Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Χώρια που λένε έτος κατασκευής 2000, αλλά αν ψάξεις την άδεια θα είναι 4-5 χρόνια παλιότερη...

Και αν το επισημάνεις, η απάντηση θα είναι "η άδεια βγήκε 95, αλλά 2000 χτίστηκε".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Χαβαλές από μεγάλο μεσιτικό γραφείο

Νεόδμητο ετών 21

image.png.ca04d7813127309bd4bd269461c7ed04.png

 

Εν τω μεταξύ αν αυτό είναι Α+ εγώ είμαι ο νέος Πάπας της Ρώμης

Χώρια που λένε έτος κατασκευής 2000, αλλά αν ψάξεις την άδεια θα είναι 4-5 χρόνια παλιότερη...

Ιδανικο για φοιτητες λεει, γιατι ως γνωστον η Δραπετσωνα ειναι διπλα σε ολα τα ΑΕΙ-ΤΕΙ.

Μου θυμιζει το 2' απο μετρο που ελεγαν σε παλιοτερο ψαξιμο, και η ακτινα του σπιτιου στο χαρτη ηταν 700 μετρα απο το μετρο...

Παντως, υπαρχουν ακινητα που οι μεσιτες ή οι ιδιοκτητες δεν τα βγαζουν σε αγγελιες. Ειτε στομα -στομα ειτε αγγελια στη γειτονια. Τωρα δεν θελουν οι ιδιοκτητες τον καθε τυχαρπαστο; Ειναι αλλος λογος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Ιδανικο για φοιτητες λεει, γιατι ως γνωστον η Δραπετσωνα ειναι διπλα σε ολα τα ΑΕΙ-ΤΕΙ.

Μου θυμιζει το 2' απο μετρο που ελεγαν σε παλιοτερο ψαξιμο, και η ακτινα του σπιτιου στο χαρτη ηταν 700 μετρα απο το μετρο...

Παντως, υπαρχουν ακινητα που οι μεσιτες ή οι ιδιοκτητες δεν τα βγαζουν σε αγγελιες. Ειτε στομα -στομα ειτε αγγελια στη γειτονια. Τωρα δεν θελουν οι ιδιοκτητες τον καθε τυχαρπαστο; Ειναι αλλος λογος;

2' με το αυτοκίνητο... Αστεία πράγματα όντως 

Λογικά δεν θέλουν να μπλεξουν με τυχαίους, κορακια, αεριτζιδες κλπ.

Από την άλλη μπορεί να μένουν κοντά και να θέλουν να έχουν μια επαφή με τον άνθρωπο που πήρε το σπίτι τους για συναισθηματικους λόγος. Μπορεί να θέλουν κάποιον που αγαπάει την γειτονιά τους. 

Νομίζω κυρίως είναι για συναισθηματικους λόγους που σε έναν βαθμό είναι κατανοητοι ειδικά για μεγάλους ανθρώπους που εκεί μεγάλωσαν.

Από την άλλη... Κουτιά είναι που μας εξυπηρετούν στην διαβίωση και την προστασία μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την κοινότητα, ενδεχομένως το θέμα να έχει συζητηθεί με διάφορους τρόπους. Έχω παρατηρήσει ότι οι τιμές των ακινήτων έχουν κυριολεκτικά εκτοξευθεί σε απίστευτα, μη δικαιολογημένα επίπεδα και μάλιστα σε περιοχές που είναι εξαιρετικά υποβαθμισμένες (πχ Πλ. Βικτωρίας, Άγιος Παντελεήμονας). Με δεδομένο ότι η αγορά AirBNB είναι στον πάγο εδώ και 12 περίπου μήνες, μεγάλο μέρος της κοινωνίας (το πιο παραγωγικό ειδικά) είναι στο περίμενε όσο αφορά το επαγγελματικό και οικονομικό του μέλλον, οι αγορές εκ Κίνας αφορούν κυρίως νότια προάστια κτλ υπάρχει καμία λογική εξήγηση που συμβαίνει αυτή η τρομερή έκρηξη στις τιμές; Δίνουν οι τράπεζες μέσα σε αυτό το επισφαλές κλίμα δάνεια αβέρτα; Κατανοώ ότι τα ενοίκια αποτελούν δέλεαρ ως επένδυση αλλά ακόμα και αυτό συμβαίνει εν μέσω μιας καταιγίδας επαγγελματικής ανασφάλειας, κρατικών διαταγμάτων με μειώσεις ενοικίων σε εργαζόμενους πληττώμενων επιχειρήσεων κοκ

