Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

https://ec.europa.eu/eurostat/cache/digpub/housing/bloc-2b.html?lang=en

Ένα ενδιαφέρον στατιστικο από την eurostat. Σε ΟΛΗ την Ευρώπη έχουμε την πιο ακριβή κατοικία σε σχέση με το εισόδημα. Για όποιον έχει φαντασία καταλαβαίνει ότι δεν αργεί η διόρθωση και φυσικά δεν θα είναι με το να αυξηθούν που μισθοι...

Μόλις μάλιστα το επόμενο διάστημα πιεστεί ακόμα περισσότερο το εισόδημα και τα ενοίκια πέσουν πιο χαμηλά τότε θα αρχίσουν και οι πωλήσεις από τις golden visas και τα επενδυτικά βραχυχρόνιας της δεκαετίας του 60 - 70 με αποτέλεσμα να πιέσουν προς τα κάτω και τις τιμές πώλησης.

αυτο το ενδεχομενο ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ. Εκτος αν γινει στις υποβαθμισμενες περιοχες. Για να πραγματοποιηθει κατι τετοιο θα πρεπει να υπαρχει κριση στην αγορα ως προς τη ρευστοτητα κατι το οποιο δεν εξαρταται απο εμας αλλα απο τους Golden visa που πιστεψε με βρισκουν ευκαιρια να φερουν το χρημα τους εδω και να το επενδυσουν μιας και ειμαστε μπανανια

 

Το μονο που γνωριζω και εχω διαβασει ειναι οτι εβαλαν οι εταιροι χερι στην Ελλαδα με τα ενοικια και οτι πρεπει να μειωθουν γιατι με βαση το κοστος ζωης και τους μισθους δεν γινεται να ειναι στα υψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

https://ec.europa.eu/eurostat/cache/digpub/housing/bloc-2b.html?lang=en

Ένα ενδιαφέρον στατιστικο από την eurostat. Σε ΟΛΗ την Ευρώπη έχουμε την πιο ακριβή κατοικία σε σχέση με το εισόδημα. Για όποιον έχει φαντασία καταλαβαίνει ότι δεν αργεί η διόρθωση και φυσικά δεν θα είναι με το να αυξηθούν που μισθοι...

Μόλις μάλιστα το επόμενο διάστημα πιεστεί ακόμα περισσότερο το εισόδημα και τα ενοίκια πέσουν πιο χαμηλά τότε θα αρχίσουν και οι πωλήσεις από τις golden visas και τα επενδυτικά βραχυχρόνιας της δεκαετίας του 60 - 70 με αποτέλεσμα να πιέσουν προς τα κάτω και τις τιμές πώλησης.

δηλαδη στην ελλαδα ειναι 40% και στην κυπρο 2.5%? τωρα αυτα ειναι σοβαρα στοιχεια και σοβαρη ερευνα?? Γιατι εχω ξαδελφο μου στην Κυπρο, παιρνει 900 και δινει 300 στο ενοικιο (600 ειναι κανονικα απλα μενει με συγκάτοικο). Οποτε μαλλον στην ερευνα αυτη φαινετε οτι στην ελλαδα δεν συγκατοικούμε, εξου και δινουμε πολλοι ελληνες πανω απο το 40% του μισθου στο ενοικιο?

Επισης ποτε θα σταματησετε να μιλατε για golden visa και κινεζους?? Δεν ειναι ολη η ελλαδα αθηνα, ΑΛΛΑ οι τιμες στα ακινητα σε ολη την χωρα ειναι στο θεο. Στο βολο θες, στη θεσσαλονικη, στην κερκυρα, στην κρητη...παντου

οι τιμες εχουν πεσει μονο σε μερη με στρατοπεδα μεταναστων

Επεξ/σία από Xejolontas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

δηλαδη στην ελλαδα ειναι 40% και στην κυπρο 2.5%? τωρα αυτα ειναι σοβαρα στοιχεια και σοβαρη ερευνα?? Γιατι εχω ξαδελφο μου στην Κυπρο, παιρνει 900 και δινει 300 στο ενοικιο (600 ειναι κανονικα απλα μενει με συγκάτοικο). Οποτε μαλλον στην ερευνα αυτη φαινετε οτι στην ελλαδα δεν συγκατοικούμε, εξου και δινουμε τοσοι πολοι πανω απο το 40% του μισθου στο ενοικιο?

