Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Δηλαδή ο νόμος προσφοράς και ζήτησης δηλαδή διαμορφώνεται από το 1% των πλουσίων;

Ο μ.ο όρος μηνιαίου μισθού στην Ελλάδα -για τους εργαζόμενους γύρω στα 900 ευρώ δεν θα είναι;

....με 25% ανεργία+ εκατοντάδες χιλιάδες φοιτητές οι οποίοι δεν υπολογίζονται στον πιο πάνω μ.ο

Κυριολεκτικά ότι να ναι...

Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης είναι το σημείο που η προσφορά συναντά τη ζήτηση, συνεπώς διαμορφώνεται από όποιον πουλάει ή αγοράζει. Εγώ προσωπικά πχ δεν έχω αγοράσει ή έχω πουλήσει κάποιο ακίνητο πρόσφατα, συνεπώς εγώ προσωπικά δεν έχω διαμορφώσει τις τιμές των ακινήτων, άσχετα αν θεωρούμαι πλούσιος η φτωχός.

Επίσης ο μ.ο. εισοδήματος του Έλληνα είναι κάπου στις 19.000€ ετησίως, και μέσα σε αυτόν τον μ.ο. είναι και οι άνεργοι, και οι φοιτητές, και οι ΕΕ, και οι εισοδηματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κυριολεκτικά ότι να ναι...

Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης είναι το σημείο που η προσφορά συναντά τη ζήτηση, συνεπώς διαμορφώνεται από όποιον πουλάει ή αγοράζει. Εγώ προσωπικά πχ δεν έχω αγοράσει ή έχω πουλήσει κάποιο ακίνητο πρόσφατα, συνεπώς εγώ προσωπικά δεν έχω διαμορφώσει τις τιμές των ακινήτων, άσχετα αν θεωρούμαι πλούσιος η φτωχός.

Επίσης ο μ.ο. εισοδήματος του Έλληνα είναι κάπου στις 19.000€ ετησίως, και μέσα σε αυτόν τον μ.ο. είναι και οι άνεργοι, και οι φοιτητές, και οι ΕΕ, και οι εισοδηματίες.

Καλά τα λέει ο the Judas. 
Το 1 % κάνει κουμάντο και διαμορφώνει τος τιμές. Ειδικα στα σπίτια.

Προ κρίσης υπήρχαν πληθώρα σπιτιών αλλά και ένα αγοραστικό κοινό μεγάλο που το έφτιαξαν δίνοντας εύκολα δάνεια . Τότε έπρεπε να είχαν τα σπίτια φτηνα όχι τωρα.Αλλα ανέβασαν τις τιμές λόγο ότι έδιναν παρά πολυ εύκολα δάνεια. Ετσι κερδισμένοι όλοι ( τράπεζες , εργολάβοι ) και χαμένοι όλοι όσους τους πούλησαν το παραμύθι παρτε σπίτια .Αλλα οκ τωρα τι να κάτσουμε να το αναλύσουμε. Πίστευε ότι στα σπίτια και ακίνητα ισχύει ο νόμος της προσφοράς  κσι ζήτησης χωρίς την παρέμβαση κάποιων. Ότι πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Πίστευε ότι στα σπίτια και ακίνητα ισχύει ο νόμος της προσφοράς  κσι ζήτησης χωρίς την παρέμβαση κάποιων. Ότι πεις.

Τείνω να πιστέψω πως όχι μόνο δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, αλλά και ότι δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης.

Η προσφορά είναι οι διαθέσεις των πωλητών και η ζήτηση οι διαθέσεις των αγοραστών, προφανώς και οι τιμές διαμορφώνονται από την παρέμβαση των αγοραστών και των πωλητών μια και αυτοί διαμορφώνουν την προσφορά και τη ζήτηση...