Θα ήθελα ειδικά γνώμες από μεσίτες ή άτομα που ήρθαν σε επαφή με μεσίτες για αγορά σπιτιού. Εντός 3 ετών φαίνεται να έχουμε προσεγγίσει πάλι μια δυσανάλογα μεγάλη φούσκα ακινήτων εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι (που είναι ακριβώς και το έναυσμα για αυτό το ποστ/άνοιγμα θέματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

οι τιμές των ακινήτων έχουν κυριολεκτικά εκτοξευθεί σε απίστευτα, μη δικαιολογημένα επίπεδα

Δηλαδή τρελάθηκαν οι ιδιοκτήτες και ζητάνε ότι να΄ ναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

οι αγορές εκ Κίνας αφορούν κυρίως νότια προάστια κτλ

οι αγορες εκ κινας οσων σκοπευουν να μετοικησουν, ναι αφορουν καλα ακινητα, και βορεια και νοτια.

υπαρχει και η γκρι αγορα ομως (φτηνα ακινητα, συνενωσεις κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Δηλαδή τρελάθηκαν οι ιδιοκτήτες και ζητάνε ότι να΄ ναι?

Αγαπητέ, είμαι ιδιοκτήτης ακινήτου ήδη το οποίο και έχω παραχωρήσει σε συγγενικό πρόσωπο. Προσπαθώ να καταλάβω τι δικαιολογεί 55000 για 50 τετραγωνικά μιας τρώγλης στην Πλ. Βικτωρίας ή τιμή 250 000Ε στους Αμπελόκηπους για σπίτι 100 τετραγωνικών του 1960 (ανακαινισμένο εν τούτοις). Οι μισθοί δεν άλλαξαν, οι τράπεζες δεν δίνουν δάνεια αβέρτα, σε αυτές τις περιοχές δεν αγοράζουν ξένοι για να τροφοδοτείται φούσκωμα τιμών. Το ερώτημα μου είναι, από πού προέρχονται οι αγοραστές που θα καταβάλουν τέτοια ποσά, για αυτό το ερώτημα μου δεν απευθύνεται σε θωρητικούς του πληκτρολογίου αλλά σε άτομα του χώρου. Αν μου απαντήσει κάποιος (μεσίτης ή αγοραστής), "βάζουμε τιμή 200 000 για σπίτι 40ετίας 80 τετραγωνικών στου Γκύζη" και πουλιέται, να πω ΟΚ, προφανώς κάποιοι έχουν λεφτά και αγοράζουν. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να μη γράψει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, αλλά αν απάνταγε κάποιος που ασχολείται με αγοραπωλησίες, να κατανοούσα την αιτία (που μου διαφεύγει).

Ας πούμε μια λογική απάντηση θα ήταν "με επιτόκιο καταθέσεων 0.01% επόμενο είναι να επιδιώξει κάποιος να πάρει σπίτι αντί να έχει λεφτά σε μια τράπεζα που έτσι και φαληρίσει, θα τα χάσει".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απαντησα, απλα δε σου αρεσε η απαντηση.

Η χρυση βιζα απαιτει επενδυση 250,000 σε ακινητο στην Ελλαδα. Οι κινεζοι που δε θελουν απλα να παρουν τη βιζα, αλλα σκοπευουν να ζησουν Ελλαδα, αγοραζουν ακινητα αξιας > 250,000 ευρω σε 'καλες' περιοχες.

Υπαρχει ομως και η γκρι αγορα, ανθρωπων που δε τους νοιαζει να ζησουν Ελλαδα αλλα απλα να παρουν τη βιζα. Αυτοι αγοραζουν οτι ναναι, αρκει να τους δωσει τη χρυση βιζα . Αυτο ανεβαζει τις τιμες. Σε πολλες περιπτωσεις αγοραζουν 2 και 3 "μικρα", αρκει το συνολο να βγει 250,000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που θα σου πω ειναι δυο λεξεις : μαυρο χρημα.

την τελευταια 3ετια (5ετια ειναι αλλα ειμαι αυστηρος)...εχει πεσει τοσο μαυρο χρημα στο μπανανισταν που μονο οι τυφλοι δεν ειδαν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

το ερώτημα μου δεν απευθύνεται σε θωρητικούς του πληκτρολογίου αλλά σε άτομα του χώρου.

