Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Petroskasap είπε
56 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Βασικά άλλο το νεόδμητο (νεόδμητο = αυτό που χτίστηκε πρόσφατα, άλλο που οι μεσίτες έχουν ξεφτιλίσει τη σημασία του), και άλλο αυτό που είναι στα μπετά και ΘΑ χτιστεί. Τα υπό κατασκευή, ακριβώς επειδή είναι υπό κατασκευή δίνεις λεφτά τώρα για να αγοράσεις αργότερα, είναι πιο φτηνά από τα νεόδμητα που τα αγοράζεις την ίδια στιγμή.

Οι αγορες στα μπετα θελουν προσοχη παντα υπαρχει το ρισκο να μεινει στην μεση η οικοδομη 

Ακριβώς έτσι είναι, όλα αυτά να τα έχει υπόψιν ο φίλος που κάνει άμεση σύγκριση τιμών ανάμεσα σε κάτι που - πρόκειται να - χτιστεί και σε κάτι έτοιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να σας ρωτήσω κάτι. Έχω ένα οικόπεδο, στον Ν. Μαγνησίας σε παραθαλάσια περιοχή. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να γίνει εκτίμηση της τρέχουσας αξίας του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Petroskasap said:

Στα σπιτια οσα εχουν χτιστει με αδεια οικοδομης μετα το 1988  κρατανε τιμες λογο υψηλης αντοχης στους σεισμους  οσα δε απο αυτα εχουν αναβαθμιστει ενεργειακα η εχουν χτιστει μετα το 2013 με τον νεο  ΚΕΝΑΚ και εχουν Α η Β ενεργειακο πιστοποιητικο θα κρατησουν ψηλα τις τιμες τους με 15-20% χαμηλοτερες τιμες απο τα νεοδμητα

το ενδεχόμενο ένα σπίτι του 2010 να έχει τιμή 15% χαμηλότερη από σπίτι του 2020/2021 το ακούω (και να θέλει και μια μίνι ανακαίνιση). Eδώ το πρωί τσακωνόμουν με μεσίτρια γιατί για σπίτι του 2005 που θέλανε και ανακαίνιση τα μπάνια, μου ζήταγε 10% παραπάνω από σπίτι του 2020... Και γενικά αυτό επικρατεί στην αγορά....

Τώρα διαμέρισμα δεν θα αγόραζα όταν η πολυκατοικία είναι ακόμα μια τρύπα στο έδαφος αλλά όταν π.χ. απομένουν 3-4 μήνες να ολοκληρωθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Εμένα όταν ήρθε Βουλγαρος να αγοράσει το εξοχικό σπίτι σε νησί του βορειου Αιγαίου έδινε ψιχουλα, πχ 200-300/τμ (και δεν το είχαμε βάλει προς πώληση καν, ήρθε κάνοντας προσφορές σε όποιον ανεπνεε κυριολεκτικά να πάρει ότι μπορεί).

Κάποιοι πούλησαν γιατί τους επεισε.

Μετά τα έδωσε σε Ρώσους σε τιμές 2000-3000/τμ.

Αυτά που αγόρασε με το ζόρι άξιζαν 500τμ και αν (κάποια μόνο η πρόσοψη να στέκει, ουσιαστικά οικόπεδο).

Όλοι βγήκαν χαμένοι εκτός από τον Βουλγαρο. αλλά αυτό δεν αλλάζει την αξία των σπιτιών ούτε δείχνει τις πραγματικές τιμές τους.

Εσύ είπες για μετανάστες όμως. Δεν είναι μετανάστες οι γείτονες μας και αυτά που λες γίνονταν χρόνια, όχι τώρα μόνο (άσε που πολλοι δεν είναι ρουμανοι η βουλγαροι αλλά Έλληνες που έχουν εκεί την έδρα τους).

