Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, kirileman είπε

Οι ιδιοκτήτες το ζητάνε, όχι οι μεσίτες. Και υπάρχει και λόγος, αλλά δεν θα το συζητήσουμε εδώ.

Τις τιμές της αγοράς τις καθορίζουν τα νεόδμητα. Τα νεόδμητα θέτουν το πάνω όριο και τα παλιά ακολουθούν.

Ωστόσο οι μεσίτες (θα έπρεπε να) έχουν την δυνατότητα (θέληση) να διαμορφώσουν την ζητούμενη τιμή με σκοπό να επιτευχθεί η πώληση. Τα ακίνητα μένουν σε υψηλές τιμές (λιμνάζουν κιόλας) και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση των τιμών (γιατί τόσα ζητάει και ο δίπλα).

Επίσης τώρα τελευταία έχω μια σκέψη:

Με τόσα ακίνητα που έχουν μείνει προς πλειστηριασμό, θα μπορούσαν παράγοντες της αγοράς (τράπεζες... Funds,  κατασκευαστικές, κλπ) να ανεβάζουν τεχνητά τις τιμές τους (μέσω αγγελιών σε υψηλή τιμή από αλλά ακίνητα που έχουν προς πώληση) ώστε να ανεβαίνουν οι εμπορικές αξίες και κατά συνέπεια οι εκτιμήσεις των πλειστηριαζόμενων... Άλλο να ξεκινάει ένα ακίνητο στα 40κ και αλλο στα 60κ ή 80κ. Είναι κέρδος 1.5 με 2 φορές τουλάχιστον...

Εικασίες βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Ωστόσο οι μεσίτες (θα έπρεπε να) έχουν την δυνατότητα (θέληση) να διαμορφώσουν την ζητούμενη τιμή με σκοπό να επιτευχθεί η πώληση. Τα ακίνητα μένουν σε υψηλές τιμές (λιμνάζουν κιόλας) και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την

Έχεις ένα point, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Τις τιμές δεν τις διαμορφώνουν οι μεσίτες, ελπίζω αυτό να είναι ξεκάθαρο. Υπάρχουν 2 συμπεριφορές των μεσιτών απέναντι στις απαιτήσεις ενός πωλητή:

α) αποδέχονται τη ζητούμενη τιμή χωρίς καμία αντίρρηση. Αυτό συνήθως συμβαίνει στις περιπτώσεις των μεσιτικών που αναλαμβάνουν "μαζικά" ακίνητα με απλή εντολή, χωρίς υποχρεώσεις και δεσμεύσεις. Είναι οι λεγόμενες "καταγραφές του 5λεπτου", τόσο χρόνο τους "δίνει" το γραφείο για κάθε ακίνητο.

β) δεν αποδέχονται τη ζητούμενη τιμή και τη διαπραγματεύονται με τον ιδιοκτήτη, με 1, 2 ή και 3 ραντεβού. Αυτό συμβαίνει στις περιπτώσεις των μεσιτικών που δουλεύουν με λιγότερα ακίνητα, αλλά με αποκλειστική εντολή, όπου δεν συμφέρει να αναλάβεις υπερεκτιμημένα ακίνητα και να πληρώνεις (φωτογράφους, vip αγγελίες κλπ) χωρίς σοβαρές ελπίδες να πουλήσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω ομως, οτι ξεχναμε και τον βασικο λογο που καποιος κατεχει ενα ακινητο. Αυτο ειναι η εξασφαλιση των χρηματων του. Κατα μια "σχολη" σκεψης δηλαδη, τα ακινητα και ειδικα τα οικιακης χρησης, μονον προβληματα και σκοτουρες μπορουν να αποφερουν ενω και τα επαγγελματικα με με την κριση στην αγορα, ακολουθουν. Η αλλη ομως ..."σχολη", πονταρει στο οτι τα χρηματα που εχει δωσει, κληρονομησει, εισπραξει και τελος παντων διεθεσε καποτε ή θα διαθεσει, οχι μονον δεν θα χαθουν οπως σε καποια αλλη τοποθετηση ( τραπεζα, μετοχες κτλ ) αλλα θα του αποφερουν και ενα σταθερο κερδος. Μικρο ή μεγαλο δεν εχει σημασια, εκεινο που μετρα ειναι το μη ρισκο.

