Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

Δεν υπαρχει δηλαδη εγκληματικοτητα στη Νίκαια-Μητρόπολη που σου εστειλα. καλα ενταξει. τρολαρεις τωρα

Εγώ τρολαρω; 30 χρόνια εδώ εγκληματικότητα δεν έχουμε ( όχι κάτι πάνω από ότι όλες οι περιοχές). Ούτε ληστείες ούτε τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, primeragt είπε

Εγώ τρολαρω; 30 χρόνια εδώ εγκληματικότητα δεν έχουμε ( όχι κάτι πάνω από ότι όλες οι περιοχές). Ούτε ληστείες ούτε τπτ.

τοτε μαλλον τα μιντια, τα σαιτ και οι γνωστοι που λενε για εγκληματικοτητα στη Νικαια, πολυ απλα την εχουν στοχοποιησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

τοτε μαλλον τα μιντια, τα σαιτ και οι γνωστοι που λενε για εγκληματικοτητα στη Νικαια, πολυ απλα την εχουν στοχοποιησει

Κάθε μέρα λέμε, Φαρ Ουέστ έχουμε γίνει. 

Οι γνωστοί είναι νικαιωτες; Ή ότι θέλουμε ακούμε και μεταφέρουμε; Ακόμα και τα μίντια κάθε μέρα τη Νίκαια έχουνε πρώτη είδηση. Ελεος. Για Κορυδαλλό λένε τα ίδια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, primeragt είπε

Κάθε μέρα λέμε, Φαρ Ουέστ έχουμε γίνει. 

Οι γνωστοί είναι νικαιωτες; Ή ότι θέλουμε ακούμε και μεταφέρουμε; Ακόμα και τα μίντια κάθε μέρα τη Νίκαια έχουνε πρώτη είδηση. Ελεος. Για Κορυδαλλό λένε τα ίδια ;

ναι μενουν Νίκαια. και για κορυδαλλο ακουω εγκληματικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χρόνια περίπου  ήμουν σε αναζήτηση ακινήτου , σχεδόν καθημερινά αγγελίες κτλ κτλ τουλάχιστον για την περιοχή που ενδιαφερόμουν (Αχαρνές Αττικής) δεν υπήρχε καμία μείωση τις τιμές σε μερικά ακίνητα αυξήθηκαν κιόλας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

2 χρόνια περίπου  ήμουν σε αναζήτηση ακινήτου , σχεδόν καθημερινά αγγελίες κτλ κτλ τουλάχιστον για την περιοχή που ενδιαφερόμουν (Αχαρνές Αττικής) δεν υπήρχε καμία μείωση τις τιμές σε μερικά ακίνητα αυξήθηκαν κιόλας.

Λογικό, είχαν μείνει στάσιμα τώρα σταδιακά αρχίζουν και τσιμπάνε.

53 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

ναι μενουν Νίκαια. και για κορυδαλλο ακουω εγκληματικοτητα

Καλά πες τους, να αλλάξουν πλευρό. Δεν έχει εγκληματικότητα η περιοχή, όχι κάτι πάνω από το μέσο όρο τουλάχιστον. 

Αν δεν είναι από Αθήνα αλλά φοιτητές από επαρχία λογικό. Τα ίδια θα λέγαν για οποιαδήποτε περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, primeragt είπε

Λογικό, είχαν μείνει στάσιμα τώρα σταδιακά αρχίζουν και τσιμπάνε.

Όσοι περίμεναν λόγω covid (μαζί με αυτούς και εγώ) να πέσουν οι τιμές δυστυχώς πέσαμε έξω και το συμπέρασμα που βγαίνει από αυτό είναι ότι εφόσον δεν πέσανε την περίοδο της πανδημίας δεν θα πέσουν ποτέ και εκτός αυτού  θα ανέβουν κιόλας οπότε όπως σωστά ειπώθηκε αν έχει βρει κάποιος κάτι στα μέτρα του να το χτυπήσει τώρα /άμεσα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Όσοι περίμεναν λόγω covid (μαζί με αυτούς και εγώ) να πέσουν οι τιμές δυστυχώς πέσαμε έξω και το συμπέρασμα που βγαίνει από αυτό είναι ότι εφόσον δεν πέσανε την περίοδο της πανδημίας δεν θα πέσουν ποτέ και εκτός αυτού  θα ανέβουν κιόλας οπότε όπως σωστά ειπώθηκε αν έχει βρει κάποιος κάτι στα μέτρα του να το χτυπήσει τώρα /άμεσα.

