Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Bitbit είπε

ναι, δεν έχουν ούτε 1000€ αλλά οι καταθέσεις αυξήθηκαν

Μάλλον κάποιος μας δουλεύει

Το να αυξήθηκαν από το 33% δεν παίζει νομίζεις? Οι καταθέσεις πιστεύεις πως αυξήθηκαν από το υπόλοιπο 67%, το οποίο κατά τη γνώμη σου πριν δεν είχε αλλά τώρα έχει?

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το να αυξήθηκαν από το 33% δεν παίζει νομίζεις? Οι καταθέσεις πιστεύεις πως αυξήθηκαν από το υπόλοιπο 67%, το οποίο κατά τη γνώμη σου πριν δεν είχε αλλά τώρα έχει?

Σίγουρα είναι λίγοι που έχουν πολλά και πολλοί που έχουν λίγα. Δε λέω ότι όλοι έχουν, αλλά σε καμια περίπτωση δε δέχομαι το "έχω μόνο 1000€". Υπάρχουν και τέτοιοι, δε διαφωνούμε. Το θέμα είναι πόσοι είναι αυτοί. Ξέρεις ότι το κλάμα πουλάει οπότε προωθείται αυτή η μιζέρια.

Η αλήθεια είναι ότι σε οικονομικά θέματα-συζητήσεις, δε πρόκειται ποτέ να βγει άκρη και να καταλήξουμε κάπουμε διότι πολύ απλά, κανείς μα κανείς δε πρόκειται να σου αποκαλύψει τη πραγματική του οικονομική κατάσταση. Όλοι είναι μέσα στην κλάψα και αποφεύγω πλεον να κάνω οικονομικές συζητήσεις με φίλους και γνωστούς.

Συγγενείς, φίλοι, γνωστοί που μεγαλώσαμε μαζί και τους ξέρω καλά, αν τους ρωτήσεις για την οικονομική τους κατάσταση μόνο που δε θα βάλλουν τα κλάματα.

Φιλικό ζευγάρι που το είχε τερματίσει στην κλάψα πριν κάποιες... μέρες αγόρασε αυτοκίνητο για την κόρη του. Τώρα πως γίνεται να μην έχεις φράγκο (όπως λένε) και να αγοράζεις αυτοκίνητο για να κόβει βόλτες η μικρή δε το καταλαβαίνω.

Παλαιότερα είχα γράψει  για άλλον κλάψα που αγόρασε διαμέρισμα ενώ πάλι έκλαιγε ότι δεν εχει μια.

Φίλος μου πριν λίγους μήνες έψαχνε πως θα πάρει μηχανή μεγάλου κυβισμού (και την πήρε τελικά) και πως θα τη δικαιολογίσει στην εφορία γιατί αυτά που δήλωνε δε φτάνανε ούτε για τα καύσιμα της μηχανής.Το ίδιο πρόβλημα είχε και παλιότερα που πήρε αυτοκίνητο. 

έχω πολλά παραδείγματα τέτοια και όχι 1-2. Εκτός αν μου τυχαίνει και όλοι οι φίλοι και γνωστοί μου είναι ματσωμένοι αλλά κλάψες και όλοι οι άλλοι δεν έχουν μια. Αν είναι έτσι προφανώς αυτά που γράφω δεν ισχύουν. Αλλά ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του με αυτά που ζει.

Για να μην αναφέρω και την κατηγορία του ...δεν έχω φράγκο αλλά έχω 2-3 διαμερίσματα ή οικόπεδα αλλά δε τα πουλάω γιατί δε θα πάρω πολλά.

Για την αύξηση των καταθέσεων πιστεύω ότι κάποιοι επιστέψαν χρήματα στις τράπεζες που είχαν βγάλει λόγω φόβου χρεωκοπίας και επίσης, λόγω της καραντίνας, του επιδόματος και των μειωμένων εξόδων, αυξήθηκαν. 

Νομίζω είμαστε εκτός θέματος όμως. 

 

βασικά υπάρχει πολύ μαύρο χρήμα στην ελλάδα. αυτό τα λέει όλα

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Σίγουρα είναι λίγοι που έχουν πολλά και πολλοί που έχουν λίγα. Δε λέω ότι όλοι έχουν, αλλά σε καμια περίπτωση δε δέχομαι το "έχω μόνο 1000€". Υπάρχουν και τέτοιοι, δε διαφωνούμε. Το θέμα είναι πόσοι είναι αυτοί. Ξέρεις ότι το κλάμα πουλάει οπότε προωθείται αυτή η μιζέρια.