Όλοι οι υπόλοιποι μόνο να παρατηρούν μπορούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επαναλαμβάνω πως ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης όταν βλέπεις εξωφρενικές τιμές σε παλαιά σπίτια οι οποίες δεν πέφτουν; Σύμφωνα με το νόμο αυτό η τιμή πέφτει μέχρι να βρεθεί αγοραστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, john1987 είπε

Και επαναλαμβάνω πως ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης όταν βλέπεις εξωφρενικές τιμές σε παλαιά σπίτια οι οποίες δεν πέφτουν; Σύμφωνα με το νόμο αυτό η τιμή πέφτει μέχρι να βρεθεί αγοραστής.

Οταν ενοικιαζονται 10 σπιτια και οι υποψηφιοι ενοικιαστες ειναι 20, τι λες; Εχει εφαρμογη ο νομος προσφορας-ζητησης; Και οι τιμες τι κανουν; Πεφτουν ή ανεβαινουν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Τείνω να πιστέψω πως όχι μόνο δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, αλλά και ότι δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης.

Η προσφορά είναι οι διαθέσεις των πωλητών και η ζήτηση οι διαθέσεις των αγοραστών, προφανώς και οι τιμές διαμορφώνονται από την παρέμβαση των αγοραστών και των πωλητών μια και αυτοί διαμορφώνουν την προσφορά και τη ζήτηση...

Όλοι οι υπόλοιποι μόνο να παρατηρούν μπορούν.

Αντε πάλι. Πίστευε ότι θέλεις . Εγω το μόνο που ξέρω είναι ότι μιλάει το χρήμα ζεστό.

Προσωπικα αγοράσα σπίτι πριν τέσσερα χρόνια καινούριο . Κατασκευή του 2010 ολοκαίνουριο το έδινε τότε 140000. Το πηρα 74000 χωρις τραπεζεσ και δάνεια  το 2016. Πήγα λέω τόσα έχω τωρα αμέσως. Τωρα αν πας μέσω δανείου σε πατάνε στον λαιμό. Τωρα αν έχω ιδέα το τι σημαίνει ο νόμος οκ εσυ είσαι ο ειδικός. 
Τωρα περιμένω την καλή ευκαιρία για εξοχικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακινητο κατασκευης 2010, τουτεστιν αφου εσκασε η αγορα, με τον κατασκευαστη - εργολαβο - ιδιοκτητη να ειναι φεσωμενος στην τραπεζα και να τον "τραβανε" και εν ετει 2016 οπου ολες οι τιμες και στις αγοραπωλησιες αλλα και στα ενοικια ηταν "χωμα", παρουσιαζεται κι εκτιμαται ως παραδειγμα για το σημερα. Μαλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, john1987 είπε

Και επαναλαμβάνω πως ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης όταν βλέπεις εξωφρενικές τιμές σε παλαιά σπίτια οι οποίες δεν πέφτουν; Σύμφωνα με το νόμο αυτό η τιμή πέφτει μέχρι να βρεθεί αγοραστής.

Το πρόβλημα με σένα είναι ότι δεν θέλεις να καταλάβεις ότι ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης διαμορφώνει τις τιμές στις οποίες γίνονται πράξεις (αγοραπωλησίες), και όχι τις τιμές που ζητάνε οι πωλητές ή τις τιμές που προσφέρουν οι αγοραστές. Απόδειξη για το παραπάνω είναι το παράδειγμα που έδωσες, τα σπίτια με εξωφρενικές τιμές έχουν μείνει απούλητα εδώ και 5 χρόνια, δλδ η προσφορά από μόνη της δεν λέει απολύτως τίποτα.

Διάβασε το παρακάτω, εξηγεί πολύ αναλυτικά τι είναι η προσφορά, τι είναι η ζήτηση, και πως αλληλεπιδρούν αυτά τα δύο διαμορφώνοντας τις τιμές (ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης δλδ):

https://el.wikipedia.org/wiki/Νόμος_της_προσφοράς_και_της_ζήτησης

18 λεπτά πριν, mp123 είπε

Αντε πάλι. Πίστευε ότι θέλεις . Εγω το μόνο που ξέρω είναι ότι μιλάει το χρήμα ζεστό.