Φυσικά υπάρχει και η άλλη ανάγνωση. Αν βρεις κάτι τώρα να το χτυπήσεις γιατί έτσι θα κρατήσεις την αγορά ψηλά και ζωντανή γιατί αν κανένας τώρα δεν έδειχνε ενδιαφέρον θα έπεφτε η αγορά.

Το "πρόβλημα" είναι οι ξένοι αλλά που είναι πια αυτοί οι ξένοι; στην πολυκατοικία μου ένας Κινέζος που αγόρασε ένα δυαρακι χρυσο πραγματικά με σκοπό να μείνει πλέον έχει εξαφανιστεί και εχθές εμφανίστηκε πληρεξουσιος με σκοπό να το πουλήσει...

Και μέσα είναι γιαπι όπως το πήρε...

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Καλή η προσπάθεια αλλά δεν θα φάμε……. Εάν ήταν έτσι όπως τα περιγράφεις με τις τιμές, οι πρώτοι που θα έκαναν πάρτυ θα ήταν οι τράπεζες, μετά αυτοι με τα κόκκινα δάνεια που θα ξεχρέωναν, και μετα η κυβέρνηση που θα έκανε κονομά  από τους φόρους, αρχίζοντας από την κυβέρνηση, δεν θα έτρεχε να δώσεις φοροαπαλλαγές στα ακίνητα, ο μόνος λόγος που το έκανε είναι για να κρατήσει την αγορά ζωντανή. Είπαμε στήνετε φάμπρικα για να μπουν τα 35δις στην αγορά, και ο μόνος τρόπος που θα μπουν άμεσα πολλά χρήματα είναι η αγορά ακινήτων, γιαυτο και τα κατευθύνομενα δημοσιεύματα για να ωθήσουν τους καταθέτες στην αγορά ακινήτων, είπαμε καλή η προσπάθεια αλλά δεν είμαστε νέοι, το έχουμε δει το έργο πολλές φορές.

Σαλαμαλεκουμ ............που τα διαβασες αυτα στη σουπερ κετερινα .Τετοια αναλυση ουτε ο ντερμπεντέρης στο μεγκα.Περιμενε δανεια και εξοικονομο  εσυ.Τις φοροαπαλαγες που τις ειδες???????Τα 35 δισ δεν θα τα δεις ποτε .Στις τράπεζες θα μεινουνε μιας και απο την αρχη για εκει προοριζότανε.Τι περιμενεις  ,να αρχισουν να τρεχουν δανεια για να παρει σπιτια ο λαος.Ειδικα τωρα που το κοστος των υλικων περνει την ανηφορα εκει να δεις γελια.Εχεις μεγαλη πλακα.

2 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Το "πρόβλημα" είναι οι ξένοι αλλά που είναι πια αυτοί οι ξένοι; στην πολυκατοικία μου ένας Κινέζος που αγόρασε ένα δυαρακι

Ρε σεις με τούς κινεζους ειναι μεγαλη μπιζνα.Αγοραζουν σπιτια για να παρουν βιζα και να κινούνται στην ευρωπη ελευθερα κανοντας τις δουλειες τους γιατι πολες χωρες πιεζομενες απο τον τραμπ δεν εδιναν βιζες.Φαγαμε μεγαλο κραξιμο και μαζευτικαμε.Το ιδιο σπιτι μπορει να πουλιέτε και να ξαναγοράζεται απο διαφορετικούς κινεζους συνεχεια..

5 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Όσοι περίμεναν λόγω covid (μαζί με αυτούς και εγώ) να πέσουν οι τιμές δυστυχώς πέσαμε έξω και το συμπέρασμα που βγαίνει από αυτό είναι ότι εφόσον δεν πέσανε την περίοδο της πανδημίας δεν θα πέσουν ποτέ και εκτός αυτού  θα ανέβουν κιόλας οπότε όπως σωστά ειπώθηκε αν έχει βρει κάποιος κάτι στα μέτρα του να το χτυπήσει τώρα /άμεσα.

