Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Xorxhs! είπε

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό μεσιτικό γραφείο για την πώληση σπιτιού στου Γκύζη?

Γνώμη μου, σίγουρα όχι στα μεγάλα τύπου αλυσίδα (remax, aspis, goldenhome κλπ). 

Βρίσκεις κάποια κοντά στην περιοχή, και πας από κει και μιλάς να κόψεις πόσο σοβαρός είναι ο μεσίτης και τι θα σου πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό μεσιτικό γραφείο για την πώληση σπιτιού στου Γκύζη?

Ψάχνω σπίτι τα τελευταία 2 χρόνια στην περιοχή, δεν μπορώ να προτείνω κανέναν. Κανένας μεσίτης που έχω συναναστραφεί δεν έχει βοηθήσει στο παραμικρό να γίνει ευκολότερα, η όποια συναλλαγή. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να υπογράψεις το κωλόχαρτο της ανάθεσης. Προσπάθησε να το πουλήσεις μόνος σου.

Αν είναι καθαρό από βάρη, ιδιοκτησιακό καθεστώς και αυθαιρεσίες και ζητήσεις μία λογική τιμή,  θα το πουλήσεις εύκολα.

Επεξ/σία από DhZou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Γνώμη μου, σίγουρα όχι στα μεγάλα τύπου αλυσίδα (remax, aspis, goldenhome κλπ). 

Βρίσκεις κάποια κοντά στην περιοχή, και πας από κει και μιλάς να κόψεις πόσο σοβαρός είναι ο μεσίτης και τι θα σου πει

Γιατί ξηγιέσαι έτσι ρε φιλαράκι; Δεν είμαστε εμείς σοβαροί; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

fixed, επειδή δουλεύω σε μια από τις 3 που ανέφερες.

όχι ρε γαμώτο, και σε συμπαθούσα :D

προσωπικά έχω πολύ κακή εμπειρεία με όλους αυτούς, αλλά μην πηδάω το θέμα εδώ που είναι άσχετο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

όχι ρε γαμώτο, και σε συμπαθούσα :D

προσωπικά έχω πολύ κακή εμπειρεία με όλους αυτούς, αλλά μην πηδάω το θέμα εδώ που είναι άσχετο...

Αυτοί οι 3 μαζί πρέπει να έχουν αθροιστικά πάνω από 2.000 άτομα. Ε, πόσους από αυτούς γνώρισες; Σαν να μου λες ότι έχεις κακή εμπειρία με τις γυναίκες (κάρχιες 😄).

 

1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό μεσιτικό γραφείο για την πώληση σπιτιού στου Γκύζη?

Έχω άτομο (δεν εννοώ εμένα) που είναι σκυλί μαύρο και με μεγάλους τζίρους. Δεν ξέρω αν έχει χρόνο, αν θες ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό μεσιτικό γραφείο για την πώληση σπιτιού στου Γκύζη?

Αν δεν είσαι μακριά από το ακίνητο, μην απευθυνθείς σε κανένα μεσιτικό. Θα σου πάρει ένα 2%-5% επί της τιμής πώλησης και δε σου προσφέρει κάτι που δεν μπορείς να κάνεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι μεσιτες στην Ελλαδα ειναι απλα ενα αστειο. Εκτος και αμα εισαι εκτος πόλης και δεν εχεις χρονο. Βεβαια ακομα και σε αυτη τη περιπτωση απλα κανονιζεις συγκεκριμενες ημερομηνιες για viewings.

Είναι πολυ δελεαστικό για αγοραστή να μην πληρώσει τα κερατιατικά του μεσίτη που ουσιαστικά το μονο που κανει ειναι να σου δείξει το ακινητο και να εισπαξεί ενα 2% (χωρις φπα). Οπότε σιγουρα θα έχεις μεγαλυτερη ζητηση στο ακινητο σου με το που το βαλεις αγγελια χωρις μεσιτη.

