Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, koulkos είπε

Φίλτατε, δεν θέλεις να καταλάβεις πως αν δεν μπορείς/θέλεις να δίνεις τα 3/5 του μισθού σου για στέγαση τότε υπάρχουν άλλες λύσεις τις οποίες και αρνείσαι. Σου ξαναλέω, ποιος σου έχει δώσει την εντύπωση ότι η αγορά οφείλει να ρυθμιστεί στο σημείο του να μείνεις μόνος σου σε αυτό το επίπεδο μισθού; Μπορείς να συγκατοικήσεις. Δεν θέλεις. Μπορείς να πας να μείνεις παραέξω. Δεν θέλεις. Σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Όσο για το αν το έχω ζήσει, ομολογώ πως εδώ και χρόνια έχω ξεφύγει από αυτές τις συνθήκες αλλά δεν θα απολογηθώ επειδή πλέον αμείβομαι αρκετά καλά. Δεν τα κλέβω, τα δουλεύω. Είμαι μισθωτός 8:00-17:00 και μετά ασκώ ελεύθερο επάγγελμα. Αυτό ξέρεις τι σημαίνει; Ότι όταν κάποιος ξύνεται μόλις τελειώσει το 8ωρο του (και δεν αναφέρομαι στον νέο πτυχιούχο που και να θέλει πολλές φορές δεν βρίσκει εργασία), εγώ γυρνώ σπίτι μου, τρώω και ξαναδουλεύω. Τα σ/κ ξανά. Και αν ένα πράγμα έχω μάθει όπου έχω δουλέψει είναι ότι όποιος θέλει να δουλέψει παραπάνω και να αμειφθεί αναλόγως, βρίσκει. Μην μου αναφέρεις σε παρακαλώ τα τσιτάτα κάποιων κομμάτων γιατί αν μη τι άλλο, βγάζουν μάτι. Εδώ δεν θα αναλύσουμε τα κακώς κείμενα της μεταπολίτευσης και του εργασιακού μεσαίωνα που επικρατεί σε μεγάλο κομμάτι της αγοράς. Αν θέλεις να την κάνουμε τη συζήτηση, ευχαρίστως, αλλά σε άλλο thread. 

On topic ξανά, η σημερινή κτηματομεσιτική πραγματικότητα διαψεύδει τους ισχυρισμούς σου. Τα πιστόλια, για πολλούς λόγους, έχουν πλέον ελαττωθεί σε μεγάλο βαθμό. Αυτό σημαίνει ότι αν όλοι ζητάνε πχ 400 ευρώ και τα παίρνουν, τόσο κοστολογούνται τα ακίνητα. Το PS5, όταν έχει βραδινές ουρές για να το πάρουν στα 500 ευρώ σημαίνει πως μπορούν να το δώσουν και 600. Προσπάθησε να καταλάβεις πως στην εξίσωση της τιμής ενός προϊόντος, ο μισθός σου είναι ένας από τους παράγοντες που διαμορφώνει την τιμή και όταν θα βρεθούν πολλοί που είναι διατιθέμενοι να πληρώσουν μια τιμή αυτό σημαίνει πως αυτή η τιμή είναι που η αγορά θεωρεί ως δίκαιη. Αν ο μισθός σου δεν αρκεί, βρίσκεις άλλες λύσεις. Simple as that.   

Κλείνοντας με το θέμα της συντήρησης, εξακολουθείς να φέρνεις ως παράδειγμα τις τρώγλες. Σαφώς και υπάρχουν πολλοί που δεν συντηρούν τα σπίτια τους και ευνοούνται από τις συγκυρίες. Δεν σου κάνει εντύπωση όμως πως όλα σχεδόν νοικιάζονται εν τέλει; Αν τα σπίτια πχ στο κέντρο της πόλης είναι 500 και υπάρχουν 800 υποψήφιοι ενοικιαστές, τότε και τα καλά θα νοικιαστούν, και οι τρώγλες, τα δώματα και οι αποθήκες. Και μάλιστα σε τιμές που σε άλλες εποχές θα γελούσαμε και οι ιδιοκτήτες θα τα κοιτούσαν να σαπίζουν άδεια. Έλα όμως που σήμερα θα βρεθούν αυτοί οι 800 για τους χ,ψ λόγους. Τους οποίους λόγους δεν θέλεις να εξετάσεις αλλά κοιτάς μόνο το μισθό. Εγώ πάντως δεν έχω δει καμία τρώγλη να νοικιάζεται σε υψηλή τιμή στα περίχωρα για παράδειγμα. Γιατί απλούστατα δεν υπάρχει η ζήτηση. Αυτός λοιπόν που έχει ένα ακίνητο στα περίχωρα και το έχει καταντήσει τρώγλη, θα μείνει να το κοιτάει. Αν μπορεί να επενδύσει και το σουλουπώσει, ίσως να μπορέσει να το νοικιάσει. 

Έχει κάτι σπιταρόνες με αυλές, στα 10-15 χλμ από τη Θεσσαλονίκη, στα 300 ευρώ Μεγάλα σπίτια. Αν θέλεις μικρά, έχει και με 250. Δίνεις 30 ευρώ το μήνα για κάρτα απεριόριστων διαδρομών στον ΟΑΣΘ και με 280 ευρώ είσαι κύριος. Συμφωνείς; Θα σηκώνεσαι λοιπόν στις 6:30, θα πλένεσαι, θα ετοιμάζεσαι και θα αλλάζεις 1-2 λεωφορεία και στις 8 θα είσαι στη δουλειά σου. Στις 17:00 θα έχεις επιστρέψει και θα αράζεις στην αυλή. Πόσοι το κάνουν; Ελάχιστοι. Γιατί; Επειδή Ελλάδα μωρέ. Θέλω και το κεντράκι μου να αράξω για καφέ, θέλω και την παρέα, τη μαμά για το τάπερ, να μπορώ να πάω βόλτα στην παραλία. Άσε που ποιος ξυπνάει από τις 6:30 για να ετοιμαστεί. Πηγαίνεις στο Λονδίνο για δουλειά, κάνεις 1 ώρα να πας και μια να γυρίσεις, μένεις με άλλους 2-3 στο σπίτι, τρως μακαρόνια 3 φορές την εβδομάδα και φαλάφελ άλλες δύο στα ένα από τα δεκάδες αραβικά μαγαζιά αλλά όλα οκ. Λονδίνο. Άλλη κλάση. Ελλαδάρα λοιπόν, θα νοικιάσω κέντρο, θα πιστολιάσω και μετά θα λέω με 700 δεν ζεις σήμερα. 