Οταν εγω ελεγα οτι δεν θα πεσει ουτε θα καταρευσει τιποτα εδω μεσα πεσατε να με φατε

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Φυσικά υπάρχει και η άλλη ανάγνωση. Αν βρεις κάτι τώρα να το χτυπήσεις γιατί έτσι θα κρατήσεις την αγορά ψηλά και ζωντανή γιατί αν κανένας τώρα δεν έδειχνε ενδιαφέρον θα έπεφτε η αγορά.

Το "πρόβλημα" είναι οι ξένοι αλλά που είναι πια αυτοί οι ξένοι; στην πολυκατοικία μου ένας Κινέζος που αγόρασε ένα δυαρακι χρυσο πραγματικά με σκοπό να μείνει πλέον έχει εξαφανιστεί και εχθές εμφανίστηκε πληρεξουσιος με σκοπό να το πουλήσει...

Και μέσα είναι γιαπι όπως το πήρε...

Καλά αυτά που λες με τους Κινέζους είναι ο κανόνας, γίνεται κυρίως στο Κουκάκι, τα αγοράζουν για την χρυση Visa. Οι Κινέζοι γενικώς εξαφανισμένοι, τους ψάχνουν οι ενοικοι και δεν μπορούν να τους βρούνε. 

5 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Όσοι περίμεναν λόγω covid (μαζί με αυτούς και εγώ) να πέσουν οι τιμές δυστυχώς πέσαμε έξω και το συμπέρασμα που βγαίνει από αυτό είναι ότι εφόσον δεν πέσανε την περίοδο της πανδημίας δεν θα πέσουν ποτέ και εκτός αυτού  θα ανέβουν κιόλας οπότε όπως σωστά ειπώθηκε αν έχει βρει κάποιος κάτι στα μέτρα του να το χτυπήσει τώρα /άμεσα.

Την συγκεκριμένη διαπίστωση εγώ και καποιοι άλλοι την λέγαμε από πέρσι. Η κρίση που υπήρξε λόγω πανδημίας δεν έχει καμία σχέση με την κρίση λόγω μνημονιων. Οι τιμές θα είχαν μια μικρή πτώση αλλά μετά θα πάρουν βίαια την ανιουσα, γιατί όλοι περίμεναν πως θα τελειώσει αυτό με τον covid η και να μην τελειώσει, θα γίνει μια κοινή καθημερινότητα όπως με την γρίπη, δεν γίνεται να σταματαει η "κανονικοτητα" στην ζωή για πολλές φορές ακόμα και με συνέπειες στην οικονομια.

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Πρώτα από όλα, δεν είπα ότι θα πέσουν τόσο πολύ στα επίπεδα 2014-2017. Και εκεί αγόραζαν όσοι ειχαν γονεις καθηγητες με παρανομα ιδιαιτεα, γονεις δημοσιους υπαλληλους κλπ, και γερα πορτοφολια για να το ριξουν μετα στο airbnb.

Απο εκει και περα σε αυτο που λες διαφωνω πληρως. Οι ξένοι που ήρθαν και αγόρασαν σπίτια στην Ελλάδα κλπ, τώρα μάντεψε, οι περισσότεροι τα πουλάνε. Μια βολτα σε καποιες σελίδες του διαδικτυου θα σε πεισουν γι αυτο. Ο λογος? δεν γνωριζω, αλλα και με φιλους μεσιτες που εχω ρωτησει, μου λενε οτι οι περισσοτεροι τωρα τα πουλανε.

Στο Εξωτερικο και δη στη Γερμανία που αναφέρεσαι, έχω τη ξαδέρφη μου εκεί που άνοιξε σε μια πόλη της Γερμανιας, εστιατόριο. Δικό της με Ελληνική κουζίνα. Καταρχάς στο Εξωτερικο οι περισσότεροι ζουνε στο ενοίκιο, καθως αν παρεις δικο σου σπιτι, και το χρησιμοποιησεις για ιδιοκατοίκηση το κράτος, σε διαλύει στη φορολογία. Η ξαδέρφη μου λοιπον πηγε το 2009, και πήρε δάνειο με πλανο 20ετιας για να το ξεπληρωσει, καθως αγόρασε το χώρο του εστιατορίου και 6 διαμερισματα μαζι. Αυτη τη στιγμη της μένουν αλλα 9 χρονια για να ξεπληρωσει το δανειο ( το πληρωνει στην ωρα της και με το παραπάνω), ενω εκείνη μενει στο ενοίκιο σε αλλο σπιτι, καθως τα 6 σπιτια που πηρε τα νοικιαζει και εισπραττει ενοικια.

