Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, zoupous είπε

Καλησπέρα σε όλους τους φραγκάτους του ινσόμνια.Έχω πήξει με το πλούτο μερικών.Παίζει να ανοίξω θυληκό προφίλ και να μου'ρχεται πμ τύπου....Ελα μωρό είμαι ο τάκης που αγόρασα τη μεζονέτα στο θρέντ.

Εγώ πιο πολύ τζαπατζήδες βλέπω που ζητάνε να αγοράσουν μεζονέτες κοψοχρονιά ή να νοικιάσουν νεόδμητο και να δίνουν για μηνιάτικο όσα δίνουν για τα τσιγάρα της εβδομάδας.Τελικά τι ισχύει; Θα περιμένω σοβαρές απαντήσεις από τους ειδικούς του ινσόμνια...

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

LOL! Είστε αστείος αγαπητέ. Αν σε αυτό το θρεντ έγραφαν μόνο όσοι είχαν τουλάχιστον πτυχίο θα είχαμε γλιτώσει τόσο πολύ χρόνο 

Να φανταστώ ότι εσύ έχεις πτυχίο στη ζωή; 

Αν και δεν σε αφορά μαν θεωρούμε πιο μορφωμένος από τον μέσο όρο, τώρα είσαι ελεύθερος να μετανιώσεις για την λάθος αγορά σου και άσε εμάς που ξέρουμε να λέμε ότι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Όλες οι δημοπρασίες έτσι είναι, καταθέτεις εγγυητική ίση με το 30% της αξίας 

Το θέμα είναι ότι τα σπίτια που έχει είναι γελοία ακριβά 

Από το πανεπιστήμιο της ζωής 

Μπορείς να δεις κάπως τα χαρακτηριστικά του σπιτιού (τμ. ηλικία, κατάσταση κλπ);

Γιατί εγώ μόνο περιοχή και τιμή βλέπω...

Πως να κρίνεις έτσι αν αξίζει η τιμή όταν δεν έχεις εικόνα τι αφορά;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι οι δημοπρασίες απευθύνονται πιο πολύ σε ανθρώπους που αναζητούν ακίνητα για επένδυση κι όχι για ιδιοκατοίκηση.  Όπως είπατε, αγοράζεις κάτι που δεν έχεις δει. Πολλά από αυτά σύμφωνα με όσα γράφονται είναι σε πολύ κακή κατάσταση μέσα. Υπάρχουν επιπλέον κίνδυνοι, όπως να αγοράσεις ένα σπίτι και να είναι μισθωμένο, να έχει πολεοδομικές παραβάσεις κτλ. Καλά ξεμπερδέματα δηλαδή...

 

Κάπως έτσι είναι και το σπίτι που νοικιάζω εγώ. Είναι σε πληστειριασμό, έχει βγει 2-3 φορές ανεπιτυχώς. Προ πανδημίας, στον τελευταίο πληστειριασμό, είχε έρθει ένας και είχε ζητήσει να το δει γιατί λέει αγοράζει τέτοια σπίτια, τα ανακαινίζει και τα δίνει. Προφανώς, δεν τον άφησα και πήρα κατ' ευθείαν τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη και κάναμε ανανέωση του συμβολαίου. Παρότι έχει τα θέματα του ως σπίτι και ως γειτονιά, δεν το κουνάω από εδώ γιατί το νοικιάζω σε πραγματικά εξευτελιστική τιμή σε σχέση με τα αντίστοιχα σπίτια της περιοχής (περίπου 40% κάτω υπολογίζω). Τα παραπάνω χρήματα θα μπορούσαμε να τα δώσουμε, αλλά προτιμούμε απλά να τα βάζουμε στην άκρη για αγορά καλύτερου σπιτιού σε καλύτερη περιοχή, που νομίζω με τις υπάρχουσες συνθήκες συμφέρει περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας.

Επειδή με ενδιαφέρει να αγοράσω ένα ακίνητο για επένδυση, θα πω και εγώ την εμπειρία μου.