Κανονικοτατοι Βουλγαροι και Ρουμανοι ειναι φιλε μου Οι Ελληνες επιχειρηματιες που κανουν δουλειες στα Βαλκανια εχουν ηδη σπιτια και εξοχικα στην Ελλαδα

Μεταναστες εννοω τους φτωχους που ερχονται απο Ασισ και Αφρικη στην πατριδα μας αυτοι σταδιακα θα αγορασουν τα δευτεροτριτα διαμερισματα στις υποβαθμισμενες συνοικιες Αθηνων -Θεσσαλονικης  

Αλλο οι μεταναστες αλλο οι φραγκατοι αγοραστες των παραθαλασιων εξοχικων

8 λεπτά πριν, sotirisl είπε

το ενδεχόμενο ένα σπίτι του 2010 να έχει τιμή 15% χαμηλότερη από σπίτι του 2020/2021 το ακούω (και να θέλει και μια μίνι ανακαίνιση). Eδώ το πρωί τσακωνόμουν με μεσίτρια γιατί για σπίτι του 2005 που θέλανε και ανακαίνιση τα μπάνια, μου ζήταγε 10% παραπάνω από σπίτι του 2020... Και γενικά αυτό επικρατεί στην αγορά....

Τώρα διαμέρισμα δεν θα αγόραζα όταν η πολυκατοικία είναι ακόμα μια τρύπα στο έδαφος αλλά όταν π.χ. απομένουν 3-4 μήνες να ολοκληρωθεί...

Πολυ σημαντικο ρολο στο ακινητο ισως το σημαντικοτερο κατα την αποψη μου παιζει το  location προφανως μιλας για ακινητο σε ΑΑΑ τοποθεσια  αλλοιωτικα η κυρια προσπαθουσε να σου πουληση το ακινητο υπερτιμημενα

Επεξ/σία από Petroskasap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2021 στις 9:12 ΠΜ, DrFreeman είπε

Καλά τα υπόλοιπα, αυτά τα δύο όμως πως τα συμπεραίνεις; Ούτε ανάκαμψη υπάρχει (ή διαφαίνεται), ούτε επιστροφή Ελλήνων - ειδικά των ειδικευμένων που έφυγαν την τελευταία δεκαετία. Να έρθουν να κάνουν τι;

Οι λόγοι που οι τιμές των ακινήτων δεν πέφτουν, έχουν αναλυθεί αρκετές φορές παραπάνω και δεν έχουν να κάνουν με την οικονομία, αλλά κυρίως με στρεβλώσεις της ελληνικής κτηματαγοράς, την απουσία ανοικοδόμησης και τον τεράστιο αριθμό κενών/αδιάθετων κατοικιών - μεταξύ άλλων.

Οσο η οικονομια βασιζεται στην μονοκαλιεργια του τουρισμου δεν προκετε να υπαρξει πραγματικη ανακαμψη. Δεν προκειτε να γυρισει κανεις απο το εξωτερικο γιατι πολυ απλα ΔΕΝ θα παρουν τις αποδοχες ΠΟΤΕ!!!!!! το μονο βεβαιο ειναι οτι ενα μεγαλο μερος μεταναστων θα μπει σε φθηνα σπιτια, και οι τιμες των μεσαιων θα αυξηθουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Petroskasap said:

Πολυ σημαντικο ρολο στο ακινητο ισως το σημαντικοτερο κατα την αποψη μου παιζει το location προφανως μιλας για ακινητο σε ΑΑΑ τοποθεσια  αλλοιωτικα η κυρια προσπαθουσε να σου πουληση το ακινητο υπερτιμημενα

Το ακίνητο ήταν στον Ανω Χολαργό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2021 στις 4:34 ΜΜ, Petroskasap είπε

 

Μια χαρα λογικη ειναι σκεψη μου όπως σου προανεφερα έρχεται ισχυρη δεκαετη αναπτυξη με ταυτοχρονη ανοδο των τιμων Τα δευτεροτριτα ειναι παλια κατω του 1990 που ειναι χτισμενα με τον παλαιο μειωμενης προστασιας αντισεισμικο κανονισμο και αυτα σε Β περιοχες οπως Κορδελιο Αμπελοκηποι Νεαπολη Ξηροκρηνη Ραμονα κλπ   

Μολις ιελειωσει η πανδημια οι ξενοι αγοραστες θα επιστρεψουν δυναμικα σε νησια και ηπειρωτικη Ελλαδα μην ξεχνατε οτι οι τιμες των Ελληνικων ακινητων ειναι οι φθηνοτερες στην Ευρωπη

