Προς το περιεχόμενο

netis nano AP A1


kllado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Network manager ειναι αυτο που βλεπεις στο ρολοϊ διπλα και πατας για να ρυθμισεις τα του δικτυου σου, να σκαναρεις για δικτυα κλπ, συν ολο τα παρελκομενα που παιζουν απο πισω για να γινει αυτη η δουλεια. Βασικα, το εικονιδιο που βλεπεις εκει ειναι κατι σαν την κορυφη του παγοβουνου :P
Το mate, γενικα, χρησιμοποιει τα ιδια παρελκομενα με το gnome για τον network manager, οποτε οι οδηγιες ειναι ιδιες ακριβως. 

Αυτο με το hotspot δεν το καταλαβα. Θες δηλαδη να μοιραζεσαι την ενσυρματη συνδεση που εχεις, ασυρματα? Για να μπορει να γινει αυτο, πριν απο οτιδηποτε, θα πρεπει ο driver της καρτας σου να μπορει να την κανει να δουλεψει σαν access point. Και οπως θα δεις εδω, στη στηλη ap, δεν το κανουν ολοι οι drivers. Βεβαια, λεει οτι ο driver της δικης σου (rtl8192cu) το κανει...
https://wireless.wiki.kernel.org/en/users/drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jim_p είπε

Network manager ειναι αυτο που βλεπεις στο ρολοϊ διπλα και πατας για να ρυθμισεις τα του δικτυου σου, να σκαναρεις για δικτυα κλπ, συν ολο τα παρελκομενα που παιζουν απο πισω για να γινει αυτη η δουλεια. Βασικα, το εικονιδιο που βλεπεις εκει ειναι κατι σαν την κορυφη του παγοβουνου :P
Το mate, γενικα, χρησιμοποιει τα ιδια παρελκομενα με το gnome για τον network manager, οποτε οι οδηγιες ειναι ιδιες ακριβως. 

Αυτο με το hotspot δεν το καταλαβα. Θες δηλαδη να μοιραζεσαι την ενσυρματη συνδεση που εχεις, ασυρματα? Για να μπορει να γινει αυτο, πριν απο οτιδηποτε, θα πρεπει ο driver της καρτας σου να μπορει να την κανει να δουλεψει σαν access point. Και οπως θα δεις εδω, στη στηλη ap, δεν το κανουν ολοι οι drivers. Βεβαια, λεει οτι ο driver της δικης σου (rtl8192cu) το κανει...
https://wireless.wiki.kernel.org/en/users/drivers

ναι, αυτο ακριβώς είναι το ζήτημα, επειδή δεν υπάρχει στο γραφείο ασύρματο δίκτυο πήρα αυτό το usb για να έχω για τις ασύρματες συσκευές μου. Ο υπολογιστής έχει ενσύρματη σύνδεση οπότε δεν υπάρχει ζήτημα για αυτόν. Αυτό που αναφέρεις ως network manager, αυτό χρησιμοποιούσα για να δω αν δουλεύει και δεν έβλεπα τίποτα και για αυτό άνοιξα αυτό το θέμα. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο θα μπορούσε να γίνει μέσω γραμμής εντολών. Τo nano το χρησιμοποιούσα παλιότερα σε υπολογιστή widows και δούλευε άψογα. Τώρα που έκανα παντού τη μετάβαση σε λίνουξ διαπίστωσα ότι σε αυτό υπάρχει πρόβλημα. Θεωρείς ότι θα πρέπει να προχωρήσω στην αντικατάσταση του network manager με τις ρυθμίσεις του gnome (προσφέρει διαφορετικές για kde) ή υπαρχει η δυνατότητα να γίνει μέσω εντολών στο bash;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα εβαζα δοκιμαστικα το wicd οπως λεει το wiki για να δω αν παιζει το wifi, αν βρισκει δικτυα δηλαδη. Κανενα ομως απο τα 2, ουτε ο network manager, ουτε το wicd δεν μπορει να κανει τη δουλεια που θες, δηλαδη να κανεις το pc να δουλεψει σαν access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jim_p είπε

Εγω θα εβαζα δοκιμαστικα το wicd οπως λεει το wiki για να δω αν παιζει το wifi, αν βρισκει δικτυα δηλαδη. Κανενα ομως απο τα 2, ουτε ο network manager, ουτε το wicd δεν μπορει να κανει τη δουλεια που θες, δηλαδη να κανεις το pc να δουλεψει σαν access point.

