Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, evkar είπε

Ενδιαφέρον το θέμα με τα ακίνητα που ανοίξατε .Να πω κάτι από συγγενείς μου που κινούνται στο χώρο. 

Τι έχει γίνει στην Αθήνα ? Λόγω της μεγάλης εισροής μεταναστών ,όλο το κάτω κομμάτι της αγοράς έχει καλυφθεί από αυτούς. Έτσι σπίτια -τρώγλες σε κυψέλη , πλατεία Αττικής , Άγιο Παντελεήμονα και λοιπές ....δημοκρατικές δυνάμεις έχει βγει από την αγορά. Αυτό αυτόματα πιέζει προς τα πάνω τις καλύτερες κατηγορίες ακινήτων σε  καλύτερες περιοχές . Εκεί όμως δεν υπάρχουν αρκετά σπίτια για ενοικίαση , για αγορά είναι άλλη ιστορία . Αποτέλεσμα οι τιμές συνεχώς να ανεβαίνουν και σε συνδυασμό με την απίστευτη υπερφορολόγηση των ακινήτων (ο ΕΝΦΙΑ έχει κάνει μεγάλη ζημιά , αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία) οι τιμές θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν .Επειδή δε  ,κατά κανόνα,  οι ακινητάδες είναι νοικοκυρεμένοι άνθρωποι και δεν έχουν άμεσο ή επιτακτικό οικονομικό πρόβλημα  επιβίωσης δεν έχουν κανένα λόγο να ρίξουν τις τιμές . 

Θα κάνω μια πρόβλεψη , μέχρι το 2025 οι καλές έως πολύ καλές γκαρσονιέρες (ορόφου) θα έχουν 500 ευρώ ενοίκιο. Αν δεν είχε ξεσπάσει η πανδημία με την κρίση που έφερε τα ενοίκια θα είχαν ανέβει κατακόρυφα , να είστε σίγουροι για αυτό . 

Μιλάω πάντα για κατοικίες    όχι για επαγγελματική στέγη , γιατί στα καταστήματα-γραφεία μιλάμε για πλήρη κατάρρευση και τιμών και ζήτησης.

Έτσι είναι!!!!! Σαν παράδειγμα έχω το Γαλατσι, τα 75τμ ενοικιάζονται πλέον στ €700 (οι αγγελίες δεν μένουν πάνω από 1 εβδομάδα).

Εαν δεν φύγουμε από την λογική του θέλω να κατοικώ δίπλα από γονείς / πεθερικά (για να μου κρατούν τα παιδιά) και 5 λεπτά από την δουλειά, θα πληρώνουμε πολύ περισσότερα από το 40% του μισθού στα ενοίκια !!!!!

11 ώρες πριν, zoupous είπε

ετσι λενε αυτοι που θελουν να πουλησουν μονο.

Έτσι ακριβώς, εάν προσέξεις τις αγγελίες , ανακαινισμένα Airbnb πωλούνται σε σκοτωμένες τιμές αλλά σε υποβαθμισμένες περιοχές. Δεν θα ανακάμψει ο τουρισμό ούτε σε 5 χρόνια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Στην Νορβηγία που έμενα, οι τιμές των ακινήτων αντίστοιχα ακριβές και με δάνεια αντίστοιχα αλλά υπάρχει ένα μυστικό...

Η οικονομία βασίζεται στο πετρέλαιο οπότε αν κάποια στιγμή αυτό πέσει τότε οι τιμές των ακινήτων (μαζί με τους μισθούς) θα πάνε στον πάτο και το δάνειο θα μείνει εκεί που ήταν 

δηλ την ανοιξη 2020 που οι τιμες στο βαρελι πετρελαιο ηταν αρνητικες να φανταστω χαριζαν σπιτια αλλα δεν πηρες 2-3...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Μετα την πανδημία τα ακίνητα απλα θα απογειωθούν, για αυτο αν θελεις να κάνεις κίνηση καντην τωρα.

Γελάμε πραγματικά!!!!! Μετά την πανδημία θα απογειωθεί το δημόσιο χρέος (έχει είδη γίνει ) η μονοκαλλιέργεια του τουρισμού δεν θα ανακάμψει ούτε σε 5 χρόνια και σίγουρα σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα, μνημόνια και φόροι είναι το μόνο σίγουρο !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bjj-p είπε

δηλ την ανοιξη 2020 που οι τιμες στο βαρελι πετρελαιο ηταν αρνητικες να φανταστω χαριζαν σπιτια αλλα δεν πηρες 2-3...

