. Άσε που έχει μεγαλύτερη επεκτασιμότητα σε σύγκριση με wordpress.

Αυτό είναι ενδιαφέρον...αν και με βλέπω για εδώ : https://code-projects.org/eblog-site-in-php-with-source-code/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...