Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να θέλω να "μανουριάζω" συνέχεια, δεν καταλαβαίνω γιατί μπήκαμε στα χωράφια της χρηματοοικονομικής ανάλυσης των ακινήτων ως επένδυση; Προφανώς υπάρχουν έξοδα που ακολουθούν ένα ακίνητο - αλλά μάλλον δεν είναι αυτός ο λόγος για τις εξωφρενικές τιμές που βλέπουμε στην αγορά.

Πέρα από το screening, οι μισοί ιδιοκτήτες ζητάνε προπληρωμές ετήσιες πλέον στα ενοίκια. Δηλαδή, πρέπει να χεις μαζέψει κάνα 10αρι χιλιάρικα στην άκρη για πλάκα αν υπολογίσεις και τα έξοδα επίπλωσης/συσκευές κουζίνας κλπα. Ποιος λοιπόν έχει τη δυνατότητα σε νεαρή ηλικία να έχει μαζέψει αυτά τα χρήματα;

Δεν θεωρώ το topic αυτό πεδίο κοινωνικού αυτοματισμού - αντιπαράθεσης ιδιοκτητών και ενοικιαστών. Απλά εδώ λέμε τους προβληματισμούς μας για τις στρεβλώσεις της αγοράς και την κοινωνική πραγματικότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, Petroskasap είπε

Ερχεται μεγαλη ανοδος στις τιμες των ακινητων

Εφημερίδα Τα Νέα - 29/3/2021 (frontpages.gr)

Προσωπικά πιστεύω οτι ειδικά η Ελληνική αγορά ακινήτων είναι η πιο απρόβλεπτη παγκοσμίως και όλοι όσοι αρθρογραφούν σε φυλλάδες όπως η παραπάνω έχουν τα δικά τους κίνητρα για να γράφουν αυτά που γράφουν.Ναι μπορεί να υπάρχει πιθανότητα να πέσει μέσα η "πρόβλεψη" του αρθρογράφου , αυτό όμως δεν σημαίνει οτι αν πέσει μέσα ήταν αποτέλεσμα "έγκυρης πληροφορίας".Μόνο για χαβαλέ μπορεί να διαβάσει κάποιος τέτοιου είδους "πληροφορίες".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tarantules είπε

Προσωπικά πιστεύω οτι ειδικά η Ελληνική αγορά ακινήτων είναι η πιο απρόβλεπτη παγκοσμίως και όλοι όσοι αρθρογραφούν σε φυλλάδες όπως η παραπάνω έχουν τα δικά τους κίνητρα για να γράφουν αυτά που γράφουν.Ναι μπορεί να υπάρχει πιθανότητα να πέσει μέσα η "πρόβλεψη" του αρθρογράφου , αυτό όμως δεν σημαίνει οτι αν πέσει μέσα ήταν αποτέλεσμα "έγκυρης πληροφορίας".Μόνο για χαβαλέ μπορεί να διαβάσει κάποιος τέτοιου είδους "πληροφορίες".

Πολύ σωστά

Μπορεί ο καθένας να γράψει την πρόβλεψη του σε στυλ 1/2/Χ και να πέσει μέσα...

1. Έρχεται μεγάλη άνοδος στα ακινητα  μετά την πανδημία γιατί από την αβεβαιότητα των καταθέσεων θα γίνουν επενδύσεις στο real estate. Έρχονται και οι ξένοι επενδυτές που προβλέπουν έκρηξη του τουρισμού τα επόμενα χρόνια.

2. Έρχεται μεγάλη πτώση στα ακινητα, ειδικά τα αστικά γιατί ο εργαζόμενος πλέον θέλει την αποκεντρωση. Ο τουρισμος πλέον αποτελεί επισφαλη κλάδο για μεγάλα κέρδη και οι ξένοι επενδυτές άρχισαν να πουλάνε τα ακίνητα τους και μεταφέρουν το κεφάλαιο τους σε χώρους logistics και άλλους κλάδους επένδυσης.

Χ. Αναμένεται σταθεροποιηση των τιμών των ακινήτων με μικρή άνοδο στα νεοδμητα και ελαφριά πτώση στα πιο παλιά καθώς ήδη είχαν απορροφήσει μεγάλους κραδασμους την προηγούμενη δεκαετία και μπορούν να διατηρήσουν το επίπεδο που έχουν φτάσει μέχρι μεσοπροθεσμα να ξεκαθαρίσει το τοπίο μετά την πανδημία.

