Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

340 χιλιάρικα στην Αργυρουπολη......γελάνε και οι κατσαρίδες, λιγότερα πληρώνεις στην Εκάλη ......η είναι μούφα η μεγάλο κορόιδο.

Αυτές είναι οι τιμές των νεόδμητων στην Αργυρούπολη κοντά στο μετρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, mihanikos1 είπε

Κουζινα ανάλογα τα μέτρα γύρω στα 4-5 χιλιάρικα, πόρτα εσωτερική μελαμίνης 200 ευρώ η μία τοποθετημένη, πόρτα ασφαλείας από 500-700 ευρώ, ντουλάπα γύρω στα 1000 ευρώ η μία. Μια ανακαινηση με τα πάντα σε σπίτι 100 τμ βγαίνει 25-30 χιλιάρικα 

Μια αξιοπρεπή κουζίνα με μέτρια υλικά με καλό πάγκο και πλάτη την ίδια με τον πάγκο τουλάχιστον 10κ. Τωρα τι να κάνω την κουζίνα με τα πλακάκια στην πλάτη. Χαλάει το ύφος του σπιτιού τωρα που ολα τα σπίτια είναι σαλόνι κουζίνα ένα. Πορτες 300 μίνιμουμ , ντουλάπες συρόμενες τουλάχιστον 1600 η μια . Πόρτα ασφαλείας από 2 κ και πάνω. Ολα αυτά Φυσικα για μέτρια ποιοτητα πάντα.Αλλα οκ Αμα ρίξεις τα στάνταρ οι τιμές που γράφεις ισχύουν . Αυτό το παραδεχόμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αδελφός μου με περίπου 5-6k ανακαινισε πλήρως ένα διαμέρισμα 45τμ. Τα 2k ήταν 2 παράθυρα με κουφώματα και ένα μικρό του φωταγωγου, πατώματα έβαλαν laminate, όλες τις εργασίες τις έκαναν μάστορες από συγγενή εργολάβο και ήταν όσο φθηνότερα μπορούσαν, τα περισσότερα χρήματα κόστισε το ξηλωμα και η αλλαγή του μπάνιου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μια αξιοπρεπή κουζίνα με μέτρια υλικά με καλό πάγκο και πλάτη την ίδια με τον πάγκο τουλάχιστον 10κ. Τωρα τι να κάνω την κουζίνα με τα πλακάκια στην πλάτη. Χαλάει το ύφος του σπιτιού τωρα που ολα τα σπίτια είναι σαλόνι κουζίνα ένα. Πορτες 300 μίνιμουμ , ντουλάπες συρόμενες τουλάχιστον 1600 η μια . Πόρτα ασφαλείας από 2 κ και πάνω. Ολα αυτά Φυσικα για μέτρια ποιοτητα πάντα.Αλλα οκ Αμα ρίξεις τα στάνταρ οι τιμές που γράφεις ισχύουν . Αυτό το παραδεχόμε.

Με 10κ, παίρνεις κουζίναρα με νησίδα και μαρμαρινο παγκο. 5κ βάζεις πολύ καλή κουζίνα. 5κ το μπάνια για ριζική ανακαίνιση, 5-6κ πόρτα ασφαλείας και κουφώματα, 3-4 κ το φυσικό αέριο. Πάτωμα αλλαγή μικρό το κόστος, και ντουλάπες εξαρτάται. Τα 5 + 5 + 6 + 4 = 21, είναι σχετικά σταθερά έξοδα, είτε το σπίτι είναι μικρουτσικο ( 60 τμ), είτε μεγαλύτερο (100+). Βάλε φυσικά λίγα περισσότερα για μεγαλύτερη κουζίνα, 2ο wc ειναι μικρα τα εξοδα, και μπορεις να υπολογισεις και για μεγαλυτερα διαμερισματα. Αμα δε αποφασισεις να το επιβλεψεις και να αγορασεις τα υλικα μονος σου και να βαλεις ξεχωριστα συνεργεια απο τα οποια θα παρεις προσφορες εσυ, το κοστος θα πεσει αρκετα ( 30-40% κατω), αλλα θα πρεπει να εχεις μια ιδεα, η εναν γνωστο πολιτικο μηχανικο η what not, που να σε καθοδηγησει. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μια αξιοπρεπή κουζίνα με μέτρια υλικά με καλό πάγκο και πλάτη την ίδια με τον πάγκο τουλάχιστον 10κ. Τωρα τι να κάνω την κουζίνα με τα πλακάκια στην πλάτη. Χαλάει το ύφος του σπιτιού τωρα που ολα τα σπίτια είναι σαλόνι κουζίνα ένα. Πορτες 300 μίνιμουμ , ντουλάπες συρόμενες τουλάχιστον 1600 η μια . Πόρτα ασφαλείας από 2 κ και πάνω. Ολα αυτά Φυσικα για μέτρια ποιοτητα πάντα.Αλλα οκ Αμα ρίξεις τα στάνταρ οι τιμές που γράφεις ισχύουν . Αυτό το παραδεχόμε.