 

Μη λεμε οτι θελουμε. Και εγω ζω στην Αθηνα, μένω στο ενοίκιο με τη μητέρα μου, αλλά ο λογος που δεν παω να παρω σπιτι ειναι οτι ακομα δεν εχω σταθερό εισόδημα για να προβώ στη αγορά ενός ακινήτου έστω και υπο δανειοδότηση μέσω μηνιαίας δόσης, αλλά επιπλέον τα σπίτια αυτή τη στιγμή είναι υπο υπεραξία. Σπίτια που αξίζουν 70-80 χιλ ευρώ τα πουλάνε 110 χιλ ευρώ και είναι μέσα τόσο παλιά και αχούρια που θέλουν αλλά 10-15 χιλ ευρώ για να γίνουν ανθρώπινα.

Επίσης στο ξαναλέω μη λες πολλά γιατί εκτίθεσαι. Και αναφέρομαι στο Εξωτερικό. Στο Εξωτερικό τα σπίτια μπορέι να είναι πιο ακριβά από εδώ, αλλά είναι και οι μισθοί διαφορετικοί από εδώ που σου επιτρέπει να κάνεις μια γερή αποταμίευση. Όταν στη Γερμανία παίρνεις μισθό 4000 ευρώ καθαρά , και βάζεις τα 2000 ευρώ στην άκρη επι 12 μήνες, έχεις βγαλει 24000 ευρώ στην ακρη. Επίσης το δάνειο που θα πάρει εκεί είναι με ευνοικούς όρους κλπ και αλλα πολλα.

Το γεγονός ότι ήρθαν ξένοι και πήραν σπίτια στην Ελλάδα, προφανώς στη χώρα τους δεν είχαν την ανάλογη αποταμίευση, και επιπλέον πήραν τις εποχές που ήταν χαμηλά. Άσε που δεν σου σχολιάζω,  ότι οι περισσότερι πήραν κάτι υπόγεια, τα ανακαίνισαν και τα νοικιάζουν με θράσος κιολας

 

Δεν θα κάτσω να μαλώσω μαζί σου φίλε. Σου είπα την άποψή μου που προέρχεται όχι από έναν, ούτε από δύο αλλά κυριολεκτικά από όλους τους σοβαρούς επαγγελματίες του χώρου που έχω μιλήσει μαζί τους, κάποιοι από αυτούς ασχολούνται αποκλειστικά με κατοικίες. Δεν έχεις ιδέα τι γίνεται. Και δεν απαιτώ να γνωρίζεις. Γνώμη σου, γνώμη μου. Όμως όταν όλοι, μα όλοι, οι επαγγελματίες του χώρου συμφωνούν σε κάτι τότε αυτό για μένα έχει μια βαρύτητά. Εάν εσύ ξέρεις καλύτερα.... Ο χρόνος θα δείξει ποιος έχει δίκιο. Ωστόσο η άποψή μου, που δεν είναι δική μου αλλά του συνόλου των επαγγελματιών του χώρου που έχω μιλήσει μαζί τα τελευταία 2 χρόνια, το ξαναγράφω: Είναι ότι για τα επόμενα τουλάχιστον 5 χρόνια οι τιμές των ακινήτων στην Ελλάδα θα ανεβαίνουν συνεχώς κατά μέσο όρο και μόνο συμπωματικά θα υπάρξουν μειώσεις και για μικρό χρονικό διάστημα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπική μου γνώμη είναι πως το τελευταίο που θα πέσει είναι οι τιμές των ακινήτων... Αλλά θα πέσει.

Γιατί αν δεν πέσουν δεν θα βγάλουν κερδος όσοι έχουν επενδύσει σε αυτά. Η ενοικίαση σωστά αποφέρει αλλά όχι αρκετά γρήγορα σαν την πώληση.

Και εξηγούμαι, αγοράζω ένα σπίτι 100.000 (του '65, δηλαδή 57 ετών), και βάζω αλλά 30.000 και το ανακαινιζω. 80τμ. Έχω βάλει 140.000 σύνολο (μαζί με δικηγόρους κλπ) και αρχίζω να το νοικιαζω για να έχω  έσοδο. Το δίνω 600€ και βρίσκω να το νοικιαζω κατευθείαν.