Λάθος το έχεις καταλάβει, τα συμβόλαια Μαϊου ήταν αυτά που είχαν πέσει σε αρνητικές τιμές την ημέρα που έληγαν, όχι η πραγματική τιμή του πετρελαίου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, bjj-p είπε

δηλ την ανοιξη 2020 που οι τιμες στο βαρελι πετρελαιο ηταν αρνητικες να φανταστω χαριζαν σπιτια αλλα δεν πηρες 2-3...

Υποθετικα νούμερα, πραγματικά γεγονότα: η αξία στις κορωνες μου το '14 ήταν 1εκ ευρώ. Τώρα είναι 680.000 ευρώ.

Έχασα 300.000 ευρώ αλλά το δάνειο παραμένει ίδιο σε αξία.

Άνοιξη του 20 η κεντρική τράπεζα της Νορβηγίας κράτησε την αξία των τιμών πως; μηδενησε τους τόκους!!!

Από εκεί που το 19 έπαιρνα (υποθετικα) 3000 ευρώ τον χρόνο σε τόκους για το 20 πήρα ΜΗΔΈΝ!

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mourouzis2005 είπε

Διαφωνω με την αναλυση που αφορα τον μισθο. Θα πω πχ το εξης παραδειγμα: με την συζυγο δουλευουμε σε πολυ καλες δουλειες στη Γερμανια, ο μισθος ειναι απιστευτα καλος, καθαρες αποδοχες μαζι περιπου 10 000 Ε το μηνα. Δεν θα μπορουσαμε να αγορασουμε σπιτι στην πολη οπου ζουμε χωρις δανειο και αυτο γιατι οι τιμες ειναι αντιστοιχα εξωπραγματικες με την Αθηνα. Τα δε ενοικια ειναι φωτια, πληρωνουμε το αντιστοιχο που θα πληρωναμε στην Αθηνα ( ως ποσοστο μισθου). Τα ακινητα δεν ανηκουν σε ιδιωτες αλλα σε τεραστιες εταιρειες, οι οποιες πρακτικα χειραγωγουν τις τιμες των ακινητων για να αποκλεισουν ιδιωτες να τους ανταγωνιστουν και διαμορφωνουν τις υψηλες τιμες των ενοικιων. Το αποτελεσμα ειναι οτι κανεις δεν δυναται να αγορασει σπιτι σε λογικη τιμη για ιδιοικατοικηση ή εκμεταλλευση και αναγκαζεται να ενοικιασει σε υψηλη τιμη. Αυτο θα γινει σταδιακα και στην Ελλαδα. Ισως αυτο να εξηγει γιατι οι τιμες απογειωθηκαν και μαλλον θα μεινουν ετσι.

Δεν διαφωνώ σε αυτά που γράφεις. Η διαφορά είναι ότι η αύξηση των τιμών ακίνητων στην Γερμανία συνοδεύτηκε με αύξηση των μισθών και ανάπτυξη. Στην Ελλάδα, όμως, ήρθε με επενδυτές κυρίως από έξω που εάν δεν συνοδευτεί με ανάπτυξη την κάνει φούσκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, snot είπε

Δεν διαφωνώ σε αυτά που γράφεις. Η διαφορά είναι ότι η αύξηση των τιμών ακίνητων στην Γερμανία συνοδεύτηκε με αύξηση των μισθών και ανάπτυξη. Στην Ελλάδα, όμως, ήρθε με επενδυτές κυρίως από έξω που εάν δεν συνοδευτεί με ανάπτυξη την κάνει φούσκα