Εαν λοιπον συνδυαστει η δευτερη παραπανω συμπεριφορα και οχι κατα αναγκη νοοτροπια, με τους υπολοιπους παραγοντες, την ελλιπη νεα οικοδομικη δραστηριοτητα, την ελλειψη τραπεζικου δανεισμου, της κρισης εισοδηματων γενικοτερα αλλα και ενα απροσδοκητο πολλες φορες ενδιαφερον απο νεους "παικτες" ( αλλοδαπους, μεταναστευτικο, δραστηριοτητες bnb και ξενοδοχειακου τυπου ) η ανοδος και οχι η σταθεροτητα, των τιμων ισως ειναι και μικρη τελικα.

14 λεπτά πριν, kirileman είπε

Έχεις ένα point, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Τις τιμές δεν τις διαμορφώνουν οι μεσίτες, ελπίζω αυτό να είναι ξεκάθαρο. Υπάρχουν 2 συμπεριφορές των μεσιτών απέναντι στις απαιτήσεις ενός πωλητή:

α) αποδέχονται τη ζητούμενη τιμή χωρίς καμία αντίρρηση. Αυτό συνήθως συμβαίνει στις περιπτώσεις των μεσιτικών που αναλαμβάνουν "μαζικά" ακίνητα με απλή εντολή, χωρίς υποχρεώσεις και δεσμεύσεις. Είναι οι λεγόμενες "καταγραφές του 5λεπτου", τόσο χρόνο τους "δίνει" το γραφείο για κάθε ακίνητο.

β) δεν αποδέχονται τη ζητούμενη τιμή και τη διαπραγματεύονται με τον ιδιοκτήτη, με 1, 2 ή και 3 ραντεβού. Αυτό συμβαίνει στις περιπτώσεις των μεσιτικών που δουλεύουν με λιγότερα ακίνητα, αλλά με αποκλειστική εντολή, όπου δεν συμφέρει να αναλάβεις υπερεκτιμημένα ακίνητα και να πληρώνεις (φωτογράφους, vip αγγελίες κλπ) χωρίς σοβαρές ελπίδες να πουλήσεις.

Να σχολιασω εδω το κλασσικο "σε ολες τις δουλειες υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες¨; Να προσθεσω πως εξ ορισμου η δουλεια ενος μεσιτη ή μεσαζοντα ειναι εξ ορισμου αεριτζιδικη; Οχι απαραιτητα με την κακη εννοια που εχει αποδοθει στη λεξη αλλα με το οτι ενας μεσαζοντας δεν εχει κατι υπαρκτο στα χερια του περα απο μια ικανοτητα. Που κι αυτη χωρις να αμφισβητηθει εχει μεγαλη μεριδα τυχης;

Καλως ή κακως αυτη ειναι μια γενικοτερη αντιληψη σχετικα με τον κλαδο των μεσιτων, οπου οι λιγοι σωστοι επαγγελματιες, ειτε επειδη η σοβαροτητα χανεται σε εναν ωκεανο τυχαρπαστων κι εξ αναγκης ( βλεπε ανεργια ) "μεσιτων", ειτε επειδη η αοριστια που εξ ορισμου λοιπον διεπει αυτη τη δουλεια τρεφει και καποιες πονηρες σκεψεις σε μερικους ή τελικα επειδη οι σωστοι επαγγελματιες μπορει να ειναι και ακριβοι ή η γνωμη τους να μην γινεται σεβαστη καθως θα προσκρουει στα ανεδαφικα πολλες φορες, ονειρα του πελατη.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 29gk είπε

