Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sotirisl είπε

καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά ακινήτου (περιοχές Αγία Παρασκευή, Χολαργός, Χαλάνδρι και κοντά) και με μια πρώτη αναζήτηση της μια εβδομάδας ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. 

Το τι βλακεία έχω ακούσει δεν λέγεται, ειδικά από μεσίτες. Σήμερα ήθελα να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο. Διάβασα όλα τα παραπάνω που γράφετε αλλά δεν μπορέσα να βρω καθόλου άκρη ως προς το τι πρέπει να προσεγγίσω την αναζήτηση. Μέχρι στιγμής έχω ξεψαχνίσει το site της Χρυσής Ευκαιρίας και του Σπιτόγατου και παίρνω τηλέφωνα σε μεσιτικά. Αυτό που μου κάνει τεράστια εντύπωση είναι ότι δεν έχω καταφέρει να βρω αγγελίες από ιδιώτες.... τι γίνεται;

Μην ανησυχείς, από 1/1/2021 που θα κατέβουν όλες οι αγγελίες από παντού (πλην ελαχίστων που θα έχουν ΠΕΑ), θα ηρεμήσει το κεφάλι σου. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, DimosthenisG said:

Η Χε/σπιτόγατος έχουν συμβάσεις με τους μεσίτες. Αν πραγματικά θέλεις να αγοράσεις από ιδιότη, μπες σε όσα γκρουπ βρεις στο facebook με ανάλογο τίτλο, εκεί όταν καταλάβουν ότι κάποιος είναι κρυφός (μεσίτης) παίρνει πόδι..

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου! έχω μπει σε 6-7 τέτοια groups στο facebook, όπως το "σπιτι χωρίς μεσίτη" και όλα τα σχετικά. Δυστυχώς όχι απλά δεν βρίσκω ακίνητο που να ανταποκρίνεται στα κριτήρια μου, αλλά δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα... 

41 minutes ago, kirileman said:

Μην ανησυχείς, από 1/1/2021 που θα κατέβουν όλες οι αγγελίες από παντού (πλην ελαχίστων που θα έχουν ΠΕΑ), θα ηρεμήσει το κεφάλι σου. 😛

τι εννοείς; συγνώμη δεν κατάλαβα πραγματικά 🤪 υποτίθεται δηλαδή ότι δεν θα μπορεί κάποιος να ανεβάσει αγγελία χωρίς να έχει το Πιστοποιητικό Ενεργειακές Απόδοσης, αλλά δεν πιστεύω ότι όλες αυτές οι αγγελίες που βλέπουμε π.χ. στην Χρυσή Ευκαιρία ξαφνικά θα διαγραφούν...

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, sotirisl είπε

τι εννοείς; συγνώμη δεν κατάλαβα πραγματικά 🤪 υποτίθεται δηλαδή ότι δεν θα μπορεί κάποιος να ανεβάσει αγγελία χωρίς να έχει το Πιστοποιητικό Ενεργειακές Απόδοσης, αλλά δεν πιστεύω ότι όλες αυτές οι αγγελίες που βλέπουμε π.χ. στην Χρυσή Ευκαιρία ξαφνικά θα διαγραφούν...

Θα κατέβουν όλες, ναι. Θα ξανανέβουν όταν έχουν ΠΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου εμπειρία από τους μεσίτες τους τελευταίους μήνες που ψάχνω σπίτι μόνο θετική δεν είναι. Οι περισσότεροι δείχνουν την εικόνα της αγγαρείας. Ένα σπίτι μου βρεθήκαμε στο παρά 5 να το κλείσουμε τελικά δεν τα βρήκαμε γιατί όταν  ζήτησα χαρτιά για να προχωρήσουμε ο μηχανικός που πήγε να βγάλει πιστοποιητικα κλπ έβγαλε το σπίτι 8 ολόκληρα τετραγωνικά μεγαλύτερο. Με πήρε ο μεσίτης τηλέφωνο και με μια φυσικότητα μου ανέφερε ότι η τιμή έχει αλλάξει πλέον και είναι 10 χιλιάρικα περισσότερο από την τελευταία προσφορά που είχα κάνει και είχαν δεχτεί. Αρνούνταν όμως την εν λόγω προσφορά λέγοντας μου ότι δεν θυμάστε να είχαμε "πέσει" τόσο. Δεν είχαμε υπογράψει και τίποτα. Για να μην πλατιαζω επειδή μας άρεσε το σπίτι ανέβασα την προσφορά κατά 7μιση χιλιάδες από τα 10. Ακόμα απουλητο είναι από πριν το καλοκαίρι.