Και παλι δεν ισχυει. Θα σου πω χαρακτηριστικά οτι φετος πηρα αυξηση 2% στο μισθο μου, σε ορίζοντα 3ετιας θα εχω αυξηση μισθου 5%. Το ενοικιο φετος αυξηθηκε 15%, σε 2 χρονια θα γινει εκ νέου αυξηση γιατι η τιμη ενοικίου που πληρώνουμε ειναι μικροτερη απο την αναμενομενη. Δηλαδη έχεις "φτηνο ενοικιο", σου λεει ο ιδιοκτητης οτι αυτο ειναι αδικο για εκείνον και ζητα αυξηση συγκρινοντας με τους γυρω. Η ιδέα οτι στην Ευρώπη ο κοσμος βγαζει φραγκα ενω στην καημενη Ελλαδιτσα αδικουμαστε ειναι κενη περιεχομενου. Η αληθεια ειναι οτι αναλογικα οι Ευρωπαιοι βγαζουν και ξοδευουν το ιδιο: 30% παει στο νοικι, 30% λογαριασμούς και μετακινηση, 40% φαι, εξοδος/διασκεδαση, ενδυση, αποταμιευση. Πρακτικα ξεκινας με γκολ 60-70% για να επιβιωνεις απλως, εξ ου και ειναι ονειρο θερινης νυκτος να αποταμιευσεις-επενδυσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αύξηση στο ενοίκιο όμως είναι ρυθμισμενη αποτελεί ένα % επί του τιμαριθμου 

https://www.taxheaven.gr/rentrates/2021

Πρακτικά τώρα θα έπρεπε να είναι αρνητική και το ενοίκιο μειωμένο αλλά αυτό ποτέ δεν γίνεται.

Στην Νορβηγία ανά ένα χρόνο τα ενοίκια φυσικά και ανεβαίνουν κάθε χρόνο (τουλάχιστον πριν 3-4 χρόνια)

Νομίζω πως αν δεν έχει συμφωνηθει κάτι άλλο στο συμβόλαιο οποιαδήποτε άλλη αύξηση είναι παράνομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Η ιδέα οτι στην Ευρώπη ο κοσμος βγαζει φραγκα ενω στην καημενη Ελλαδιτσα αδικουμαστε ειναι κενη περιεχομενου.

Κάτσε γιατί θα μας παλαβώσεις...

Βγάζεις με τη γυναίκα σου ένα δεκάρικο το μήνα, δηλαδή για πες μας, πόσα χαλάς από αυτά, εκτός του ενοικίου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, mourouzis2005 said:

Και παλι δεν ισχυει. Θα σου πω χαρακτηριστικά οτι φετος πηρα αυξηση 2% στο μισθο μου, σε ορίζοντα 3ετιας θα εχω αυξηση μισθου 5%. Το ενοικιο φετος αυξηθηκε 15%, σε 2 χρονια θα γινει εκ νέου αυξηση γιατι η τιμη ενοικίου που πληρώνουμε ειναι μικροτερη απο την αναμενομενη. Δηλαδη έχεις "φτηνο ενοικιο", σου λεει ο ιδιοκτητης οτι αυτο ειναι αδικο για εκείνον και ζητα αυξηση συγκρινοντας με τους γυρω. Η ιδέα οτι στην Ευρώπη ο κοσμος βγαζει φραγκα ενω στην καημενη Ελλαδιτσα αδικουμαστε ειναι κενη περιεχομενου. Η αληθεια ειναι οτι αναλογικα οι Ευρωπαιοι βγαζουν και ξοδευουν το ιδιο: 30% παει στο νοικι, 30% λογαριασμούς και μετακινηση, 40% φαι, εξοδος/διασκεδαση, ενδυση, αποταμιευση. Πρακτικα ξεκινας με γκολ 60-70% για να επιβιωνεις απλως, εξ ου και ειναι ονειρο θερινης νυκτος να αποταμιευσεις-επενδυσεις. 

Και τότε πως καταφέρνουν όλοι όσοι ζουν στη Γερμανία να αποταμιεύουν και να αγοράζουν ακίνητα όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην ίδια τη Γερμανία; 
 

Πολύ ζοφερά τα περιγράφεις και δε νομίζω πως έχουν έτσι τα πράγματα - ειδικά για την περίπτωση της Γερμανίας μάλιστα...

10 hours ago, kirileman said:

Breaking news: Οι ζητούμενες τιμές στις περιοχές που δουλεύω αρχίζουν να πέφτουν δειλά-δειλά! Δεν το ακούσατε από εμένα.

Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο για τις περιοχές που ψάχνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Κάτσε γιατί θα μας παλαβώσεις...