Ο καθένας διαλέγει τι θέλει να διαβάσει.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petroskasap είπε

Ερχεται μεγαλη ανοδος στις τιμες των ακινητων

Εφημερίδα Τα Νέα - 29/3/2021 (frontpages.gr)

Αυτά διαβάζουν οι πωλητές και δεν πουλάνε ή ζητάνε τα κέρατά τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petroskasap είπε

Ερχεται μεγαλη ανοδος στις τιμές των ακινητων

Εφημερίδα Τα Νέα - 29/3/2021 (frontpages.gr)

Το μόνο που λείπει από το άρθρο είναι η φράση "sponsored by ΠΟΜΙΔΑ". Βέβαια προσωπικά δεν περιμένω σοβαρή δημοσιογραφία από τα χρυσοταϊσμένα  (με τους φόρους των υποζυγίων)  ΜΜΕ... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Προσωπικά πιστεύω οτι ειδικά η Ελληνική αγορά ακινήτων είναι η πιο απρόβλεπτη παγκοσμίως και όλοι όσοι αρθρογραφούν σε φυλλάδες όπως η παραπάνω έχουν τα δικά τους κίνητρα για να γράφουν αυτά που γράφουν.Ναι μπορεί να υπάρχει πιθανότητα να πέσει μέσα η "πρόβλεψη" του αρθρογράφου , αυτό όμως δεν σημαίνει οτι αν πέσει μέσα ήταν αποτέλεσμα "έγκυρης πληροφορίας".Μόνο για χαβαλέ μπορεί να διαβάσει κάποιος τέτοιου είδους "πληροφορίες".

Καλά το μηδενίζεις τελείως, αλλά βασικά δεν έχεις άδικο.

Χωρίς κανείς να μπορεί να μετρήσει τις επιπτώσεις της κρίσης COVID στη χώρα αλλά και παγκόσμια, τι να πει για τις τιμές των ακινήτων; Ο καθένας "βλέπει" αυτό που θέλει και αυτό που τον βολεύει.

Εσύ θες να πουλήσεις το σπίτι σου και βλέπεις άνοδο, εγώ θέλω να αγοράσω και βλέπω πτώση. Αν όμως δεν ξέρουμε μετρήσιμα τι θα γίνει εν τέλει με την οικονομική κρίση λόγω COVID και αν και ποια μέτρα βοήθειας της ρευστότητας δοθούν όχι μόνο στη χώρα αλλά και παγκόσμια όταν λήξει το θέμα της πανδημίας, τι να πούμε;

Απλά ο τύπος στο άρθρο το βλέπει από τη μεριά της ιδιοκτησίας/επενδύσεων με αισιόδοξο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα εγω θα πω συγκινοντας με την υπολοιπη ευρωπη (που ακομα και η αθηνα σε υποδομες και αρχιτεκτονικκη απεχει ετη φωτος απο την υπολοιπη ευρωπη ποσο μαλλον η περιφερεια που απεχει αιωνες φωτος) οτι το να αγορασεις σπιτι στο κεντρο της πολης ειναι πανακριβο και ωντας μελη της ευρωπαικης ενωσης θα ερχοταν σε μια ισορροπια οι τιμες αργα η γρηγορα δεν μπορει ας πουμε ενα στουντιο στην ελλαδα να ξεκιναει απο 50 χιλιαρικα και στην επομενη φτωχοτερη μισθολογικα χωρα να ξεκιναει στα 100(το νουμερο εγω το θεωρω πολυ συντιρητικο  γιατι νομιζω οτι παιζουν πιο πανω).Και οσο ανεβαινουν οι υποδομες και επεκτεινονται οι πολεις και αποκτουν καλυτερο δικτυο το κεντρο της καθε πολης ανεβαινει παντα σε αξια.