Επισης ποτε θα σταματησετε να μιλατε για golden visa και κινεζους?? Δεν ειναι ολη η ελλαδα αθηνα, ΑΛΛΑ οι τιμες στα ακινητα σε ολη την χωρα ειναι στο θεο. Στο βολο θες, στη θεσσαλονικη, στην κερκυρα, στην κρητη...παντου

οι τιμες εχουν πεσει μονο σε μερη με στρατοπεδα μεταναστων

προφανως. αλλα στα νησια του Βορειοανατολικου αιγαιου και σε κατι ξεχασμενες περιοχες ης θρακης-μακεδονιας οχι. οπως και στη πελοποννησο. ειναι συγκεκριμενες περιοχες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

δηλαδη στην ελλαδα ειναι 40% και στην κυπρο 2.5%? τωρα αυτα ειναι σοβαρα στοιχεια και σοβαρη ερευνα?? Γιατι εχω ξαδελφο μου στην Κυπρο, παιρνει 900 και δινει 300 στο ενοικιο (600 ειναι κανονικα απλα μενει με συγκάτοικο). Οποτε μαλλον στην ερευνα αυτη φαινετε οτι στην ελλαδα δεν συγκατοικούμε, εξου και δινουμε πολλοι ελληνες πανω απο το 40% του μισθου στο ενοικιο?

Επισης ποτε θα σταματησετε να μιλατε για golden visa και κινεζους?? Δεν ειναι ολη η ελλαδα αθηνα, ΑΛΛΑ οι τιμες στα ακινητα σε ολη την χωρα ειναι στο θεο. Στο βολο θες, στη θεσσαλονικη, στην κερκυρα, στην κρητη...παντου

οι τιμες εχουν πεσει μονο σε μερη με στρατοπεδα μεταναστων

Οι τιμές στα ακίνητα είναι στον θεο. Οκ. Σε άλλο threat προχτές κλαιγοσουν επειδή δεν μπορούσες να βρεις φοιτητή για να νοικιάσει την γκαρσονιέρα σου στην Θεσσαλονίκη για 400 - 450 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Οι τιμές στα ακίνητα είναι στον θεο. Οκ. Σε άλλο threat προχτές κλαιγοσουν επειδή δεν μπορούσες να βρεις φοιτητή για να νοικιάσει την γκαρσονιέρα σου στην Θεσσαλονίκη για 400 - 450 ευρώ. 

Θέλω να πάρω τα περισσότερα δυνατόν. Που είναι το κακό? Έτσι δουλεύει ο καπιταλισμός. Και στο κάτω κάτω, εγώ θα φτιάξω τα χάλια της χώρας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xejolontas είπε

Θέλω να πάρω τα περισσότερα δυνατόν. Που είναι το κακό? Έτσι δουλεύει ο καπιταλισμός. Και στο κάτω κάτω, εγώ θα φτιάξω τα χάλια της χώρας?

Οποτε μετά μην γκρινιάζεις επειδή οι τιμές είναι στον θεο. Αφού και εσένα αυτό σε συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος πιστεύει ότι τα μαύρα είναι λιγοστά πια στην Ελλάδα προφανώς δεν έχει συνεργαστεί με ελεύθερους επαγγελματίες (από μπογιατζή μέχρι μηχανικό, γιατρό κλπ). 

Πέραν του μαύρου χρήματος, οι golden visas ευθύνονται σε πολύ μεγάλο βαθμό για τις αυξήσεις τιμών. Δεν ξέρω αν και πότε θα σταματήσει αυτό το πρόγραμμα, μάλλον μόνο με πολιτική πίεση όταν οι Ελληνες πολίτες και πρακτικά πλέον δεν θα μπορούν να αγοράσουν τίποτα. 

Από την άλλη υπάρχουν πολλές περιοχές εκτός κέντρου που θα αναπτυχθούν, με σχετικά φθηνή γη προς το παρόν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pavlovic είπε

αυτο το ενδεχομενο ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ. Εκτος αν γινει στις υποβαθμισμενες περιοχες. Για να πραγματοποιηθει κατι τετοιο θα πρεπει να υπαρχει κριση στην αγορα ως προς τη ρευστοτητα κατι το οποιο δεν εξαρταται απο εμας αλλα απο τους Golden visa που πιστεψε με βρισκουν ευκαιρια να φερουν το χρημα τους εδω και να το επενδυσουν μιας και ειμαστε μπανανια

 

Το μονο που γνωριζω και εχω διαβασει ειναι οτι εβαλαν οι εταιροι χερι στην Ελλαδα με τα ενοικια και οτι πρεπει να μειωθουν γιατι με βαση το κοστος ζωης και τους μισθους δεν γινεται να ειναι στα υψη

https://www.google.gr/amp/s/www.in.gr/2021/07/02/economy/golden-visa-meiomenes-oi-ependyseis-akiniton-stin-ellada-kata-6568-se-sxesi-tin-portogalia/amp/

Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά με βάση αυτά που γράφονται και η golden visa θα αλλάξει πρόσωπο και όπως φαίνεται δεν θα είναι εύκολο (μάλλον αδύνατον) για κάποιον να δώσει ένα σπίτι στο κέντρο της Αθήνας του 70 στα 250.000.

Φαίνεται πως θέλουν να κατευθυνουν τους επενδυτές σε νεόδμητα σπίτια ή στην επαρχία σε αντίστοιχα οικήματα.

Κατά συνέπεια στο σύνολο τους θα πέσουν οι τιμές των κατοικιών γιατί απλά για το μεγαλύτερο μέρος τους δεν θα υπάρχει πλέον αυτό το ενδιαφέρον (θα χάσει την εικονική υπεραξία του).