Τότε γιατί ρωτάς εδώ και δεν απευθύνεσαι στα άτομα του χώρου? :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τα ακίνητα ήταν 10+ χρόνια σε πτώση, τότε που εισουν;

Τώρα τρέχατε ποδαράκια μου, και στις αγορές και στα ενοίκια

  Αγόρασα ακίνητα. Τότε μπορούσα να κατανοήσω την πτώση στις τιμές, την οποία και εκμεταλλεύτηκα. Τώρα δεν μπορώ να κατανοήσω την τρομερή αύξηση. Ούτε ΠΑΣΟΚ έχουμε, ούτε αύξηση 50% στους μισθούς όπως τη δεκαετία του 1990 ούτε την φούσκα που ακολούθησε την αύξηση του δανεισμού από τις τράπεζες τη δεκαετία 2000-2010 μετά την είσοδο στο ευρώ. Τι έγινε τώρα που άλλαξε τις τιμές στο Κέντρο της Αθήνας τόσο δραματικά;

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τότε γιατί ρωτάς εδώ και δεν απευθύνεσαι στα άτομα του χώρου? :)

Εδώ είναι forum στο οποίο μπορούν να τεθούν διάφορες ερωτήσεις και αντίστοιχα απαντήσεις. Ωραία όλα τα σχόλια, περιγράφουν την κατάσταση. Όσο αφορά το γκρίζο χρήμα, δεν υπήρχε και στην περίοδο των Μνημονίων; Γιατί δεν διατηρήθηκαν τότε οι τιμές στα ύψη και ειδικά με το φόβο του κουρέματος των καταθέσεων (που λογικά έπρεπε να διοχετεύσει γκρίζο, μαύρο και καθαρό χρήμα προς την κτηματαγορά, που είναι παραδοσιακά "ασφαλής" επένδυση. Ή τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι την κρίση του 2009). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αθηνα εχει ξεφυγει το πραγμα,αν δεν σας κραταει καποια δουλεια πηγαινετε επαρχια,βρισκετε πολυ καλυτερα σπιτια σε καλυτερες τιμες

Βρισκουν και τα κανουν(ναιναι ξερω προσφορα και ζητηση)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πολύ σημαντικό. Πλέον υπάρχει πολλή ζήτηση και λίγα σπίτια. Τον τελευταίο χρόνο έχουν αρχίσει και χτίζονται νέες οικοδομές. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Εδώ είναι forum στο οποίο μπορούν να τεθούν διάφορες ερωτήσεις και αντίστοιχα απαντήσεις. Ωραία όλα τα σχόλια, περιγράφουν την κατάσταση. Όσο αφορά το γκρίζο χρήμα, δεν υπήρχε και στην περίοδο των Μνημονίων; Γιατί δεν διατηρήθηκαν τότε οι τιμές στα ύψη και ειδικά με το φόβο του κουρέματος των καταθέσεων (που λογικά έπρεπε να διοχετεύσει γκρίζο, μαύρο και καθαρό χρήμα προς την κτηματαγορά, που είναι παραδοσιακά "ασφαλής" επένδυση. Ή τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι την κρίση του 2009). 

Ναι, αυτό είναι το point μου και μένα, πως εδώ ΔΕΝ είναι forum εξειδικευμένο σε ακίνητα, ΔΕΝ είναι στέκι μεσιτών, για αυτό και μου φαίνεται αστείο που ζητάς απαντήσεις από "άτομα του χώρου".

Επίσης στην περίοδο των μνημονίων υπήρχε ο φόβος ότι οι τιμές των ακινήτων θα πιάσουν πάτο, για αυτό δεν πλησίαζε κανένας τα ακίνητα, για αυτό οι τιμές τους ήταν σε ελεύθερη πτώση, για αυτό και την περίοδο 2015-2016 έπιασαν πάτο. Παραδοσιακά "ασφαλής" επένδυση - όπως σωστά επισήμανες και εσύ - ΗΤΑΝ πριν το 2009, ενώ από τότε έως και πρόσφατα η επένδυση σε ακίνητα έμοιαζε για τους περισσότερους ως τη μαλακία του αιώνα. Όσοι είχαν χρήματα 1.000 φορές καλύτερα στη Stroma Bank ή σε τράπεζα του εξωτερικού ή οτιδήποτε άλλο, όχι σε ακίνητα στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...