Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mp123 είπε

Φιλε μου εδώ συζηταμε την πορεία της αγοράς ακινήτων. Εγω έφερα παράδειγμα το πως είναι η αγορά τα τελευταία 10 χρόνια. Ποσό ήταν η αξία  το 2010 ποσό το 2016 και ποσό τωρα.Η αξία τωρα είναι ακριβως στην μέση τις τιμής 2000 και 2016.   
Επειδή το πας πάλι προσωπικα είναι το δεύτερο σπίτι που αγοράζω. Ήταν τρελή ευκαιρία και δεν την άφησα. Δόξα τον θεό πάει καλά η δουλειά. Μην νομίζεις πως είμαι του χιλιάρικου μισθό.

Τι μυστικό Φιλε μου . Στο xe , σπίτογατος υπάρχει.

Άλλα έλεγες πριν, "μιλάει το ζεστό χρήμα", "ζητούσε 140k αλλά το έδωσε με 76k μετρητά", και στο τέλος μας είπες ότι η εμπορική του αξία ήταν 85k... ε δεν ήταν και η super wow ευκαιρία όπως το παρουσίασες!

Άσε που υποψιάζομαι πως αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την "εμπορική αξία", δεν γίνεται το διαμέρισμα από κάτω σου να έχει εμπορική αξία σήμερα 110k, να το ζητάει 100k και να μένει απούλητο, μάλλον κάπου έχεις κάνει λάθος και η εμπορική του αξία είναι κάτω από 100k.

Όσο για το μισθό σου δεν νομίζω τίποτα, αυτά που έγραψες σχολίασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Άλλα έλεγες πριν, "μιλάει το ζεστό χρήμα", "ζητούσε 140k αλλά το έδωσε με 76k μετρητά", και στο τέλος μας είπες ότι η εμπορική του αξία ήταν 85k... ε δεν ήταν και η super wow ευκαιρία όπως το παρουσίασες!

Άσε που υποψιάζομαι πως αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την "εμπορική αξία", δεν γίνεται το διαμέρισμα από κάτω σου να έχει εμπορική αξία σήμερα 110k, να το ζητάει 100k και να μένει απούλητο, μάλλον κάπου έχεις κάνει λάθος και η εμπορική του αξία είναι κάτω από 100k.

Όσο για το μισθό σου δεν νομίζω τίποτα, αυτά που έγραψες σχολίασα.

Σιγά σιγά βρίσκουμε άκρη. Δεν χρειαζετε να τσακωνόμαστε.Επαναλαμβάνω ότι η μεγάλη πτώση στα ακίνητα ήταν το 2015 και 2016. Εκεί έπαιρνες σπίτι στο 60% της αξιασ που είχε το 2005 ως 20010 . Τι πιο απλό να εξηγήσω. Όσοι είμασταν τυχεροί επενδύσαμε εκεί από το να έχουμε τα χρήματα αβέβαια στην τράπεζα φοβούμενοι κανενα κούρεμα. Τωρα πάλι η αγορά ανέβηκε στο 80% της αξίας των σπιτιών προ κρίσεις. Αλλά το θέμα είναι ότι πλέον κανείς δεν αγοράζει γιατι απλά οι τράπεζες έχουν κόψει τα δάνεια.Δεν υπάρχουν πολλά σπίτια απούλητα ( τα πιο πολλά πουλήθηκαν μέσα στην κρίση όταν ήταν πολυ χαμηλές οι τιμές.  και όσα έχουν μείνει οι πιο πολλοί δεν έχουν ανάγκη να τα πουλήσουν ) δεν δίνουν οι τράπεζες δάνειο ανέβηκαν τα σπίτια. Είναι τόσο απλό.   Τωρα οι ευκαιρίες έιναι στα εξοχικά.

Για τον μισθό το έγραψα μην νομίζεις πως βρήκα ένα σπίτι ευκαιρία και το παίζω πονηρός .  Το πρώτο σπίτι το έχω πληρώσει πιο πολυ από ότι το δεύτερο και το δεύτερο είναι πολυ καλύτερο.
 

Στο θεμα μας τωρα οι καλύτερες εποχές ήταν 2015 2016. Εκεί πήγαν χώμα τα καινούργια σπίτια. Ίσα ίσα τα έξοδα έβγαζαν. Τα πούλησαν τότε όσο όσο έβγαλαν την ζημιά και τωρα όσα είναι απούλητα τα έχουν ανεβάσει να βγάλουν το κερδος. Και να μείνουν απούλητα δεν τους νοιάζει . Τα σπασμένα τα έβγαλαν.Κάποιος θα τα πάρει ομωσ και τωρα.Αυτο είναι το μόνο σίγουρο.
 

