Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

Όσο για το τι ακριβώς κάνει η πλειοψηφία έχω σχηματίσει άποψη επειδή γνωρίζω από πρώτο χέρι, στα 15 λεπτά που τους παίρνει συνήθως ο έλεγχος δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν όλα όσα περιέγραψες.

Τουλάχιστον το «κανένας» με bold γράμματα κιόλας, έγινε η πλειοψηφία 

Κατι είναι κι αυτό 

10 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του σε αυτή τη δουλειά.

Το ότι η αμοιβή για έκδοση ΠΕΑ έχει φτάσει σε επίπεδο "ένα βραδάκι στην ταβέρνα, μια χωριάτικη και μια πατάτες" αλλά και το ότι κάποιοι συνάδελφοι επιλέγουν τον "σύντομο" δρόμο, δεν πάει να πει απολύτως τίποτα. 

Έτσι ακριβώς 

το βασικότερο δε είναι ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν και τι κάνουν, αμ τα κάνουν τσάτρα Πάτρα και τα μαγειρεύουν για να τα ξεπετάνε, αμ βγάζουν και ότι αποτέλεσμα τους κατέβει, χωρίς να έχουν καν την ελάχιστη εμπειρία να «κόψουν» με το μάτι ένα διαμέρισμα για να δουν που θα πρέπει να πάει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Τουλάχιστον το «κανένας» με bold γράμματα κιόλας, έγινε η πλειοψηφία 

Κατι είναι κι αυτό 

Ε ναι, δεν θέλω να γίνομαι υπερβολικός, θέλω να είμαι δίκαιος. Μέσα στους εκατοντάδες ενεργειακούς επιθεωρητές που υπάρχουν ίσως κάποιος να κάνει όλα αυτά που περιέγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@AristidisZΚαλά, πες το ψέματα αυτό. Μόνο τα σεμινάρια του 2011-2012 να είχαν παρακολουθήσει (που μας είχαν βάλει να κάνουμε επί πληρωμή τότε), θα είχαν πάρει σεφεστατη μυρωδιά για έστω και αδρομερή κατάταξη, μακροσκοπικά μιλώντας πάντα. 

Εχω δει να βγάζουν δράκους (και προς τα πάνω και προς τα κάτω). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Ε ναι, δεν θέλω να γίνομαι υπερβολικός, θέλω να είμαι δίκαιος. Μέσα στους εκατοντάδες ενεργειακούς επιθεωρητές που υπάρχουν ίσως κάποιος να κάνει όλα αυτά που περιέγραψες.

Το κάνουν όσοι δεν ζουν από τα ΠΕΑ, έχουν μια άλφα πελατεία, συμφωνούν σε μια αξιοπρεπή αμοιβή και έχουν μια γνώση του αντικείμενου και την στοιχειώδη επαγγελματική ευσυνειδησία να κάνουν σωστά τη δουλειά τους 

Τωρα αν αυτοί είναι 1, 5, 10 ή 100 δε μπορώ να το ξέρω, μόνο για τον εαυτό μου μπορώ να σου πω τι κάνω  

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

@AristidisZΚαλά, πες το ψέμματα αυτό. Μόνο τα σεμινάρια του 2011-2012 να είχαν παρακολουθήσει (που μας είχαν βάλει να κάνουμε επί πληρωμή τότε), θα είχαν πάρει σεφεστατη μυρωδιά για έστω και αδρομερή κατάταξη, μακροσκοπικά μιλώντας πάντα. 

Εχω δει να βγάζουν δράκους (και προς τα πάνω και προς τα κάτω). 

Ε ναι, και εγώ είχα ξεκινήσει από τους πρώτους, με άπειρο διάβασμα και συζήτηση στο michanikos, και παρόλα αυτά αν δεν έκανα και τα σεμινάρια πάλι κάποια πράματα δε θα τα μάθαινα, γενικά υπάρχουν απίστευτες λεπτομέρειες αν θες να είσαι απόλυτα τυπικός 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ο μηχανικός πρέπει απλώς να αναφέρει τα τετραγωνικά στο πιστοποιητικό, όχι να μετράει.

Κανονικά πρέπει να μετρήσει ο ίδιος τον χώρο που επιθεωρεί, αυτό το συμπέρασμα είχαμε τόσο από σεμινάρια που είχα πάει πριν χρόνια όπως και από συζητήσεις με μηχανικούς που τους τυχαιναν συχνά πυκνά περιπτωσεις ακινήτων με ένα σωρό θέματα όπως αυθαίρετες επεκτάσεις, μη νομιμοποιημενοι ημιυπαίθριοι, τετραγωνικά χώρου σε απόκλιση με την άδεια, το συμβόλαιο το Ε9, ιδιοκτήτες να γκρινιάζουν στον μηχανικό να βάλει ίδια επιφάνεια με ότι δήλωσαν αυτοί στο Ε9 για να μην έχουν θέμα με εφορείες κτλ, ο μηχανικός γράφει ότι μετρήσει και τα υπόλοιπα είναι προβλήματα του ιδιοκτήτη. 

