Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

 οι αυξητικές τάσεις που υπήρχαν μέχρι και τον Φεβρουάριο θα συνεχιστούν.

Οι αυξητικές τάσεις που λες αφορούσαν συμβόλαια που έκλεισαν μέσα στο 19 και υπεγράφησαν στις αρχές του 20. Στην πραγματικότητα οι τιμές είχαν τάσεις σταθεροποίησης. Περιμένουμε τα συμβόλαια Ιουνίου και Ιουλίου για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το πόσο ο covid19 επηρέασε την κτηματαγορά. Δεν θα κάνω ακόμα πρόβλεψη για τους επόμενους μήνες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, NobodyRankXV είπε
2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι, αν ένα σπίτι έχει εμπορική αξία ας πούμε 50.000€ και ο ιδιοκτήτης του ζητάει 80.000€ δεν θα κάνει καμία διαφορά αν το ρίξει στις 75 ή και στις 70.

τα 10 χιλιάρικα είναι διαφορά φίλε μου, άσχετα με την εμπορική αξία δεν παύει να ρίχνει την τιμή που είχε ορίσει.

Με τον τρόπο που σκέφτεσαι χάνεις την ουσία, και η ουσία είναι ότι πτώση τιμής κατά 10k δεν θα κάνει καμία απολύτως διαφορά. Και τα 70 και τα 80 είναι εκτός πραγματικότητας, απούλητο θα μείνει ούτως ή άλλως.

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Οι αυξητικές τάσεις που λες αφορούσαν συμβόλαια που έκλεισαν μέσα στο 19 και υπεγράφησαν στις αρχές του 20. Στην πραγματικότητα οι τιμές είχαν τάσεις σταθεροποίησης. Περιμένουμε τα συμβόλαια Ιουνίου και Ιουλίου για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το πόσο ο covid19 επηρέασε την κτηματαγορά. Δεν θα κάνω ακόμα πρόβλεψη για τους επόμενους μήνες.

Αυτό στα bold απλά δεν ισχύει, οι τιμές είχαν ανοδικές τάσεις.

Επίσης εγώ τουλάχιστον δεν χρειάζεται να δω τα συμβόλαια, ήδη γνωρίζω πως όλοι κρατάνε αμυντική στάση και άρα θα είναι λίγα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Με τον τρόπο που σκέφτεσαι χάνεις την ουσία, και η ουσία είναι ότι πτώση τιμής κατά 10k δεν θα κάνει καμία απολύτως διαφορά. Και τα 70 και τα 80 είναι εκτός πραγματικότητας, απούλητο θα μείνει ούτως ή άλλως.

Αυτό στα bold απλά δεν ισχύει, οι τιμές είχαν ανοδικές τάσεις.

Επίσης εγώ τουλάχιστον δεν χρειάζεται να δω τα συμβόλαια, ήδη γνωρίζω πως όλοι κρατάνε αμυντική στάση και άρα θα είναι λίγα.

Εντάξει, εγώ λέω ότι ισχύει και νομίζω ότι είμαι αρκετά μέσα στα πράγματα. Έχω ξεκάθαρη εικόνα από Νότια Προάστια και μια γενική εικόνα πανελλαδικά. Στις αρχές του χρόνου, οι τιμές στα Νότια και στο κέντρο είχαν τάση συγκράτησης (ακόμα δεν υπήρχαν εξελίξεις στο Ελληνικό) και τα συμβόλαια που έγιναν -το ξαναγράφω- ήταν συμβόλαια που έκλεισαν μέσα στο 2019. Η πρόβλεψη μιλούσε για συγκράτηση τιμών μέσα στο 20, οι δε Κινέζοι, από τα τέλη του 19 είχαν ήδη αρχίσει να στρέφονται σε νεότερες και καλύτερες κατασκευές, με αποτέλεσμα παλιά διαμερίσματα που πωλούνταν μέχρι τότε στις 250.000 ευρώ, τώρα αντιμετώπιζαν δυσκολίες. Ήταν ξεκάθαρο ότι η Χρυσή εποχή της Golden Visa -που τα 60τμ του 1960 στο Κουκάκι αγοράζονταν στις 180.000- είχε περάσει. Δεν θα τελείωνε, αλλά περιμέναμε μια ομαλοποίηση. Οι επενδυτικές εταιρείες που μας έφερναν Κινέζους αγοραστές, ήταν σαφείς ως προς την αλλαγή των ζητήσεων. Ακόμα και τα άρθρα που μπορεί να διαβάσει κανείς, μιλούν για "κεκτημένη ταχύτητα από το 2019". Δυστυχώς, δεν θα μάθουμε ποτέ τι θα συνέβαινε, γιατί ήρθε ο covid και ανέτρεψε πλήρως τα δεδομένα, δεν πρόλαβε δηλαδή να αποτυπωθεί αυτό που περιγράφω στις συμβολαιογραφικές πράξεις και αν τώρα υπάρχει μείωση, φυσικά οφείλεται στην πανδημία.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kirileman είπε