Η αλήθεια είναι ότι σε οικονομικά θέματα-συζητήσεις, δε πρόκειται ποτέ να βγει άκρη και να καταλήξουμε κάπουμε διότι πολύ απλά, κανείς μα κανείς δε πρόκειται να σου αποκαλύψει τη πραγματική του οικονομική κατάσταση. Όλοι είναι μέσα στην κλάψα και αποφεύγω πλεον να κάνω οικονομικές συζητήσεις με φίλους και γνωστούς.

Συγγενείς, φίλοι, γνωστοί που μεγαλώσαμε μαζί και τους ξέρω καλά, αν τους ρωτήσεις για την οικονομική τους κατάσταση μόνο που δε θα βάλλουν τα κλάματα.

Φιλικό ζευγάρι που το είχε τερματίσει στην κλάψα πριν κάποιες... μέρες αγόρασε αυτοκίνητο για την κόρη του. Τώρα πως γίνεται να μην έχεις φράγκο (όπως λένε) και να αγοράζεις αυτοκίνητο για να κόβει βόλτες η μικρή δε το καταλαβαίνω.

Παλαιότερα είχα γράψει  για άλλον κλάψα που αγόρασε διαμέρισμα ενώ πάλι έκλαιγε ότι δεν εχει μια.

Φίλος μου πριν λίγους μήνες έψαχνε πως θα πάρει μηχανή μεγάλου κυβισμού (και την πήρε τελικά) και πως θα τη δικαιολογίσει στην εφορία γιατί αυτά που δήλωνε δε φτάνανε ούτε για τα καύσιμα της μηχανής.Το ίδιο πρόβλημα είχε και παλιότερα που πήρε αυτοκίνητο. 

έχω πολλά παραδείγματα τέτοια και όχι 1-2. Εκτός αν μου τυχαίνει και όλοι οι φίλοι και γνωστοί μου είναι ματσωμένοι αλλά κλάψες και όλοι οι άλλοι δεν έχουν μια. Αν είναι έτσι προφανώς αυτά που γράφω δεν ισχύουν. Αλλά ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του με αυτά που ζει.

Για να μην αναφέρω και την κατηγορία του ...δεν έχω φράγκο αλλά έχω 2-3 διαμερίσματα ή οικόπεδα αλλά δε τα πουλάω γιατί δε θα πάρω πολλά.

Για την αύξηση των καταθέσεων πιστεύω ότι κάποιοι επιστέψαν χρήματα στις τράπεζες που είχαν βγάλει λόγω φόβου χρεωκοπίας και επίσης, λόγω της καραντίνας, του επιδόματος και των μειωμένων εξόδων, αυξήθηκαν. 

Νομίζω είμαστε εκτός θέματος όμως. 

 

βασικά υπάρχει πολύ μαύρο χρήμα στην ελλάδα. αυτό τα λέει όλα

Πολύ μαύρο χρήμα και πολλοί που ζουν είτε με αεριτζιδικα λεφτά είτε με επιδόματα φτώχειας, αλληλεγγύης και ανεργιας ενώ δουλεύουν κανονικά σχεδόν νυχθημερόν μαύρα (λέγε με μαστόρι).

 

Φυσικά υπάρχει πολύ μαύρο χρήμα στον τουρισμό μέχρι την προπροηγούμενες σεζόν. Πέρσι έκλαψαν πολλοί που δουλεύαμε με μαύρα από τα περιοριστικά μέτρα με τον κορωνοιό. Παρ όλα αυτά οι ψυκτικοί πχ. δουλεύανε υπερωρίες το προηγούμενο καλοκαίρι μέσα στο κέντρο της Αθήνας.

 

Εν τω μεταξύ μασούρια από εφάπαξ και λίπος από μεγαλοσυνταξιούχους συγγενεις, κληρονομιες παίζουν πολύ. Ένα ξεροχωραφο με θέα θάλασσα μπορεί να πωληθεί 100 και 200.000 και στα χαρτιά ούτε το 1/5. Στα 2/3 της (τουριστικής) Ελλάδας υπάρχουν αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Για την αύξηση των καταθέσεων πιστεύω ότι κάποιοι επιστέψαν χρήματα στις τράπεζες που είχαν βγάλει λόγω φόβου χρεωκοπίας και επίσης, λόγω της καραντίνας, του επιδόματος και των μειωμένων εξόδων, αυξήθηκαν. 