Βεβαια, η μερίδα αυτή μηχανικών που ανέφερα, αντί να τσακώνονται με τον κάθε πελάτη, γράφουν ότι λέει το συμβολαιο η η άδεια επάνω και είναι και οι δύο μεριές ευχαριστημένες.

34 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το κάνουν όσοι δεν ζουν από τα ΠΕΑ, έχουν μια άλφα πελατεία, συμφωνούν σε μια αξιοπρεπή αμοιβή και έχουν μια γνώση του αντικείμενου και την στοιχειώδη επαγγελματική ευσυνειδησία να κάνουν σωστά τη δουλειά τους 

Τωρα αν αυτοί είναι 1, 5, 10 ή 100 δε μπορώ να το ξέρω, μόνο για τον εαυτό μου μπορώ να σου πω τι κάνω  

Ε ναι, και εγώ είχα ξεκινήσει από τους πρώτους, με άπειρο διάβασμα και συζήτηση στο michanikos, και παρόλα αυτά αν δεν έκανα και τα σεμινάρια πάλι κάποια πράματα δε θα τα μάθαινα, γενικά υπάρχουν απίστευτες λεπτομέρειες αν θες να είσαι απόλυτα τυπικός 

Και εγώ στο Michanikos συχναζα τότε, θυμάμαι την βαβούρα που υπήρχε για το θέμα όταν ήταν οι ελάχιστες αμοιβές και δεν τις τηρουσαν όλοι μέχρι που έγιναν αλλαγές, ξεκινούσε να πάει ο μηχανικός στον πελάτη για το ραντεβού αλλά στον δρόμο τον έπαιρνε τηλ. ο πελάτης να του πει ότι βρήκαμε άλλον με χαμηλότερη τιμή από την κατώτατη και ότι μπλα μπλα.. ο αλλος να έχει κάνει την μισή διαδρομή να τρώει άκυρο και να ρίχνει καντήλια στο φόρουμ.....

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, Joshua21 said:

Ε ναι, δεν θέλω να γίνομαι υπερβολικός, θέλω να είμαι δίκαιος. Μέσα στους εκατοντάδες ενεργειακούς επιθεωρητές που υπάρχουν ίσως κάποιος να κάνει όλα αυτά που περιέγραψες.

Ναι αλλά όταν το χαρτί χρειάζεται απλά για το τυπικό, ο ιδιοκτήτης θα επιλέξει τέτοιους μονο και μονο επειδή είναι αρκετά φτηνότεροι. Γι' αυτό λέω ότι έχω αμφιβολίες ότι λένε την αλήθεια αν δεν έχει βγει για εξοικονομώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thresh είπε

Ναι αλλά όταν το χαρτί χρειάζεται απλά για το τυπικό, ο ιδιοκτήτης θα επιλέξει τέτοιους μονο και μονο επειδή είναι αρκετά φτηνότεροι. Γι' αυτό λέω ότι έχω αμφιβολίες ότι λένε την αλήθεια αν δεν έχει βγει για εξοικονομώ.

Mπορώ να σου εξηγήσω τον λόγο για τον οποίο τα ΠΕΑ συνήθως δεν είναι αντιπροσωπευτικά, αλλά θα τραβήξει μακριά η βαλίτσα και δεν είναι του παρόντος νήματος 

Πάντως δεν είναι μόνο γιατί τα ΠΕΑ γίνονται στο πόδι, υπάρχουν κάποιες μεθοδολογίες που ακολουθούνται που εκ των πραγμάτων σε οδηγούν σε λανθασμένα νούμερα 

Το πιο χαρακτηριστικό από όλα, τα παροπλισμένα συστήματα θέρμανσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thresh είπε

Ναι αλλά όταν το χαρτί χρειάζεται απλά για το τυπικό, ο ιδιοκτήτης θα επιλέξει τέτοιους μονο και μονο επειδή είναι αρκετά φτηνότεροι. Γι' αυτό λέω ότι έχω αμφιβολίες ότι λένε την αλήθεια αν δεν έχει βγει για εξοικονομώ.

Κοίτα, φανταζόμουν πως η δουλειά για την έκδοση του ΠΕΑ ήταν πολύ πιο απλή, δεν περίμενα όλα αυτά που περιέγραψαν παραπάνω. Ε εάν πράγματι ισχύουν όλα όσα περιέγραψαν, τότε και εγώ έχω αμφιβολίες για το αν λένε την αλήθεια.

