Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ModernAthenian είπε

Οτι δηλαδή η Δραπετσώνα ή το Πέραμα έχουν γίνει περιζήτητες περιοχές φάση ε? 

Η Δραπετσώνα και το Πέραμα δεν είναι όμως Πειραιάς. Τα ταμπούρια, Αγία Σοφιά, μανιάτικα έχουν ανέβει πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

και περιμενει στις υποβαθισμενες περιοχες, να βρεθει κοροιδο να το πουλησει. Προτιμουν να μενουν στο ενοικιο στις περιοχς του Υμηττου για παραδειγμα παρα να αγορασουν ακινητο στις υποβαθμισμενες περιοχες. Οταν θα σκασει το μπαμ με τη φουσκα ακινητων και η μιση Αθηνα θα φυγει, τοτε να δεις ποσα θα τα πουλανε, γιατι οπως η οικονομικη κριση αφησε μετα το αποτυπωμα της με αυτα που τραβαει ο κοσμος, τα ιδια θα γινουν οταν ερθει η στιγμη και της κρισης του κοβιντ

Εδω δεν έσκασε με τα μνημονια που κανανε το παν για να καταστρέψουν την αγορα ακινητων βαζοντας τον αθλιο ενφια προσπαθώντας να κανουνε τον Ελληνα να πουλησει για ενα κοματι ψωμι.Και απο οτι βλέπεις παρόλο που καποιοι εδω μεσα προεβλεπαν δευτευρη καταστροφη με τον κορονοιο και τα  AIRBNB και τα κλειστα πανεπιστήμια παλι δεν ηρθε .Aντιθετως ολα τα ακινητα ανεβαίνουν λογο έλλειψης.Και οσο τσιμπανε γυρω γυρω τοσο τσιμαπει και αναλογος το κεντρο.Καταστροψη και κατάρρευση δεν ερχεται ουτε θα ερθει.

Ασε που πλεον το κεντρο ξεσκαρτάρει σιγα σιγα

13 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Προτιμουν να μενουν στο ενοικιο στις περιοχς του Υμηττου

Επειδή μενω ηλιουπολη ξέρεις τι εστι Υμηττος και τι ενοικια και τιμες αγορας εχει???????????

Ηλιουπολη καινουργιο διαμερισμα συνορα με Αργυρουπολη  (νοτια προαστεια δηλαδη) 4 ου με μονοσεις θεα αεριο τα παντα ολα 100 τεραγωνικα πουλιεται 500 χιλιαρικα και εχει προπωληθει απο τα θεμελια............

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, john1987 είπε

Όμως συγκρίνουμε αξία ακινήτων Λονδίνου και Αθήνας;

εγώ πάλι δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ένα νεόχτιστο πχ στην βούλα παίζει με 5 ευρώ και ένα διαμέρισμα 60 χρόνων στην αεροπαγίτου 5μύρια.

ομοίως, ερείπια, στο κέντρο όμως του λονδίνου, την ίδια τιμή με πολυκατοικία στην θεσσαλονικη.

στην ελβετία τα σπίτια έχουν ακόμα κοινόχρηστα πλυσταρια και υπόγεια. ρε, το πλυντήριο, που εσύ πήρες 500ευρώ για σενα εκεί θεωρείται κοινόχρηστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, john1987 είπε

Εγώ από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν και ξένοι που επενδύουν σε ακριβά ακίνητα (ειδικά στα νότια προάστεια) - μου το ανέφερε ένας φίλος που εργάζεται σε ΔΟΥ ότι βλέπει όλο Κινέζους να υποβάλλουν δηλώσεις για αυτά.

Το αν είναι φθηνά τα σπίτια στην Ελλάδα εμείς ως Έλληνες το κρίνουμε με βάση τα εισοδήματά μας και όχι με την παγκοσμιοποιημένη αγορά. Ζευγάρι φίλων αγόρασε στο Λονδίνο διαμέρισμα του 2010 (τελευταίος όροφος - 6ος) 78τμ με δάνειο και αξία διαμερίσματος 430κ. Όμως συγκρίνουμε αξία ακινήτων Λονδίνου και Αθήνας;

Με τις στρεβλώσεις που υπάρχουν στην αγορά και τα πανάκριβα οικόπεδα προς κτίσιμο νεόδμητων κατοικιών δε νομίζω να πέσουν οι τιμές εκτός αν πάμε σε βαθειά ύφεση. Το σίγουρο είναι ότι σε λίγα χρόνια το να αγοράσεις καλό σπίτι (με δάνειο) θα είναι άπιαστο όνειρο.