Δε ξερω με τι ασχολεισαι επαγγελματικά ουτε μενδιαφερει κ όλας,δε ξερω αν εισαι το πρωί δημοσιο κ το βραδυ ιδιώτης η τουμπαλιν η μονο ιδιωτης μαυρα η ασπρα.

Δηλαδη μεχρι προτεινος ειχαμε τον τεμπελη νεο που τα ξύνει στη καφετερια κ ταχει ετοιμα,τωρα εχουμε ΝΕΟ ΔΟΓΜΑ υπεραπλουστευσης τον τεμπελη νεο που ναι μεν εχει δουλεια αλλα επειδη αμείβεται με ανηθικο μισθο πεινας ~700€ φταιει ΑΥΤΟΣ που δεν κανει αλλες 3 δουλειές για να συμπληρωσει τα προς το ζην μαλιστα,ενω αν εχει ακομα αντίρρηση μπαινει κ ενα Λονδινο ετσι για τη σύγκριση.Σορυ υπαρχει κ η υπόλοιπη ζωη, η μπορει να τον στιβουν στην κανονικη του δουλεια κ να γυρναει ψοφιος.παιζει κ αυτο.

Μαλιστα.Μισθο που οχι δεν ειναι η πραγματικοτητα εν ολίγοις αλλα "κομματικα τσιτατα".

Μιας κ πιασαμε τις χωρες να βαλουμε κ μια Ισπανια που εχουν 1200 κατωτατο η οχι;Μια Γερμανία;Με αναγνωριση επ δικαιωματων κ πτυχιων;Οχι αστο καλυτερα ειμαστε τεμπεληδες εδω.

(Ξερεις τι μου θυμιζει αυτο; τη πατεντα της ατομικης ευθυνης 😅😅 )

Οσο για τα σπιτια,στην Αθηνα που λιγο πολυ ειναι ομοκεντρη κ απεχει 10χλμ μαξ απο το κεντρο η καθε περιοχη η κατασταση ειναι οπως περιεγραψα με διακυμανσεις προς τα πανω καθως ευκαιριες επαρχιακες αποκεντρες δεν υπαρχουν μονο τπτ υποβαθμισμενες περιοχες που παιζει να σε μαχαιρωσουν για μια καμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό περί ΒΠ = "μεταξωτά βρακιά" το θεωρώ στερεοτυπικό για μη χρησιμοποιήσω καμιά χειρότερη έκφραση. Ο μισός κόσμος στην Αττική μένει στα ΒΠ τα οποία δεν είναι μόνο η Φιλοθέη ή η Κηφισιά.

Αυτό που είπε ο φίλος ότι το ακίνητό του υπέστη μεγάλες φθορές και προτιμάει να το τρώνε οι αράχνες το καταλαβαίνω σε ψυχολογικό επίπεδο αλλά δε νομίζω ότι μακροπρόθεσμα τον συμφέρει.

Η φορολογία δεν είναι τόσο εξοντωτική ώστε να υπάρχουν τόσο αυξημένες τιμές - εξάλλου γνωρίζουμε τι μαύρο χρήμα διακινείται εκεί έξω. Πέραν της φορολογίας όμως, επαναλαμβάνω το ερώτημα: Πως θα σε προστατέψει από τα πιστόλια τις καταστροφές και δεν κι εγώ τι άλλο το να ζητήσεις ένα υπέρογκο ενοίκιο; Εκτός αν οι ιδιοκτήτες μυρίστηκαν χρήμα στην αγορά και θέλουν να βγάλουν τα "σπασμένα" της κρίσης, όμως σε αυτό τι ευθύνη φέρουν οι νέοι ενοικιαστές;

Πρόσφατο παράδειγμα που μου προτείνανε: Διαμέρισμα 1ου ορόφου, 1998, στο Χολαργό κοντά στο μετρό, 70τμ, 780 αρχική τιμή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως υπάρχουν και οι ιδιοκτήτες που ξανά επενδύουν τα λεφτά που βγάζουν.Έχω ένα γείτονα στην πολυκατοικία που έκανε ανακαίνιση σε διαμέρισμα που νοικιάζει ύψους 40 χιλιάδες ευρώ.Μετά το νοίκιασε αμέσως για 450 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, john1987 είπε

Πως θα σε προστατέψει από τα πιστόλια τις καταστροφές και δεν κι εγώ τι άλλο το να ζητήσεις ένα υπέρογκο ενοίκιο; Εκτός αν οι ιδιοκτήτες μυρίστηκαν χρήμα στην αγορά και θέλουν να βγάλουν τα "σπασμένα" της κρίσης, όμως σε αυτό τι ευθύνη φέρουν οι νέοι ενοικιαστές;

Πρόσφατο παράδειγμα που μου προτείνανε: Διαμέρισμα 1ου ορόφου, 1998, στο Χολαργό κοντά στο μετρό, 70τμ, 780 αρχική τιμή. 

Ελα σε παρακαλω γινεσαι εριστικος,λαικιζεις,α κ εχεις παρωπιδες.Η αγορα αυτορυθμιζεται κ αλλα τοσα που δε τα ξερουμε εμεις οι απλοι θνητοι (Που ζουμε μεσα σε αυτη παρολα αυτα,αλλα τα ξερουν οι ινστρουχτορες,οι μεσιτες,οι εχοντες κ κατεχοντες,οι μη εχοντες αναγκη εν ολιγοις,που σε διαταζουν πως να σκεφτεις την αλλοτρια πραγματικοτητα με 2 λογια κατα το τι τους συμφερει).

780 μια χαρα.Θα δανειστεις κ αλλα 100 για να βγαλεις το μηνα με φακες lidl.😁🤣

 

Επεξ/σία από magicnumbers
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2021 στις 6:44 ΠΜ, Μακιαβέλλι είπε

Αναλύσεις επί αναλύσεων. Οι κοινωνικές επιστήμες αυτοαποκαλούνται soft sciences και κάποιοι νομίζετε ότι έχετε την απόλυτη γνώση και είστε ο απόλυτος κριτής της ηθικής. 