Αυτό που γράφεις τώρα όμως δεν έχει και πολύ σχέση με αυτό είχες γράψει πριν, δλδ ότι οι καταθέσεις αυξήθηκαν άρα δεν ισχύει το ότι το 67% δεν έχει ούτε 1.000€ στην άκρη.

Όσο για όλα τα υπόλοιπα που έγραψες συμφωνώ με τα περισσότερα, αλλά ας μην το αναλύσουμε καλύτερα γιατί όπως είπες και εσύ είναι εντελώς off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotia είπε

Υποψη οι αγορες ελεγχονται πλεον αγρια απο την εφορια ,αν θελουν.Αν εχεις μασουρια μαυρα, απλα δεν...

Αν έχεις μασούρια μαύρα αρκεί να γραφτεί μικρότερο ποσό στα συμβόλαια και καθάρισες. Βάζεις όσα μπορείς στα καθαρά και τα υπόλοιπα στο χέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, primeragt είπε

Αν έχεις μασούρια μαύρα αρκεί να γραφτεί μικρότερο ποσό στα συμβόλαια και καθάρισες. Βάζεις όσα μπορείς στα καθαρά και τα υπόλοιπα στο χέρι.

Εγω αν μου τα δινανε μαυρα ειδικα τωρα θα του το εγραφα και δωρεα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Fotia είπε

Υποψη οι αγορες ελεγχονται πλεον αγρια απο την εφορια ,αν θελουν.Αν εχεις μασουρια μαυρα, απλα δεν...

Τι σημαίνει "αν θελουν"? Από όσο ξέρω ο ίδιος ο φορολογούμενος πρέπει να δικαιολογήσει τη δαπάνη που έκανε τη στιγμή της δήλωσης, άλλαξε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2020 στις 6:39 ΜΜ, magnam είπε

Αν πληρώνεσαι απευθείας από το Κράτος και σου γίνει καταγγελία (ή κάτι τέτοιο, δεν γνωρίζω ακριβώς την νόμιμη διαδικασία αναφοράς) για μη πληρωμή του συμφωνηθέντος ποσού, γίνεται κάτι τέτοιο. Όπως αντίστοιχα και με τις διατροφές των παιδιών. Τουλάχιστον αυτό έγινε σε γείτονα που αποφάσισε να πιστολιάσει κάποια ενοίκια. Δεν γνωρίζω εάν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Τι λέτε  ρε δε πάτε καλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο έχω φίλους δημόσιους υπαλλήλους  που επειδή και καλά οι άλλη το είχαν σίγουρο.... ο άλλος όταν έχει οικογένεια με ένα μισθό δεν βγαίνει ρίξανε πιστόλια εξάμηνα και σε δικαστήριο ούτε λόγος....ειδικά όταν το δικαστήριο εξετάσει Ε9 θα δει ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί και να τον πληρώσει.... το Σύνταγμα λέει ότι δίνει όσα μπορεί ο κανένας διαβάστε και κάνε νόμο....και ένα άλλο να ξέρετε υπάρχει κάτι που λέγεται συνήθη χρήση...που σημαίνει ότι από συνήθη χρήση μπορεί να σου χαρακτη ο πάγκος...να σου σκάσουν τα πλακάκια η τα πατώματα,....από συνήθη χρήση να σου χαλάσει ο νιπτήρα ου μπάνιου η κουζινα το αιρκοντισιον....διΒάστα κάνε νόμο μην πετάτε αερολογίες.....κάνανε δικαστήριο στον κόσμο δεν δεμσευει6 μισθο σε ιδιοκτήτη...εξάλλου όποιος πληρώνεται από το δημιοσιο.....στον κάνε κακοπροεραιτο ιδιοκτήτη ακινήτου θα το δώσει...?