Δεν υπάρχει λόγος η κουζίνα να ειναι ενωμένη με το σαλόνι, θα μαγειρεύεις και θα πηγαίνουν οι μυρωδιές παντού, αν σου αρέσει αυτό βέβαια άλλο θέμα. Πόρτα ασφαλείας σε καμία περίπτωση 2k, 800 ευρω στην χειρότερη, οι περισσότεροι με ένα 500αρι βάζουν πόρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Με 10κ, παίρνεις κουζίναρα με νησίδα και μαρμαρινο παγκο. 5κ βάζεις πολύ καλή κουζίνα. 5κ το μπάνια για ριζική ανακαίνιση, 5-6κ πόρτα ασφαλείας και κουφώματα, 3-4 κ το φυσικό αέριο. Πάτωμα αλλαγή μικρό το κόστος, και ντουλάπες εξαρτάται. Τα 5 + 5 + 6 + 4 = 21, είναι σχετικά σταθερά έξοδα, είτε το σπίτι είναι μικρουτσικο ( 60 τμ), είτε μεγαλύτερο (100+). Βάλε φυσικά λίγα περισσότερα για μεγαλύτερη κουζίνα, 2ο wc ειναι μικρα τα εξοδα, και μπορεις να υπολογισεις και για μεγαλυτερα διαμερισματα. Αμα δε αποφασισεις να το επιβλεψεις και να αγορασεις τα υλικα μονος σου και να βαλεις ξεχωριστα συνεργεια απο τα οποια θα παρεις προσφορες εσυ, το κοστος θα πεσει αρκετα ( 30-40% κατω), αλλα θα πρεπει να εχεις μια ιδεα, η εναν γνωστο πολιτικο μηχανικο η what not, που να σε καθοδηγησει. 

Πατώματα, μπαλκόνια, κάγκελα, ντουλάπες, ηλεκτρολογική εγκατάσταση, σώματα καλοριφέρ, δεν μαζεύουν και αυτά κάνα δεκαρικο ;

Επίσης άλλο τα κουφώματα σε σπίτι 50 τμ, άλλο στα 100, στη μια περίπτωση μπορεί να θες ένα ταληρο, στην άλλη υπερδιπλάσια χρήματα 

Με 4-5 κατοστάρικα το μέτρο νομίζω κάνεις καλή δουλειά,  αλλά χωρίς να αλλάξεις διαρρύθμιση, εκεί πιστεύω πάω παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Papakaliati είπε

Με 10κ, παίρνεις κουζίναρα με νησίδα και μαρμαρινο παγκο. 5κ βάζεις πολύ καλή κουζίνα. 5κ το μπάνια για ριζική ανακαίνιση, 5-6κ πόρτα ασφαλείας και κουφώματα, 3-4 κ το φυσικό αέριο. Πάτωμα αλλαγή μικρό το κόστος, και ντουλάπες εξαρτάται. Τα 5 + 5 + 6 + 4 = 21, είναι σχετικά σταθερά έξοδα, είτε το σπίτι είναι μικρουτσικο ( 60 τμ), είτε μεγαλύτερο (100+). Βάλε φυσικά λίγα περισσότερα για μεγαλύτερη κουζίνα, 2ο wc ειναι μικρα τα εξοδα, και μπορεις να υπολογισεις και για μεγαλυτερα διαμερισματα. Αμα δε αποφασισεις να το επιβλεψεις και να αγορασεις τα υλικα μονος σου και να βαλεις ξεχωριστα συνεργεια απο τα οποια θα παρεις προσφορες εσυ, το κοστος θα πεσει αρκετα ( 30-40% κατω), αλλα θα πρεπει να εχεις μια ιδεα, η εναν γνωστο πολιτικο μηχανικο η what not, που να σε καθοδηγησει. 