Κάποιοι στο παρόν νήμα πριν κάνα χρόνο γράφανε για κατάρρευση τιμών, για εκδίκηση της αγοράς προς τους ιδιοκτήτες airbnb και άλλα τέτοια ηρωικά. Τα οποία δεν έγιναν ποτέ.

Και λυπούμαι για αυτό γιατί βλέπω φίλους μου να νοικιάζουν ισόγεια 35τμ με 400€ και δεν έχω bnb για να πονέσω. 

Η αγορά βρίσκει τις ισορροπίες μόνη της. Οι παράμετροι είναι ατελείωτοι, μη μετρήσιμοι και δη από εμάς. 

Take it or leave it, για το σπίτι που σας αρέσει. Αν κάτσετε να αναλύσετε απλά θα κουραστειτε και θα μελαγχολησετε, σε περίπτωση που δεν σας κάνει. 

 Ακόμα και μετά την κρίση του 2008-9 οι τιμές ανέβαιναν , για να πέσουν αισθητά μετά από 3 χρόνια. Ακόμα είναι νωρίς για αποτίμηση στην πραγματική ζημιά της οικονομίας  , αυτά που ανακοινώνονται πιστέυω πως δεν είναι καθόλου κοντά στο τι συμβαίνει  . Συμφωνώ πως αυτορυθμίζεται η αγορά  στο τέλος. Τα άνω 20ετίας ακίνητα  πολύ δύσκολα να κρατηθούν στα ίδια επίπεδα, μιλάω κυρίως για αγορά όχι ενοικίαση  . Οτι νέο χτίζεται προφανώς θα παραμένει άπιαστο όνειρο για πολλούς .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Δε ξερω με τι ασχολεισαι επαγγελματικά ουτε μενδιαφερει κ όλας,δε ξερω αν εισαι το πρωί δημοσιο κ το βραδυ ιδιώτης η τουμπαλιν η μονο ιδιωτης μαυρα η ασπρα.

Δηλαδη μεχρι προτεινος ειχαμε τον τεμπελη νεο που τα ξύνει στη καφετερια κ ταχει ετοιμα,τωρα εχουμε ΝΕΟ ΔΟΓΜΑ υπεραπλουστευσης τον τεμπελη νεο που ναι μεν εχει δουλεια αλλα επειδη αμείβεται με ανηθικο μισθο πεινας ~700€ φταιει ΑΥΤΟΣ που δεν κανει αλλες 3 δουλειές για να συμπληρωσει τα προς το ζην μαλιστα,ενω αν εχει ακομα αντίρρηση μπαινει κ ενα Λονδινο ετσι για τη σύγκριση.Σορυ υπαρχει κ η υπόλοιπη ζωη, η μπορει να τον στιβουν στην κανονικη του δουλεια κ να γυρναει ψοφιος.παιζει κ αυτο.

Μαλιστα.Μισθο που οχι δεν ειναι η πραγματικοτητα εν ολίγοις αλλα "κομματικα τσιτατα".

Μιας κ πιασαμε τις χωρες να βαλουμε κ μια Ισπανια που εχουν 1200 κατωτατο η οχι;Μια Γερμανία;Με αναγνωριση επ δικαιωματων κ πτυχιων;Οχι αστο καλυτερα ειμαστε τεμπεληδες εδω.

(Ξερεις τι μου θυμιζει αυτο; τη πατεντα της ατομικης ευθυνης 😅😅 )

Οσο για τα σπιτια,στην Αθηνα που λιγο πολυ ειναι ομοκεντρη κ απεχει 10χλμ μαξ απο το κεντρο η καθε περιοχη η κατασταση ειναι οπως περιεγραψα με διακυμανσεις προς τα πανω καθως ευκαιριες επαρχιακες αποκεντρες δεν υπαρχουν μονο τπτ υποβαθμισμενες περιοχες που παιζει να σε μαχαιρωσουν για μια καμερα.

Αγαπητέ, αν συνεχίσεις να πετάς τη μπάλα στην εξέδρα, θα τη χάσουμε και δεν θα έχουμε με τι να παίξουμε. Εξακολουθείς (και σε επόμενο από αυτό μήνυμα σου) να αναφέρεσαι μόνο στο μισθό (πετώντας και ωραίες λέξεις βγαλμένες από το σπίτι του λαού) και δεν απαντάς σε απλά ερωτήματα. Από τη στιγμή που το εισόδημα σου δεν σου επιτρέπει την ενοικίαση ενός σπιτιού μόνος σου, γιατί δεν συγκατοικείς ώστε να μοιράζεσαι το έξοδο και να βγαίνει ο μήνας; Από το να ονειρεύεσαι τον ουτοπικό (για πολλούς λόγους) κατώτατο μισθό των 1200 ευρώ, μπορείς να επανέλθεις στην πραγματικότητα και να την αντιμετωπίσεις. Ποιος εγγυάται πως αν ο κατώτατος είναι 1500 τα ενοίκια δεν θα πάνε 1000+; Τα πράγματα είναι αρκετά ξεκάθαρα και απλά μαθηματικά. Μαζευόμαστε 1000 νοματαίοι σε μια πόλη για 500, την απλώνουμε, πάλι δεν μας φτάνει, έρχονται και άλλοι, έρχονται και μετανάστες, έρχονται κινέζοι για rbnb και περιμένουμε τι; Να βρούμε νορμάλ σπίτι στα 200 ευρώ γιατί παίρνουμε 700; Αυτή τη στιγμή στην Αθήνα γίνεται με καθυστέρηση (όπως και όλα τα πράγματα στη χώρα μας) αυτό που γίνεται εδώ και χρόνια σε όλες τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Δεν έχω διαβάσει /ακούσει για κάποια άλλη πρωτεύουσα που να μην έχει το ίδιο πρόβλημα. Αν η λύση σου είναι να χτιστούν από τον πατερούλη πελώριες πολυκατοικίες με 200 διαμερίσματα σαν και αυτές που βλέπουμε μόλις περνάμε τα σύνορα στη Βουλγαρία, πάσο. Το μοντέλο απέτυχε. Αν έχεις άλλες λύσεις, να τις διαβάσουμε.