Παίρνω 7200 τον χρόνο μείον 25% έξοδα και φόροι (χοντρικά). Μένουν 5400 τον χρόνο. Για να κάλυψω την αρχική επένδυση θέλω περίπου 25 χρόνια χωρίς καμία σοβαρή ζημιά που θα μου φάει πολλά χρήματα και κενό χρόνο.

Στα 5 χρόνια αποφασίζω να πουλήσω. Το σπίτι είναι πλέον 62 ετών και έχω βγάλει στην τσέπη από τα ενοίκια 27.000. Το βγάζω στα 160.000 ξέροντας ότι θα με παζαρεψουν να πάει μέχρι τα 140.000++ για να έχω βγάλει κερδος το ενοίκιο.

Όμως το ίδιο σκεπτικό με μένα έχει και ο ιρανος που πήρε στην διπλανή πολυκατοικία και θέλει το χρήμα να επενδύσει σε κάτι άλλο. Και άλλοι 4-5 Τούρκοι... Και όλοι αυτοί δεν έχουν πρόβλημα να ρίξουν τις τιμές τους και να χάσουν από το κέρδος για να πουλήσουν ΤΏΡΑ γιατί είναι μικρό επενδυτές θέλουν να πάρουν το χρήμα στο χέρι...

Κάπως έτσι σκάει η φουσκα...

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Προσωπική μου γνώμη είναι πως το τελευταίο που θα πέσει είναι οι τιμές των ακινήτων... Αλλά θα πέσει.

Γιατί αν δεν πέσουν δεν θα βγάλουν κερδος όσοι έχουν επενδύσει σε αυτά. Η ενοικίαση σωστά αποφέρει αλλά όχι αρκετά γρήγορα σαν την πώληση.

Και εξηγούμαι, αγοράζω ένα σπίτι 100.000 (του '65, δηλαδή 57 ετών), και βάζω αλλά 30.000 και το ανακαινιζω. 80τμ. Έχω βάλει 140.000 σύνολο (μαζί με δικηγόρους κλπ) και αρχίζω να το νοικιαζω για να έχω  έσοδο. Το δίνω 600€ και βρίσκω να το νοικιαζω κατευθείαν.

Παίρνω 7200 τον χρόνο μείον 25% έξοδα και φόροι (χοντρικά). Μένουν 5400 τον χρόνο. Για να κάλυψω την αρχική επένδυση θέλω περίπου 25 χρόνια χωρίς καμία σοβαρή ζημιά που θα μου φάει πολλά χρήματα και κενό χρόνο.

Στα 5 χρόνια αποφασίζω να πουλήσω. Το σπίτι είναι πλέον 62 ετών και έχω βγάλει στην τσέπη από τα ενοίκια 27.000. Το βγάζω στα 160.000 ξέροντας ότι θα με παζαρεψουν να πάει μέχρι τα 140.000++ για να έχω βγάλει κερδος το ενοίκιο.

Όμως το ίδιο σκεπτικό με μένα έχει και ο ιρανος που πήρε στην διπλανή πολυκατοικία και θέλει το χρήμα να επενδύσει σε κάτι άλλο. Και άλλοι 4-5 Τούρκοι... Και όλοι αυτοί δεν έχουν πρόβλημα να ρίξουν τις τιμές τους και να χάσουν από το κέρδος για να πουλήσουν ΤΏΡΑ γιατί είναι μικρό επενδυτές θέλουν να πάρουν το χρήμα στο χέρι...

Κάπως έτσι σκάει η φουσκα...

Απλα θα έρθει μια ισορροπία στην αγορά που δεν υπάρχει με τη λογική του ΣΗΜΕΡΑ. Δεν θα πεσουν οπως το 2014-2017 απλα δεν θα ειναι και οπως σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνουν τεράστιο λάθος όσοι πιστεύουν ότι θα πέσουν οι τιμές. Αγοράστε ΤΩΡΑ όσοι το αναβάλλατε. Αναμένεται σημαντική άνοδος μέσα στο 22, και απο το 23 άντε γειά. Δεν το λέω εγώ, τα μεγαλύτερα γραφεία real estate στον κόσμο το λένε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...