Φιλε μου κουζινέ τουμπανο  οπως τα λες με 10κ δεν βάζεις ούτε με σφαίρες. Μια καλή κουζίνα περίπου στα 7 8 μέτρα μασίφ με καλό πάγκο και πλάτη ξεκινάει από 25κ.μονο και μόνο ο πάγκος και η πλάτη θες 8κ. Εδώ συζηταμε για την σειρά μας κάπου μέτριες κουζίνες.Με 10 κ βάζεις μια μέτρια κουζινα οπως όλοι μας.

Μόλις τώρα, KiriosMarios είπε

Όταν λες πλάτη ίδια με πάγκο? Εγώ μόνο για πλακάκια ήξερα

Ναι . Πάγκος περίπου στα 10mm άκαυστος αραχτός. Περίπου 700 το τμ. Φυσικα υπάρχει η λύση του γυαλιού κατά παραγγελια η και του Κορέαν αλλά στο κορεαν φεύγουν παρά πολυ οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίες οι θεωρητικές αναλύσεις αλλά προσωπικά έχω την εξής εμπειρία. Δυάρι κληρονομιά από πατέρα μου, χρήζει ανακαίνισης (έχει μπάνιο κουζίνα καινούργια αλλά θέλει αλουμίνια, πόρτα ασφαλείας, μεσόπορτες, μωσαικά τρίψιμο, βαψίματα, πάτωμα διόρθωση χοντρά 5-6Κ για να σενιαριστεί) κατασκευή 1964, Κ.Πατήσια με βεράντες ρετιρέ και εδώ και τρεις μήνες δε φεύγει στα 45.000 Ούτε καν έχω πάρει μια "καλή" προσφορά στα 40Κ. Μόνον ήλθε μια κυρά και λέει 30Κ θες??

Επεξ/σία από kalmik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τετραγωνικά και γειτονιά δεν είπες γιατί έχει κάποια ωραία σημεία η περιοχή και κάποια που πραγματικά σκέφτεσαι να περασεις που παίζουν ρόλο για το πιθανό ενδιαφέρον από κάποιον. Όπως θα είδες και εδώ κάποιοι δεν θεωρούν καν κάποιες περιοχές αξίες να ζεις οπότε η τοποθεσία σίγουρα θα παίζει ρόλο.

Επεξ/σία από primeragt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kalmik είπε

Ωραίες οι θεωρητικές αναλύσεις αλλά προσωπικά έχω την εξής εμπειρία. Δυάρι κληρονομιά από πατέρα μου, χρήζει ανακαίνισης (έχει μπάνιο κουζίνα καινούργια αλλά θέλει αλουμίνια, πόρτα ασφαλείας, μεσόπορτες, μωσαικά τρίψιμο, βαψίματα, πάτωμα διόρθωση χοντρά 7-8Κ για να σενιαριστεί) κατασκευή 1964, Κ.Πατήσια με βεράντες ρετιρέ και εδώ και τρεις μήνες δε φεύγει στα 45.000 Ούτε καν έχω πάρει μια "καλή" προσφορά στα 40Κ. Μόνον ήλθε μια κυρά και λέει 30Κ θες??

Ελπίζω να είπες ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kalmik είπε

Οι εξευτελιστικές τιμές έχουν τα όριά τους, εκτός αν κάποιος πεινάει

Δεν είναι μόνο θέμα πείνας... Είναι και ο σωστός χρόνος. Έχω σπίτι 83τμ ρετιρε στον Πειραιά που κάποτε το ζητούσαν για 100.000. Δεν το δώσαμε. Τώρα με το ζόρι 25.000 ΑΝ θα έδινε κάποιος. Πιστεύω θα μας μείνει για πάντα έτσι να κάθεται. Λόγω περιοχής και συνθηκών πλέον δεν φεύγει με τίποτα.