Καταλαβαινω οτι τα παντα ειναι θεμα συνηθειας οταν εχεις μεγαλωσει σε μια πολη με νοικια 250-350 ευρω ας πουμε για εναν νεο και ξαφνικα τα βλεπεις να γινονται 350-500 λες ωπα τι γινεται σου κακοφαινεται λες απο που και ως που κτλ κτλ αλλα οσο ανεβαινει η οικονομια αυτο συμβαινει (γιαυτο και οταν πηγαινουν εξω ατομα συνηθως ακους να συγκατοικουν με 1-2-3 ατομα και οχι μονοι),και παροτι εκανε μια μεγαλη κοιλια λογο κοβιντ το επιπεδο που βρισκομασταν προ κοβιντ και θα επανελθουμε λογικα σε 1-2 αντε 3 ετη ηταν πολυ ανωτερη της οικονομιας 2010-2016 ωπου κλειναν κατασκευαστικες ξεπουλουσαν σπιτια κτλ κτλ ακομα και αυτην την στιγμη ετσι οπως εχουν τα πραγματα και παλι ειναι καλυτερα απο την μαυρη περιοδο εκει κοντα στο 2012.

Αν κατσεις να το δεις δηλαδη καθαρα οικονομικα και με δεικτες με το τι αναπτυξη και τη προβλεψη αυξησης τιμων θα εχει μια περιοχη η ακομα συνεχης αυξηση του τουρισμου ωπου ακομα ειμαστε σε βρεφικο σταδιο στην ελλαδα και οχι με το τι θα ηθελε ο καθενας ειναι απολυτα λογικες οι τιμες

Εγω αυτο με τις τιμες λογο αποκεντρωσης δεν το πιστευω γιατι βλεπω το μοτιβο να πηγαινει οπως πηγαινει και στην ευρωπη δηλαδη ολοι κατοικουν προαστιακα και το κεντρο εχει τιμες απλησιαστες.Βεβαια σταδιακα ολο αυτο ισως κανει διακυμανσεις τυπου να μειωθουν ελαφρα οι τιμες στο κεντρο λογο ξαφνικης αυξησης του ενδιαφεροντος για αγορα εκτος αλλα στο τελος παλι θα επικρατησει η σταδιακη αυξηση.

Κατι τελευταιο να το θυμαστε την αυξηση των τιμων κραταει πισω η παραλογα υψηλη φορολογηση ενοικιων (9-44%) αν τυχον ακουσετε πτωση την φορολογησης στα ενοικια κατι που θα επιτρεψει την επενδυση ακινητων για εκμεταλλευση θα υπαρχει μεγαλυτερη ανοδος.Επισης πριν ξεκινησετε να κραζετε οτι εγραψα θελω να προσθεσω οτι η ευρωπη απο το 2015-2016 και μετα ειχε αυξηση στις τιμες ακινητων μεσο ορο περιπου 9% καθε χρονο,ενω αντιθετα η Ελλαδα ειδε πρωτη φορα αυξηση το 2018 και ηταν μεσο ορο 5% αυξηση

 

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Petroskasap είπε

Ερχεται μεγαλη ανοδος στις τιμες των ακινητων

Εφημερίδα Τα Νέα - 29/3/2021 (frontpages.gr)

Το άρθρο αυτό από μόνο του φαίνεται ότι μάλλον είναι κατασκευασμενο ακόμα και από τον τίτλο ο οποίος είναι λάθος...

Ερχεται ισχυρή ανάκαμψη μετά την πανδημία

Έρχεται ανάκαμψη σε τι; οι τιμές δεν έπεσαν ίδιες είναι με πριν 1.5 χρόνο. Άρα για ανάκαμψη τιμών δεν μιλάμε. Στην τάξη για αύξηση; Η τάση είναι πρόβλεψη άρα δεν μιλάμε για ανάκαμψη σε κάτι υποθετικό.

Ο αρθρογράφος υποθέτει ότι αν δεν υπήρχε η πανδημία τώρα οι τιμές θα ήταν μεγαλύτερες αλλά αυτό είναι υπόθεση και βασιζει ένα άρθρο σαν αυτό που είχε στο μυαλό του να ήταν πραγματικό γεγονός. Εμένα αυτά μου βαρανε καμπανάκια.

Όπως και εκφράσεις του τύπου τώρα είναι η καλύτερη περίοδος για επενδύσεις, βγάλτε τα λεφτά από το στρώμα και επενδύστε. Τελευταία φορά που το άκουσα ήταν στο κραχ του χρηματιστηρίου...