Μετά την κρίση του 08/09, περίμενα να πέσουν οι τιμές.  Πέσανε μετά από μερικά χρονια, αλλα όχι στο σημείο που περίμενα.
 

Και έλεγα να περιμένω.  

Τα ακίνητα αρχίσανε να ανεβαίνουνε πριν 2-3 χρονια, στην περιοχή που μένω, λόγου AirBnB.

Τώρα που φαίνεται να έχει τελειώσει και αυτή η φούσκα (ναι ήταν φούσκα), ακούω από διαφορους ότι ανεβαίνουν πάλι τα ακίνητα λόγου πληθωρισμού (προσωρινό ;) των υλικών.

Πάντως αυτό που βλέπω, σε πολλά ακίνητα, αυτά που πουλιόταν πριν 10 χρονια, συνεχίζονται να μένουν απούλητα.
 

Και ξέρω ότι για πολλά από αυτά τα ακίνητα, οι ιδιοκτητες παραμένουν χρεωμένοι μέχρι τα αυτιά.
 

Τι συμπέρασμα βγάζω από αυτό.  Ότι οι τράπεζες όπου χρωστάνε αυτοί, ΔΕΝ τους αφήνουν να πουλήσουν τα ακίνητα τους, στην τιμή που οι αγοραστές θεωρούν "λογική".
 

Παραδείγματα έχω άπειρα.  Θα σας πω ένα.  2 διπλανές γκαρσονιέρες στην πόλη που μένω. 25 χρονων, σε καλή κατάσταση.  35tm η κάθε μια.  Μου λέει ο μεσίτης ότι ζητάει 170k . Του κάνω προσφορα 110k για της δυο.  Ο μεσίτης παίρνει τηλέφωνο τον ιδιοκτητη μπροστά μου.  Ο ιδιοκτητης λέει "δεν γίνετε να πάω ποιο χαμηλά, γιατί η τράπεζα δεν θα με αφήσει".

Το άλλο που ξέρω είναι ότι οι τράπεζες κρατάνε ΧΙΛΙ’ΔΕΣ ακίνητα στα βιβλία τους με τιμές αισθητά παραπάνω από τις πραγματικές τιμές τους.  Βλέπεις να βγαίνουν σε πλειστηριασμό "εικονικά", επειδή ζητάνε πολλά, κανεις δεν τα χτυπάει.
 

Δεν ξέρω που ακριβώς πάει η αγορά.  Ξέρω μονο ότι δεν λειτουργεί με τους νομους της προσφοράς και ζήτησης.

Το μονο όμως που ξέρω, είναι εάν περιμένετε ανάκαμψη τύπου "V" μετά τα lockdown, έχω και κάτι μαγικά φασόλια να σας πουλήσω.

Μένω σε τουριστική περιοχή, και μπορώ να σας πω με βεβαιότητα ότι η φετινή σεζόν πάει ΧΕΙΡΌΤΕΡΑ από την περσινή.

Με το φτωχό μου μυαλό, νομίζω ότι έρχεται οικονομική καταστροφή, που θα πάρει μπάλα αρκετούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει καποιος να προτεινει γνωστο του ή συνεργατη του μεσιτη στη Θεσσαλονικη με εμπειρια στην πωληση γραφειων μεχρι 100.000 ευρω ας μου στειλει ενα μηνυμα, ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, rombard είπε

Παραδείγματα έχω άπειρα.  Θα σας πω ένα.  2 διπλανές γκαρσονιέρες στην πόλη που μένω. 25 χρονων, σε καλή κατάσταση.  35tm η κάθε μια.  Μου λέει ο μεσίτης ότι ζητάει 170k . Του κάνω προσφορα 110k για της δυο.  Ο μεσίτης παίρνει τηλέφωνο τον ιδιοκτητη μπροστά μου.  Ο ιδιοκτητης λέει "δεν γίνετε να πάω ποιο χαμηλά, γιατί η τράπεζα δεν θα με αφήσει".