Πάντως η αναζήτηση σπιτιού θέλει υπομονή και γερό στομάχι, ο καθένας ζητάει ότι θέλει και ανά πάσα στιγμή μπορεί να διαλύσει την αγορά, ακόμα και πριν την τελική υπογραφή.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Αθλιοι "επαγγελματίες", απορώ πως δεν τους ελέγχει κανείς. Θα χαιρόμουν να πληρώσω μεσιτικό κόστος επί 2 για σοβαρές και υπεύθυνες μεσιτικές υπηρεσίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε καποια πληροφορηση για το αν θα χρειαζεται ηλεκτρονικη ταυτοτητα κτιριου μεσα στο 2021 για να κανει καποιος μεταβιβαση ακινητου, διαβασα https://ypodomes.com/ilektroniki-taytotita-ktirion-pros-amesi-ylopoiisi-to-neo-metro-poy-epireazei-tis-metavivaseis-akiniton-apo-to-neo-etos/ ; και τι θα γινει ο πωλητης θα κυνηγαει τους υπολοιπους στην οικοδομη για να το βγαλουν πριν την πενταετια αμα θελει να πουλησει, κι αν οι αλλοι εκβιαστικα δεν πληρωνουν μιας και δεν υπαρχει βιασυνη, θα τα βαζει απο την τσεπη του;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

εχουμε καποια πληροφορηση για το αν θα χρειαζεται ηλεκτρονικη ταυτοτητα κτιριου μεσα στο 2021 για να κανει καποιος μεταβιβαση ακινητου, διαβασα https://ypodomes.com/ilektroniki-taytotita-ktirion-pros-amesi-ylopoiisi-to-neo-metro-poy-epireazei-tis-metavivaseis-akiniton-apo-to-neo-etos/ ; και τι θα γινει ο πωλητης θα κυνηγαει τους υπολοιπους στην οικοδομη για να το βγαλουν πριν την πενταετια αμα θελει να πουλησει, κι αν οι αλλοι εκβιαστικα δεν πληρωνουν μιας και δεν υπαρχει βιασυνη, θα τα βαζει απο την τσεπη του;;;

Σοβαρό θέμα και αυτό, αναμένουμε τις εξελίξεις. Καλού κακού, για τα συμβόλαιά μου που βρίσκονται σε τελική φάση και δεν έχουν αυθαιρεσίες ή τις έχουν τακτοποιημένες, έχω πει στους μηχανικούς των ιδιοκτητών να βγάλουν βεβαίωση στις 31/12/2020, με την ελπίδα να έχουμε υπογράψει εντός 2μήνου (γ@μωυπηρεσίες). Για τα υπόλοιπα, να έχει πληρωθεί τουλάχιστον το παράβολο μέχρι τότε έτσι ώστε να βγει η βεβαίωση αργότερα, αλλά με ημερομηνία αυτοψίας 31/12/2020. Δεν ξέρω αν κάποιος από εσάς που μας διαβάζει πουλάει ή αγοράζει αυτή τη στιγμή, αν ναι, λάβετε τα μέτρα σας.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2020 στις 9:34 ΠΜ, vamvakoolas είπε