Προσωπικα αγοράσα σπίτι πριν τέσσερα χρόνια καινούριο . Κατασκευή του 2010 ολοκαίνουριο το έδινε τότε 140000. Το πηρα 74000 χωρις τραπεζεσ και δάνεια  το 2016. Πήγα λέω τόσα έχω τωρα αμέσως. Τωρα αν πας μέσω δανείου σε πατάνε στον λαιμό. Τωρα αν έχω ιδέα το τι σημαίνει ο νόμος οκ εσυ είσαι ο ειδικός. 
Τωρα περιμένω την καλή ευκαιρία για εξοχικό.

Ρίξε και εσύ μια ματιά στο παραπάνω link και δεν θα χάσεις.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john1987 είπε

Και επαναλαμβάνω πως ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης όταν βλέπεις εξωφρενικές τιμές σε παλαιά σπίτια οι οποίες δεν πέφτουν; Σύμφωνα με το νόμο αυτό η τιμή πέφτει μέχρι να βρεθεί αγοραστής.

Λάθος. 

Η τιμη πέφτει όταν δεν υπάρχει τόσο αγοραστής όσο και ενδιαφερον για την αγορά του, επίσης είναι και θέμα πόσα έχεις στην άκρη και αν πιεζεσαι προσωπικά. Το παράδειγμα που έδωσες πριν με την αγορά του διαμερίσματος στο μείον 50% ειναι ακριβώς αποτελεσμα αυτού του νόμου, τα δεδομένα όμως μετά άλλαξαν και οι τιμές ανέβηκαν λόγω πραγμάτων και καταστάσεων που τα έχουμε αναφέρει πάρα πολλές φορές. Πολλοί λένε ότι δεν πρόκειται να πέσουν ξανά, αυτό είναι λάθος, δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει, προς το παρόν δεν υπάρχει σημαντική πτώση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Το πρόβλημα με σένα είναι ότι δεν θέλεις να καταλάβεις ότι ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης διαμορφώνει τις τιμές στις οποίες γίνονται πράξεις (αγοραπωλησίες), και όχι τις τιμές που ζητάνε οι πωλητές ή τις τιμές που προσφέρουν οι αγοραστές. Απόδειξη για το παραπάνω είναι το παράδειγμα που έδωσες, τα σπίτια με εξωφρενικές τιμές έχουν μείνει απούλητα εδώ και 5 χρόνια, δλδ η προσφορά από μόνη της δεν λέει απολύτως τίποτα.

Διάβασε το παρακάτω, εξηγεί πολύ αναλυτικά τι είναι η προσφορά, τι είναι η ζήτηση, και πως αλληλεπιδρούν αυτά τα δύο διαμορφώνοντας τις τιμές (ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης δλδ):

https://el.wikipedia.org/wiki/Νόμος_της_προσφοράς_και_της_ζήτησης

Ρίξε και εσύ μια ματιά στο παραπάνω link και δεν θα χάσεις.

Καταλαβαίνω πολυ καλά μην έχεις την ιδεα πως δεν ξέρω. Στην αγορά ακινήτων ( για την τάξη την δικη μας φυσικα δεν λέω να είσαι πλούσιος εκεί παίζουν ασυληπτα ποσά ) ένας είναι ο νόμος. Δεν πάει να πουλάει ο αλλος όσο  θέλει εσυ του κανείς μια προσφορά ( σε λογικά πλαίσια πάντα μην το ξεφτιλίσουμε εντελώς δλδ ) και περιμένεις . Αν δεχθεί  έχει καλος . αν όχι προχωράς στο επόμενο.Δεν υπάρχει περίπτωση θα βρεις .Ευκαιριες υπάρχουν και πάντοτε θα υπάρχουν. Δεν παρακαλάς ούτε πας σαν κακομοίρης σαν να μην υπάρχει άλλο ακίνητο.Αρκεί φυσικα να έχεις τα μετρητα αμέσως χωρίς τράπεζες κλπ.  