Να σχολιασω εδω το κλασσικο "σε ολες τις δουλειες υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες¨; Να προσθεσω πως εξ ορισμου η δουλεια ενος μεσιτη ή μεσαζοντα ειναι εξ ορισμου αεριτζιδικη; Οχι απαραιτητα με την κακη εννοια που εχει αποδοθει στη λεξη αλλα με το οτι ενας μεσαζοντας δεν εχει κατι υπαρκτο στα χερια του περα απο μια ικανοτητα. Που κι αυτη χωρις να αμφισβητηθει εχει μεγαλη μεριδα τυχης;

Καλως ή κακως αυτη ειναι μια γενικοτερη αντιληψη σχετικα με τον κλαδο των μεσιτων, οπου οι λιγοι σωστοι επαγγελματιες, ειτε επειδη η σοβαροτητα χανεται σε εναν ωκεανο τυχαρπαστων κι εξ αναγκης ( βλεπε ανεργια ) "μεσιτων", ειτε επειδη η αοριστια που εξ ορισμου λοιπον διεπει αυτη τη δουλεια τρεφει και καποιες πονηρες σκεψεις σε μερικους ή τελικα επειδη οι σωστοι επαγγελματιες μπορει να ειναι και ακριβοι ή η γνωμη τους να μην γινεται σεβαστη καθως θα προσκρουει στα ανεδαφικα πολλες φορες, ονειρα του πελατη.

Δεν είναι θέμα κακού-καλού επαγγελματία, είναι θέμα συστήματος. Τα γραφεία που δουλεύουν εδώ με "open listings" δεν επενδύουν χρόνο ούτε σε έλεγχο τίτλων (έστω για την εξακρίβωση των στοιχείων που δηλώνει ο ιδιοκτήτης), ούτε στον έλεγχο της πολεοδομικής νομιμότητας ή οτιδήποτε άλλο, γιατί δεν συμφέρει! Πρέπει να βιαστούν να ανεβάσουν την αγγελία για να προλάβουν τον ανταγωνισμό (τους άλλους μεσίτες ή τον ίδιο τον ιδιοκτήτη). Έχει αρκετά πλεονεκτήματα (πχ γρήγορες προσφορές), αλλά μπορεί στην πορεία να βγουν προβλήματα, πχ να ανακαλύψει ο υποψήφιος αγοραστής ότι τελικά το διαμέρισμα δεν είναι 90τμ που γράφει η αγγελία, αλλά 85τμ, όπως γράφει το συμβόλαιο. Παράλληλα, ο ιδιοκτήτης μπορεί να δηλώνει 90τμ στον έναν μεσίτη, 88τμ στον άλλον κλπ, με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν αγγελίες για το ίδιο σπίτι με διαφορετική δηλωμένη επιφάνεια (ή διαφορετικό έτος κατασκευής). Επίσης, αρκετοί ιδιοκτήτες δεν έχουν την ικανότητα να αντιληφθούν ότι όλες οι αγγελίες θα πρέπει να έχουν την ίδια τιμή και λένε στους μεσίτες "εγώ θέλω καθαρά 200.000 ευρώ και εσύ βάλε στην αγγελία όσα θέλεις, προσθέτοντας τη δική σου αμοιβή". Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το ίδιο ακίνητο να κυκλοφορεί και με διαφορετικές τιμές. Όλα το παραπάνω δημιουργούν κακή εικόνα για τους μεσίτες, γιατί κανείς δεν πρόκειται να κατηγορήσει τον ιδιοκτήτη για τον τρόπο που χειρίζεται την ακίνητη περιουσία του, σωστά;
 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Το ίδιο ακίνητο, διαφορετικές περιοχές (την έχω κρύψει), διαφορετικές τιμές, διαφορετικές παλαιότητες/έτος ανακαίνισης κ.α. Ποιος φταίει, οι μεσίτες ή/και ο ιδιοκτήτης;

0OffXNv.png
wKv3mcz.png

ΥΓ. Μαντέψτε ποιος είναι ο μόνος που χαίρεται από την παραπάνω εικόνα...

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m3ltd0wn είπε

Ωστόσο οι μεσίτες (θα έπρεπε να) έχουν την δυνατότητα (θέληση) να διαμορφώσουν την ζητούμενη τιμή με σκοπό να επιτευχθεί η πώληση. Τα ακίνητα μένουν σε υψηλές τιμές (λιμνάζουν κιόλας) και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση των τιμών (γιατί τόσα ζητάει και ο δίπλα).