2 λεπτά πριν, aligato1000 είπε

Τι λέτε  ρε δε πάτε καλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο έχω φίλους δημόσιους υπαλλήλους  που επειδή και καλά οι άλλη το είχαν σίγουρο.... ο άλλος όταν έχει οικογένεια με ένα μισθό δεν βγαίνει ρίξανε πιστόλια εξάμηνα και σε δικαστήριο ούτε λόγος....ειδικά όταν το δικαστήριο εξετάσει Ε9 θα δει ότι ο ιδιοκτήτης έχει  μπορεί και να τον πληρώσει.... το Σύνταγμα λέει ότι δίνει όσα μπορεί η αναγκη του καθενος. Όταν πχ το δικαστήριο ότι έχεις ακίνητα άσχετα εάν πέρνεις εισόδημά η Όχι... και αυτόν είναι απλώς μισθωτός και με οικογένεια και ανήλικο....στο τέλος μην και τον πληρώσεις... διαβάστε και κάνε νόμο....και ένα άλλο να ξέρετε υπάρχει κάτι που λέγεται συνήθη χρήση...που σημαίνει ότι από συνήθη χρήση μπορεί να σου χαρακτη ο πάγκος...να σου σκάσουν τα πλακάκια η τα πατώματα,....από συνήθη χρήση να σου χαλάσει ο νιπτήρα ου μπάνιου η κουζινα το αιρκοντισιον....διαβστε κάνε νόμο μην πετάτε αερολογίες.....κάνενα δικαστήριο στον κόσμο δεν δεσμεύει μισθο σε ιδιοκτήτη...εξάλλου όποιος πληρώνεται από το δημιοσιο.....στον κάθε κακοπροεραιτο ιδιοκτήτη ακινήτου θα το δώσει...? Δεν εχει οικογενεια... 

 

Εξάλλου ένα θα σου πω....Εάν θα σου πει έχει υγρασία....  και με ανήλικο που όλοι οι ιδιοκτήτες τα έχουν αφήσει ετσι απεροιποιητα με ούτε θερμομόνωση ούτε υγρομονωση......ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΡΕΕΙΣ ΑΚΡΗ....ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΗΡΕΜΑ....προσεχετο... και να είσαι διπλωμάτης σε αποφάσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Fotia είπε

Πλουσιοι παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν ,τωρα αν ειναι απο μαυρα,ειναι θεμα ...

Δεν ξερω για στρωμα βανκ αλλα αν δεν λενε ψεμματα παρακατω ,να κοιταμε τους πολλους πως περνανε σημερα ,ενα σπιτακι ισως ειναι απιαστο ονειρο

https://www.kathimerini.gr/economy/local/1063767/to-67-ton-ellinon-den-echei-oyte-1-000-eyro-ston-koympara-toy/

Έστω ότι είναι αλήθεια (μπορεί να είναι και ψέματα, μην ξεχνάμε ότι αναφερόμαστε σε δημοσιογράφους) και έστω ότι έχουν μετρήσει σωστά πράγματα (ίσως να έχουν μετρήσει μόνο λογαριασμούς ταμιευτηρίου και όχι τρεχούμενους ή/και προθεσμιακες, επίσης μπορεί να μην έχουν μετρήσει αυτούς που έχουν 300€ στην μια τράπεζα, 800€ στην άλλη κλπ). Η απάντηση είναι ότι υπάρχουν πολλά χρήματα σε στρώματα, γλάστρες κλπ και δεύτερον υπάρχουν πολλά μαύρα είτε από υποδηλωμενη εργασία είτε από τελείως αδηλωτη εργασία (είτε πρώτη είτε δεύτερη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, primeragt είπε

Αν έχεις μασούρια μαύρα αρκεί να γραφτεί μικρότερο ποσό στα συμβόλαια και καθάρισες. Βάζεις όσα μπορείς στα καθαρά και τα υπόλοιπα στο χέρι.

Δεν είναι τοσο ευκολο πλεον , για τους κοινους θνητους αν δεν το δεκτει ο συμβολαιογραφος. πολλα γινονται πλεον ηλεκτρονικα και ελεγχονται ολοι. Επίσης αν κάποιος απο τους εμπλεκομενους κανει λάθος και τα φέρει στη τραπεζα καποια στιγμή ,θα τον ψάξουν σιγουρα ,και θα βρούν και σένα. Οι αλχημίες πλεον σε μεγάλες αγορες γίνονται μέσω εταιριών .Οι υπολοιποι με το μισθό τους ,κάποιο επισημο κομποδεμα ,δανειο ,και φαίνονται όλα

 

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τι σημαίνει "αν θελουν"? Από όσο ξέρω ο ίδιος ο φορολογούμενος πρέπει να δικαιολογήσει τη δαπάνη που έκανε τη στιγμή της δήλωσης, άλλαξε κάτι?