Μέχρι να λύσεις λοιπόν το πρόβλημα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βελτιώσεις τη δική σου κατάσταση και αυτό δεν θα γίνει με παράπονα για τα ενοίκια αλλά με τη δουλειά. Αν ξέρεις άλλον δρόμο, σε παρακαλώ να τον μοιραστείς μαζί μας. Ή θα επαφίεσαι στη καλοσύνη των ιδιοκτητών ελπίζοντας ότι θα αναλάβουν αυτοί την κοινωνική πολιτική που οφείλει να έχει ένα κράτος; Ο ιδιοκτήτης - ιδιώτης, όταν βρει ευκαιρία να κερδίσει θα το κάνει. Δεν πρόκειται να σκεφτεί εσένα και το πρόβλημα σου. Αυτός είναι ο κόσμος σήμερα και όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο πιο γρήγορα θα προχωρήσεις. Θα έχεις δηλαδή μαγαζί πάνω στο κύμα και δεν θα πουλάς τον καφέ 5 ευρώ αλλά 2, επειδή ο μισθός είναι 700. Αν θέλεις καφέ στην ωραία περιοχή, αραχτός στη ξαπλώστρα σου με το κύμα να σου γαργαλάει τα πόδια πρέπει να τα σκάσεις. Αν πάλι δεν θέλεις/μπορείς, πάρε το σπαστό σου και την καρεκλιτσα και πήγαινε 100 μέτρα παρακάτω. Πάλι ωραία θα περάσεις. 

ΥΓ. Το Λονδίνο ήταν ένα παράδειγμα για τη διαφορετική αντιμετώπιση που έχουμε όταν είμαστε στη χώρα μας και όταν μεταναστεύουμε. Στη θέση του Λονδίνου βάλε όποια πόλη του εξωτερικού θέλεις. 

16 ώρες πριν, john1987 είπε

Αυτό που είπε ο φίλος ότι το ακίνητό του υπέστη μεγάλες φθορές και προτιμάει να το τρώνε οι αράχνες το καταλαβαίνω σε ψυχολογικό επίπεδο αλλά δε νομίζω ότι μακροπρόθεσμα τον συμφέρει.

Η φορολογία δεν είναι τόσο εξοντωτική ώστε να υπάρχουν τόσο αυξημένες τιμές - εξάλλου γνωρίζουμε τι μαύρο χρήμα διακινείται εκεί έξω. Πέραν της φορολογίας όμως, επαναλαμβάνω το ερώτημα: Πως θα σε προστατέψει από τα πιστόλια τις καταστροφές και δεν κι εγώ τι άλλο το να ζητήσεις ένα υπέρογκο ενοίκιο; Εκτός αν οι ιδιοκτήτες μυρίστηκαν χρήμα στην αγορά και θέλουν να βγάλουν τα "σπασμένα" της κρίσης, όμως σε αυτό τι ευθύνη φέρουν οι νέοι ενοικιαστές;

Συμφωνώ και εγώ πως όχι απλά δεν συμφέρει αλλά απαξιώνεται η όποια επένδυση έχει γίνει. Σε τέτοιες περιπτώσεις και όπου είναι εφικτό, καλύτερα να βρεις κάποιον γνωστό που να σου δίνει ένα μειωμένο ενοίκιο και να προσέχει το σπίτι παρά να είναι κλειστό. Με κλειστό σπίτι όλοι είναι χαμένοι (ιδιοκτήτης, ενοικιαστές, κράτος).

Η άμεση φορολογία (τουλάχιστον μέχρι τις 12.000 εισόδημα) δεν είναι εξοντωτική αλλά η έμμεση είναι. Αν ειδικά προσθέσεις έξοδα που προκύπτουν από μεταβιβάσεις/κληρονομιές/γονικές παροχές που κάποια στιγμή κάθε ακίνητο θα έχει, τα νούμερα μπορεί να ξεφύγουν πολύ. Θα μπουν συμβολαιογράφοι, μηχανικοί, λογιστές. Όλοι οι παραπάνω είναι έξοδα. Χώρια οι φόροι μεταβίβασης. Τώρα θα λειτουργήσει η ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου που δεν γνωρίζω τι έξοδα θα έχει κατά τη μεταβίβαση. 

Όποιος νομίζει πως ένα ακίνητο των 100.000 κοστίζει μόνο 100.000 και από εκεί και πέρα ο ιδιοκτήτης εισπράττει για 40 χρόνια ενοίκια και είναι κερδισμένος, δεν μπορεί να είναι περισσότερο λάθος. Μην πάμε βέβαια και στο άλλο άκρο, αυτό της κλάψας. Αλλά να γνωρίζουμε για τι πράγμα μιλάμε. 

Τέλος, συμφωνώ στο ότι το υψηλό ενοίκιο δεν αποτρέπει το πιστόλι. Τώρα στο τι ευθύνη έχουν οι νέοι ενοικιαστές, καμία. Όπως δεν έχουν και οι ιδιοκτήτες. Δεν υπάρχει κάποια συμβατική ή άτυπη κοινωνική υποχρέωση που να καθορίζει το ύψος του ενοικίου. Η μόνη σύμβαση που ισχύει είναι αυτή του συμφωνητικού μίσθωσης και οφείλουν και οι δύο να την τιμούν. 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, koulkos είπε

Αγαπητέ, αν συνεχίσεις να πετάς τη μπάλα στην εξέδρα, θα τη χάσουμε και δεν θα έχουμε με τι να παίξουμε. Εξακολουθείς (και σε επόμενο από αυτό μήνυμα σου) να αναφέρεσαι μόνο στο μισθό (πετώντας και ωραίες λέξεις βγαλμένες από το σπίτι του λαού) και δεν απαντάς σε απλά ερωτήματα. Από τη στιγμή που το εισόδημα σου δεν σου επιτρέπει την ενοικίαση ενός σπιτιού μόνος σου, γιατί δεν συγκατοικείς ώστε να μοιράζεσαι το έξοδο και να βγαίνει ο μήνας; Από το να ονειρεύεσαι τον ουτοπικό (για πολλούς λόγους) κατώτατο μισθό των 1200 ευρώ, μπορείς να επανέλθεις στην πραγματικότητα και να την αντιμετωπίσεις. Ποιος εγγυάται πως αν ο κατώτατος είναι 1500 τα ενοίκια δεν θα πάνε 1000+; Τα πράγματα είναι αρκετά ξεκάθαρα και απλά μαθηματικά. Μαζευόμαστε 1000 νοματαίοι σε μια πόλη για 500, την απλώνουμε, πάλι δεν μας φτάνει, έρχονται και άλλοι, έρχονται και μετανάστες, έρχονται κινέζοι για rbnb και περιμένουμε τι; Να βρούμε νορμάλ σπίτι στα 200 ευρώ γιατί παίρνουμε 700; Αυτή τη στιγμή στην Αθήνα γίνεται με καθυστέρηση (όπως και όλα τα πράγματα στη χώρα μας) αυτό που γίνεται εδώ και χρόνια σε όλες τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Δεν έχω διαβάσει /ακούσει για κάποια άλλη πρωτεύουσα που να μην έχει το ίδιο πρόβλημα. Αν η λύση σου είναι να χτιστούν από τον πατερούλη πελώριες πολυκατοικίες με 200 διαμερίσματα σαν και αυτές που βλέπουμε μόλις περνάμε τα σύνορα στη Βουλγαρία, πάσο. Το μοντέλο απέτυχε. Αν έχεις άλλες λύσεις, να τις διαβάσουμε.