Επίσης τώρα τελευταία έχω μια σκέψη:

Με τόσα ακίνητα που έχουν μείνει προς πλειστηριασμό, θα μπορούσαν παράγοντες της αγοράς (τράπεζες... Funds,  κατασκευαστικές, κλπ) να ανεβάζουν τεχνητά τις τιμές τους (μέσω αγγελιών σε υψηλή τιμή από αλλά ακίνητα που έχουν προς πώληση) ώστε να ανεβαίνουν οι εμπορικές αξίες και κατά συνέπεια οι εκτιμήσεις των πλειστηριαζόμενων... Άλλο να ξεκινάει ένα ακίνητο στα 40κ και αλλο στα 60κ ή 80κ. Είναι κέρδος 1.5 με 2 φορές τουλάχιστον...

Εικασίες βέβαια...

Αυτό που λες (ότι ο ιδιοκτήτης υπερεκτιμα το ακίνητο επειδή τόσο το έχει ο δίπλα), σε εμένα έχει συμβεί από την αντίθετη πλευρά, μεσίτης έλεγε ότι αυτή την τιμή να την ξεχάσω διότι ο απέναντι ενοικιασε με δυσκολία στα τόσα ευρώ ένα πανεμορφο διαμέρισμα, πριν διαμορφώσω την τιμή όμως είχα ψάξει τι παίζεται στην περιοχή, απλά έψαχνε αφορμή να ρίξει την τιμη, το άλλο κλασσικό είναι να σου λένε ότι η πολυκατοικία είναι του 70 και όχι του 90, πράγμα που δεν ισχύει φυσικά, και οι περισσότερες πολυκατοικιες εκεί του 80 90 είναι. Να πω βέβαια ότι δεν απευθύνθηκα εγώ σε μεσίτη αλλά ήταν από αυτούς που σε πριζουν στα τηλέφωνα να αναλαβουν μόνοι τους όταν σηκώσεις αγγελία. Το να μην συμφέρει φυσικά έναν μεσίτη να αναλάβει κατ' αποκλειστικοτητα λόγω του ότι θεωρεί την τιμή υψηλή και δεν τον συμφέρει είναι κάτι λογικό και εντελως κατανοητό από εμένα, το να σε καλεί όμως αυτός στο τηλέφωνο ζητώντας να αναλαβει μόνος του δίχως τίποτα και απλά απαιτεί όσο πιο κάτω γίνεται η τιμή για να βρει δικό του πελατη που θα πληρώσει τον μεσίτη και μετά αντιο σας, αυτό παραπαει. Φυσικά επειδή δεν υπέγραψα και τίποτα με εκείνους τους μεσιτες, παίζει αν έβρισκαν αυτοί πελάτη να με εκβιαζαν να τους δώσω και τίποτα για τον κόπο τους αλλιώς "ο πελάτης έχει και δεύτερη επιλογή". Το άλλο αστείο είναι ότι όταν τελικά νοίκιασα με πελάτη που με βρήκε αυτός από την αγγελία και όχι μέσω του μεσίτη, ήρθε η στιγμή να πω στον μεσίτη ότι τελικά το διαμέρισμα νοικιάστηκε, μετά τον αναστεναγμό ακολουθουν οι ερωτησεις:

1. Σας έχει ανακοινώσει καιρό οτι θέλει το ακίνητο; 

2. Πως τον λένε τον κύριο/κυρία;

Στην δεύτερη απαντάω με ένα άκυρο επίθετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Να πω βέβαια ότι δεν απευθύνθηκα εγώ σε μεσίτη αλλά ήταν από αυτούς που σε πριζουν στα τηλέφωνα να αναλαβουν μόνοι τους όταν σηκώσεις αγγελία.