Την εβδομαδα που μας περασε εμπειρια με μεσιτες

Αγγελια Νο1: πωλειται στην Αθηνα γκαρσονιερα 16.500 ευρ 20τμ. Τελικα εμαθα τηλεφωνικως οτι ειχαν 4 γκαρσονιερες που ηταν στον ιδιο οροφο και η τιμη αυτη βγαινει μονο αν καποιος τις παρει ολες (διαφορετικα διπλασια). Ολες ηταν σε κατασταση...ερειπιου

Αγγελια Νο2: Πωλειται γκαρσονιερα Αθηνα 8.500 ευρ, 15τμ. Ουαου λες ευκαιρια. Τελικα ο μεσιτης σου λεει οτι διπλα υπαρχει διαμερισμα 56.000 ευρ και απλως εχεις τη δυναντοτηα να παρεις με αυτη τη τιμη τη γκαρσονιερα (αν θες να τα ενωσεις). Ερειπια.

Μετα απο αυτη την εμπειρια ενισχυεται η αποψη μου οτι οι μεσιτες στη χωρα μας ειναι μαναβηδες (πλην απειροελαχιστων) και κριμα για τους ιδιοκτητες που μπλεκουν με αυτους

Έπρεπε να βάλεις τις φωνές και να τους εξηγήσεις ότι δεν έχεις χρόνο για χάσιμο και για παιχνίδια κοροϊδίας.

Δεν είναι κρίμα οι ιδιοκτήτες. Οι ιδιοκτήτες άλλωστε είναι αυτοί που ζητάνε, ό,τι ζητάνε. Οι μεσίτες είναι απλά ο ενδιάμεσος. Αλλά φταίνε και αυτοί που δεν έχουν τα <<αυτά>> να τους απαντήσουν "όχι ρε, δεν μπορώ να να το κάνω αυτό. Δε μπορώ άλλα να λέω στην αγγελία και στον πελάτη τα ψιλά γράμματα τέτοιους είδους να τα λέω μόνο από κοντά. Είναι κοροϊδία"

Στις 29/12/2020 στις 10:43 ΠΜ, kirileman είπε

Οι ιδιοκτήτες το ζητάνε, όχι οι μεσίτες. Και υπάρχει και λόγος, αλλά δεν θα το συζητήσουμε εδώ.

Τις τιμές της αγοράς τις καθορίζουν τα νεόδμητα. Τα νεόδμητα θέτουν το πάνω όριο και τα παλιά ακολουθούν.

Προφανώς οι ιδιοκτήτες είναι ο άμεσος που ευθύνεται, αλλά φταίνε και οι μεσίτες ως ενδιάμεσοι.

Δεν μπορούν να έρχονται και να ζητάνε διακίνηση τόσου μαύρου χρήματος σε σακούλια/βαλίτσες έτσι απροκάλυπτα. Λίγη ντροπή πια.

Άλλωστε ο αγοραστής μιλάει μόνο με το μεσίτη, που εξ' ορισμού αυτή είναι η δουλειά του. Οπότε η συμφωνία για το οικονομικό έρχεται και σε συνεννόηση με το μεσίτη, που από αυτό εν τέλει θα πάρει το ποσοστό του.

Τα νεόδμητα δεν καθορίζουν τις τιμές, αυτό είναι ένα λάθος.

Το είπες σωστά και μόνος σου:

"Τα νεόδμητα θέτουν το πάνω όριο και τα παλιά ακολουθούν"

ΚΑΙ τα 2 λοιπόν καθορίζουν τις τιμές.

23 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Ωστόσο οι μεσίτες (θα έπρεπε να) έχουν την δυνατότητα (θέληση) να διαμορφώσουν την ζητούμενη τιμή με σκοπό να επιτευχθεί η πώληση. Τα ακίνητα μένουν σε υψηλές τιμές (λιμνάζουν κιόλας) και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση των τιμών (γιατί τόσα ζητάει και ο δίπλα).