Βγάζεις με τη γυναίκα σου ένα δεκάρικο το μήνα, δηλαδή για πες μας, πόσα χαλάς από αυτά, εκτός του ενοικίου ;

Δεν νομιζω οτι ανηκω στο μεσο ορο του Γερμανου ή μετανάστη στη Γερμανια. Ακομα κι ετσι, ενα σπιτι 40ετιας 80τμ σε προαστιο κι οχι κέντρο (δηλαδη χρειαζεσαι αυτοκινητο, σουρτα φερτα μεστην πολη για το σχολειο και δουλειά κοκ) δεν υπαρχει κατω απο 600 - 700 000. Ειναι το αναλογα του να βγαζουν 3000 δυο ατομα στην Ελλαδα και να αγοραζουν σπιτι 200 000. Το ποσα ξοδευω εγω κι η γυναικα μου δεν θα το αναλυσω, γιατι στο τελος θα καταληξουμε να μου κανουν καποιοι μαθημα. Δεν ειναι το θεμα μου αν μου φτανουν ή οχι, ειναι οτι η προοπτική σε ολες τις ευρωπαϊκές χωρες ειναι παρομοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, arispz είπε

Έτσι είναι!!!!! Σαν παράδειγμα έχω το Γαλατσι, τα 75τμ ενοικιάζονται πλέον στ €700 (οι αγγελίες δεν μένουν πάνω από 1 εβδομάδα).

Εαν δεν φύγουμε από την λογική του θέλω να κατοικώ δίπλα από γονείς / πεθερικά (για να μου κρατούν τα παιδιά) και 5 λεπτά από την δουλειά, θα πληρώνουμε πολύ περισσότερα από το 40% του μισθού στα ενοίκια !!!!!

Έτσι ακριβώς, εάν προσέξεις τις αγγελίες , ανακαινισμένα Airbnb πωλούνται σε σκοτωμένες τιμές αλλά σε υποβαθμισμένες περιοχές. Δεν θα ανακάμψει ο τουρισμό ούτε σε 5 χρόνια!!!

Έχει ξαναειπωθεί αυτό το επιχείρημα με σπίτια κοντά σε δουλειές γονείς πεθερικά κτλ, και η απάντηση παραμένει η ίδια, ζήτηση πάλι θα υπάρχει αλλά σε άλλη περιοχή αντί για την περιοχή που μένουν γονείς πεθερικά και κοντά σε δουλειές, έτσι θα αυξηθούν οι τιμές κάπου αλλού και πάλι θα μπαίνουν κάποιοι εδώ και θα λένε, στην τάδε περιοχή ζητάνε 700 ευρώ για 70-80τμ κτλ κτλ, και να μην πήγαιναν στα 700 αλλά στα 600 η 550 λιγότερα μεν αλλά θα έβρισκαν πάλι κάποιοι να πούνε ότι είναι και πάλι πολλά επειδή μπορεί το ακίνητο να είναι του 60-70 μπορεί να είναι σε μάπα περιοχή χωρίς το ένα το άλλο εγκληματικοτητα συγκοινωνίες κτλ κτλ. 

Οι λόγοι για τους οποίους έχουν αυξηθεί οι τιμές των ακινήτων έχουν αναφέρει άπειρες φορές και είναι γνωστοί, τόσο σε αυτό το thread όσο και σε άλλα, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο θέμα των βραχυχρόνιων.......

Οι κάτοχοι τέτοιων σπιτιών ΕΠΕΝΔΥΣΑΝ αναβαθμίζοντας τα σπίτια.......έριξαν χρήμα στην αγορά και έδωσαν δουλειά σε τεχνιτες κτλ επαγγέλματα που σχετίζονται .....

Ο Ενοικιαστής δεν επένδυσε πουθενά.

Απλά χαιρεται που η προσπάθεια των παραπάνω βρήκε εμπόδια σε μια τεχνιτη κρίση για μερικές μίζες από εμβόλια.......

 

 

Επεξ/σία από alexioannou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, alexioannou είπε

Στο θέμα των βραχυχρόνιων.......

Οι κάτοχοι τέτοιων σπιτιών ΕΠΕΝΔΥΣΑΝ αναβαθμίζοντας τα σπίτια.......έριξαν χρήμα στην αγορά και έδωσαν δουλειά σε τεχνιτες κτλ επαγγέλματα που σχετίζονται .....

Ο Ενοικιαστής δεν επένδυσε πουθενά.

 

 

Τι κουλά λες ρε φίλε? Οταν συντηρείς την περιουσία σου, λέγεται επένδυση? 

Εδω νοικιαζουν ακομα σπιτια με μαρμαρινο νιπτηρα κ σωληνωσεις εξωτερικες μεσα στο σπιτι...

Επεξ/σία από bill_zaf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...