Οι ξένοι εκτος Αθήνας και νησιών αγοράζουν και άλλου?                                                                 

Απ' ότι έχω καταλάβει η αύξηση των τιμών καθοδηγείται κυρίως από ξένους και συνεχώς θα διευρύνεται η απόσταση μεταξύ Αθήνας και  επαρχιας.   

Επίσης συνεχώς ανοίγει και η ψαλίδα μεταξύ μεταχειρισμένου και νεοδμητου

 

 

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Trigger Happy είπε

Όμως συγκρίνουμε αξία ακινήτων Λονδίνου και Αθήνας

Ειναι λάθος η σύγκριση γιατι η Αθηνα εχει κατι που δεν εχει το λονδινο.Γυρω γυρω θαλλασσα και αρα η κατανομη αξιων ειναι διαφορετική.Εκτός απο τα γυρω απο την Ακροπολη.

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Εδω δεν έσκασε με τα μνημονια που κανανε το παν για να καταστρέψουν την αγορα ακινητων βαζοντας τον αθλιο ενφια προσπαθώντας να κανουνε τον Ελληνα να πουλησει για ενα κοματι ψωμι.Και απο οτι βλέπεις παρόλο που καποιοι εδω μεσα προεβλεπαν δευτευρη καταστροφη με τον κορονοιο και τα  AIRBNB και τα κλειστα πανεπιστήμια παλι δεν ηρθε .Aντιθετως ολα τα ακινητα ανεβαίνουν λογο έλλειψης.Και οσο τσιμπανε γυρω γυρω τοσο τσιμαπει και αναλογος το κεντρο.Καταστροψη και κατάρρευση δεν ερχεται ουτε θα ερθει.

Ασε που πλεον το κεντρο ξεσκαρτάρει σιγα σιγα

Επειδή μενω ηλιουπολη ξέρεις τι εστι Υμηττος και τι ενοικια και τιμες αγορας εχει???????????

Ηλιουπολη καινουργιο διαμερισμα συνορα με Αργυρουπολη  (νοτια προαστεια δηλαδη) 4 ου με μονοσεις θεα αεριο τα παντα ολα 100 τεραγωνικα πουλιεται 500 χιλιαρικα και εχει προπωληθει απο τα θεμελια............

Το ποσό πουλήθηκε πραγματικά δεν θα το μάθεις ποτέ, άλλο τι λένε και άλλο τι πραγματικά παίρνουν !! Είναι πάγια τακτική από αρχαιοτάτων χρόνων, λέω ότι πούλησα τόσο αλλά δέχτηκα πολλά λιγότερα για να κρατάω την αγορά ψηλά, 500€ χιλιάρικα ούτε στο γκολφ στην Γλυφάδα δεν έχει, αλλά είπαμε λέγε λέγε κάτι θα μείνει και κάποιο κοροϊδίο θα νομίζει ότι είναι ευκαιρία τα 450 ενώ η πραγματικότητα είναι 100 χιλιάρικα ποιο κάτω!!!

 

35 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Εδω δεν έσκασε με τα μνημονια που κανανε το παν για να καταστρέψουν την αγορα ακινητων βαζοντας τον αθλιο ενφια προσπαθώντας να κανουνε τον Ελληνα να πουλησει για ενα κοματι ψωμι.Και απο οτι βλέπεις παρόλο που καποιοι εδω μεσα προεβλεπαν δευτευρη καταστροφη με τον κορονοιο και τα  AIRBNB και τα κλειστα πανεπιστήμια παλι δεν ηρθε .Aντιθετως ολα τα ακινητα ανεβαίνουν λογο έλλειψης.Και οσο τσιμπανε γυρω γυρω τοσο τσιμαπει και αναλογος το κεντρο.Καταστροψη και κατάρρευση δεν ερχεται ουτε θα ερθει.

Ασε που πλεον το κεντρο ξεσκαρτάρει σιγα σιγα

Επειδή μενω ηλιουπολη ξέρεις τι εστι Υμηττος και τι ενοικια και τιμες αγορας εχει???????????