Επίσης τώρα τελευταία έχω μια σκέψη:

Με τόσα ακίνητα που έχουν μείνει προς πλειστηριασμό, θα μπορούσαν παράγοντες της αγοράς (τράπεζες... Funds,  κατασκευαστικές, κλπ) να ανεβάζουν τεχνητά τις τιμές τους (μέσω αγγελιών σε υψηλή τιμή από αλλά ακίνητα που έχουν προς πώληση) ώστε να ανεβαίνουν οι εμπορικές αξίες και κατά συνέπεια οι εκτιμήσεις των πλειστηριαζόμενων... Άλλο να ξεκινάει ένα ακίνητο στα 40κ και αλλο στα 60κ ή 80κ. Είναι κέρδος 1.5 με 2 φορές τουλάχιστον...

Εικασίες βέβαια...

Σωστό αυτό που λες για τους μεσίτες και εμένα μου περνά τροφή για σκέψη.

Μα καλά ΔΕ βαρέθηκαν να δείχνουν τα ίδια και τα ίδια σε τόσα άσκοπα ραντεβού περιμένοντας ουσιαστικά το κορόιδο που θα δώσει τα πολλά λεφτά; Τόσα σπίτια λιμνάζουν όπως λες χρόνια και χρόνια.

Είναι δουλειά τους να τα βρούν πρωτίστως με τα ξερά κεφάλια των ιδιοκτητών και να τους εξηγήσουν ότι αν έχουν χάλια σπίτια και παρόλαυτα ζητάνε τρελά χρήματα, θα πρέπει να τους μεταπείσουν.

Ή εν τέλει να μην δεχτούν να αναλάβουν. Υπάρχει και το ΟΧΙ στην τελική. Μα δε βαρέθηκαν τόσα άσκοπα τηλέφωνα και ραντεβού;

Να λέμε βέβαια και τα στραβά των ιδιοκτητών:

Και αυτοί από την πλευρά τους, ΔΕ ΒΑΡΕΘΗΚΑΝ να μπαινοβγαίνει στα σπίτια τους κόσμος και κοσμάκης; Επί μήνες/ επί χρόνια/ σε εποχή κορονοϊού και και και.

Ρίξτε ρε τις τιμές να κινηθεί η αγορά. Όλοι χαμένοι βγαίνουν έτσι.

23 ώρες πριν, kirileman είπε

Έχεις ένα point, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Τις τιμές δεν τις διαμορφώνουν οι μεσίτες, ελπίζω αυτό να είναι ξεκάθαρο. Υπάρχουν 2 συμπεριφορές των μεσιτών απέναντι στις απαιτήσεις ενός πωλητή:

α) αποδέχονται τη ζητούμενη τιμή χωρίς καμία αντίρρηση. Αυτό συνήθως συμβαίνει στις περιπτώσεις των μεσιτικών που αναλαμβάνουν "μαζικά" ακίνητα με απλή εντολή, χωρίς υποχρεώσεις και δεσμεύσεις. Είναι οι λεγόμενες "καταγραφές του 5λεπτου", τόσο χρόνο τους "δίνει" το γραφείο για κάθε ακίνητο.

β) δεν αποδέχονται τη ζητούμενη τιμή και τη διαπραγματεύονται με τον ιδιοκτήτη, με 1, 2 ή και 3 ραντεβού. Αυτό συμβαίνει στις περιπτώσεις των μεσιτικών που δουλεύουν με λιγότερα ακίνητα, αλλά με αποκλειστική εντολή, όπου δεν συμφέρει να αναλάβεις υπερεκτιμημένα ακίνητα και να πληρώνεις (φωτογράφους, vip αγγελίες κλπ) χωρίς σοβαρές ελπίδες να πουλήσεις.

Πολύ σωστά. Επίσης οι περισσότεροι μεσίτες δε δουλεύουν μόνοι τους. Έχουν υπαλληλική εξάρτηση με μεγάλα μεσιτικά γραφεία οπότε δεν ασχολούνται καν να κάνουν, όσα περιέγραψα πριν.