Αυτό στην αργκό μας λέγεται FSBO ("φίσμπο", for sale by owner). Το συνηθίζουν καινούριοι μεσίτες που δεν έχουν χαρτοφυλάκιο. Ό,τι χειρότερο γενικά. Μετά από αρκετά χρόνια, όταν έχεις πελατολόγιο, τα περισσότερα ακίνητα προκύπτουν είτε από συστάσεις ευχαριστημένων πελατών σου, είτε από διαφημίσεις/site κλπ.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Δεν είναι θέμα κακού-καλού επαγγελματία, είναι θέμα συστήματος. Τα γραφεία που δουλεύουν εδώ με "open listings" δεν επενδύουν χρόνο ούτε σε έλεγχο τίτλων (έστω για την εξακρίβωση των στοιχείων που δηλώνει ο ιδιοκτήτης), ούτε στον έλεγχο της πολεοδομικής νομιμότητας ή οτιδήποτε άλλο, γιατί δεν συμφέρει! Πρέπει να βιαστούν να ανεβάσουν την αγγελία για να προλάβουν τον ανταγωνισμό (τους άλλους μεσίτες ή τον ίδιο τον ιδιοκτήτη). Έχει αρκετά πλεονεκτήματα (πχ γρήγορες προσφορές), αλλά μπορεί στην πορεία να βγουν προβλήματα, πχ να ανακαλύψει ο υποψήφιος αγοραστής ότι τελικά το διαμέρισμα δεν είναι 90τμ που γράφει η αγγελία, αλλά 85τμ, όπως γράφει το συμβόλαιο. Παράλληλα, ο ιδιοκτήτης μπορεί να δηλώνει 90τμ στον έναν μεσίτη, 88τμ στον άλλον κλπ, με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν αγγελίες για το ίδιο σπίτι με διαφορετική δηλωμένη επιφάνεια (ή διαφορετικό έτος κατασκευής). Επίσης, αρκετοί ιδιοκτήτες δεν έχουν την ικανότητα να αντιληφθούν ότι όλες οι αγγελίες θα πρέπει να έχουν την ίδια τιμή και λένε στους μεσίτες "εγώ θέλω καθαρά 200.000 ευρώ και εσύ βάλε στην αγγελία όσα θέλεις, προσθέτοντας τη δική σου αμοιβή". Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το ίδιο ακίνητο να κυκλοφορεί και με διαφορετικές τιμές. Όλα το παραπάνω δημιουργούν κακή εικόνα για τους μεσίτες, γιατί κανείς δεν πρόκειται να κατηγορήσει τον ιδιοκτήτη για τον τρόπο που χειρίζεται την ακίνητη περιουσία του, σωστά;
 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Το ίδιο ακίνητο, διαφορετικές περιοχές (την έχω κρύψει), διαφορετικές τιμές, διαφορετικές παλαιότητες/έτος ανακαίνισης κ.α. Ποιος φταίει, οι μεσίτες ή/και ο ιδιοκτήτης;

0OffXNv.png
wKv3mcz.png

ΥΓ. Μαντέψτε ποιος είναι ο μόνος που χαίρεται από την παραπάνω εικόνα...

Οχι μονον γρηγορη αλλα και εξαιρετικα ευκολη απαντηση. Στο "ποιος φταιει";

Ο μεσιτης, οι μεσιτες, το συστημα οπως γραφεις φταινε. Ετσι οταν υπαρχει προβλημα στην αγορα, εφοσον ενα ποσοστο ( δεν σχολιαζω τι πιστευω για το υψος αυτου ) οφειλεται στο κακο συστημα,  το οποιο και διαγεται ή και συντηρειται απο επαγγελματιες, απο τους "μονιμους" σα να λεμε σε αυτον τον τομεα, ειναι επομενο οι "ευκαιριακοι", οσοι δηλαδη κανουν 1-2 πωλησεις ή ενοικιασεις μεσα σε ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα ή και εντελως περιστασιακα στη ζωη τους, να εξεταζουν ακριβως και αποκλειστικα το αποτελεσμα, την τιμη δηλαδη σε μια συσχετιση με το ακινητο, την περιοχη κτλ και οχι το εαν η τιμη ειναι πραγματικα ευκαιρια, χαμηλη, κανονικη ή πανακριβη.