Θα με κανείς να σου στείλω pm την αγγελία . Σου λέω προσωπικό παράδειγμα . Κάτω από 100 τωρα δεν το δίνει.ενω τότε πριν 4 χρόνια με 68κ το έπαιρνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mp123 είπε

Σιγά σιγά βρίσκουμε άκρη.

Δεν το βλέπω, εδώ δε μπορείς να καταλάβεις τα απλά πραγματάκια.

Ότι είχα να πω πάντως το είπα, οπότε σταματάω εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Δεν το βλέπω, εδώ δε μπορείς να καταλάβεις τα απλά πραγματάκια.

Ότι είχα να πω πάντως το είπα, οπότε σταματάω εδώ.

Να σου πω και Εγω το ίδιο. Ούτε και εσυ μπορεις καταλάβεις τον τρόπο σκέψης  μου.

Οποτε θες την αγγελία την βρήκα. 100 το δίνει τωρα ακατέβατα ενώ τότε μου το άφηνε 68. Να μην νομίζεις ότι σου λέω ψέμματα και λέω μ@λ@ κιες δλδ. Ότι λέω είναι με αποδείξεις και όχι λόγια του αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το έγραψες, φάνηκε σα να τον έπιασες κορόιδο επειδή είχες μετρητά και απο 140,000 το πήρες 75,000. Ενώ απο 85,000 το πήρες 75,000 που είναι όντως λογικό γιατί κάποιος ήθελε να ελαχιστοποιήσει τη ζημιά του και να το ξεφορτωθεί αφού σε είδε πως είχες μετρητά.

Γενικά αν κάποιος δεν είναι πνιγμένος απο χρέη και υποχρεώσεις και δεν είναι ηλίθιος, δε θα κάνει σοβαρή έκπτωση σε όποιον έχει μετρητά. Είναι σαν αυτούς που πουλάς ένα αυτοκίνητο 8,000 και σου λένε φιλαράκι έχω 5,000 να στο πάρω απόψε. Ε βαλ' τα στον πάτο σου τα 5,000. Αν ξέρεις τι πουλάς, θα το δώσεις στην τιμή που πρέπει...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Έτσι όπως το έγραψες, φάνηκε σα να τον έπιασες κορόιδο επειδή είχες μετρητά και απο 140,000 το πήρες 75,000. Ενώ απο 85,000 το πήρες 75,000 που είναι όντως λογικό γιατί κάποιος ήθελε να ελαχιστοποιήσει τη ζημιά του και να το ξεφορτωθεί αφού σε είδε πως είχες μετρητά.

Γενικά αν κάποιος δεν είναι πνιγμένος απο χρέη και υποχρεώσεις και δεν είναι ηλίθιος, δε θα κάνει σοβαρή έκπτωση σε όποιον έχει μετρητά. Είναι σαν αυτούς που πουλάς ένα αυτοκίνητο 8,000 και σου λένε φιλαράκι έχω 5,000 να στο πάρω απόψε. Ε βαλ' τα στον πάτο σου τα 5,000. Αν ξέρεις τι πουλάς, θα το δώσεις στην τιμή που πρέπει...

Μην ξεχνάς πως το ίδιο ακριβως πράγμα πολλοί το αγόρασαν πριν το 2010 140κ. 

Την αγορά ακινήτων δεν τον καθορίζει ο νόμος προσφοράς και ζήτησης. Ποσό πιο απλά να το πω. Καλή η θεωρία που διαβάζετε αλλά στην πράξη πολλές φορές αλλά ισχύουν. 
 

Το παράδειγμα σου με τα αυτοκίνητα λίγο ως πολυ άτοπο.Δεν υπάρχει σύγκριση. Το αυτοκίνητο σε 10 το πολυ 15 χρόνια έχει χάσει όλη την αξία του. Από 100% έχει πάει στα 10%. Τι συζηταμε τωρα. Για παλιοσίδερα στον δρόμο. Για αυτό άλλωστε που γράφεις δεν πουλάω ούτε αγοράζω αμαξια από και σε ιδιώτες.Τι να μπλέκομε τωρα. Δεν σωνόμαστε με 3κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mp123 είπε

Μην ξεχνάς πως το ίδιο ακριβως πράγμα πολλοί το αγόρασαν πριν το 2010 140κ. 