Δεν αλλαξε ,αλλα γίνεται και το αντίθετο .Δεν σε αφηνει το σύστημα να κάνεις κάποια συναλλαγή

Απο την άλλη,στην Ελλάδα ζεις .Εχεις δει επωνυμο να τον ελεγχει τοσο ευκολα η εφορία ;  σε σχεση με απλούς ανθρώπους;

Θεωρητικά κτυπα καμπανάκι στη ΑΑΔΕ κάθε μεγαλη ή υποψίες σε συναλλαγές μέσω τράπεζας ,αλλά οι έλεγχοι αργούν πολύ.Το λογο τον ξέρουν αυτοί ,απο ελειψη προσωπικου ,μέχρι οτιδήποτε ....Μπορεί αυτό να είναι και ηθελημένο να σε σκισουν  μετα στις προσαυξησεις .Γενικά μην μπλεξεις γιατί ενστασεις ,δικαστήρια αργούν ,και δεν είναι σίγουρο θα δικαιωθείς ...

50 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Έστω ότι είναι αλήθεια (μπορεί να είναι και ψέματα, μην ξεχνάμε ότι αναφερόμαστε σε δημοσιογράφους) και έστω ότι έχουν μετρήσει σωστά πράγματα (ίσως να έχουν μετρήσει μόνο λογαριασμούς ταμιευτηρίου και όχι τρεχούμενους ή/και προθεσμιακες, επίσης μπορεί να μην έχουν μετρήσει αυτούς που έχουν 300€ στην μια τράπεζα, 800€ στην άλλη κλπ). Η απάντηση είναι ότι υπάρχουν πολλά χρήματα σε στρώματα, γλάστρες κλπ και δεύτερον υπάρχουν πολλά μαύρα είτε από υποδηλωμενη εργασία είτε από τελείως αδηλωτη εργασία (είτε πρώτη είτε δεύτερη).

Καποια στατιστικά υποτίθεται βγαινουν επισημα από τις συναλλαγές .Οτι υπαρχουν μαυρα ,υπαρχουν , εχουν αναφερθεί κατα καιρούς πόσο υπολογίζεται η παραοικονομία ,αλλά αφορα απλές συναλλαγές πολλών με μικρα ποσά ,στραβα ματια να ζήσει κάποιος λίγο καλύτερα ,και όχι για να κάνει μεγάλες αγορες πλεον.Εκει κοιτάνε να σε βρούν ,να καρφωθείς αν έχεις πολλά μαυρα...

Επεξ/σία από Fotia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εμπλεκομενοι με ακινητα λενε κατα καιρούς, ειναι γενικα φθηνα σε σχεση με Δυτική Ευρωπη στις μεγαλες πολεις.

Για τους μισθους στην Ελλαδα δεν μας λενε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Fotia είπε

Στην Ελλάδα ζεις .Εχεις δει κανενα επωνυμο να τον ελεγχει τοσο ευκολα η εφορία ;  σε σχεση με απλούς ανθρώπους ;

Θεωρητικά κτυπα καμπανάκι στη ΑΑΔΕ κάθε μεγαλη ή υποψίες σε συναλλαγές μέσω τράπεζας ,αλλά οι έλεγχοι αργούν πολύ.Το λογο τον ξέρουν αυτοί ,απο ελειψη προσωπικου ,μέχρι οτιδήποτε ....Μπορεί αυτό να είναι και ηθελημένο να σε σκισουν  μετα στις προσαυξησεις .Γενικά μην μπλεξεις γιατί ενστασεις ,δικαστήρια αργούν ,και δεν είναι σίγουρο θα δικαιωθείς ...

Το ότι ζω στην Ελλάδα, από μόνο του δεν μου επιτρέπει να βγάζω τέτοια στατιστικά.

Πάντως από αυτά που γράφεις βγαίνει το συμπέρασμα ότι αγνοείς το γεγονός ότι ο ίδιος ο φορολογούμενος είναι αυτός που πρέπει να δικαιολογήσει το δηλωμένο ποσό αγοράς ακινήτου τη στιγμή που το δηλώνει. Αν το καλύψει από το περίσσευμα του τρέχοντος έτους ή με ανάλωση κεφαλαίου από τα προηγούμενα έτη έχει καλώς, αν δεν μπορέσει τότε αυτομάτως η εφορία θεωρεί εισόδημα όσα χρήματα δεν μπόρεσε να δικαιολογήσει και του καταλογίζει τον αντίστοιχο φόρο.

Για άλλα πράγματα "χτυπάνε καμπανάκια" στην εφορία, όχι για το δηλωμένο τίμημα αγοράς ακινήτου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα βγαζω εγώ τα στατιστικα .Αν εχεις αμφιβολιες εκει που τα γράφουν ,ερωτημα ...

Δεν εγραψα  αγνοω ποιος πρέπει να δικαιλογήσει ,εγραψα δεν γίνεται παντα οπως νομιζουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...