ΑΝ γίνουν αυτές οι αλλαγές που γράφονται, που πιστεύω αν όχι αυτές σίγουρα κάποιες αλλαγές θα γίνουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

https://www.google.gr/amp/s/www.in.gr/2021/07/02/economy/golden-visa-meiomenes-oi-ependyseis-akiniton-stin-ellada-kata-6568-se-sxesi-tin-portogalia/amp/

Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά με βάση αυτά που γράφονται και η golden visa θα αλλάξει πρόσωπο και όπως φαίνεται δεν θα είναι εύκολο (μάλλον αδύνατον) για κάποιον να δώσει ένα σπίτι στο κέντρο της Αθήνας του 70 στα 250.000.

Φαίνεται πως θέλουν να κατευθυνουν τους επενδυτές σε νεόδμητα σπίτια ή στην επαρχία σε αντίστοιχα οικήματα.

Κατά συνέπεια στο σύνολο τους θα πέσουν οι τιμές των κατοικιών γιατί απλά για το μεγαλύτερο μέρος τους δεν θα υπάρχει πλέον αυτό το ενδιαφέρον (θα χάσει την εικονική υπεραξία του).

ΑΝ γίνουν αυτές οι αλλαγές που γράφονται, που πιστεύω αν όχι αυτές σίγουρα κάποιες αλλαγές θα γίνουν...

Φαντάσου γέλια να αρχίσουν να πουλάνε τα σπίτια στα χωριά 250 χιλιάρικα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Φαντάσου γέλια να αρχίσουν να πουλάνε τα σπίτια στα χωριά 250 χιλιάρικα 🤣

Λογικά (και όπως γράφει το άρθρο) εκεί τα ποσά θα είναι πιο μικρά. Αλλά δεν είναι μόνο τα χωριά στην μέση του πουθενά.

Χωριά έχουν και τα νησιά, έχουν και βίλες έχουν και ανάγκη από επενδύσεις σε αυτά τα μέρη. Πχ αν πάει ο ξένος και αγοράσει στην Λήμνο και μετά έρθουν 3-4 ακόμα και κάθε καλοκαίρι τρώνε και πίνουν, σιγά σιγά το μέρος θα αναπτυχθεί τουριστικά αναγκαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Λογικά (και όπως γράφει το άρθρο) εκεί τα ποσά θα είναι πιο μικρά. Αλλά δεν είναι μόνο τα χωριά στην μέση του πουθενά.

Χωριά έχουν και τα νησιά, έχουν και βίλες έχουν και ανάγκη από επενδύσεις σε αυτά τα μέρη. Πχ αν πάει ο ξένος και αγοράσει στην Λήμνο και μετά έρθουν 3-4 ακόμα και κάθε καλοκαίρι τρώνε και πίνουν, σιγά σιγά το μέρος θα αναπτυχθεί τουριστικά αναγκαστικά.

Ναι πλάκα κάνω 

Μακάρι να ισχύσει ένα αντίστοιχο μοντέλο και εδώ, αφενός θα δώσει κίνητρα για αγορές σε μέρη που δεν υπάρχει κίνηση, αφετέρου αν μπει τόσο υψηλό πλαφόν στα ακίνητα 30ετίας του αστικού ιστού (που πρακτικά είναι τα πιο hot) ίσως να αποσυμπιεστούν κάπως οι τιμές τους  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kirileman είπε

Είδαν οι άλλοι το βίντεο από τον Marina Tower και έχουν αρχίσει και ζητάνε 2.000 ευρώ/τμ για σπίτια 40 ετών... στην Καλλιθέα... το σπιτάκι τους!

Καλλιθέα είναι και οι Τζιτζιφιές, τα 2000/τμ έχουν προ πολλού ξεπεραστεί. 

Προσωπικά παντός αυτός ο ουρανοξύστης δεν μου αρέσει. Από μέσα η θέα είναι εξαιρετική αλλά απ'έξω φαίνεται πολύ άσχημο έως παρεξηγησιμο. 

Μόλις τώρα, invisiblesurfer είπε

Καλλιθέα είναι και οι Τζιτζιφιές, τα 2000/τμ έχουν προ πολλού ξεπεραστεί. 

Προσωπικά παντός αυτός ο ουρανοξύστης δεν μου αρέσει. Από μέσα η θέα είναι εξαιρετική αλλά από απόσταση φαίνεται πολύ άσχημο έως παρεξηγησιμο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kirileman είπε

Είδαν οι άλλοι το βίντεο από τον Marina Tower και έχουν αρχίσει και ζητάνε 2.000 ευρώ/τμ για σπίτια 40 ετών... στην Καλλιθέα... το σπιτάκι τους!

Καλα, ακομα δεν καταλαβενετε ότι μέχρι να ολοκληρωθεί το project θα έχουν αλλαξει χερια τα διαμερισματα τουλαχιστον 2 φορες...... και οι αρχικοι αγοραστες θα έχουν κερδίσει ενα 20%!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...