Το άλλο που ξέρω είναι ότι οι τράπεζες κρατάνε ΧΙΛΙ’ΔΕΣ ακίνητα στα βιβλία τους με τιμές αισθητά παραπάνω από τις πραγματικές τιμές τους.  Βλέπεις να βγαίνουν σε πλειστηριασμό "εικονικά", επειδή ζητάνε πολλά, κανεις δεν τα χτυπάει.

O μόνος λόγος να μην αφήσει κάποιον η τράπεζα είναι αν το δάνειο που έχει για το ακίνητο υπερβαίνει την προσφορά που έκανες. Αλλιώς η τράπεζα τα λεφτά της πίσω θέλει, δεν έχει κανένα λόγο για αντίλογο, ειδικά σε κάποιον που χρωστάει και ίσως να μην την πληρώνει και θα προτιμά να τον ξεφορτωθεί. Πέραν του ότι δεν της πέφτει λόγος της τράπεζας αν την εξοφλήσεις. Αν η τράπεζα πιστεύει ότι το ακίνητο αξίζει 150κ και ο ιδιοκτήτης της χρωστάει 150κ τότε ναι, δεν θα θέλει να το πουλήσει 110κ. Τώρα το ότι εσύ μπορεί να νομίζεις ότι η προσφορά σου αντιπροσωπεύει την "πραγματική τιμή", δεν έχει να πει τίποτα.

Επίσης στην διαπραγμάτευση με εσένα ο ιδιοκτήτης μπορεί να πεί ό,τι θέλει, δε σημαίνει ότι όντως τον έχει πιάσει η τράπεζα απ' τον λαιμό. Πέραν ότι και ο ίδιος κάνει υπόθεση. 

Αυτό για τις τράπεζες και τα 1000αδες ακίνητα με τιμές παραπάνω από τις πραγματικές τους δεν ξέρω που το ξέρεις. Απορώ πώς θα μπορούσες να το ξέρεις. Που ξέρεις εσύ τι έχουν, πόσα έχουν, και ποιές είναι οι πραγματικές τιμές; Εγώ προτιμώ να πάω εκ της θεωρίας και να πω ότι οι τράπεζες δεν προσπαθούν να κάνουν επένδυση σε ακίνητα. Δεν είναι ο σκοπός τους να πουλήσουν με υπεραξία ακίνητα. Μπορεί να έχουν πολλά επειδή πολλοί δεν εξυπηρετούσαν τα δάνειά τους και να τα ξεφορτώνονται σιγά σιγά γιατι αλλιώς αν τα βγάλουν όλα μαζί θα ανταγωνίζονται τους εαυτούς τους. Εάν μπορούσαν να τα ξεφορτωθούν όλα μαζί στις πραγματικές τους τιμές, όνειρο θα ηταν για τις τράπεζες. Ο καλύτερος τρόπος να σκεφτείς κάτι τέτοιο είναι να πας αντίστροφα νομίζω. Πιστεύεις οι τράπεζες αν δεν είχαν αυτά τα σπίτια και είχαν πες 10δις (που ας πουμε αντιστοιχουν στις πραγματικές τιμες τους), θα διάλεγαν να δώσουν αυτά τα 10 δις να πάνε να αγοράσουν αυτά τα σπίτια για επένδυση..; Ή θα χρησιμοποιούσαν τα 10δις για οποιαδήποτε επένδυση θέλουν. 

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

O μόνος λόγος να μην αφήσει κάποιον η τράπεζα είναι αν το δάνειο που έχει για το ακίνητο υπερβαίνει την προσφορά που έκανες. Αλλιώς η τράπεζα τα λεφτά της πίσω θέλει, δεν έχει κανένα λόγο για αντίλογο, ειδικά σε κάποιον που χρωστάει και ίσως να μην την πληρώνει και θα προτιμά να τον ξεφορτωθεί. Πέραν του ότι δεν της πέφτει λόγος της τράπεζας αν την εξοφλήσεις. Αν η τράπεζα πιστεύει ότι το ακίνητο αξίζει 150κ και ο ιδιοκτήτης της χρωστάει 150κ τότε ναι, δεν θα θέλει να το πουλήσει 110κ. Τώρα το ότι εσύ μπορεί να νομίζεις ότι η προσφορά σου αντιπροσωπεύει την "πραγματική τιμή", δεν έχει να πει τίποτα.