20 ώρες πριν, sotirisl είπε

καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά ακινήτου (περιοχές Αγία Παρασκευή, Χολαργός, Χαλάνδρι και κοντά) και με μια πρώτη αναζήτηση της μια εβδομάδας ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. 

Το τι βλακεία έχω ακούσει δεν λέγεται, ειδικά από μεσίτες. Σήμερα ήθελα να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο. Διάβασα όλα τα παραπάνω που γράφετε αλλά δεν μπορέσα να βρω καθόλου άκρη ως προς το τι πρέπει να προσεγγίσω την αναζήτηση. Μέχρι στιγμής έχω ξεψαχνίσει το site της Χρυσής Ευκαιρίας και του Σπιτόγατου και παίρνω τηλέφωνα σε μεσιτικά. Αυτό που μου κάνει τεράστια εντύπωση είναι ότι δεν έχω καταφέρει να βρω αγγελίες από ιδιώτες.... τι γίνεται;

Καλησπέρα και καλή αναζήτηση!

Δες εδώ που γράφω κάποια πράγματα:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/738434-αγορά-ακινήτων-πορεία-κτηματαγοράς-από-τώρα-και-στο-εξής/?do=findComment&comment=58370950

Θέλει πολύ χρόνο και υπομονή. Υπάρχει πολλή υπερεκτιμημένη σαβούρα από ακίνητα και πολλά αγύριστα κεφάλια από (κυρίως) ηλικιωμένους εισοδηματίες, που έχουν ακίνητες περιουσίες με λιγοστά ένσημα στη ζωή τους.

Υπομονή και γερά νεύρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νομιζω οτι υπαρχει παρεξηγηση:

Ο μεσιτης αναλαμβανει εντολη (αναθεσης) απο ιδιοκτητη π.χ να πουλησει ενα ακινητο. Ο ιδιοκτητης υπογραφει ενα (συνηθως ολες οι εταιριες πανω κατω ιδιο) συμβολαιο και σπανια το διαβαζουν. Οριζουν ενα ποσο και μια περιοδο ισχυς.

Αυτο γινεται και στο εξωτερικο (μεχρι αυτο το σημειο).

Ωστοσο στην Αθηνα κυριως σχεδον ολοι οι μεσιτες χρησιμοποιουν μπακαλιστικες τεχνικες οπως κατηγγειλα παραπανω αλλα οπως εχω διαπιστωσει και αλλαγες στη τιμη (προς τα πανω παντα) καθως παραπλανανε ιδιοκτητη (τρελο ενδιαφερον για το ακινητο σου!) πληστηριασμους (κλεινουν ραντεβου την ιδια ωρα με ενδιαφερομενους για να προκαλεσουν τζερτζελο). Το κορυφαιο (αυτο μονο στη χωρα μας το εχω δει): ενας ιδιοκτητης να το αναθετει στε 2 η' περισσοτερα γραφεια με τραγελαφικες καταστασεις και το χειροτερο χωρις μερικες φορες να το ξερουν οι μεσιτικες εταιριες αλλα και προφανως οι ενδιαφερομενοι! Εχει τυχει ο μεσιτης να βρει αγοραστη με χ ποσο και με το που του αναφερει τη προταση στον ιδιοκτητη να του απανταει οτι το πουλησε ηδη μεσω αλλου γραφειου!

Σα συμβουλη που το εχουν αναφερει και αλλοι αλλα και εγω (γιατι ευκολο ειναι να κραζεις ή να σχολιαζεις):

Αγορα μονο απο ιδιοκτητη (αν και θελει υπομονη) και οι ευκαιριες ειναι εκει εξω και οχι στο ιντερνετ (ναι πιστεψτε το ακομα και στο 2020!)

Ιδιοκτητες: να ειστε ρεαλιστες, να κανετε ερευνα αγορας ειτε μεσω μεσιτη ειτε μονοι σας πριν βαλετε αγγελια. Αν το ακινητο ειναι τυπου σαβουρα (και δε μιλαω καραγκιοζιλικια τυπου καινουργιο, προσφατη ανακαινιση το...2005)μη το πουλατε σα...καινουργιο ή πολυτελεστατο!