Εντάξει, εγώ λέω ότι ισχύει και νομίζω ότι είμαι αρκετά μέσα στα πράγματα. Έχω ξεκάθαρη εικόνα από Νότια Προάστια και μια γενική εικόνα πανελλαδικά. Στις αρχές του χρόνου οι τιμές στα Νότια και στο κέντρο, είχαν τάση συγκράτησης (ακόμα δεν υπήρχαν εξελίξεις στο Ελληνικό) και τα συμβόλαια που έγιναν -το ξαναγράφω- ήταν συμβόλαια που έκλεισαν μέσα στο 2019. Η πρόβλεψη μιλούσε για συγκράτηση τιμών μέσα στο 20, οι δε Κινέζοι από τα τέλη του 19 είχαν ήδη αρχίσει να στρέφονται σε νεότερες και καλύτερες κατασκευές, με αποτέλεσμα παλιά διαμερίσματα που πωλούνταν μέχρι τότε στις 250.000 ευρώ, τώρα αντιμετώπιζαν δυσκολίες. Ήταν ξεκάθαρο ότι η Χρυσή εποχή της Golden Visa -που τα 60τμ του 1960 στο Κουκάκι αγοράζονταν στις 180.000- είχε περάσει. Δεν θα τελείωνε, αλλά περιμέναμε μια ομαλοποίηση. Οι επενδυτικές εταιρείες που μας έφερναν Κινέζους αγοραστές, ήταν σαφείς ως προς την αλλαγή των ζητήσεων. Ακόμα και τα άρθρα που μπορεί να διαβάσει κανείς, μιλούν για "κεκτημένη ταχύτητα από το 2019". Δυστυχώς δεν θα μάθουμε ποτέ τι θα συνέβαινε, γιατί ήρθε ο covid και ανέτρεψε πλήρως τα δεδομένα, δεν πρόλαβε δηλαδή να αποτυπωθεί αυτό που περιγράφω στις συμβολαιογραφικές πράξεις και αν τώρα υπάρχει μείωση, φυσικά δεν οφείλεται στην πανδημία.

Εγώ πάλι νομίζω πως είμαι ακόμα πιο μέσα στα πράγματα, τώρα που το είπα αυτό φαίνομαι πιο γνώστης από σένα? :P

Πάντως το ότι οι Κινέζοι άρχισαν να στρέφονται σε νεώτερες και καλύτερες κατασκευές δείχνει πως όντως τα παλιά διαμερίσματα που είχαν ανέβει τώρα αντιμετωπίζουν δυσκολίες, αλλά ταυτόχρονα τα νεώτερα και καλύτερα έχουν περισσότερη ζήτηση και άρα αυξητικές τάσεις, μία η άλλη δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι νομίζω πως είμαι ακόμα πιο μέσα στα πράγματα, τώρα που το είπα αυτό φαίνομαι πιο γνώστης από σένα? :P

Πάντως το ότι οι Κινέζοι άρχισαν να στρέφονται σε νεώτερες και καλύτερες κατασκευές δείχνει πως όντως τα παλιά διαμερίσματα που είχαν ανέβει τώρα αντιμετωπίζουν δυσκολίες, αλλά ταυτόχρονα τα νεώτερα και καλύτερα έχουν περισσότερη ζήτηση και άρα αυξητικές τάσεις, μία η άλλη δηλαδή.