Και απαντωντας και στο "ποιος χαιρεται", και παλι ευκολα η απαντηση ειναι ο πωλητης καταρχην και στη συνεχεια και ο αγοραστης ο οποιος και υποθετει οτι διαθετει μια περιουσια αρχικης αξιας τοσων χρηματων. Οσων δηλαδη το αγορασε. Και η φαση διαιωνιζεται.

Να σημειωσουμε βεβαια εδω οτι κερδισμενος ειναι και ο μεσιτης, μιας και η προμηθεια-αμοιβη του εξαρταται τελικα απο την αξια πωλησης. Το ιδιο και το κρατος, οι συμβολαιογραφοι και παει λεγοντας. Αρα ΟΛΟΙ εχουν συμφερον και καπως ετσι οι τιμες οχι μονον δεν πεφτουν αλλα γενικα θα συνεχισουν να ανεβαινουν. "Διορθωτικες" περιοδοι οπως η κριση των 2010-2017 ή η προσπαθεια καλυψης απωλειων ( αυτο παει μαλλον προς τα ενοικια ) του 2020, ειναι εξαιρεσεις και δεν αλλαζουν τον παραπανω κανονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά ακινήτου (περιοχές Αγία Παρασκευή, Χολαργός, Χαλάνδρι και κοντά) και με μια πρώτη αναζήτηση της μια εβδομάδας ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. 

Το τι βλακεία έχω ακούσει δεν λέγεται, ειδικά από μεσίτες. Σήμερα ήθελα να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο. Διάβασα όλα τα παραπάνω που γράφετε αλλά δεν μπορέσα να βρω καθόλου άκρη ως προς το τι πρέπει να προσεγγίσω την αναζήτηση. Μέχρι στιγμής έχω ξεψαχνίσει το site της Χρυσής Ευκαιρίας και του Σπιτόγατου και παίρνω τηλέφωνα σε μεσιτικά. Αυτό που μου κάνει τεράστια εντύπωση είναι ότι δεν έχω καταφέρει να βρω αγγελίες από ιδιώτες.... τι γίνεται;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν θες ή δεν βγαζεις ακρη με μεσιτες και αγγελιες, κανε και καμια βολτα στις γιετονιες που σε ενδιαφερουν και ρωτα σε ψιλικατζιδικα, μαναβικα, φουρνους κτλ. Δεν χανεις και τιποτα και υπαρχει και περιπτωση να φανεις και τυχερος.

Διαφορετικα παρακολουθεις, περιμενεις και αναμενεις να κυλησει λιγο η κατασταση με τις καραντινες και τις δυσκολιες με την εφορια. Μιας και ειναι πολλες παγωμενες περιπτωσεις ακριβως λογω προβληματων σε φορολογικες ενημεροτητες και γραφειοκρατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Επίσης τώρα τελευταία έχω μια σκέψη:

Με τόσα ακίνητα που έχουν μείνει προς πλειστηριασμό, θα μπορούσαν παράγοντες της αγοράς (τράπεζες... Funds,  κατασκευαστικές, κλπ) να ανεβάζουν τεχνητά τις τιμές τους (μέσω αγγελιών σε υψηλή τιμή από αλλά ακίνητα που έχουν προς πώληση) ώστε να ανεβαίνουν οι εμπορικές αξίες και κατά συνέπεια οι εκτιμήσεις των πλειστηριαζόμενων... Άλλο να ξεκινάει ένα ακίνητο στα 40κ και αλλο στα 60κ ή 80κ. Είναι κέρδος 1.5 με 2 φορές τουλάχιστον...

Εικασίες βέβαια...

Από ότι θυμάμαι οι τιμές στους πλειστηριασμούς ορίζονται βάση των αντικειμενικών αξιών, όχι μιας υποτιθέμενης εμπορικής που μπορεί να αυξομειώνεται κατά το δοκούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sotirisl είπε

καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά ακινήτου (περιοχές Αγία Παρασκευή, Χολαργός, Χαλάνδρι και κοντά) και με μια πρώτη αναζήτηση της μια εβδομάδας ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. 