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, chrisxkar είπε

Καταλαβαινω οτι τα παντα ειναι θεμα συνηθειας οταν εχεις μεγαλωσει σε μια πολη με νοικια 250-350 ευρω ας πουμε για εναν νεο και ξαφνικα τα βλεπεις να γινονται 350-500 λες ωπα τι γινεται σου κακοφαινεται λες απο που και ως που κτλ κτλ αλλα οσο ανεβαινει η οικονομια αυτο συμβαινει (γιαυτο και οταν πηγαινουν εξω ατομα συνηθως ακους να συγκατοικουν με 1-2-3 ατομα και οχι μονοι),και παροτι εκανε μια μεγαλη κοιλια λογο κοβιντ το επιπεδο που βρισκομασταν προ κοβιντ και θα επανελθουμε λογικα σε 1-2 αντε 3 ετη ηταν πολυ ανωτερη της οικονομιας 2010-2016 ωπου κλειναν κατασκευαστικες ξεπουλουσαν σπιτια κτλ κτλ ακομα και αυτην την στιγμη ετσι οπως εχουν τα πραγματα και παλι ειναι καλυτερα απο την μαυρη περιοδο εκει κοντα στο 2012.

Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω αρκετό κόσμο που εργάζεται σε διάφορες χώρες τις Ευρώπης (και των ΗΠΑ αλλά ας μην ξεφύγουμε τόσο), με φυσιολογικό μισθό (για τα δεδομένα της εκεί χώρας) δεν έχω ακούσει κανένας να συγκατοικεί (τουλάχιστον εξ' ανάγκης).

Αν μιλάμε για φοιτητές τότε ναί, και πολλοί επιλέγουν φοιτητικές εστίες αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε τίποτα ανειδίκευτους εργάτες που τους παρέχουν υπόγεια-κοινόβια μαζί με άλλους 10 (πράγμα που βλέπουμε και στην Ελλάδα με τους μετανάστες)...

 

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε φίλε; Και θες να αγοράσεις ενώ δεν έχεις όπως λες, θες και να είναι και σε καλό προάστιο; Πότε τα καλα προάστια ήταν φτηνά; Αν ήταν από τα φτηνά δεν θα ήταν "καλά". Τα βπ είναι βπ εδώ και 36χρονια που ζω. Αν θες βπ η νότια παραλιακή ζώνη θα πληρώσεις. Εμ θέλουμε το γαμάτο, εμ το θέλουμε και τζάμπα. Επιπλέον αυτή τη διαολεμενη λογική ότι σπίτι αν δεν είναι καινούργιο δεν αξίζει δεν ξέρω πως την αποκτήσαμε στην χώρα μας ενώ σχεδόν όλη η υπόλοιπη Ευρώπη έχει ασφαλώς μεγαλύτερο μέσο όρο ηλικίας χαρισμάτων. Ειδικά οι γνωστές και μεγάλες πόλεις μπορεί να έχουν και μέσω όρο ζωής τα πλέον των 50 ετών εύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, primeragt είπε

Κάτσε ρε φίλε; Και θες να αγοράσεις ενώ δεν έχεις όπως λες, θες και να είναι και σε καλό προάστιο; Πότε τα καλα προάστια ήταν φτηνά; Αν ήταν από τα φτηνά δεν θα ήταν "καλά". Τα βπ είναι βπ εδώ και 36χρονια που ζω. Αν θες βπ η νότια παραλιακή ζώνη θα πληρώσεις. Εμ θέλουμε το γαμάτο, εμ το θέλουμε και τζάμπα. Επιπλέον αυτή τη διαολεμενη λογική ότι σπίτι αν δεν είναι καινούργιο δεν αξίζει δεν ξέρω πως την αποκτήσαμε στην χώρα μας ενώ σχεδόν όλη η υπόλοιπη Ευρώπη έχει ασφαλώς μεγαλύτερο μέσο όρο ηλικίας χαρισμάτων. Ειδικά οι γνωστές και μεγάλες πόλεις μπορεί να έχουν και μέσω όρο ζωής τα πλέον των 50 ετών εύκολα.

Τα συντηρούν όμως, όχι μόνο τα διαμερίσματα αλλά ολόκληρα τα κτήρια με προγράμματα που κοστίζουν χιλιάρικα και εταιρείες που τρέχουν με πολιτικούς μηχανικούς, αρχιτέκτονες (η κουνιαδα μου κάνει αυτήν την δουλειά στο Βερολίνο), εργάτες και συνεργεια ολόκληρα.

Εδώ στην Αθήνα το 90% των πολυκατοικιών βρωμάει και ζεχνει. Και έχουν καταπόνηση απι σεισμούς ενώ στην Βόρεια και κεντρική Ευρώπη δεν έχουν.