Επίσης στην διαπραγμάτευση με εσένα ο ιδιοκτήτης μπορεί να πεί ό,τι θέλει, δε σημαίνει ότι όντως τον έχει πιάσει η τράπεζα απ' τον λαιμό. Πέραν ότι και ο ίδιος κάνει υπόθεση. 

Αυτό για τις τράπεζες και τα 1000αδες ακίνητα με τιμές παραπάνω από τις πραγματικές τους δεν ξέρω που το ξέρεις. Απορώ πώς θα μπορούσες να το ξέρεις. Που ξέρεις εσύ τι έχουν, πόσα έχουν, και ποιές είναι οι πραγματικές τιμές; Εγώ προτιμώ να πάω εκ της θεωρίας και να πω ότι οι τράπεζες δεν προσπαθούν να κάνουν επένδυση σε ακίνητα. Δεν είναι ο σκοπός τους να πουλήσουν με υπεραξία ακίνητα. Μπορεί να έχουν πολλά επειδή πολλοί δεν εξυπηρετούσαν τα δάνειά τους και να τα ξεφορτώνονται σιγά σιγά γιατι αλλιώς αν τα βγάλουν όλα μαζί θα ανταγωνίζονται τους εαυτούς τους. Εάν μπορούσαν να τα ξεφορτωθούν όλα μαζί στις πραγματικές τους τιμές, όνειρο θα ηταν για τις τράπεζες. Ο καλύτερος τρόπος να σκεφτείς κάτι τέτοιο είναι να πας αντίστροφα νομίζω. Πιστεύεις οι τράπεζες αν δεν είχαν αυτά τα σπίτια και είχαν πες 10δις (που ας πουμε αντιστοιχουν στις πραγματικές τιμες τους), θα διάλεγαν να δώσουν αυτά τα 10 δις να πάνε να αγοράσουν αυτά τα σπίτια για επένδυση..; Ή θα χρησιμοποιούσαν τα 10δις για οποιαδήποτε επένδυση θέλουν. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Αυτό για τις τράπεζες και τα 1000αδες ακίνητα με τιμές παραπάνω από τις πραγματικές τους δεν ξέρω που το ξέρεις. Απορώ πώς θα μπορούσες να το ξέρεις. Που ξέρεις εσύ τι έχουν, πόσα έχουν, και ποιές είναι οι πραγματικές τιμές; Εγώ προτιμώ να πάω εκ της θεωρίας και να πω ότι οι τράπεζες δεν προσπαθούν να κάνουν επένδυση σε ακίνητα. Δεν είναι ο σκοπός τους να πουλήσουν με υπεραξία ακίνητα. Μπορεί να έχουν πολλά επειδή πολλοί δεν εξυπηρετούσαν τα δάνειά τους και να τα ξεφορτώνονται σιγά σιγά γιατι αλλιώς αν τα βγάλουν όλα μαζί θα ανταγωνίζονται τους εαυτούς τους. Εάν μπορούσαν να τα ξεφορτωθούν όλα μαζί στις πραγματικές τους τιμές, όνειρο θα ηταν για τις τράπεζες. Ο καλύτερος τρόπος να σκεφτείς κάτι τέτοιο είναι να πας αντίστροφα νομίζω.