Μέχρι να λύσεις λοιπόν το πρόβλημα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βελτιώσεις τη δική σου κατάσταση και αυτό δεν θα γίνει με παράπονα για τα ενοίκια αλλά με τη δουλειά. Αν ξέρεις άλλον δρόμο, σε παρακαλώ να τον μοιραστείς μαζί μας. Ή θα επαφίεσαι στη καλοσύνη των ιδιοκτητών ελπίζοντας ότι θα αναλάβουν αυτοί την κοινωνική πολιτική που οφείλει να έχει ένα κράτος; Ο ιδιοκτήτης - ιδιώτης, όταν βρει ευκαιρία να κερδίσει θα το κάνει. Δεν πρόκειται να σκεφτεί εσένα και το πρόβλημα σου. Αυτός είναι ο κόσμος σήμερα και όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο πιο γρήγορα θα προχωρήσεις. Θα έχεις δηλαδή μαγαζί πάνω στο κύμα και δεν θα πουλάς τον καφέ 5 ευρώ αλλά 2, επειδή ο μισθός είναι 700. Αν θέλεις καφέ στην ωραία περιοχή, αραχτός στη ξαπλώστρα σου με το κύμα να σου γαργαλάει τα πόδια πρέπει να τα σκάσεις. Αν πάλι δεν θέλεις/μπορείς, πάρε το σπαστό σου και την καρεκλιτσα και πήγαινε 100 μέτρα παρακάτω. Πάλι ωραία θα περάσεις. 

ΥΓ. Το Λονδίνο ήταν ένα παράδειγμα για τη διαφορετική αντιμετώπιση που έχουμε όταν είμαστε στη χώρα μας και όταν μεταναστεύουμε. Στη θέση του Λονδίνου βάλε όποια πόλη του εξωτερικού θέλεις. 

Συμφωνώ και εγώ πως όχι απλά δεν συμφέρει αλλά απαξιώνεται η όποια επένδυση έχει γίνει. Σε τέτοιες περιπτώσεις και όπου είναι εφικτό, καλύτερα να βρεις κάποιον γνωστό που να σου δίνει ένα μειωμένο ενοίκιο και να προσέχει το σπίτι παρά να είναι κλειστό. Με κλειστό σπίτι όλοι είναι χαμένοι (ιδιοκτήτης, ενοικιαστές, κράτος).

Η άμεση φορολογία (τουλάχιστον μέχρι τις 12.000 εισόδημα) δεν είναι εξοντωτική αλλά η έμμεση είναι. Αν ειδικά προσθέσεις έξοδα που προκύπτουν από μεταβιβάσεις/κληρονομιές/γονικές παροχές που κάποια στιγμή κάθε ακίνητο θα έχει, τα νούμερα μπορεί να ξεφύγουν πολύ. Θα μπουν συμβολαιογράφοι, μηχανικοί, λογιστές. Όλοι οι παραπάνω είναι έξοδα. Χώρια οι φόροι μεταβίβασης. Τώρα θα λειτουργήσει η ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου που δεν γνωρίζω τι έξοδα θα έχει κατά τη μεταβίβαση. 

Όποιος νομίζει πως ένα ακίνητο των 100.000 κοστίζει μόνο 100.000 και από εκεί και πέρα ο ιδιοκτήτης εισπράττει για 40 χρόνια ενοίκια και είναι κερδισμένος, δεν μπορεί να είναι περισσότερο λάθος. Μην πάμε βέβαια και στο άλλο άκρο, αυτό της κλάψας. Αλλά να γνωρίζουμε για τι πράγμα μιλάμε. 

Τέλος, συμφωνώ στο ότι το υψηλό ενοίκιο δεν αποτρέπει το πιστόλι. Τώρα στο τι ευθύνη έχουν οι νέοι ενοικιαστές, καμία. Όπως δεν έχουν και οι ιδιοκτήτες. Δεν υπάρχει κάποια συμβατική ή άτυπη κοινωνική υποχρέωση που να καθορίζει το ύψος του ενοικίου. Η μόνη σύμβαση που ισχύει είναι αυτή του συμφωνητικού μίσθωσης και οφείλουν και οι δύο να την τιμούν. 

 

Δεν ειναι δοκιμο να εσωκλειουμε την αποψη που δε συμφωνουμε σε κομματικα στερεοτυπα.

Ουτε για πατερουλη μιλησα ουτε για βουλγαριες.Δεν ειναι ουτοπικο οτι μισθος ΣΣΕ προ του 2009 ηταν 1200 κ πηγε 600.Το οτι εχει φτωχοποιειθει η χωρα τα τελευταια 10 χρονια δε πρεπει νασαι μελος στον περισσο για να το καταλαβεις.Εκτος κ αν εισαι οντως ενεργα ανεμεμιγμενος με καποιο κομμα που τα ψηφισαν αυτα-εμεσα η αμμεσα- οποτε πεφτει το μεροκαματο απο κει κ εθελοτυφλεις-κανεις τη δουλεια σου-εχεις να λαβαινεις.

Και για να τελειωνει η κασετα τα ακινητα 50ετιας σημερα αγοραστηκαν τοτε για ενα πιατο φακη,ξεχρεωθηκαν σε 5-6 χρονια με τους μισθους τοτε,κ σημερα αποφερουν ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ.Ακομα και με το ενφια/φορολογηση μιλαμε για ενα εξοδο ιδιοκτητη 600 ευρω το χρονο μαξ.