Τα νεότερα και καλύτερα έχουν εδώ και μερικούς μήνες να ανταγωνιστούν  ένα απόθεμα κάποιων εκατοντάδων χιλιάδων σύγχρονων διαμερισμάτων που ξαναβγήκαν στην αγορά (με άδεια μετά το 2006), τα οποία λόγω ΦΠΑ ήταν στα αζήτητα ενώ τώρα όχι, άρα δεν είναι μία η άλλη.

Όπως και να 'χει, καταθέτουμε τις απόψεις μας και αυτοί που μας διαβάζουν κρατούν ή απορρίπτουν ό,τι θέλουν.

I have spoken. :)

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kirileman είπε

Τα νεότερα και καλύτερα έχουν εδώ και μερικούς μήνες να ανταγωνιστούν  ένα απόθεμα κάποιων εκατοντάδων χιλιάδων σύγχρονων διαμερισμάτων που ξαναβγήκαν στην αγορά (με άδεια μετά το 2006), τα οποία λόγω ΦΠΑ ήταν στα αζήτητα ενώ τώρα όχι, άρα δεν είναι μία η άλλη.

Κατά τη γνώμη σου δηλαδή, τα 10 τελευταία χρόνια δεν έχει πουληθεί κανένα απολύτως διαμέρισμα από αυτά που έχουν κατασκευαστεί μετά το 2006? Γιατί ούτε λίγο ούτε πολύ αυτό μας λες...

22 λεπτά πριν, kirileman είπε

Όπως και να 'χει, καταθέτουμε τις απόψεις μας και αυτοί που μας διαβάζουν κρατούν ή απορρίπτουν ό,τι θέλουν.

Εννοείται αυτό.

22 λεπτά πριν, kirileman είπε

I have spoken. :)

Ούγκ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Κατά τη γνώμη σου δηλαδή, τα 10 τελευταία χρόνια δεν έχει πουληθεί κανένα απολύτως διαμέρισμα από αυτά που έχουν κατασκευαστεί μετά το 2006? Γιατί ούτε λίγο ούτε πολύ αυτό μας λες...

Εννοείται αυτό.

Ούγκ!

Δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω στις επινοήσεις σου, γιατί βλέπω πού το πας. Συνέχισε τα ουγκ (χωρίς τόνο) με τον Lacepo... (πρέπει στο παρελθόν να του έχω φάει γκόμενα, δεν εξηγείται αλλιώς)

https://www.capital.gr/arthra/3407810/anoigei-o-dromos-gia-tin-anastoli-efarmogis-fpa-sta-adiatheta-akinita

"Αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον να διαπιστωθεί αν το μέτρο θα αποδώσει καρπούς, δεδομένου και του μεγάλου όγκου αδιάθετων ακινήτων στην αγορά, τα οποία προσδοκάται να διοχετευθούν και σε εγχώριους και σε αλλοδαπούς επενδυτές."

 

https://www.in.gr/2020/01/30/economy/oikonomikes-eidiseis/pros-polisi-100-xiliades-akinita-xoris-fpa-oi-times-tous/amp/#aoh=15950835418251&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=Από %1%24s

Η αναστολή του ΦΠΑ στα ακίνητα αναμένεται να ταράξει τα νερά της κτηματαγοράς καθώς εκτιμάται ότι θα προκαλέσει:

  • Αύξηση αγοραπωλησιών και μείωση του κόστους για την απόκτηση νεόδμητων κατοικιών. Οπως εξηγούν οι ειδικοί της αγοράς τους επόμενους μήνες οι κατασκευαστές θα επιδιώξουν να απαλλαγούν από το στοκ των αδιάθετων ακινήτων προκειμένου να αποκτήσουν ρευστότητα και να επενδύσουν τα κεφάλαια που θα αντλήσουν στην ανέγερση νέων ακινήτων. Εργολάβοι και κατασκευαστές για να «ξεφορτωθούν» τα σπίτια που τους έμειναν στα χέρια λόγω της κρίσης και της υψηλής φορολογίας τους θα επιλέξουν να ρίξουν τις τιμές για να πουληθούν γρηγορότερα.
  • Μείωση των τιμών πώλησης των παλαιών ακινήτων. Από τη στιγμή που θα ξεπαγώσει η αγορά των νεόδμητων ακινήτων και οι επενδυτές θα στραφούν σε αυτά, οι ιδιοκτήτες παλαιών κατοικιών χάνουν το πλεονέκτημα της χαμηλής φορολογίας. Ετσι, για να προσελκύσουν το ενδιαφέρον των υποψήφιων αγοραστών θα αναγκαστούν να μειώσουν τις τιμές πώλησης των ακινήτων τους προκειμένου αυτά να αλλάξουν γρηγορότερα χέρια.
  • Επιστροφή της αντιπαροχής. Το πάγωμα του ΦΠΑ εκτιμάται ότι θα ξαναβάλει την αντιπαροχή στον χάρτ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω στις επινοήσεις σου, γιατί βλέπω πού το πας.

Πόσο προβλέψιμος...

8 λεπτά πριν, kirileman είπε

Συνέχισε τα ουγκ (χωρίς τόνο)

Ουγκ!

Happy? :D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kirileman είπε

Δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω στις επινοήσεις σου, γιατί βλέπω πού το πας. Συνέχισε τα ουγκ (χωρίς τόνο) με τον Lacepo... (πρέπει στο παρελθόν να του έχω φάει γκόμενα, δεν εξηγείται αλλιώς)

https://www.capital.gr/arthra/3407810/anoigei-o-dromos-gia-tin-anastoli-efarmogis-fpa-sta-adiatheta-akinita

"Αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον να διαπιστωθεί αν το μέτρο θα αποδώσει καρπούς, δεδομένου και του μεγάλου όγκου αδιάθετων ακινήτων στην αγορά, τα οποία προσδοκάται να διοχετευθούν και σε εγχώριους και σε αλλοδαπούς επενδυτές."

https://www.in.gr/2020/01/30/economy/oikonomikes-eidiseis/pros-polisi-100-xiliades-akinita-xoris-fpa-oi-times-tous/amp/#aoh=15950835418251&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=Από %1%24s

Η αναστολή του ΦΠΑ στα ακίνητα αναμένεται να ταράξει τα νερά της κτηματαγοράς καθώς εκτιμάται ότι θα προκαλέσει:

  • Αύξηση αγοραπωλησιών και μείωση του κόστους για την απόκτηση νεόδμητων κατοικιών. Οπως εξηγούν οι ειδικοί της αγοράς τους επόμενους μήνες οι κατασκευαστές θα επιδιώξουν να απαλλαγούν από το στοκ των αδιάθετων ακινήτων προκειμένου να αποκτήσουν ρευστότητα και να επενδύσουν τα κεφάλαια που θα αντλήσουν στην ανέγερση νέων ακινήτων. Εργολάβοι και κατασκευαστές για να «ξεφορτωθούν» τα σπίτια που τους έμειναν στα χέρια λόγω της κρίσης και της υψηλής φορολογίας τους θα επιλέξουν να ρίξουν τις τιμές για να πουληθούν γρηγορότερα.
  • Μείωση των τιμών πώλησης των παλαιών ακινήτων. Από τη στιγμή που θα ξεπαγώσει η αγορά των νεόδμητων ακινήτων και οι επενδυτές θα στραφούν σε αυτά, οι ιδιοκτήτες παλαιών κατοικιών χάνουν το πλεονέκτημα της χαμηλής φορολογίας. Ετσι, για να προσελκύσουν το ενδιαφέρον των υποψήφιων αγοραστών θα αναγκαστούν να μειώσουν τις τιμές πώλησης των ακινήτων τους προκειμένου αυτά να αλλάξουν γρηγορότερα χέρια.
  • Επιστροφή της αντιπαροχής. Το πάγωμα του ΦΠΑ εκτιμάται ότι θα ξαναβάλει την αντιπαροχή στον χάρτ

μπα με τετοια εμφανιση αγαπη μου δεν νομιζω :D

 

ουγκ!