Δες τις τιμές με τις οποίες ξεκινάνε οι δημοπρασίες σχεδόν σε όλα ακίνητα που είναι σε πλειστηριασμό, και έλα να το ξανασυζητήσουμε 

Εγώ απορώ, πουλάνε τα δάνεια στο 10% της ονομαστικής αξίας τους, και στα στεγαστικά δε δέχονται (προτεινόμενο) ψαλίδι 15-20% ; 

Είναι απορίας άξιο

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, AristidisZ said:

Δες τις τιμές με τις οποίες ξεκινάνε οι δημοπρασίες σχεδόν σε όλα ακίνητα που είναι σε πλειστηριασμό, και έλα να το ξανασυζητήσουμε 

Εγώ απορώ, πουλάνε τα δάνεια στο 10% της ονομαστικής αξίας τους, και στα στεγαστικά δε δέχονται (προτεινόμενο) ψαλίδι 15-20% ; 

Είναι απορίας άξιο


 

δες το video που πόσταρα παραπάνω

Και πιο πρόσφατο
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, rombard said:

Γεια σας.

Επειδή με ενδιαφέρει να αγοράσω ένα ακίνητο για επένδυση, θα πω και εγώ την εμπειρία μου.

Μετά την κρίση του 08/09, περίμενα να πέσουν οι τιμές.  Πέσανε μετά από μερικά χρονια, αλλα όχι στο σημείο που περίμενα.
 

Και έλεγα να περιμένω.  

Τα ακίνητα αρχίσανε να ανεβαίνουνε πριν 2-3 χρονια, στην περιοχή που μένω, λόγου AirBnB.

Τώρα που φαίνεται να έχει τελειώσει και αυτή η φούσκα (ναι ήταν φούσκα), ακούω από διαφορους ότι ανεβαίνουν πάλι τα ακίνητα λόγου πληθωρισμού (προσωρινό ;) των υλικών.

Πάντως αυτό που βλέπω, σε πολλά ακίνητα, αυτά που πουλιόταν πριν 10 χρονια, συνεχίζονται να μένουν απούλητα.
 

Και ξέρω ότι για πολλά από αυτά τα ακίνητα, οι ιδιοκτητες παραμένουν χρεωμένοι μέχρι τα αυτιά.
 

Τι συμπέρασμα βγάζω από αυτό.  Ότι οι τράπεζες όπου χρωστάνε αυτοί, ΔΕΝ τους αφήνουν να πουλήσουν τα ακίνητα τους, στην τιμή που οι αγοραστές θεωρούν "λογική".
 

Παραδείγματα έχω άπειρα.  Θα σας πω ένα.  2 διπλανές γκαρσονιέρες στην πόλη που μένω. 25 χρονων, σε καλή κατάσταση.  35tm η κάθε μια.  Μου λέει ο μεσίτης ότι ζητάει 170k . Του κάνω προσφορα 110k για της δυο.  Ο μεσίτης παίρνει τηλέφωνο τον ιδιοκτητη μπροστά μου.  Ο ιδιοκτητης λέει "δεν γίνετε να πάω ποιο χαμηλά, γιατί η τράπεζα δεν θα με αφήσει".

Το άλλο που ξέρω είναι ότι οι τράπεζες κρατάνε ΧΙΛΙ’ΔΕΣ ακίνητα στα βιβλία τους με τιμές αισθητά παραπάνω από τις πραγματικές τιμές τους.  Βλέπεις να βγαίνουν σε πλειστηριασμό "εικονικά", επειδή ζητάνε πολλά, κανεις δεν τα χτυπάει.
 

Δεν ξέρω που ακριβώς πάει η αγορά.  Ξέρω μονο ότι δεν λειτουργεί με τους νομους της προσφοράς και ζήτησης.

Το μονο όμως που ξέρω, είναι εάν περιμένετε ανάκαμψη τύπου "V" μετά τα lockdown, έχω και κάτι μαγικά φασόλια να σας πουλήσω.

Μένω σε τουριστική περιοχή, και μπορώ να σας πω με βεβαιότητα ότι η φετινή σεζόν πάει ΧΕΙΡΌΤΕΡΑ από την περσινή.

Με το φτωχό μου μυαλό, νομίζω ότι έρχεται οικονομική καταστροφή, που θα πάρει μπάλα αρκετούς.