Τα υπολοιπα των 100 200 κ 400 χιλιαδων μεγεια κ με χαρα βαλτε τα οσο θελετε δωστε κ σε μεσιτες να φανε ετσι κ αλλιως δεν απευθυνονται σε γηινους κ δεν ειναι της παρουσης.Ασχετα που κ παλι προεκυψαν απο ενα παλιοσπιτο του παππου αντιπαροχης κ φυτρωσαν 10 διαμερισματα παλι με μηδενικο κοστος κ φουλ κλαψα για τον αμοιρο ιδιοκτητη.

Τελος κ καφετερια πανω στο κυμα ναχα πιστεψε με δε θα εβαζα τον καφε 5 ευρω.Οχι να κανουμε αυτα που βριζουμε.

Επεξ/σία από magicnumbers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Δεν ειναι δοκιμο να εσωκλειουμε την αποψη που δε συμφωνουμε σε κομματικα στερεοτυπα.

Ουτε για πατερουλη μιλησα ουτε για βουλγαριες.Δεν ειναι ουτοπικο οτι μισθος ΣΣΕ προ του 2009 ηταν 1200 κ πηγε 600.Το οτι εχει φτωχοποιειθει η χωρα τα τελευταια 10 χρονια δε πρεπει νασαι μελος στον περισσο για να το καταλαβεις.Εκτος κ αν εισαι οντως ενεργα ανεμεμιγμενος με καποιο κομμα που τα ψηφισαν αυτα-εμεσα η αμμεσα- οποτε πεφτει το μεροκαματο απο κει κ εθελοτυφλεις-κανεις τη δουλεια σου-εχεις να λαβαινεις.

Αν δεν θέλεις να "χαρακτηριστείς" ίσως δεν θα έπρεπε να υιοθετείς στο λόγο σου τη γλώσσα τους. Για τα κόμματα που αναφέρεις, μακριά από εμένα. Δεν έχω πάρε δώσε με κανένα κόμμα και δεν έχω λαμβάνειν από κανέναν. Το κράτος μόνο μου παίρνει. Αν και για να είμαι δίκαιος, περσι πήρα 600 ευρώ και ίσως πάρω άλλα 400 τις επόμενες ημέρες (αυτά που έδωσαν για τους επιστήμονες).

Θα σε προκαλέσω να μου δείξεις ΓΣΕΕ που είχε κατώτατο μισθό 1200 ευρώ. Εδώ μπορείς να δεις την εξέλιξη των ΓΣΕΕ.

26 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Και για να τελειωνει η κασετα τα ακινητα 50ετιας σημερα αγοραστηκαν τοτε για ενα πιατο φακη,ξεχρεωθηκαν σε 5-6 χρονια με τους μισθους τοτε,κ σημερα αποφερουν ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ.Ακομα και με το ενφια/φορολογηση μιλαμε για ενα εξοδο ιδιοκτητη 600 ευρω το χρονο μαξ.

Και στα 50 χρόνια δεν χρειάστηκαν μεταβίβαση αυτά τα ακίνητα. Τα πήρε ο άλλος 20 χρονών και ακόμη τα χαίρεται. Δεν πλήρωσε ο πατέρας για να τα πάρει από τον παππού;  Δεν πλήρωσαν τα εγγόνια και η μητέρα για να τα πάρουν αν πέθανε ο πατέρας; Δεν πληρώθηκαν ένα σωρό λεφτά για τακτοποίηση γιατί τότε όλοι έκτιζαν όπως ήθελαν; Δεν πληρώθηκαν συμβολαιογράφοι για τις μεταβιβάσεις; Μηχανικοί; Δεν ανακαινίστηκαν; Δεν προέκυψαν βλάβες σε λέβητες; Δεν μπήκε αέριο; Δεν χάλασε τίποτα μέσα στο σπίτι; Δεν βάφτηκε η οικοδομή; Δεν πληρώθηκαν τέλη σε δήμους; Ξέρω, είναι χρέπια όλα και ο κακός ιδιοκτήτης εδώ και 50 χρόνια μόνο κερδίζει. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το 2010 και μετα που η κριση χτυπησε την Ελλαδα, και μεχρι πριν απο 2-3 χρονια, οι τιμες ενοικιασης επεσαν σε πρωτοφανη χαμηλα επιπεδα, γυρω στο 40-50% της τιμης που δινονταν νωριτερα. Αυτο εκανε καποιους (που προφανως βολευτηκαν με αυτη την κατασταση) να νομιζουν πως αυτες ειναι οι "κανονικες" τιμες που πρεπει να ενοικιαζονται αυτα τα ακινητα, και το ακομα χειροτερο οτι αυτες οι τιμες θα παραμεινουν εσαει. Τιποτα απο αυτα δεν ισχυει. Τα ακινητα εχουν επιβαρυνσεις και εξοδα συντηρησης/ανακαινισης για την ενοικιαση τους, ενω στην Ελλαδα και τα συνηθη πλεον φεσια-ζημιες (κυριος λογος η ελλειψη τειρεσια ενοικιαστων) ανεβαζουν τις τιμες. Ακινητα μετα το 2010 χτιζονται ελαχιστα, πολλα απο τα προς ενοικιαση ακινητα τα κατοικουν πλεον τα παιδια των ιδιοκτητων που μεγαλωσαν, ετσι τα σπιτια προς ενοικιαση μειωνονται ενω οι αναγκες παραμενουν σταθερες ή και αυξανονται σε καποιες περιοχες. Απο το 2022 που θα ξεχαστει αυτο το χαλι του κορωνοιου,  θα παρει παλι φωτια το airbnb (ολος ο κοσμος θα θελει να ξεσκασει απο την κλεισουρα με ενα ταξιδακι), οποτε οι πιθανοτητες να πεσουν τα ενοικια ειναι ελαχιστες. Μην ξεχνατε οτι η κριση αυτη τη φορα δεν ειναι ελληνικη, αλλα πανευρωπαικη, και θα ξεπεραστει πολυ πιο γρηγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυχαίνει να ψάχνω για γκαρσονιέρα αυτήν την περίοδο και οι τιμές είναι αρκετά εξωφρενικές χωρίς να έχω τρελές απαιτήσεις. Με νοιάζει απλά να μην είναι υπόγεια, να μην έχει ακόμα νεροχύτη και σάπια ντουλάπια από το 60 και να είναι εντός 1.5 χιλιομέτρου από σταθμό μετρό. Το budget μου είναι 400€ και βρήκα ελάχιστα σπίτια σε όλη την Αθήνα που να τηρούν αυτά τα κριτήρια, ακόμα και σε κακόφημες περιοχές. Το κορυφαίο ήταν στο Χαλάνδρι, όπου 25τμ ξεπέρναγαν σε πολλές περιπτώσεις τα 500€.