υ.γ: οταν παμε σε ακινητο ειτε για αγορα ειτε σε ενοικιαση ο ιδιοκτητης ή ο μεσιτης εχει δικαιωμα να ζητησει ταυτοτητα στοιχεια ενδιαφερομενου (το εχω αναλυσει γιατι σε αλλο ποστ). Ωστοσο δεν εχει δικαιωμα να ζητησει του δειξουμε Ε1/Ε9, βιογραφικο, αντιγραφο μισθοδοσιας κτλ. Αυτο ειναι τερμα παρανομο και αν θελησετε μπορειτε να κινηθειτε νομικα ή να κανετε καταγγελια στο συλλογο ιδιοκτητων

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

 Ο ιδιοκτητης υπογραφει ενα (συνηθως ολες οι εταιριες πανω κατω ιδιο) συμβολαιο και σπανια το διαβαζουν. Οριζουν ενα ποσο και μια περιοδο ισχυς.

Τι να διαβάσουν; Αφού δεν έχει όρους. Ο μοναδικός όρος είναι ότι αν ο μεσίτης φέρει έναν ενδιαφερόμενο και αυτός ή συγγενής του ή εταιρεία του αγοράσει τελικά το ακίνητο, ο ιδιοκτήτης οφείλει στον μεσίτη μεσιτική αμοιβή χ+φπα (πχ 2%+ΦΠΑ).

 

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

πληστηριασμους (κλεινουν ραντεβου την ιδια ωρα με ενδιαφερομενους για να προκαλεσουν τζερτζελο).

Αν εννοείς το open house, δεν είναι ελληνική πατέντα. Κάποια γραφεία το κάνουν καλύτερα, κάποια χειρότερα, τα περισσότερα καθόλου. Το έχω κάνει, όσο μπορούσα πιο οργανωμένα (φυσικά όχι μόνος μου, με βοήθεια) και έπιασε, πήρα 3 προσφορές την ίδια μέρα, ο ένας από αυτούς το αγόρασε και μείναμε όλοι ευχαριστημένοι. Τα open houses άλλοτε είναι πετυχημένα (έρχεται αρκετός κόσμος και παίρνεις προσφορές), άλλοτε όχι (δεν πατάει άνθρωπος).

 

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

Εχει τυχει ο μεσιτης να βρει αγοραστη με χ ποσο και με το που του αναφερει τη προταση στον ιδιοκτητη να του απανταει οτι το πουλησε ηδη μεσω αλλου γραφειου!

Αυτό δεν είναι ούτε παράνομο, ούτε ασυνήθιστο. Ευτυχώς ή δυστυχώς, έτσι λειτουργεί το open listing/απλές αναθέσεις. Το έχουν πολλά γραφεία ταυτόχρονα και μπορεί τελικά να πας πελάτη και να μάθεις την τελευταία στιγμή ότι το ακίνητο πουλήθηκε από άλλο γραφείο ή από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το open office και άλλο να βρεθούμε στις 7 και πηγαίνεις και είναι άλλοι 2-3 ενδιαφερόμενοι και παλεύευετε να δείτε το σπίτι με την ησυχία σας. Εδώ έχω πάει με μεσίτη που έβλεπε το σπίτι πρώτη φορά μαζί μου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως ο μεσιτης γραφει οτι θελει μιας και ειναι δουλεια του

 

ωστοσο μερικα ειναι ανακριβη και ....ανευθυνα (δεν εκπλησσομαι μιας και στην Αθηνα το μεγαλο ποσοστο το κανουν part time το μεσιτικο...χαρτζιλικι)