Όχι πως έχει σημασία βέβαια, γιατί όπως εξήγησα παραπάνω άχρηστο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Να έγραφες και που ακριβώς κάνω λάθος καλά θα ήταν.

Μα δεν κανείς πουθενά λάθος εσύ ρε μάστορα. Είσαι ο υπερεπιστήμονας, τα έχουμε πει. Εκτός από νομικαριος, στο μεσοδιάστημα έγινες τραπεζικός, τώρα και μηχανικός. Εύγε νέε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Μα δεν κανείς πουθενά λάθος εσύ ρε μάστορα. Είσαι ο υπερεπιστήμονας, τα έχουμε πει. Εκτός από νομικαριος, στο μεσοδιάστημα έγινες τραπεζικός, τώρα και μηχανικός. Εύγε νέε μου.

Απαξιώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί είναι άχρηστο το ΠΕΑ για κάποιον που θέλει πχ να νοικιάσει ένα διαμέρισμα;

edit: Εννοώ για τον υποψήφιο μισθωτή.

Ας δώσω την απάντηση ο ίδιος.

«Σκοπός του μέτρου, που προβλέπεται από τον Ν. 4122/2013, είναι να υπάρχει ολοκληρωμένη ενημέρωση των ενδιαφερόμενων για το προς μίσθωση ή πώληση ακίνητο, ώστε η ενεργειακή κατηγορία του κτηρίου να αναδειχθεί σε βασικό κριτήριο της λήψης της όποιας απόφασης. Κι αυτό καθώς η κατανάλωση ενέργειας για τις βασικές ανάγκες του ακινήτου αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος των λειτουργικών εξόδων του κι αυτό θα πρέπει να συνυπολογιστεί από τους ενδιαφερόμενους πριν τη σύναψη μίσθωσης ή αγοράς».

https://www.naftemporiki.gr/story/1676122/me-energeiako-pistopoiitiko-oles-oi-aggelies-polisismisthosis-akiniton-apo-tin-protoxronia

Επεξ/σία από kirileman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2021 στις 1:37 ΜΜ, kirileman είπε

Γιατί είναι άχρηστο το ΠΕΑ για κάποιον που θέλει πχ να νοικιάσει ένα διαμέρισμα;

edit: Εννοώ για τον υποψήφιο μισθωτή.

Ας δώσω την απάντηση ο ίδιος.

«Σκοπός του μέτρου, που προβλέπεται από τον Ν. 4122/2013, είναι να υπάρχει ολοκληρωμένη ενημέρωση των ενδιαφερόμενων για το προς μίσθωση ή πώληση ακίνητο, ώστε η ενεργειακή κατηγορία του κτηρίου να αναδειχθεί σε βασικό κριτήριο της λήψης της όποιας απόφασης. Κι αυτό καθώς η κατανάλωση ενέργειας για τις βασικές ανάγκες του ακινήτου αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος των λειτουργικών εξόδων του κι αυτό θα πρέπει να συνυπολογιστεί από τους ενδιαφερόμενους πριν τη σύναψη μίσθωσης ή αγοράς».

https://www.naftemporiki.gr/story/1676122/me-energeiako-pistopoiitiko-oles-oi-aggelies-polisismisthosis-akiniton-apo-tin-protoxronia

Φαντάζομαι εννοείς για κάποιον που θέλει να εκμισθώσει το διαμέρισμα του, σωστά?

Επειδή πέρα από τον αριθμό ασφαλείας που πρέπει να βάλει στη δήλωση μίσθωσης δεν θα του χρησιμεύσει σε τίποτα απολύτως, η πλειοψηφία των ενοικιαστών δεν ζητάει καν να το δει.

edit: Εφόσον εννοείς τον μισθωτή, η νομοθεσία δεν προβλέπει με κάποιο τρόπο να ενημερώνεται ο μισθωτής για την ενεργειακή κλάση του ακινήτου. Όπως έγραψα και παραπάνω, η μόνη υποχρέωση του ιδιοκτήτη είναι να βάλει τον αριθμό ασφαλείας στη δήλωση μίσθωσης, και αυτό κατόπιν εορτής, δλδ μέχρι και 1-2 μήνες μετά την έναρξη της μίσθωσης.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john1987 είπε

Έχει σκεφτεί κανείς επένδυση σε ακίνητο του τύπου αγορά με δάνειο και πληρωμή του μεγαλύτερου μέρους με το ενοίκιο; 

Αυτά στην Αμερική. Εδώ τέλος όσοι πρόλαβαν το έκαναν πριν 20 χρόνια που παίρναν δάνεια με αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...