Την αγορά ακινήτων δεν τον καθορίζει ο νόμος προσφοράς και ζήτησης. Ποσό πιο απλά να το πω. Καλή η θεωρία που διαβάζετε αλλά στην πράξη πολλές φορές αλλά ισχύουν. 
 

Το παράδειγμα σου με τα αυτοκίνητα λίγο ως πολυ άτοπο.Δεν υπάρχει σύγκριση. Το αυτοκίνητο σε 10 το πολυ 15 χρόνια έχει χάσει όλη την αξία του. Από 100% έχει πάει στα 10%. Τι συζηταμε τωρα. Για παλιοσίδερα στον δρόμο. Για αυτό άλλωστε που γράφεις δεν πουλάω ούτε αγοράζω αμαξια από και σε ιδιώτες.Τι να μπλέκομε τωρα. Δεν σωνόμαστε με 3κ.

Πόσο πιο απλά να το πω. Πήρες 75Κ ένα σπίτι που άξιζε 85Κ, όχι 140. Το οτι προ 2010 κάποιοι το αγόρασαν 140, 200 ή 500, δε σημαίνει πως εσύ πήρες τόση έκπτωση. Αν τη στιγμή που το αγόρασες το σπίτι άξιζε στην αγορά 140, και σα το Μάκη Ψωμιάδη να έσκαγες εσύ με 75 χιλιάρικα σε σακούλες σκουπιδιών, δε θα το έπαιρνες.

Οποιοδήποτε αγαθό πωλείται ελεύθερα μεταξύ ιδιωτών χωρίς κρατική ρύθμιση, υπακούει στο νόμο της προσφοράς και της ζήτησης. Πως να το κάνουμε.

Να στο πω ανάποδα. Έστω οτι είχες εσύ σπίτι προς πώληση που είχε εμπορική αξία 150Κ τη στιγμή της πώλησης. Και έσκαγε ο κλώνος σου ο mp1234 και σου έδινε 80Κ μετρητά το άλλο απόγευμα. Θα το έδινες;

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει κατανοητό ως προς το νομο προσφοράς και ζήτησης.

Παντως το να πωλούνται νεοδμητα στα 3χιλ το τμ από πρώτο όροφο δεν το θεωρείτε καπως στρεβλωση στην αγορά; Ποιος δηλαδή έχει το εισόδημα να υποστηρίξει την αγορά σε τόσο υψηλή τιμή (είτε με δάνειο είτε με μετρητά);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, john1987 είπε

Εντάξει κατανοητό ως προς το νομο προσφοράς και ζήτησης.

Παντως το να πωλούνται νεοδμητα στα 3χιλ το τμ από πρώτο όροφο δεν το θεωρείτε καπως στρεβλωση στην αγορά; Ποιος δηλαδή έχει το εισόδημα να υποστηρίξει την αγορά σε τόσο υψηλή τιμή (είτε με δάνειο είτε με μετρητά);

Αμ δεν τον κατανοείς...

Και ναι, υπάρχουν κάποιοι που μπορούν να αγοράσουν νεόδμητο διαμέρισμα με 3.000€+ το τμ, λίγοι είναι βέβαια, αλλά από την άλλη όμως ακόμα πιο λίγα είναι και τα διαθέσιμα νεόδμητα διαμερίσματα. Αν αυτοί που τα αγόραζαν ήταν περισσότεροι τότε τα νεόδμητα θα έπιαναν περισσότερα, αν ήταν λιγότεροι τότε θα έπιαναν λιγότερα.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, john1987 είπε

Εντάξει κατανοητό ως προς το νομο προσφοράς και ζήτησης.

Παντως το να πωλούνται νεοδμητα στα 3χιλ το τμ από πρώτο όροφο δεν το θεωρείτε καπως στρεβλωση στην αγορά; Ποιος δηλαδή έχει το εισόδημα να υποστηρίξει την αγορά σε τόσο υψηλή τιμή (είτε με δάνειο είτε με μετρητά);

Δεν είναι και τόσο περίεργη η τιμή όσο νομίζεις

Το κόστος κατασκευής με ΝΟΚ, ΚΕΝΑΚ κλπ έχει ανέβει αρκετά, τα οικόπεδα σε κάποιες περιοχές είναι στο Θεό (ελάχιστη προσφορά), άρα το νούμερο δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται

Κατά τη γνώμη μου αυτό που είναι εντελώς εκτός τόπου είναι η αξίωση για 2000 € / τμ σε διαμέρισμα 20ετίας στα Μανιάτικα, στα Καμίνια ή στη Νίκαια