Ηλιουπολη καινουργιο διαμερισμα συνορα με Αργυρουπολη  (νοτια προαστεια δηλαδη) 4 ου με μονοσεις θεα αεριο τα παντα ολα 100 τεραγωνικα πουλιεται 500 χιλιαρικα και εχει προπωληθει απο τα θεμελια............

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λάθος να λέμε για αγορά ακινήτου, όταν σήμερα οι περισσότερες πιθανότητες γέρνουν στο Εξωτερικό.  Τι εννοώ.

Πήραν πολλοί φίλοι μου ακίνητα τη περιοδο 2014-2017 και έφυγαν στο Εξωτερικό, διότι επαγγελματικά δεν μπορεσαν να σταδιοδρομήσουν όπως ήθελαν στην Αθήνα. Αν οι δουλειές στην Αθήνα, σε συνδυασμό με τους μισθούς ήταν καλή, θα άξιζε και η επένδυση σε αγορά ακινήτου, ακόμα και οι τιμές να ήταν αυξημένες.

Αν είναι να πάει να πάρει κάποιος σπίτι στην Αθήνα, ( ακομα και τα χρήματα να έχει) , χωρίς να ξέρει επαγγελματικά που θα βρίσκεται, ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν έχει νόημα. To να αγοράσω ένα ακίνητο και να φύγω στο Εξωτερικο για παραδειγμα. Μη μου πειτε να το νοικιάσω, δεν εχει νοημα. Θα ειμαι αλλου σε αλλη χωρα, και θα νοικιαζω το σπιτι μου στα τυφλα? Δεν γινεται. Στην ΕΛλαδα δεν εχουμε τη νοοτροπια του Εξωτερικου που παιρνουν τα σπιται για να τα νοικιασουν και οχι για να μεινουν οι ιδιοι μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Το ποσό πουλήθηκε πραγματικά δεν θα το μάθεις ποτέ, άλλο τι λένε και άλλο τι πραγματικά παίρνουν !! Είναι πάγια τακτική από αρχαιοτάτων χρόνων, λέω ότι πούλησα τόσο αλλά δέχτηκα πολλά λιγότερα για να κρατάω την αγορά ψηλά, 500€ χιλιάρικα ούτε στο γκολφ στην Γλυφάδα δεν έχει, αλλά είπαμε λέγε λέγε κάτι θα μείνει και κάποιο κοροϊδίο θα νομίζει ότι είναι ευκαιρία τα 450 ενώ η πραγματικότητα είναι 100 χιλιάρικα ποιο κάτω!!!

Εχω φιλο το μεσιτη που εκανε το ντεαλ για το οικοπεδο.Μια παρατημενη μονοκατοικια .Οτι λεω ειναι εξακριβωμενο και απο προσωπικό ενδιαφέρων και φυσικα το σπιτι το αξιζει μεχρι την τελευταια  δεκαρα και απο κατασκευη και απο τοποθεσια.Απλα επιβεβαιωνει το που παει το πραγμα.Και οταν ξεκινησει και το Ελληνικο θα ειναι 100 χιλιαρικα πανω και το γκολφ απλησιατο.

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Εχω φιλο το μεσιτη που εκανε το ντεαλ για το οικοπεδο.Μια παρατημενη μονοκατοικια .Οτι λεω ειναι εξακριβωμενο και απο προσωπικό ενδιαφέρων και φυσικα το σπιτι το αξιζει μεχρι την τελευταια  δεκαρα και απο κατασκευη και απο τοποθεσια.Απλα επιβεβαιωνει το που παει το πραγμα.Και οταν ξεκινησει και το Ελληνικο θα ειναι 100 χιλιαρικα πανω και το γκολφ απλησιατο.