Οπότε η αντικατασταση δεν θα λύσει το ζήτημα μου. Υπαρχει μήπως κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο;  ίσως αν το έβαζα να άλλαζε κάτι.  Μου κάνει εντύπωση που είναι δύσκολη η χρήση ως hotspot τη στιγμή που είναι πανεύκολη σε windows. Πιθανόν να χρειάζεται απλώς η εγκατάσταση κάποιων πακέτων που δεν είναι προεγκατεστημενα στη διανομη. Θεωρείς πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο και αν ναι, ποιο πρόγραμμα (ή πακετα) προτεινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις τα οσα λεει εδω στο πρωτο κομματι, πριν απο εκει που σου λεει να γραψεις διαφορα, σου δουλευει? 
https://www.linuxuprising.com/2018/09/how-to-create-wi-fi-hotspot-in-ubuntu.html

Η διαδικασια φαινεται να γινεται με τον network manager, που δεν ειχα ιδεα οτι μπορει να κανει κατι τετοιο. Το wicd σιγουρα δεν κανει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2020 στις 10:03 ΜΜ, jim_p είπε

Αν κανεις τα οσα λεει εδω στο πρωτο κομματι, πριν απο εκει που σου λεει να γραψεις διαφορα, σου δουλευει? 
https://www.linuxuprising.com/2018/09/how-to-create-wi-fi-hotspot-in-ubuntu.html

Η διαδικασια φαινεται να γινεται με τον network manager, που δεν ειχα ιδεα οτι μπορει να κανει κατι τετοιο. Το wicd σιγουρα δεν κανει :P

Λοιπόν, το δοκίμασα στο λαπτοπ, όπου έχω εγκατεστημένη την τρέχουσα έκδοση του ubuntu mate και όχι την LTS και δούλεψε άψογα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Το δοκίμασα ξανά στον σταθερό, εμφάνισε την ένδειξη «enable wifi» ενεργοποιημένη κανονικά (υπόψιν ότι δεν έχω ασύρματη κάρτα δικτύου στον σταθερό, μόνο ενσύμαρτη) αλλά για κάποιον περίεργο λόγο δεν μου ανοίγει από τον network manager το  "edit connections..." για να μπορέσω να ορίσω μία νέα ασύρματη σύνδεση και να συνδέσω τό netis. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Μπορείς να σκεφτείς τι άλλο μπορώ να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jim_p είπε

Το netis δεν θα το "προσθεσεις" στον network manager του σταθερου, θα πρεπει να στο δει απο μονος του. Δεν εχω να προτεινω κατι αλλο :(

Kαι στον φορητό υπολογιστή, για να μπορέσω να το κάνω hotspot έπρεπε να το προσθέσω στον network manager. Στον σταθερό παρατήρησα ότι δεν ανάβει το λαμπάκι του netis ενώ στον φορητό άναψε με τη σύνδεση. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να σε οδηγήσει στο να σκεφτείς κάτι ακόμη. Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου. Θεωρείς, μήπως, ότι οι αλλαγές που υπάρχουν στον τρέχοντα πυρήνα του Λίνουξ κάνουν τη διαφορά και ότι θα ήταν καλή λύση να εγκαθιστούσα την τρέχουσα έκδοση και στον σταθερό ή θα ήταν τζάμπα κόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπορεσεις να το κανεις hotsport θα σου ζητησε να κανεις bridge το ενσυρματο interface, εστω eth0 (παλια ονομασια των ενσυρματων interfaces), με το ασυρματο, εστω wlan0 (παλια ονομασια των ασυρματων interfaces) και να δημιουργηθει ετσι το br0 (φανταστικη ονομασια του bridged interface), Αυτο ναι, το ρυθμιζεις απο την εφαρμογη, γιατι δεν ειναι κατι που υπαρχει.
Αν ομως δεν υπαρχει ενα interface, πχ το ασυρματο, δεν σου δινεται η δυνατοτητα να το ρυθμισεις. Αλλα σε προηγουμενο ποστ σου, λες οτι υπαρχει κανονικα, αλλα δεν το δειχνει ο network manager, γιαυτο ειπα μετα οτι δεν εχω να προτεινω κατι αλλο.
Αυτη τη στιγμη δεν εχεις την ιδια εκδοση της διανομης και στα 2 συσηματα?