11 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αυτοί οι 3 μαζί πρέπει να έχουν αθροιστικά πάνω από 2.000 άτομα. Ε, πόσους από αυτούς γνώρισες; Σαν να μου λες ότι έχεις κακή εμπειρία με τις γυναίκες (κάρχιες 😄).

 

Έχω άτομο (δεν εννοώ εμένα) που είναι σκυλί μαύρο και με μεγάλους τζίρους. Δεν ξέρω αν έχει χρόνο, αν θες ρωτάω.

ειχα κοιταξει καποια ακινητα με μεσιτες απο αυτες τις εταιριες.

Το ψεμα που ελεγαν δεν περιγραφεται. Εκει νευριαζα. Διοτι φιλε μου γιατι σε πληρωνω εγω πχ σαν αγοραστης? σε πληρωνω υποτιθεται διοτι δουλευεις για να μου δωσεις το best deal, μην μου λες φουσκωμενα νουμερα και νομιζεις οτι δεν εχω ιδεα μονο και μονο για να τσεπωσεις το 2%.

It doesnt make sense αυτη την πατεντα που εχουν Ελλαδα οι μεσιτες, ουσιαστικα τα παιρνουν και απο τους δυο χωρις να δουλευουν για οφελος κανενος περα απο τι τους συμφερει.

Επεξ/σία από Anonymous11
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Anonymous11 είπε

ειχα κοιταξει καποια ακινητα με μεσιτες απο αυτες τις εταιριες.

Το ψεμα που ελεγαν δεν περιγραφεται. Εκει νευριαζα. Διοτι φιλε μου γιατι σε πληρωνω εγω πχ σαν αγοραστης? σε πληρωνω υποτιθεται διοτι δουλευεις για να μου δωσεις το best deal, μην μου λες φουσκωμενα νουμερα και νομιζεις οτι δεν εχω ιδεα μονο και μονο για να τσεπωσεις το 2%.

It doesnt make sense αυτη την πατεντα που εχουν Ελλαδα οι μεσιτες, ουσιαστικα τα παιρνουν και απο τους δυο χωρις να δουλευουν για οφελος κανενος περα απο τι τους συμφερει.

Αμ δεν υποτίθεται κάτι τέτοιο, άλλα λένε οι εντολές που σου πετάνε στην μούρη να υπογράψεις, απλά ορίζουν το ποσό που συμφωνείς να τους δώσεις αν προχωρήσεις με ακίνητο που σου έχουν υποδείξει αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kirileman είπε

fixed, επειδή δουλεύω σε μια από τις 3 που ανέφερες.

Δεν πιστεύω να δουλεύεις στη Remax;;;; Δεν έχω δει πιο πρόστυχους ανθρώπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αμ δεν υποτίθεται κάτι τέτοιο, άλλα λένε οι εντολές που σου πετάνε στην μούρη να υπογράψεις, απλά ορίζουν το ποσό που συμφωνείς να τους δώσεις αν προχωρήσεις με ακίνητο που σου έχουν υποδείξει αυτοί.

εννοω οτι αφου σε πληρωνω μου παρεχεις καποια υπηρεσία. Υποτιθεται οτι η υπηρεσια που μου παρεχεις σαν μεσιτικο ειναι να δουλευεις για το συμφερον μου.

Στην ελλαδα δεν υπαρχει αυτο εφοσον οι μεσιτες τα παιρνουν και απο τον αγοραστη και απο τον πωλητη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Anonymous11 είπε

εννοω οτι αφου σε πληρωνω μου παρεχεις καποια υπηρεσία. Υποτιθεται οτι η υπηρεσια που μου παρεχεις σαν μεσιτικο ειναι να δουλευεις για το συμφερον μου.

Ξέρω τι εννοείς, και σου λέω πως κάνεις λάθος. Το ποια ακριβώς υπηρεσία θα σου παρέχει ο μεσίτης (και φυσικά θα πληρωθεί για αυτή) προκύπτει από το ιδιωτικό συμφωνητικό που υπογράφετετε, και όχι από ποια υπηρεσία εσύ προσωπικά φαντάζεσαι πως θα έπρεπε να σου παρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...