Το τι βλακεία έχω ακούσει δεν λέγεται, ειδικά από μεσίτες. Σήμερα ήθελα να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο. Διάβασα όλα τα παραπάνω που γράφετε αλλά δεν μπορέσα να βρω καθόλου άκρη ως προς το τι πρέπει να προσεγγίσω την αναζήτηση. Μέχρι στιγμής έχω ξεψαχνίσει το site της Χρυσής Ευκαιρίας και του Σπιτόγατου και παίρνω τηλέφωνα σε μεσιτικά. Αυτό που μου κάνει τεράστια εντύπωση είναι ότι δεν έχω καταφέρει να βρω αγγελίες από ιδιώτες.... τι γίνεται;

και γιατι δε νοικιαζεις εκει περα να δεις πως θα παει, να χεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dpolal είπε

Από ότι θυμάμαι οι τιμές στους πλειστηριασμούς ορίζονται βάση των αντικειμενικών αξιών, όχι μιας υποτιθέμενης εμπορικής που μπορεί να αυξομειώνεται κατά το δοκούν.

Επειδή το παρακολουθώ με σκοπό να κινηθώ σε αγορά από πλειστηριασμο (καθώς και εγώ δεν έβγαλα άκρη από την παραδοσιακή αγορά δυστυχώς... Και κυρίως λόγω ακαμψιας και κακης συνεννόησης με κάτι μεσίτες 20 χρόνων που τα ξέρουν όλα!) είναι βάσει εμπορικής και μετά από εκτίμηση επίσημη. Ωστόσο παίζει ρόλο και πότε έγινε η εκτίμηση (πχ αν τώρα πλειστηριαζεται ένα σπίτι που αρχικά βγήκε το 2016 θα έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Επειδή το παρακολουθώ με σκοπό να κινηθώ σε αγορά από πλειστηριασμο (καθώς και εγώ δεν έβγαλα άκρη από την παραδοσιακή αγορά δυστυχώς... Και κυρίως λόγω ακαμψιας και κακης συνεννόησης με κάτι μεσίτες 20 χρόνων που τα ξέρουν όλα!) είναι βάσει εμπορικής και μετά από εκτίμηση επίσημη. Ωστόσο παίζει ρόλο και πότε έγινε η εκτίμηση (πχ αν τώρα πλειστηριαζεται ένα σπίτι που αρχικά βγήκε το 2016 θα έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή).

Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως το έχεις γράψει στα bold, η πρώτη προσφορά για την εκκίνηση του πλειστηριασμού όντως μπορεί να είναι στα 2/3 της τιμής με βάση την εκτίμηση που έκανε ο δικαστικός επιμελητής, όμως με βασική προϋπόθεση να μην υπολείπεται της αντικειμενικής αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sotirisl είπε

καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά ακινήτου (περιοχές Αγία Παρασκευή, Χολαργός, Χαλάνδρι και κοντά) και με μια πρώτη αναζήτηση της μια εβδομάδας ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. 

Το τι βλακεία έχω ακούσει δεν λέγεται, ειδικά από μεσίτες. Σήμερα ήθελα να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο. Διάβασα όλα τα παραπάνω που γράφετε αλλά δεν μπορέσα να βρω καθόλου άκρη ως προς το τι πρέπει να προσεγγίσω την αναζήτηση. Μέχρι στιγμής έχω ξεψαχνίσει το site της Χρυσής Ευκαιρίας και του Σπιτόγατου και παίρνω τηλέφωνα σε μεσιτικά. Αυτό που μου κάνει τεράστια εντύπωση είναι ότι δεν έχω καταφέρει να βρω αγγελίες από ιδιώτες.... τι γίνεται;

Η Χε/σπιτόγατος έχουν συμβάσεις με τους μεσίτες. Αν πραγματικά θέλεις να αγοράσεις από ιδιότη, μπες σε όσα γκρουπ βρεις στο facebook με ανάλογο τίτλο, εκεί όταν καταλάβουν ότι κάποιος είναι κρυφός (μεσίτης) παίρνει πόδι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...