Για να δεις τι αλλαγες εχει ο καθε πυρηνας μπορεις να τσεκαρεις το kernelnewbies.org.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jim_p είπε

Για να μπορεσεις να το κανεις hotsport θα σου ζητησε να κανεις bridge το ενσυρματο interface, εστω eth0 (παλια ονομασια των ενσυρματων interfaces), με το ασυρματο, εστω wlan0 (παλια ονομασια των ασυρματων interfaces) και να δημιουργηθει ετσι το br0 (φανταστικη ονομασια του bridged interface), Αυτο ναι, το ρυθμιζεις απο την εφαρμογη, γιατι δεν ειναι κατι που υπαρχει.
Αν ομως δεν υπαρχει ενα interface, πχ το ασυρματο, δεν σου δινεται η δυνατοτητα να το ρυθμισεις. Αλλα σε προηγουμενο ποστ σου, λες οτι υπαρχει κανονικα, αλλα δεν το δειχνει ο network manager, γιαυτο ειπα μετα οτι δεν εχω να προτεινω κατι αλλο.
Αυτη τη στιγμη δεν εχεις την ιδια εκδοση της διανομης και στα 2 συσηματα?

Για να δεις τι αλλαγες εχει ο καθε πυρηνας μπορεις να τσεκαρεις το kernelnewbies.org.

Στους σταθερούς υπολογιστές (γραφείο και σπίτι) έχω την LTS έκδοση (18.04). Στον φορητό έχω την τρέχουσα. Όλα είναι ubuntu mate.

Όσον αφορά το interface του λαπτοπ, μέσα από τον network manager & το edit connections δημιούργησα νέα σύνδεση wifi και όρισα το mode ως hotspot και δούλεψε. Το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στους σταθερούς. Στον υπολογιστή του σπιτιού, παραδόξως, δούλεψε σωστά μία φορά (αυτό έγινε μόλις χθες) και μετά σταμάτησε να δουλεύει. Στο λαπτοπ δούλευε κανονικά και απρόσκοπτα από την πρώτη χρήση, παρόλο που έκανα ό,τι και στους σταθερούς υπολογιστές. Δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με το ίδιο το netis αλλά κάτι στο λειτουργικό. Με το που συνέδεα το netis στον σταθερό εμφανιζόταν η επιλογή για ενεργοποίηση wifi και εκεί σταματούσε κάθε λειτουργικότητα.... Τι γνώμη έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με το "την τρεχουσα" εννοεις την 19.10 ή την 20.04, τοτε κατεβασε το φρεσκο iso, γραψε το σε ενα στικακι και χρησιμοποιησε το για λιγο στο dekstop pc σαν live envirometn για να δεις τι κανει. Λογικα πεφτεις στην κατηγορια που λεω στο αλλο θεμα για παλιοτερο driver που δεν υποστηριζει ακομα (σωστα?) το hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2020 στις 11:56 ΠΜ, jim_p είπε

Αν με το "την τρεχουσα" εννοεις την 19.10 ή την 20.04, τοτε κατεβασε το φρεσκο iso, γραψε το σε ενα στικακι και χρησιμοποιησε το για λιγο στο dekstop pc σαν live envirometn για να δεις τι κανει. Λογικα πεφτεις στην κατηγορια που λεω στο αλλο θεμα για παλιοτερο driver που δεν υποστηριζει ακομα (σωστα?) το hardware.

λοιπόν, μετά πολλά δούλεψε επιτέλους. Διέγραψα ό,τι είχα κάνει στον network manager, τα έκανα όλα από την αρχή (για πολλοστή φορά)  μαζί μέ ένα update και ένα hard reset  από το κουμπάκι που έχει το netis και τώρα λειτουργεί όπως πρέπει. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου. Δεν ξέρω τι ακριβώς έφταιγε, αλλά τέλος καλό όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...