Οι εταιρειες διαχειρισης θα βγαλουν ενα τμημα μονο των ακινητων τους προς πωληση για δυο λογους ο ενας ειναι για να συγκρατησουν τις τιμες ψηλα και ο αλλος οτι θα  κρατησουν τα καλα ακινητα για εκμετάλλευση αφου μπορουν να τους δωσουν υψηλες αποδοσεις 6-10% ετησιως 

10ετη αναπτυξη.....ΓΕΛΑΝΕ και οι κατσαριδες στους υπονόμους....μνημονια ερχονται και δημοσιονομικοι περιορισμοι για το χρεος που εχει παει στον ΘΕΟ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, arispz είπε

Οσο η οικονομια βασιζεται στην μονοκαλιεργια του τουρισμου δεν προκετε να υπαρξει πραγματικη ανακαμψη. Δεν προκειτε να γυρισει κανεις απο το εξωτερικο γιατι πολυ απλα ΔΕΝ θα παρουν τις αποδοχες ΠΟΤΕ!!!!!! το μονο βεβαιο ειναι οτι ενα μεγαλο μερος μεταναστων θα μπει σε φθηνα σπιτια, και οι τιμες των μεσαιων θα αυξηθουν!

Στο σκελος για την μονοκαλλιεργεια του τουρισμου θα συμφωνησω αλλα ηδη ψαχνονται να αναστησουν την επιχειρηματικοτητα αρχισαν και ερχονται εταιρειες κολοσοι στην Ελλαδα στα μεσα του 2022 ερχονται σημαντικες αναβαθμισεις απο τους ξενους οικους αξιολογησης για την Ελλαδα σε  investment grade  χωρα κατι που θα απογειωσει κυριολεκτικα επενδυσεις και χρηματηστηριο στην Ελλαδα με ταυτοχρονη σημαντικη αυξηση των μισθων και μεγαλη μειωση της ανεργειας   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sotirisl είπε

το ενδεχόμενο ένα σπίτι του 2010 να έχει τιμή 15% χαμηλότερη από σπίτι του 2020/2021 το ακούω (και να θέλει και μια μίνι ανακαίνιση). Eδώ το πρωί τσακωνόμουν με μεσίτρια γιατί για σπίτι του 2005 που θέλανε και ανακαίνιση τα μπάνια, μου ζήταγε 10% παραπάνω από σπίτι του 2020... Και γενικά αυτό επικρατεί στην αγορά....

Το έτος κατασκευής ξέρεις δεν είναι το μόνο χαρακτηριστικό που διαμορφώνει την τιμή ενός ακινήτου, είναι κιάλλα χαρακτηριστικά που τη διαμορφώνουν, κυριολεκτικά αμέτρητα.

Πάντως δεν είναι ανάγκη να "τσακώνεσαι" αν βλέπεις ότι ζητάνε για σπίτια του 2005 περισσότερα από σπίτια του 2020 τότε να προτιμήσεις αυτά του 2020 :)

15 λεπτά πριν, sotirisl είπε

Τώρα διαμέρισμα δεν θα αγόραζα όταν η πολυκατοικία είναι ακόμα μια τρύπα στο έδαφος αλλά όταν π.χ. απομένουν 3-4 μήνες να ολοκληρωθεί...

Και πάλι υπάρχει ρίσκο, άλλο το να δώσεις λεφτά για κάτι που είναι ήδη έτοιμο, και άλλο για κάτι που θα ετοιμαστεί στο μέλλον, έστω και σε 3-4 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χρέος 200% του ΑΕΠ, 25% ανεργία, και λουκέτα σε χιλιάδες επιχειρήσεις, πρέπει κάποιος να ζει τρελά στο συννεφάκι του για να περιμένει ανάπτυξη που θα εκτοξεύσει την οικονομία.

Εκτός αν πιστεύει πως θα έρθει η ανάπτυξη με το ταμείο ανάπτυξης και την χρηματοδότηση προγραμμάτων για την καταπολέμηση των διακρίσεων στην εργασία (βλ. άρθρο με τα 5 μεγάλα έργα που μπαίνουν στο ταμείο).