@mp123 συμφωνώ ότι ευκαιρίες μεγάλες για σπίτια υπήρξαν πολλές ειδικά μέχρι το 2016, όμως το σπίτι δεν είναι ούτε αμάξι ούτε μηχανάκι να ψωνίζεις με βάση την ευκαιρία, α έκανε η Opel προσφορά το παλιό μοντέλο με τα πάντα όλα επάνω και μείον 5 χιλιάρικα, ας πάρω αυτό και όχι το Corolla π.χ. που μου αρέσει λίγο πιο πολύ 

Το σπίτι πρέπει να αγοράζεται με βάση απόλυτα κριτήρια, γιατί είναι κατά πάσα πιθανότητα αγορά που γίνεται 1 φορά στη ζωή σου

Αν δε σου αρέσει κάτι δεν υπάρχει γυρισμός. Ούτε πιο λειτουργική τη κουζίνα μπορείς να κάνεις, ούτε να μεγαλώσεις τις ντουλάπες και τα Υ/Δ ούτε τίποτα

Μιλάω πάντα για σπίτια 2000+, καθώς η πλειονότητα των αγοραστών κοιτάει να έχει το σπίτι κάποιες βασικές παροχές, π.χ. αξιοπρεπή μπαλκόνια, αποθήκη πάρκινγκ κλπ 

Και εγώ π.χ. το 2015 είχα βρει σπίτι 75 τμ απάτητο με υπόγειο γκαράζ, αποθήκη, πολύ καλή διαρύθμιση (για τα μέτρα του) στον 2ο όροφο και το είχα φτάσει 75k

Ε όσο και αν παρακάλαγα την (νυν) γυναίκα μου να το πάρω, έλεγε εγώ δε μένω σε αυτή τη γειτονιά

Το μόνο που μετάνιωσα είναι που δε το πήρα από επενδυτικής άποψης, θα το έδινα εύκολα 500€ ενοίκιο σήμερα...

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στρέβλωση έγκειται στην έλλειψη αυτού που λέμε value for money. Με τα λεφτά που κάνει ένα νεόδμητο διαμέρισμα πχ στο Μαρούσι αγοράζεις οικόπεδο & φτιάχνεις μικρή μονοκατοικία πχ στον Άγιο Στέφανο. 

Ότι η μεσαία τάξη συρρικνώνεται είναι τεράστιο κοινωνικό ζήτημα. Φυσικά και θα έπρεπε να έχει πρόσβαση σε νεόδμητα διαμερίσματα. Μιλάμε για διαμερίσματα κουτιά ούτε μεζονέτες, ούτε βίλες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή διαβάζω για 3.000 ευρώ/τμ και ανώτερη τάξη, δεν θέλω να σας πω πόσο πωλούνται νεόδμητα ενεργειακής κλάσης Α+ σε Βουλιαγμένη, Βούλα, Γλυφάδα κ.α. για να μην πάθετε καμιά παράκρουση.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Value for Money είναι υποκειμενικό. Για κάποιον είναι value for money να πληρώσει premium για να μένει σε καλό προάστιο με σύνδεση σε όλη την πόλη και για άλλον είναι να πάρει σε υποβαθμισμένη περιοχή σπίτι 150τμ και για άλλον είναι να πάρει οικόπεδο στα περίχωρα. 3,000 για νεόδμητο στο Μαρούσι ακούγονται νορμάλ τιμή πάντως.

Πως ακριβώς "πρέπει" η μεσαία τάξη να έχει πρόσβαση σε νεόδμητα; Ποιος το ορίζει; Και σε ποιες περιοχές; Πρέπει η μεσαία τάξη να έχει πρόσβαση σε νεόδμητα στην Κηφισιά ή μας κάνει κι η Δραπετσώνα ή το Αιγάλεω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kirileman είπε

Επειδή διαβάζω για 3.000 ευρώ/τμ και ανώτερη τάξη, δεν θέλω να σας πω πόσο πωλούνται νεόδμητα ενεργειακής κλάσης Α+ σε Βουλιαγμένη, Βούλα, Γλυφάδα κ.α. για να μην πάθετε καμιά παράκρουση.