Για να μην επαναλαμβανόμαστε Εγω από ότι βλέπω οι τιμές θα είναι κάπου στην μέση με αυτές προ κρίσης και κρίσης .Δεν θα πέσουν ούτε θα ανέβουν. Σταθερές. Δλδ δεν προκειτε να είναι ούτε τιμές 2005 ούτε 2016. Στα εξοχικά σπίτια  όλο κσι πέφτουν. Ποτέ δεν προκειτε να ανέβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mp123 είπε

Καταλαβαίνω πολυ καλά μην έχεις την ιδεα πως δεν ξέρω. Στην αγορά ακινήτων ( για την τάξη την δικη μας φυσικα δεν λέω να είσαι πλούσιος εκεί παίζουν ασυληπτα ποσά ) ένας είναι ο νόμος. Δεν πάει να πουλάει ο αλλος όσο  θέλει εσυ του κανείς μια προσφορά ( σε λογικά πλαίσια πάντα μην το ξεφτιλίσουμε εντελώς δλδ ) και περιμένεις . Αν δεχθεί  έχει καλος . αν όχι προχωράς στο επόμενο.Δεν υπάρχει περίπτωση θα βρεις .Ευκαιριες υπάρχουν και πάντοτε θα υπάρχουν. Δεν παρακαλάς ούτε πας σαν κακομοίρης σαν να μην υπάρχει άλλο ακίνητο.Αρκεί φυσικα να έχεις τα μετρητα αμέσως χωρίς τράπεζες κλπ.  

Για να μην επαναλαμβανόμαστε Εγω από ότι βλέπω οι τιμές θα είναι κάπου στην μέση με αυτές προ κρίσης και κρίσης .Δεν θα πέσουν ούτε θα ανέβουν. Σταθερές. Δλδ δεν προκειτε να είναι ούτε τιμές 2005 ούτε 2016. Στα εξοχικά σπίτια  όλο κσι πέφτουν. Ποτέ δεν προκειτε να ανέβουν.

Α εσύ δηλαδή δεν το ξεφτίλισες όταν ο άλλος ζητούσε 140.000 και του έκανες προσφορά 74.000?

Εκτός βέβαια και αν η εμπορική του αξία τότε δεν ήταν 140k, έτσι μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Α εσύ δηλαδή δεν το ξεφτίλισες όταν ο άλλος ζητούσε 140.000 και του έκανες προσφορά 74.000?

Εκτός βέβαια και αν η εμπορική του αξία τότε δεν ήταν 140k, έτσι μάλιστα.

Τωρα έχει 110 εμπορική αξία .Ακριβως κάτω από εμένα απούλητο το ίδιο.διαμερισμα 100 το δίνουν τωρα. 

.Η αξία οταν το αγόρασα ήταν 85 .Οταν φτιάχτηκε το 2010 ήταν 140.   Είπαμε ευκαιρίες βρησκεις.Μέσα σε 10 χρόνια η αγορά έχει αλλάξει τρεις τιμές. Τωρα ολα εινα στην μέση.Αυτο συζηταμε εδώ. Την σημερινή αξία των ακινήτων.

Μόλις τώρα, KiriosMarios είπε

οταν πουλουσα ενα σπιτι 120κ ηρθαν πολυ μαγκες να προσφερουν 100 γιατι "τοσα εχουν αμεσα και μετρητα". Τελικα βρεθηκε ο καταλληλος για να το παρει 120κ.

αν δε βιάζεσαι θα το πουλησεις οσο πρεπει και οσο αξιζει.

Φιλε μου κανείς δεν έχασε. Ούτε αυτοι που έφυγαν ούτε εσυ. Ετσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Τωρα έχει 110 εμπορική αξία .Ακριβως κάτω από εμένα απούλητο το ίδιο.διαμερισμα 100 το δίνουν τωρα. 