1)Μαλλον η εταιρια σου δεν εχει ετοιμασει νομιμο συμβολαιο αλλα μπακαλοχαρτο και το δινει προς υπογραφη (μπορει βεβαια να μη του εχεις ριξει και εσυ καμμια ματια)! Αποσο θυμαμαι ενα συμβολαιο αναφερει και τους τροπους προωθησης ακινητου, τις υπηρεσιες που θα παρεχει ο μεσιτης (π.χ ραντεβου), υπηρεσιες μεσιτικης εταιριας (π.χ αεροπανο, μαρκετιν κτλ). Κανω λαθος;

2)εχεις παει ποτε σε open house ? φανταζομαι δεν εχεις ιδεα γιατι δεν εχεις ασχοληθει περα της περιοχης σου. Open house (τα γραφω για τους αναγνωστες) ειναι συγκεντρωση ενδιαφερομενων (ακομα και αλλων μεσιτων) για ενα ακινητο σε συγκεκριμμενη χρονικη διαρκεια π.χ 1-2 ωρες. Ολοι οι προσκεκλημενοι εχουν ενημερωθει οτι θα εχει και αλλο κοσμο οπως και ο ιδιοκτητης. Συνηθως το διαφημιζουν και μεχρι και ταμπελες βαζουν οτι ειναι "open house" το ακινητο εκεινη την ημερα. Πλεον στο εξωτερικο ειναι αναχρονιστικο και μονο οι μεσιτες μαζευονται...

Καμμια σχεση με την αυθαιρεσια που προσπαθεις να δικαιολογησεις.

3)Αλλη μια αυθαιρεσια αλλα εμενα δε και τους υποψηφιους αγοραστες δεν αφορα τοσο (αν και ειναι μια σπαταλη χρονου) οσο τους μεσιτες (σφαζονται μεταξυ τους μιας και οι ιδιοκτητες σας "δουλευουν")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κάπου διάβασα ότι με την ηλεκτρονική ταυτότητα αυτονομείται το κτήριο και ανεξαρτητοποιείται σε σχέση με τον μηχανικό που το έφτιαξε, δηλαδή από ένα γραφειοκρατικό βάρος.

Επίσης προφανώς θα βοηθήσει και σε σχέση με το κτηματολόγιο.

2 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

προφανως ο μεσιτης γραφει οτι θελει μιας και ειναι δουλεια του

 

ωστοσο μερικα ειναι ανακριβη και ....ανευθυνα (δεν εκπλησσομαι μιας και στην Αθηνα το μεγαλο ποσοστο το κανουν part time το μεσιτικο...χαρτζιλικι)

1)Μαλλον η εταιρια σου δεν εχει ετοιμασει νομιμο συμβολαιο αλλα μπακαλοχαρτο και το δινει προς υπογραφη (μπορει βεβαια να μη του εχεις ριξει και εσυ καμμια ματια)! Αποσο θυμαμαι ενα συμβολαιο αναφερει και τους τροπους προωθησης ακινητου, τις υπηρεσιες που θα παρεχει ο μεσιτης (π.χ ραντεβου), υπηρεσιες μεσιτικης εταιριας (π.χ αεροπανο, μαρκετιν κτλ). Κανω λαθος;

2)εχεις παει ποτε σε open house ? φανταζομαι δεν εχεις ιδεα γιατι δεν εχεις ασχοληθει περα της περιοχης σου. Open house (τα γραφω για τους αναγνωστες) ειναι συγκεντρωση ενδιαφερομενων (ακομα και αλλων μεσιτων) για ενα ακινητο σε συγκεκριμμενη χρονικη διαρκεια π.χ 1-2 ωρες. Ολοι οι προσκεκλημενοι εχουν ενημερωθει οτι θα εχει και αλλο κοσμο οπως και ο ιδιοκτητης. Συνηθως το διαφημιζουν και μεχρι και ταμπελες βαζουν οτι ειναι "open house" το ακινητο εκεινη την ημερα. Πλεον στο εξωτερικο ειναι αναχρονιστικο και μονο οι μεσιτες μαζευονται...

Καμμια σχεση με την αυθαιρεσια που προσπαθεις να δικαιολογησεις.