 

Φυσικά ο κάθε ιδιοκτήτης μπορεί να βάλει ό,τι τιμή θέλει και δεν χρωστάει σε κανέναν για να κάνει κοινωνική πολιτική. Ωστόσο, απορώ ποιος νοικιάζει όλα αυτά τα σπίτια σε αυτές τις τιμές για να υπάρχει η ζήτηση που τις διατηρεί. 

 

Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι ένα μεγάλο ποσοστό αθηναίων έχει πολύ μαύρο χρήμα. Δεν γίνεται η πλειοψηφία να δηλώνει χώμα έσοδα, αλλά ακόμα και σε λαικές γειτονιές (πχ Περιστέρι ή Ίλιον) τα νοίκια να είναι άπιαστα. Δεν βγαίνουν τα νούμερα. Επίσης, δεν γίνεται πάνω από τη μισή Αθήνα να ζει στα Βόρεια και τα Νότια. όπου οι τιμές είναι άπιαστες ακόμα και με καλούς μισθούς, και παράλληλα να λέμε ότι ο κόσμος δεν έχει χρήμα.

 

Σε αγγελίες στη Θεσσαλονίκη βλέπω πολύ πιο φυσιολογικές τιμές σε κλάσης ανώτερα σπίτια. 

 

Επεξ/σία από giwrgostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, koulkos είπε

Αν δεν θέλεις να "χαρακτηριστείς" ίσως δεν θα έπρεπε να υιοθετείς στο λόγο σου τη γλώσσα τους. Για τα κόμματα που αναφέρεις, μακριά από εμένα. Δεν έχω πάρε δώσε με κανένα κόμμα και δεν έχω λαμβάνειν από κανέναν. Το κράτος μόνο μου παίρνει. Αν και για να είμαι δίκαιος, περσι πήρα 600 ευρώ και ίσως πάρω άλλα 400 τις επόμενες ημέρες (αυτά που έδωσαν για τους επιστήμονες).

Θα σε προκαλέσω να μου δείξεις ΓΣΕΕ που είχε κατώτατο μισθό 1200 ευρώ. Εδώ μπορείς να δεις την εξέλιξη των ΓΣΕΕ.

Και στα 50 χρόνια δεν χρειάστηκαν μεταβίβαση αυτά τα ακίνητα. Τα πήρε ο άλλος 20 χρονών και ακόμη τα χαίρεται. Δεν πλήρωσε ο πατέρας για να τα πάρει από τον παππού;  Δεν πλήρωσαν τα εγγόνια και η μητέρα για να τα πάρουν αν πέθανε ο πατέρας; Δεν πληρώθηκαν ένα σωρό λεφτά για τακτοποίηση γιατί τότε όλοι έκτιζαν όπως ήθελαν; Δεν πληρώθηκαν συμβολαιογράφοι για τις μεταβιβάσεις; Μηχανικοί; Δεν ανακαινίστηκαν; Δεν προέκυψαν βλάβες σε λέβητες; Δεν μπήκε αέριο; Δεν χάλασε τίποτα μέσα στο σπίτι; Δεν βάφτηκε η οικοδομή; Δεν πληρώθηκαν τέλη σε δήμους; Ξέρω, είναι χρέπια όλα και ο κακός ιδιοκτήτης εδώ και 50 χρόνια μόνο κερδίζει. 

Τυγχανει να γνωριζω ατομα πχ μηχανικοι ΤΕ αλλα κ χωρις πτυχιο που ουδεποτε προσεληφθηκαν για λιγοτερα απο 900 καθαρα τσεπη ψαρας πτυχιουχος ενω το 1200-1400αρι ηταν ρεαλιστικη πραγματικοτητα εργασιας.Κ αυτα πριν 10-14 χρονια που ηταν σαφως φτηνοτερα τα παντα.

Κ σημερα μου λες για δουλεια δουλεια κ κοντρα δουλεια κ οτι χρησιμοποιοω τη γλωσσα τους κ οτι πηρες κ επιστημονικη αποζημιωση.Τετοιο τσουβαλιασμα ουτε στη τρουμπα.Μισο λεπτακι.Οφειλουμε να δουμε το συνολο οχι μονο τη μπαλα.

Τα υπολοιπα ναι εδωσαν για συμβολαιογραφο,αντε θες κ 3 βαψιματα στα 40 χρονια -πολυ λεω- αντε κ καμια σαπια αποχετευση που χαλασε,αντε κ κανα γουστο στα κοινοχρηστα να στα βαλω ολα ενα 5αρι χιλιαδες βαρυα βαρυα.Θες παραπανω?Θες 7?Θες 10? Αποσβεση 2 ετων ειναι με 350χ24 8400 εχεις κ ρεστα.Στα 45 χρονια να νοικιαζεται τα 35 απο ενα 300αρι σταθερα 147Κ..αντε ναμεινε ξενοικιαστο σου λεω 10 χρονια (γιατι παλιοτερα δε προλαβαινε ναδειασει σπιτι το καπαρωναν στο λεπτο.Τωρα ειναι ολα αδεια κ απορειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Απο το 2010 και μετα που η κριση χτυπησε την Ελλαδα, και μεχρι πριν απο 2-3 χρονια, οι τιμες ενοικιασης επεσαν σε πρωτοφανη χαμηλα επιπεδα, γυρω στο 40-50% της τιμης που δινονταν νωριτερα. Αυτο εκανε καποιους (που προφανως βολευτηκαν με αυτη την κατασταση) να νομιζουν πως αυτες ειναι οι "κανονικες" τιμες που πρεπει να ενοικιαζονται αυτα τα ακινητα, και το ακομα χειροτερο οτι αυτες οι τιμες θα παραμεινουν εσαει. Τιποτα απο αυτα δεν ισχυει. Τα ακινητα εχουν επιβαρυνσεις και εξοδα συντηρησης/ανακαινισης για την ενοικιαση τους, ενω στην Ελλαδα και τα συνηθη πλεον φεσια-ζημιες (κυριος λογος η ελλειψη τειρεσια ενοικιαστων) ανεβαζουν τις τιμες. Ακινητα μετα το 2010 χτιζονται ελαχιστα, πολλα απο τα προς ενοικιαση ακινητα τα κατοικουν πλεον τα παιδια των ιδιοκτητων που μεγαλωσαν, ετσι τα σπιτια προς ενοικιαση μειωνονται ενω οι αναγκες παραμενουν σταθερες ή και αυξανονται σε καποιες περιοχες. Απο το 2022 που θα ξεχαστει αυτο το χαλι του κορωνοιου,  θα παρει παλι φωτια το airbnb (ολος ο κοσμος θα θελει να ξεσκασει απο την κλεισουρα με ενα ταξιδακι), οποτε οι πιθανοτητες να πεσουν τα ενοικια ειναι ελαχιστες. Μην ξεχνατε οτι η κριση αυτη τη φορα δεν ειναι ελληνικη, αλλα πανευρωπαικη, και θα ξεπεραστει πολυ πιο γρηγορα.