Καλά !!!!!!! Δεν υπάρχει αυτο που αναφέρεις η τιμή αυτή δεν υπάρχει σε νεόδμητο ούτε στη Γλυφάδα !!!! Τώρα για την αξιοπιστία των μεσιτών άστο καλύτερα !!!! Τα μεγαλύτερα ψέματα τα έχουν πει φίλοι, ποσό μάλλον μεσίτες !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλησα  και κατευθειαν με τον κατασκευαστη πριν παρω δρομο και τρεχω οταν ακουσα τιμη(470 για την ακριβεια).Δεν υπηρχε μεχρι τωρα  τωρα  απο εδω και περα θα πρεπει να το συνηθίζουμε .Γιατι να πω ψεματα.Οσο και αν δεν το πιστεύεται για εκει παμε.Εδω το 2006 που αγορασα εγω στην ηλιουπολη τα 80 τμ καινουργιο αθλια κατασκευη με τρια ντουλαπια κουζινας και κλεισμενα μπαλκονια  πουλιόταν 250 χιλιαρικα

24 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Καλά !!!!!!! Δεν υπάρχει αυτο που αναφέρεις η τιμή αυτή δεν υπάρχει σε νεόδμητο ούτε στη Γλυφάδα !!!! Τώρα για την αξιοπιστία των μεσιτών άστο καλύτερα !!!! Τα μεγαλύτερα ψέματα τα έχουν πει φίλοι, ποσό μάλλον μεσίτες !

Στη γλυφαδα δεν υπαρχει νεόδμητο πλεων.

42 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Είναι λάθος να λέμε για αγορά ακινήτου, όταν σήμερα οι περισσότερες πιθανότητες γέρνουν στο Εξωτερικό.  Τι εννοώ.

Πήραν πολλοί φίλοι μου ακίνητα τη περιοδο 2014-2017 και έφυγαν στο Εξωτερικό, διότι επαγγελματικά δεν μπορεσαν να σταδιοδρομήσουν όπως ήθελαν στην Αθήνα. Αν οι δουλειές στην Αθήνα, σε συνδυασμό με τους μισθούς ήταν καλή, θα άξιζε και η επένδυση σε αγορά ακινήτου, ακόμα και οι τιμές να ήταν αυξημένες.

Αν είναι να πάει να πάρει κάποιος σπίτι στην Αθήνα, ( ακομα και τα χρήματα να έχει) , χωρίς να ξέρει επαγγελματικά που θα βρίσκεται, ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν έχει νόημα. To να αγοράσω ένα ακίνητο και να φύγω στο Εξωτερικο για παραδειγμα. Μη μου πειτε να το νοικιάσω, δεν εχει νοημα. Θα ειμαι αλλου σε αλλη χωρα, και θα νοικιαζω το σπιτι μου στα τυφλα? Δεν γινεται. Στην ΕΛλαδα δεν εχουμε τη νοοτροπια του Εξωτερικου που παιρνουν τα σπιται για να τα νοικιασουν και οχι για να μεινουν οι ιδιοι μεσα

Και αλλοι γυριζουν πισω  με λεφτα δουλεύοντας τηλεργασία Ελλαδα με μισθούς Ευρωπης.Οκ μη το κάνουμε λύσσα το θεμα

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agiannesg59 είπε

Ηλιουπολη καινουργιο διαμερισμα συνορα με Αργυρουπολη  (νοτια προαστεια δηλαδη) 4 ου με μονοσεις θεα αεριο τα παντα ολα 100 τεραγωνικα πουλιεται 500 χιλιαρικα και εχει προπωληθει απο τα θεμελια............

5.000 το μέτρο; Για στείλε λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου στειλω φωτο.Ξερω οτι εισαι μεσητης και ξερεις οτι υπαρχουν πραγοντες που ανεβαζουν τιμη.Πχ παρκο και πεζοδρόμος μπροστα και απεριόριστη θεα στο σαρωνικο που δεν θα κλειστεί ποτε ορφοδιαμεριμα σχολεια και μετρο αλιμου διπλα παρκιν κλειστο αποθήκη τζακι και απο κατασκευή αρτιοτατη και υπερπλουσια με ενεργειακή αποδοση   στο Α.Και φυσικα στην περιοχη που ειναι 100 μετρα απο την Αργυρουπολη εινα νοτια προαστια.Τοσα ζηταγε(470) και το θεμα ειναι οτι τα εχει παρει ηδη.Τι λινκ να σου στειλω .Με τις αντικειμενικες αξιες.Ποτε αγορασε κάποιος με βαση τις αντικειμενικες αξιες εκτός απο την εφορια.

Λινκ σε αγγελία δεν μπηκε ποτε δεν χρειαστηκε. πουλήθηκε απο τα σχεδία.

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...