3)Αλλη μια αυθαιρεσια αλλα εμενα δε και τους υποψηφιους αγοραστες δεν αφορα τοσο (αν και ειναι μια σπαταλη χρονου) οσο τους μεσιτες (σφαζονται μεταξυ τους μιας και οι ιδιοκτητες σας "δουλευουν")

Με τους συμβολαιογράφους που είναι δείγμα έλλειψης μηχανογράφησης έχουμε καμία εξέλιξη;

Επίσης μην ξεχνάμε ότι είναι κλειστό επάγγελμα (γαλαζοαίματοι γίνονται μόνο δηλαδή, συνήθως πάει από πατέρα σε γιό/κόρη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

προφανως ο μεσιτης γραφει οτι θελει μιας και ειναι δουλεια του

 

ωστοσο μερικα ειναι ανακριβη και ....ανευθυνα (δεν εκπλησσομαι μιας και στην Αθηνα το μεγαλο ποσοστο το κανουν part time το μεσιτικο...χαρτζιλικι)

1)Μαλλον η εταιρια σου δεν εχει ετοιμασει νομιμο συμβολαιο αλλα μπακαλοχαρτο και το δινει προς υπογραφη (μπορει βεβαια να μη του εχεις ριξει και εσυ καμμια ματια)! Αποσο θυμαμαι ενα συμβολαιο αναφερει και τους τροπους προωθησης ακινητου, τις υπηρεσιες που θα παρεχει ο μεσιτης (π.χ ραντεβου), υπηρεσιες μεσιτικης εταιριας (π.χ αεροπανο, μαρκετιν κτλ). Κανω λαθος;

2)εχεις παει ποτε σε open house ? φανταζομαι δεν εχεις ιδεα γιατι δεν εχεις ασχοληθει περα της περιοχης σου. Open house (τα γραφω για τους αναγνωστες) ειναι συγκεντρωση ενδιαφερομενων (ακομα και αλλων μεσιτων) για ενα ακινητο σε συγκεκριμμενη χρονικη διαρκεια π.χ 1-2 ωρες. Ολοι οι προσκεκλημενοι εχουν ενημερωθει οτι θα εχει και αλλο κοσμο οπως και ο ιδιοκτητης. Συνηθως το διαφημιζουν και μεχρι και ταμπελες βαζουν οτι ειναι "open house" το ακινητο εκεινη την ημερα. Πλεον στο εξωτερικο ειναι αναχρονιστικο και μονο οι μεσιτες μαζευονται...

Καμμια σχεση με την αυθαιρεσια που προσπαθεις να δικαιολογησεις.

3)Αλλη μια αυθαιρεσια αλλα εμενα δε και τους υποψηφιους αγοραστες δεν αφορα τοσο (αν και ειναι μια σπαταλη χρονου) οσο τους μεσιτες (σφαζονται μεταξυ τους μιας και οι ιδιοκτητες σας "δουλευουν")

Μάθε μας μπαλίτσα άρχοντα.
pastedImage-7.png

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Βασικά κάπου διάβασα ότι με την ηλεκτρονική ταυτότητα αυτονομείται το κτήριο και ανεξαρτητοποιείται σε σχέση με τον μηχανικό που το έφτιαξε, δηλαδή από ένα γραφειοκρατικό βάρος.

Επίσης προφανώς θα βοηθήσει και σε σχέση με το κτηματολόγιο.

Με τους συμβολαιογράφους που είναι δείγμα έλλειψης μηχανογράφησης έχουμε καμία εξέλιξη;

Επίσης μην ξεχνάμε ότι είναι κλειστό επάγγελμα (γαλαζοαίματοι γίνονται μόνο δηλαδή, συνήθως πάει από πατέρα σε γιό/κόρη)

Περιμένουμε την Άνοιξη την πλατφόρμα για τις ηλεκτρονικές μεταβιβάσεις. Αν δεν λειτουργήσει καλά στην αρχή, θα αρχίσουν πάλι τις απειλές για αποχή.
https://enotariat.gr/?p=8011

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...