Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, tarantules είπε

Μερική ανάθεση.Και βέβαια θα πληρωθούν και από τη μεριά μου.

Μάλλον εννοείς απλή ανάθεση. Είναι μέχρι να την πατήσουν και να τους πιστολιάσει κάποιος. Να τους υπογράψει πχ ο σύζυγος και ιδιοκτήτης να είναι η σύζυγος ή το παιδί τους. Μετά θα βάλουν μυαλό.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kirileman είπε

Μάλλον εννοείς απλή ανάθεση. Είναι μέχρι να την πατήσουν και να τους πιστολιάσει κάποιος. Να τους υπογράψει πχ ο σύζυγος και ιδιοκτήτης να είναι η σύζυγος ή το παιδί τους. Μετά θα βάλουν μυαλό.

Δεν νομίζω.Άπαξ και έχουν την υπογραφή σου σε τρέχουν και τα παίρνουν τα χρήματα.Δεν είναι κορόϊδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tarantules είπε

Δεν νομίζω.Άπαξ και έχουν την υπογραφή σου σε τρέχουν και τα παίρνουν τα χρήματα.Δεν είναι κορόϊδα.

Αν είσαι ο ιδιοκτήτης ναι. Αν δεν είσαι, η σύμβαση είναι για τα σκουπίδια. Και το αρχικό μου ερώτημα ήταν, πώς ξέρουν ότι είσαι; Επειδή απλώς τους το είπες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αν είσαι ο ιδιοκτήτης ναι. Αν δεν είσαι, η σύμβαση είναι για τα σκουπίδια. Και το αρχικό μου ερώτημα ήταν, πώς ξέρουν ότι είσαι; Επειδή απλώς τους το είπες;

Που θες να ξέρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, glenngould είπε

Ξέρουμε πού θα έχει μετρό στη Θεσσαλονίκη για να αποφασίσω για σπίτι;

https://el.wikipedia.org/wiki/Μετρό_Θεσσαλονίκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η πανδημία δεν έριξε τις τιμές πάντως. Ειδικά στα νεόδμητα βλέπουμε τα κλασικά 3χιλ ευρώ ανά μέτρο - οι κατασκευαστές δεν ίδρωσαν καθόλου.

Πτώση τιμής είδα μόνο σε αρκετά παλαιά σπίτια τα οποία έτσι κι αλλιώς απούλητα θα έμεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, john1987 είπε

Η πανδημία δεν έριξε τις τιμές πάντως. Ειδικά στα νεόδμητα βλέπουμε τα κλασικά 3χιλ ευρώ ανά μέτρο - οι κατασκευαστές δεν ίδρωσαν καθόλου.

Πτώση τιμής είδα μόνο σε αρκετά παλαιά σπίτια τα οποία έτσι κι αλλιώς απούλητα θα έμεναν.

Οι οικοδομές ξεκίνησαν με σκοπό να πωλούνται με τιμές προ κρίσης.

Τώρα με τον κορωνοϊό έμπλεξαν τα πράγματα.

Το αν θα κρατηθούν οι τιμές έξαρτάται από την τροπή που θα πάρει η κατάσταση (και η οικονομία).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι οι τιμες θα πεσουν γιατι οταν τελειωσουν τα κρατικα προγραμματα στηριξης θα υπαρξει βυθιση,αλλα να μην ξεχναμε οτι στα ακινητα παντα το Νο1 ειναι η τοποθεσια.Καθε τοποθεσια θα εχει διαφορετικες συνεπειες,θα βιωσει αλλιως τη κριση.

Αν πχ εχεις σπιτι στην πλατεια Βικτωριας οπου η κυβερνηση αμολαει του λαθρομεταναστες,ο κορωνοιος και η κριση ειναι το μικροτερο προβλημα σου

Αν εχεις σπιτι σε προαστειο τυπου Γλυφαδα,ισως να μην δεις καποια διαφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι τα νεόδμητα θα επηρεαστούν, υπό την έννοια ότι είναι τόσο λίγα που οι τιμές τους ούτως ή άλλως δεν ακολουθούν κάποια λογική, ο καθένας όσο κρίνει πουλάει 

Πρόσφατο παράδειγμα, Αργυρούπολη 2ος όροφος σε οικοδομή που δεν έχει κλείσει ακόμα, 340 χιλιάρικα τα 105 μέτρα (έγινε αγορά από γνωστό μου) 

Αυτό που παρατηρώ είναι μεγάλη αύξηση στη διάθεση ακινήτων Airbnb, σε τιμές παράλογες (είτε προς πώληση είτε προς ενοικίαση) όπως και επίσης ακίνητα 20ετιας σε τιμές εντελώς ουτοπικές, χωρίς να έχουν λάβει υπόψη τους την ύφεση που υπάρχει φέτος 

Μένει να δούμε αν θα υπάρξει κάποια διόρθωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...