Όταν τελειώσει η κρίση θα δούμε μια απότομη ανάπτυξη μια χρονιά που θα είναι απλά η αγορά που ξανάνοιξε και οι τουρίστες που ήρθαν. Και μετά αν είμαστε τυχεροί θα βαλτώσουμε σε μια ανάπτυξη 1-1.5% όπως πήγαινε και προ κρίσης η Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, arispz είπε

10ετη αναπτυξη.....ΓΕΛΑΝΕ και οι κατσαριδες στους υπονόμους....μνημονια ερχονται και δημοσιονομικοι περιορισμοι για το χρεος που εχει παει στον ΘΕΟ!!!!!

οκ φιλε οτι πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Petroskasap είπε

Στο σκελος για την μονοκαλλιεργεια του τουρισμου θα συμφωνησω αλλα ηδη ψαχνονται να αναστησουν την επιχειρηματικοτητα αρχισαν και ερχονται εταιρειες κολοσοι στην Ελλαδα στα μεσα του 2022 ερχονται σημαντικες αναβαθμισεις απο τους ξενους οικους αξιολογησης για την Ελλαδα σε  investment grade  χωρα κατι που θα απογειωσει κυριολεκτικα επενδυσεις και χρηματηστηριο στην Ελλαδα με ταυτοχρονη σημαντικη αυξηση των μισθων και μεγαλη μειωση της ανεργειας   

Και στο liberal.gr θα ντρεπόντουσαν να τα γράψουν τόσο παραμορφωμένα...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Joshua21 said:

Πάντως δεν είναι ανάγκη να "τσακώνεσαι" αν βλέπεις ότι ζητάνε για σπίτια του 2005 περισσότερα από σπίτια του 2020 τότε να προτιμήσεις αυτά του 2020 :)

Σίγουρα, αν τα είχα θα τα έδινα. Το θέμα μου όμως είναι ότι δεν τα έχω και θέλω να βρω αυτό, δηλαδή κάτι του 2005 και μετά, με τιμή 20% λιγότερα από ένα του 2020. Έλα όμως που για να βρω κάτι τέτοιο δυσκολεύω αφάνταστα, και όχι απλά δυσκολεύομαι, υπάρχει και πολλή μεγάλη απόκλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Να σας ρωτήσω κάτι. Έχω ένα οικόπεδο, στον Ν. Μαγνησίας σε παραθαλάσια περιοχή. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να γίνει εκτίμηση της τρέχουσας αξίας του; 

Να παρεις τιμες απο τρια τεσσερα μεστικα γραφεια και να μαθεις ποσο πουληθηκαν προσφατα ομορα οικοπεδα  και ποσο ζητανε αυτοι που πουλανε τριγυρω

2 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Και στο liberal.gr θα ντρεπόντουσαν να τα γράψουν τόσο παραμορφωμένα...

Δε γνωριζω για το τι γραφει το λιμπεραλ εγω μιλαω βαση αυτων που γνωριζω απο  το εξωτερικο που δραστηριοποιουμε  επιχειρηματικα 

17 λεπτά πριν, sotirisl είπε

Το ακίνητο ήταν στον Ανω Χολαργό. 

Δεν γνωριζω την περιοχη ωστε να εχω αποψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sotirisl είπε

Σίγουρα, αν τα είχα θα τα έδινα. Το θέμα μου όμως είναι ότι δεν τα έχω και θέλω να βρω αυτό, δηλαδή κάτι του 2005 και μετά, με τιμή 20% λιγότερα από ένα του 2020. Έλα όμως που για να βρω κάτι τέτοιο δυσκολεύω αφάνταστα, και όχι απλά δυσκολεύομαι, υπάρχει και πολλή μεγάλη απόκλιση.

Εφόσον δυσκολεύεσαι αφάνταστα να βρεις και αυτό που θέλεις και στην τιμή που το θέλεις, τότε προφανώς αυτά που διαθέτεις δεν συμπίπτουν με της τρέχουσες εμπορικές αξίες. Μάλλον θα πρέπει να μειώσεις τις απαιτήσεις σου, ή αλλιώς να ανεβάσεις το budget σου.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...