1ον Τσαμπα ακινητο δεν θα αγορασεις ΠΟΤΕ!!!!! οταν πωλειτε το ακινητο κατω απο το ποσο του δανειου, ο χρεωμένος συνεχίζει να χρωσταει το υπολοιπο ποσο. Οι τιμές των ακινητων ανεβαινουν και θα συνεχίσουν να ανεβαινουν, εαν δεν αγορασες την εποχη τις κρίσης, sorry wrong judgment!

3 hours ago, rombard said:

 

 

Άλλο USA, αλλο Europe, αλλο Ελλαδα........

3 hours ago, AristidisZ said:

Δες τις τιμές με τις οποίες ξεκινάνε οι δημοπρασίες σχεδόν σε όλα ακίνητα που είναι σε πλειστηριασμό, και έλα να το ξανασυζητήσουμε 

Εγώ απορώ, πουλάνε τα δάνεια στο 10% της ονομαστικής αξίας τους, και στα στεγαστικά δε δέχονται (προτεινόμενο) ψαλίδι 15-20% ; 

Είναι απορίας άξιο

Τα Funds που αγοραζουνε τα δανεια, αγοραζουν πακετο, το οποιο περιεχει και καλα και σκατα!!!! απο τα καλα θα βγαλουνε απο τα σκατα στον κουβα, το 10% ειναι χαμηλο διότι το ρίσκο που παιρνουν ειναι σημαντικο!

3 hours ago, rombard said:


 

δες το video που πόσταρα παραπάνω

Και πιο πρόσφατο
 

 

Ξεκολα εισαι στην Ελλαδα, δεν εχει καμια σχέση το real estate του US με την Ελλαδα!!!!!!1

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Τα Funds που αγοραζουνε τα δανεια, αγοραζουν πακετο, το οποιο περιεχει και καλα και σκατα!!!! απο τα καλα θα βγαλουνε απο τα σκατα στον κουβα, το 10% ειναι χαμηλο διότι το ρίσκο που παιρνουν ειναι σημαντικο!

2 ώρες πριν, rombard είπε

Ποια είναι τα καλά κόκκινα δάνεια ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ποια είναι τα καλά κόκκινα δάνεια ; 

 

Τα καλα ειναι τα ενυποθηκα, τα σκατα ειναι τα καταναλωτηκα (και για οχηματα), και τα επιχειρηματικα, στα πακετα ειναι ολα μεσα!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Τα καλα ειναι τα ενυποθηκα, τα σκατα ειναι τα καταναλωτηκα (και για οχηματα), και τα επιχειρηματικα, στα πακετα ειναι ολα μεσα!!!

Όταν λες ενυπόθηκα, ΤΙ εννοείς ?

Αν το δάνειο είναι πχ 200.000€ και η υποθήκη 150.000€, τι καλό είναι !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Τα καλα ειναι τα ενυποθηκα, τα σκατα ειναι τα καταναλωτηκα (και για οχηματα), και τα επιχειρηματικα, στα πακετα ειναι ολα μεσα!!!

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά ποιο το νόημα να προσπαθείς να πουλήσεις κάτι  50% πάνω από την εμπορική του αξία, την στιγμή που δεν υπάρχει ενδιαφέρον ;

Ρίχνουν τα ίδια τα funds άδεια για να πιάσουνε γεμάτα ;

Ριξε μια μάτια στο e auctions να δεις τι τιμές παίζουν, σε ακίνητα που δίνουν (τα funds)

Θα φρίξεις 

Βλέπω ακίνητα από κάτι εταιρείες Αγγλίας, Ιρλανδίας (τα funds που λέμε προφανώς) κλπ σε τιμές αστρονομικές 

Πχ διαμέρισμα στα Καμίνια του Πειραιά (η πιο φτηνή συνοικία) με τιμές εκκίνησης 1400 ευρώ το μέτρο ;

What the duck δηλαδή που λένε και στο χωριό μου 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...