Πότε θα καταλάβουν όλοι πως όταν αγοράζεις ένα διαμέρισμα δεν παίρνεις μόνο ότι είναι πίσω από την πόρτα σου και μέσα από τους τοίχους αλλά και τους κοινόχρηστους χώρους και τα θεμέλια...

Ας γίνουμε σαν την Ευρώπη και ας ζητάνε μετά αυτά τα λεφτά, τωρα όχι...

Στην Ελλάδα πουλαμε υποσχέσεις και τι θα μπορούσε να είναι κάτι... Αν!

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m3ltd0wn είπε

Τα συντηρούν όμως, όχι μόνο τα διαμερίσματα αλλά ολόκληρα τα κτήρια με προγράμματα που κοστίζουν χιλιάρικα και εταιρείες που τρέχουν με πολιτικούς μηχανικούς, αρχιτέκτονες (η κουνιαδα μου κάνει αυτήν την δουλειά στο Βερολίνο), εργάτες και συνεργεια ολόκληρα.

Εδώ στην Αθήνα το 90% των πολυκατοικιών βρωμάει και ζεχνει. Και έχουν καταπόνηση απι σεισμούς ενώ στην Βόρεια και κεντρική Ευρώπη δεν έχουν.

Πότε θα καταλάβουν όλοι πως όταν αγοράζεις ένα διαμέρισμα δεν παίρνεις μόνο ότι είναι πίσω από την πόρτα σου και μέσα από τους τοίχους αλλά και τους κοινόχρηστους χώρους και τα θεμέλια...

Ας γίνουμε σαν την Ευρώπη και ας ζητάνε μετά αυτά τα λεφτά, τωρα όχι...

Μιλάω κυρίως για την γενικότερη απαξίωση ως παλιού. Υπάρχουν παλιά λουλούδια αλλά και τσουκνίδες. Όλα όσα λες αντικατοπτρίζονται στις τιμές και αν δεν γίνεται αυτό απλά προσπερνάς. Δεν είναι όλα τα παλιά σκουπίδια ούτε ζεχνουν όλες οι παλιές πολυκατοικίες. Εδώ όμως βλέπουμε ότι κλασικά τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι πάντα προς το χειρότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω αρκετό κόσμο που εργάζεται σε διάφορες χώρες τις Ευρώπης (και των ΗΠΑ αλλά ας μην ξεφύγουμε τόσο), με φυσιολογικό μισθό (για τα δεδομένα της εκεί χώρας) δεν έχω ακούσει κανένας να συγκατοικεί (τουλάχιστον εξ' ανάγκης).

Αν μιλάμε για φοιτητές τότε ναί, και πολλοί επιλέγουν φοιτητικές εστίες αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε τίποτα ανειδίκευτους εργάτες που τους παρέχουν υπόγεια-κοινόβια μαζί με άλλους 10 (πράγμα που βλέπουμε και στην Ελλάδα με τους μετανάστες)...

 

Στις ΗΠΑ δεν ξερω τι συμβαινει Γαλλια,Ολλανδια,Δανια,Σουηδια,Γερμανια(σε αυτες τις χωρες εχω ατομα που φυγανε και ζουνε πλεον απο 6 εως 15 χρονια και ολοι λενε το ιδιο) απο τα πρωτα βηματα σου σε δουλειες μεχρι να καταφερεις να ανεβεις σε θεση και μισθο οι επιλογες σου ειναι συγκατοικηση η το να μεινεις μια ωρα μακρια απο την πολη που εργαζεσαι ωπου τα ενοικια παιζουν σε πιο νορμαλ επιπεδο.Οχι φιλε μου δεν μιλαω για ανειδικευτους εργατες που τους παρεχουν υπογεια-κοινοβια.Εχω και δυο γνωστους που εμεναν μονοι τους αλλα ο ενας εμενα σε χωριο ωπου βρισκοταν το εργοστασιο που δουλευε,και ο αλλος του στελνανε κανενα 300αρι οι γονεις του μεχρι να ανεβει μισθολογικα (ωπου προφανως δεν αποτελει παραδειγμα)

τωρα γιατι μπαινετε ρε παλικαρια μου να προσβαλετε ο ενας τον αλλον και οχι τιποτα βγαινετε και οφφτοπικ ανοιξτε ενα αλλο θρεντ ιδιωτικος vs δημοσιος και φατε τα λυσακα σας εκει μεσα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...