Επεξ/σία από Lacepo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι νομίζω πως είμαι ακόμα πιο μέσα στα πράγματα, τώρα που το είπα αυτό φαίνομαι πιο γνώστης από σένα? :P

Πάντως το ότι οι Κινέζοι άρχισαν να στρέφονται σε νεώτερες και καλύτερες κατασκευές δείχνει πως όντως τα παλιά διαμερίσματα που είχαν ανέβει τώρα αντιμετωπίζουν δυσκολίες, αλλά ταυτόχρονα τα νεώτερα και καλύτερα έχουν περισσότερη ζήτηση και άρα αυξητικές τάσεις, μία η άλλη δηλαδή.

Δεν υπάρχει το μια η άλλη. Είμαι στην αγορά για ακίνητο στην Αθήνα τον τελευταίο χρόνο, οι τιμές πέφτουν τους τελευταίους μήνες συνεχώς. Σταμπαρισμένα ακίνητα, και διαφορετικού προφίλ. Και νέα και παλαιά.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dante80 είπε

Δεν υπάρχει το μια η άλλη. Είμαι στην αγορά για ακίνητο τον τελευταίο χρόνο, οι τιμές πέφτουν τους τελευταίους μήνες συνεχώς. Σταμπαρισμένα, ίδια ακίνητα, διαφορετικού προφίλ.

Κάπου χάθηκες, άλλο πράγμα οι τιμές που ζητάνε στις αγγελίες, και άλλο η τρέχουσα εμπορική αξία δλδ οι τιμές που μπορούν να πιάσουν. Το τι μπορούν να πιάσουν μπορεί να φανεί μόνο από τις πράξεις που γίνονται, όχι από τις αγγελίες.

Τα συγκεκριμένα ακίνητα που έχεις σταμπάρει προφανώς ήταν εξ αρχής υπερτιμημένα, για αυτό και βλέπεις τις ζητούμενες τιμές να πέφτουν συνεχώς τους τελευταίους μήνες.

Μόλις τώρα, Dark_Nightfall είπε

Κύριοι ,σε ποιον να απευθυνθώ για εκτίμηση εμπορικής αξίας ακινήτου ;

Υπάρχουν επαγγελματίες (πιστοποιημένοι) εκτιμητές ακινήτων, έχουμε και λίστα:

https://www1.gsis.gr/ektimites/

Αλλιώς για μια πιο "μπακαλίστικη" εκτίμηση μπορείς να απευθυνθείς και σε κάποιον μεσίτη που δραστηριοποιείται στην περιοχή που βρίσκεται το ακίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάπου χάθηκες, άλλο πράγμα οι τιμές που ζητάνε στις αγγελίες, και άλλο η τρέχουσα εμπορική αξία δλδ οι τιμές που μπορούν να πιάσουν. Το τι μπορούν να πιάσουν μπορεί να φανεί μόνο από τις πράξεις που γίνονται, όχι από τις αγγελίες.

Τα συγκεκριμένα ακίνητα που έχεις σταμπάρει προφανώς ήταν εξ αρχής υπερτιμημένα, για αυτό και βλέπεις τις ζητούμενες τιμές να πέφτουν συνεχώς τους τελευταίους μήνες.

Κατάλαβα. Υπό αυτή την έννοια, προτείνεται η αγορά το αμέσως επόμενο διάστημα λόγω αύξησης τιμών, ή να περιμένω ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Κατάλαβα. Υπό αυτή την έννοια, προτείνεται η αγορά το αμέσως επόμενο διάστημα λόγω αύξησης τιμών, ή να περιμένω ακόμα;

Εξαρτάται πως πιστεύεις πως θα πάμε με τον κορονοϊό, αν ποντάρεις στο ότι θα έχουμε νέο lockdown τότε θα περιμένεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...