.Η αξία οταν το αγόρασα ήταν 85 .Οταν φτιάχτηκε το 2010 ήταν 140.   Είπαμε ευκαιρίες βρησκεις.Μέσα σε 10 χρόνια η αγορά έχει αλλάξει τρεις τιμές. Τωρα ολα εινα στην μέση.Αυτο συζηταμε εδώ. Την σημερινή αξία των ακινήτων.

Εν τέλει στα λόγια μου ήρθες, τα 140 που ζητούσε ήταν εκτός πραγματικότητας,

Α και πουσαι... εφόσον το ακριβώς κάτω από εσένα το δίνουν αυτή τη στιγμή 100k και έχει μείνει απούλητο, τότε η εμπορική αξία ΔΕΝ είναι 110k όπως λες.

Εκτός βέβαια αν το έχει κρατήσει μυστικό (το ότι το πουλάει) :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Εν τέλει στα λόγια μου ήρθες, τα 140 που ζητούσε ήταν εκτός πραγματικότητας,

Α και πουσαι... εφόσον το ακριβώς κάτω από εσένα το δίνουν αυτή τη στιγμή 100k και έχει μείνει απούλητο, τότε η εμπορική αξία ΔΕΝ είναι 110k όπως λες.

Εκτός βέβαια αν το έχει κρατήσει μυστικό (το ότι το πουλάει) :D

Φιλε μου εδώ συζηταμε την πορεία της αγοράς ακινήτων. Εγω έφερα παράδειγμα το πως είναι η αγορά τα τελευταία 10 χρόνια. Ποσό ήταν η αξία  το 2010 ποσό το 2016 και ποσό τωρα.Η αξία τωρα είναι ακριβως στην μέση τις τιμής 2000 και 2016.   
Επειδή το πας πάλι προσωπικα είναι το δεύτερο σπίτι που αγοράζω. Ήταν τρελή ευκαιρία και δεν την άφησα. Δόξα τον θεό πάει καλά η δουλειά. Μην νομίζεις πως είμαι του χιλιάρικου μισθό.

Τι μυστικό Φιλε μου . Στο xe , σπίτογατος υπάρχει.

 

 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mp123 είπε

Φιλε μου εδώ συζηταμε την πορεία της αγοράς ακινήτων. Εγω έφερα παράδειγμα το πως είναι η αγορά τα τελευταία 10 χρόνια. Ποσό ήταν η αξία  το 2010 ποσό το 2016 και ποσό τωρα.Η αξία τωρα είναι ακριβως στην μέση τις τιμής 2000 και 2016.   
Επειδή το πας πάλι προσωπικα είναι το δεύτερο σπίτι που αγοράζω. Ήταν τρελή ευκαιρία και δεν την άφησα. Δόξα τον θεό πάει καλά η δουλειά. Μην νομίζεις πως είμαι του χιλιάρικου μισθό.

Τι μυστικό Φιλε μου . Στο xe , σπίτογατος υπάρχει.

Περα απο την αμεριστη αναγνωριση του ποσο μαγκας και φραγκατος εισαι, ευκαιριες και "σκοτωμενα" το 2010 δεν υπηρχαν; Επισης το 2010 καποιος με ζεστα μετρητα στο χερι δεν επαιρνε καλυτερη τιμη;

Τελος και στα σοβαρα, η ταση απο το καλοκαιρι του 2018 στα ακινητα, αξιες και αποδοσεις, ηταν σταθερα ανοδικη για να φρεναρει λογω επιπτωσεων κορονοιου ( οχι μονο λογω πτωσης του τουρισμου αλλα και γραφειοκρατικων προβληματων ) και να σταθεροποιηθει τελικα στα επιπεδα που ειχε σκαρφαλωσει. Και παρολα τα - μαλλον υποπτα - δημοσιευματα κι αναλυσεις, πτωση και μειωσεις δεν παιζουν ενω η προβλεψη για το 2021 ειναι η συνεχιση της ανοδου. Αγνωστο φυσικα με τι ρυθμους οπως και αν ολα θα πανε καλα στο υγειονομικο κι αλλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...