Οι τιμές ενοικίασης έπεσαν γιατί μειώθηκε το βιοτικο επίπεδο των ενοικιαστών από μια κρίση τότε παγκόσμια και όχι μόνο ελληνική. Παγκόσμια ήταν γιατί έσκασε η αγορά ακινήτων στην Αμερική με αποτέλεσμα να συμπαρασυρει όλες τις αγορές. Απλά η Ελλάδα ήταν στην χειρότερη θέση και έγινε πειραματοζωο οικονομικών πρακτικών με το ΔΝΤ.

Μετά την (εικονική) χαλάρωση των μέτρων στην Ελλάδα γύρω στο 18 άρχισαν να έρχονται κεφάλαια λογω πολύ ευνοϊκου καθεστώτος golden visa, προγραμμάτων φιλοξενίας μεταναστών  και airbnb. Έτσι ανέβηκαν οι τιμές τόσο στην αγορά όσο και στην ενοικίαση.

Τώρα έχουμε μια ακόμα παγκόσμια κρίση της οποίας τα αποτελέσματα δεν έχουν φανεί... Και πιστεύω πως θα είναι πολύ χειρότερα από τότε.

Τα ακίνητα και ο χρυσός θεωρητικά είναι τα πιο ισχυρά assets αλλά δεν τρωγονται (επίσης σε παγκόσμιο επίπεδο). Και γενικά επικρατεί μια παγκόσμια φούσκα οικονομική σε πολλούς τομείς πλέον που εύκολα μπορούν να συμπαρασυρουν το σύμπαν αν σκασουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσα σε 40 χρόνια το πολύ πολύ να μεταβιβαστεί μια φορά το ακίνητο - ο φόρος μεταβίβασης είναι 3%.

Αναφορικά με τις χαμηλές τιμές ενοικίων στην κρίση, πως ευθύνεται ένας άνθρωπος που ψάχνει ΤΩΡΑ για ενοικίαση; 

Για μένα η στρέβλωση είναι αυτή ακριβώς - ότι από το 2018 πήγανε 30% πάνω τα ακίνητα τα εισοδήματά μας παρέμειναν ίδια όμως και οι δαπάνες διαβίωσης μπορεί και ακριβότερες.

Δεν καταλαβαίνω γιατί το πάτε σε κουβέντα "κομματική" - εδώ μιλάμε για ένα καθημερινό πλέον κοινωνικό πρόβλημα και όχι οικονομικό πρόβλημα λίγων.

Ως προς τα "πιστόλια" οι μισοί ιδιοκτήτες ακινήτων που έχω ρωτήσει ζητούνε προπληρωμές ενοικίου τουλάχιστον για ένα χρόνο κάνοντας γελοία μείωση τιμής (του τύπου από 780 στο αφήνω 750), πέτυχα δε και τρελές περιπτώσεις που απαιτούσαν μη καπνιστές/χωρίς κατοικίδια/χωρίς παιδιά και μάλιστα μια μου είπε "δεν πιστεύω να σκοπεύετε να ψήνετε κρέατα στο τζάκι; γιατί χαλάει". 

Δυστυχώς είμαστε στο έλεός τους.

Επεξ/σία από john1987
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giwrgostr είπε

 Το κορυφαίο ήταν στο Χαλάνδρι, όπου 25τμ ξεπέρναγαν σε πολλές περιπτώσεις τα 500€.

Κραταω αυτο -οχι οτι δε συμφωνω στα υπολοιπα-.

Εχουμε ξεφυγει ετσι? Δηλ υπαρχουν διποδα με τετοιες αγγελιες κ δε ντρεπονται που αισχροκερδουν.Δε φταιει κανεις αλλος,το κρατος φταιει που δεν εχει κοτσαρει πλαφον στα νοικια,να τα παρουν ολα οι τραπεζες μια ωρα αρχυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magicnumbers είπε

Κραταω αυτο -οχι οτι δε συμφωνω στα υπολοιπα-.

Εχουμε ξεφυγει ετσι? Δηλ υπαρχουν διποδα με τετοιες αγγελιες κ δε ντρεπονται που αισχροκερδουν.Δε φταιει κανεις αλλος,το κρατος φταιει που δεν εχει κοτσαρει πλαφον στα νοικια,να τα παρουν ολα οι τραπεζες μια ωρα αρχυτερα.

Μακάρι να γίνει αυτό που λες αλλά εγώ θέλω να βάλει πλαφόν και στα σούπερ μάρκετ. Να τζιραρουν όσο χρειάζεται για να φτάσει ο Σκλαβενίτης να βγάζει 584 ευρώ το μήνα τσεπατα καθαρά.

Το πλαίσιο να πουλάει ένα λάπτοπ το μήνα και όσα μολύβια θέλει και ο μανάβης στην λαϊκή μέχρι να φτάσει τα 25 ευρώ.

Εσύ θα είσαι ελεύθερος να βγάζεις όσα θες αλλά οτιδήποτε πάνω από 584 ευρώ θα τα μοιραζεις στους Ρομά στο Ζεφύρι και μετά όλοι μαζί κάθε μέρα στην πλατεία να τρώμε τριψαδα αχνιστη πληρωμένη από τα περισσεύματα του Λάτση μέχρι να φτάσει και αυτός στα 584 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...