Εγώ πάντως θέλω να δω πως βγάζουν σπίτι Α+, βέβαια αν είναι πραγματικό αυτό το αποτέλεσμα η αλήθεια είναι ότι το κόστος κατασκευής εκτινάσσεται, συν το κόστος της γης, άρα οι τιμές είναι λογικό να είναι πάρα πολύ υψηλές

Τελευταία μελέτη που είχα κάνει προ 2 ετών για πολυκατοικία, το ζόρισα πολύ να το πάω Β+, δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω πως μια συμβατική κατασκευή πάει Α+

15 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πως ακριβώς "πρέπει" η μεσαία τάξη να έχει πρόσβαση σε νεόδμητα; Ποιος το ορίζει; Και σε ποιες περιοχές; Πρέπει η μεσαία τάξη να έχει πρόσβαση σε νεόδμητα στην Κηφισιά ή μας κάνει κι η Δραπετσώνα ή το Αιγάλεω;

Η μεσαία τάξη δε μπορεί να έχει πρόσβαση σε νεόδμητα αυτή τη στιγμή, καθώς νεόδμητα δεν υπάρχουν (ειδικά στις "λαικές" γειτονιές)

Δίπλα από το πατρικό μου (λίγο πιο πάνω από το σημείο που φεύγουν τα κρητικά καράβια στον Πειραιά) είδα οικοδομή μετά από και γω δε ξέρω πόσα χρόνια

Αυτό που παρουσιάζει ενδιαφέρον είναι να δω πόσο δίνει το τμ κάποιος που κατασκευάζει σπίτι σε μια τέτοια γειτονιά

Ρώτησα έναν μάστορα που ήταν εκεί και μου είπε ότι είναι οροφοδιαμερίσματα των 80 μέτρων

Είμαι περίεργος να δω τι ζητάει κάποιος για ένα τέτοιο διαμέρισμα σε μια παρόμοια γειτονιά

Η προηγούμενη πάντως οικοδομή που υπάρχει στη γειτονιά (πρέπει να είναι του 13-14) είναι ακόμα εκεί και περιμένει κουφώματα (δεν είναι παρατημένη, ο κατασκευαστής έχει κάνει το ισόγειο γραφείο του και έρχεται σχεδόν καθημερινά), γιατί κανείς προφανώς δεν αγοράζει σπίτι σκάρτα 70 τμ 150 χιλιάρικα στην Αγιά Σοφιά και στα Ταμπούρια...

 

22 λεπτά πριν, john1987 είπε

Η στρέβλωση έγκειται στην έλλειψη αυτού που λέμε value for money. Με τα λεφτά που κάνει ένα νεόδμητο διαμέρισμα πχ στο Μαρούσι αγοράζεις οικόπεδο & φτιάχνεις μικρή μονοκατοικία πχ στον Άγιο Στέφανο. 

Ότι η μεσαία τάξη συρρικνώνεται είναι τεράστιο κοινωνικό ζήτημα. Φυσικά και θα έπρεπε να έχει πρόσβαση σε νεόδμητα διαμερίσματα. Μιλάμε για διαμερίσματα κουτιά ούτε μεζονέτες, ούτε βίλες.

Το χτίσιμο δεν είναι για όλους, κακά τα ψέματα

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, john1987 είπε

Η στρέβλωση έγκειται στην έλλειψη αυτού που λέμε value for money. Με τα λεφτά που κάνει ένα νεόδμητο διαμέρισμα πχ στο Μαρούσι αγοράζεις οικόπεδο & φτιάχνεις μικρή μονοκατοικία πχ στον Άγιο Στέφανο. 

Ότι η μεσαία τάξη συρρικνώνεται είναι τεράστιο κοινωνικό ζήτημα. Φυσικά και θα έπρεπε να έχει πρόσβαση σε νεόδμητα διαμερίσματα. Μιλάμε για διαμερίσματα κουτιά ούτε μεζονέτες, ούτε βίλες.

Στον Αγ.Στεφανο εχεις το οικοπεδο ή θα το αγορασεις πριν ανεβασεις το σπιτι; Ξερεις μηπως ποσο κοστιζει το οικοπεδο εκει;  Εντος σχεδιου και σε καλο σημειο και οχι σε τιποτα ρεματα; Επισης το ιδιο σπιτι απαιτειται να κτισεις στον Αγ.Στεφανο και το ιδιο στο ΜΑρουσι; Ιδιες κλιματολογικες συνθηκες επικρατουν, αρα και τα ιδια κοστη; Τελος το ιδιο κοστιζει ενα διαμερισμα και το ιδιο ενα οικοπεδο + μια μονοκατοικια;

ΚΑι σε ολα τα παραπανω, χωρα και η "μεσαια ταξη". Πως γινεται αυτο;

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...