Όλα κύκλος είναι, αν αν προλάβεις να ξεφορτωθεις την σαβούρα όταν μπορείς, ίσως να σου μένει και για πάντα μετά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kalmik είπε

Ωραίες οι θεωρητικές αναλύσεις αλλά προσωπικά έχω την εξής εμπειρία. Δυάρι κληρονομιά από πατέρα μου, χρήζει ανακαίνισης (έχει μπάνιο κουζίνα καινούργια αλλά θέλει αλουμίνια, πόρτα ασφαλείας, μεσόπορτες, μωσαικά τρίψιμο, βαψίματα, πάτωμα διόρθωση χοντρά 5-6Κ για να σενιαριστεί) κατασκευή 1964, Κ.Πατήσια με βεράντες ρετιρέ και εδώ και τρεις μήνες δε φεύγει στα 45.000 Ούτε καν έχω πάρει μια "καλή" προσφορά στα 40Κ. Μόνον ήλθε μια κυρά και λέει 30Κ θες??

Εννοείς το έχεις σηκώσει σε αγγελία μόνο τρεις μήνες; Το σπίτι μπορεί να κάνεις και χρόνια να το πουλήσεις, οι τρεις μήνες γενικά είναι πολύ λίγο χρονικό διάστημα για πώληση με τα ελληνικά δεδομένα.

28 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Δεν είναι μόνο θέμα πείνας... Είναι και ο σωστός χρόνος. Έχω σπίτι 83τμ ρετιρε στον Πειραιά που κάποτε το ζητούσαν για 100.000. Δεν το δώσαμε. Τώρα με το ζόρι 25.000 ΑΝ θα έδινε κάποιος. Πιστεύω θα μας μείνει για πάντα έτσι να κάθεται. Λόγω περιοχής και συνθηκών πλέον δεν φεύγει με τίποτα.

Όλα κύκλος είναι, αν αν προλάβεις να ξεφορτωθεις την σαβούρα όταν μπορείς, ίσως να σου μένει και για πάντα μετά...

Έτσι είναι τα πράγματα, αργείς να κάνεις κάτι, δεν θέλεις κτλ, έρχεται η ώρα που την πατάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kalmik είπε

Ωραίες οι θεωρητικές αναλύσεις αλλά προσωπικά έχω την εξής εμπειρία. Δυάρι κληρονομιά από πατέρα μου, χρήζει ανακαίνισης (έχει μπάνιο κουζίνα καινούργια αλλά θέλει αλουμίνια, πόρτα ασφαλείας, μεσόπορτες, μωσαικά τρίψιμο, βαψίματα, πάτωμα διόρθωση χοντρά 5-6Κ για να σενιαριστεί) κατασκευή 1964, Κ.Πατήσια με βεράντες ρετιρέ και εδώ και τρεις μήνες δε φεύγει στα 45.000 Ούτε καν έχω πάρει μια "καλή" προσφορά στα 40Κ. Μόνον ήλθε μια κυρά και λέει 30Κ θες??

Καταλαβαινω την ...πικρα σου, αλλα το προσωπικο σου παραδειγμα δεν λεει κατι στη συζητηση. Εκτος απο την τοποθεσια που ανεφεραν οι φιλοι, υπαρχουν πολλοι παραγοντες που επηρεαζουν ενα ακινητο. Με τη λογικη οτι στο ακινητο δεν μπορεις να βαλεις ροδες και να το μετακινησεις. Δηλαδη εαν ειναι διαμερισμα ή μονοκατοικια, σε τι κατασταση ειναι αρα και τι επιπλεον ζητα ως βασικα εξοδα αποκαταστασης ( και οχι βασικο εξοδο δεν ειναι η νεα κουζινα με τα καλυτερα υλικα κι ουτε και οι ακριβοτερες λευκες συσκευες ), εαν ειναι διαμερισμα σε ποιο οροφο βρισκεται, εαν ειναι εσωτερικο ή προσοψης, η γενικοτερη κατασταση της πολυκατοικιας, εαν υπαρχει ή οχι ασανσερ, ποιοι ειναι οι γειτονες, εαν η γειτονια ειναι αναβαθμισμενη ή σε αναβαθμιση και ενα σωρο αλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...