Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

με την ηλεκτρονικη ταυτοτητα ακινητου τι γινεται, θα δωσουν παραταση μεχρι 1/1; επισης ακουω οτι στα κτηματολογια ηδη γινεται χαμος και υπαρχουν μεγαλες αναμονες, θα πολεμαει ο κοσμος ενα εξαμηνο για να πουλησει ενα σπιτι οπως παει το πραγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

με την ηλεκτρονικη ταυτοτητα ακινητου τι γινεται, θα δωσουν παραταση μεχρι 1/1; επισης ακουω οτι στα κτηματολογια ηδη γινεται χαμος και υπαρχουν μεγαλες αναμονες, θα πολεμαει ο κοσμος ενα εξαμηνο για να πουλησει ενα σπιτι οπως παει το πραγμα;

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιοι είναι υποχρεωμένοι να βγάλουν ηλεκτρονική ταυτοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kirileman είπε

Ακόμα να το κλείσει;

Είναι τέλεια εποχή για αγορά ακινήτου, γιατί οι τιμές ανεβαίνουν και σε λίγους μήνες θα ανέβουν και οι αντικειμενικές, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

https://www.xe.gr/property/poliseis|katoikies|hrakleio-hpeirwtika|716435309.html?widget_name=search results list&rank_in_widget=5&first_in_widget_ad_id=667813481

 

https://www.xe.gr/property/poliseis|katoikies|hrakleio-palaio-hrakleio|733135092.html?widget_name=search results list&rank_in_widget=1&first_in_widget_ad_id=733135092

συγνώμη, που δίνω για παράδειγμα συγκεκριμμένη αγγελία ανθρώπου αλλά από την άλλη το έχει και καταχωρημένο δημόσια. πες μου, βρε, ειλικρινά, 😊 το γράφω και γελάω να ξέρεις, ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ;;;;;  θα ανέβει 500.000€;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Trigger Happy είπε

https://www.xe.gr/property/poliseis|katoikies|hrakleio-hpeirwtika|716435309.html?widget_name=search results list&rank_in_widget=5&first_in_widget_ad_id=667813481

 

https://www.xe.gr/property/poliseis|katoikies|hrakleio-palaio-hrakleio|733135092.html?widget_name=search results list&rank_in_widget=1&first_in_widget_ad_id=733135092

συγνώμη, που δίνω για παράδειγμα συγκεκριμμένη αγγελία ανθρώπου αλλά από την άλλη το έχει και καταχωρημένο δημόσια. πες μου, βρε, ειλικρινά, 😊 το γράφω και γελάω να ξέρεις, ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ;;;;;  θα ανέβει 500.000€;;;;;

Λάθος παραδείγματα βάζεις πάντως. Όσο αστεία και να φαίνεται ή να είναι η τιμή πάνε πακέτο και με οικοπεδαρες. Δε λέω ότι αντιπροσωπεύουν τις τιμές (δε ξέρω πόσο έχουν τα οικόπεδα εκεί) αλλά σίγουρα δεν θα κάνουν και 100.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, primeragt είπε

Λάθος παραδείγματα βάζεις πάντως. Όσο αστεία και να φαίνεται ή να είναι η τιμή πάνε πακέτο και με οικοπεδαρες. Δε λέω ότι αντιπροσωπεύουν τις τιμές (δε ξέρω πόσο έχουν τα οικόπεδα εκεί) αλλά σίγουρα δεν θα κάνουν και 100.000.

το διάβασες ή απλά έτσι το λες;;;;;

 σε οικόπεδο/κήπο:460τ.μ , η κατάστασή του είναι : Χρειάζεται Ανακαίνιση

400.000 αυτός + εφορία + συμβολαιογράφοι+ άδεια κατεδάφισης + μηχανικός + άδεια καινούριου + φορτηγά βγάλε μπετά + φορτηγά ΒΑΛΕ μπετά + μεροκάματα και γενικώς ++++++++++++++++++

όσοι πάτε σε κάτι τέτοια για αγορες με το πρόσχημα της "επενδυτικής ευκαιρίας" ....... 😲

ουτε καν το συζητάς για ανακαίνιση. πρακτικά αγοράζεις το οικόπεδο και την υποχρέωση να γκρεμίσεις το σπίτι. όσο για τιμή ανά τμ;;;;; το πουλάει περισσότερο από το δικό μου, 4ου ορόφου και δεκαετίας 80 με 85τμ.

Επεξ/σία από Trigger Happy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιοι είναι υποχρεωμένοι να βγάλουν ηλεκτρονική ταυτοτητα

Πρακτικά, μόνο όσοι πουλάνε η θέλουν να κάνουν μεταβίβαση το ακίνητο τους. Οι υπόλοιποι όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Trigger Happy είπε

το διάβασες ή απλά έτσι το λες;;;;;

 σε οικόπεδο/κήπο:460τ.μ , η κατάστασή του είναι : Χρειάζεται Ανακαίνιση

400.000 αυτός + εφορία + συμβολαιογράφοι+ άδεια κατεδάφισης + μηχανικός + άδεια καινούριου + φορτηγά βγάλε μπετά + φορτηγά ΒΑΛΕ μπετά + μεροκάματα και γενικώς ++++++++++++++++++

όσοι πάτε σε κάτι τέτοια για αγορες με το πρόσχημα της "επενδυτικής ευκαιρίας" ....... 😲

 

Ναι και; Τι σημαίνουν όλα αυτά; Δηλαδή επειδή έχει έξοδα για να χτίσεις θα τα πάρεις από την αξία του οικοπέδου του άλλου; Δεν ξέρω αν οι τιμές είναι σωστές (πιθανώς όχι) αλλά σίγουρα δεν είναι φθηνότερα από ένα μέσω διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Trigger Happy είπε

το διάβασες ή απλά έτσι το λες;;;;;

 σε οικόπεδο/κήπο:460τ.μ , η κατάστασή του είναι : Χρειάζεται Ανακαίνιση

400.000 αυτός + εφορία + συμβολαιογράφοι+ άδεια κατεδάφισης + μηχανικός + άδεια καινούριου + φορτηγά βγάλε μπετά + φορτηγά ΒΑΛΕ μπετά + μεροκάματα και γενικώς ++++++++++++++++++

όσοι πάτε σε κάτι τέτοια για αγορες με το πρόσχημα της "επενδυτικής ευκαιρίας" ....... 😲

ουτε καν το συζητάς για ανακαίνιση. πρακτικά αγοράζεις το οικόπεδο και την υποχρέωση να γκρεμίσεις το σπίτι. όσο για τιμή ανά τμ;;;;; το πουλάει περισσότερο από το δικό μου, 4ου ορόφου και δεκαετίας 80 με 85τμ.

Η σύγκριση που προσπαθείς να κάνεις είναι εντελώς άκυρη μια και όπως και εσύ έγραψες ότι στην ουσία πουλάει οικόπεδο.

Πάντως δεν καταλαβαίνω το ζόρι σου, αν όντως τα χρήματα που ζητάει είναι εξωφρενικά όπως νομίζεις απλά δεν θα πουληθεί ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Trigger Happy είπε

το διάβασες ή απλά έτσι το λες;;;;;

 σε οικόπεδο/κήπο:460τ.μ , η κατάστασή του είναι : Χρειάζεται Ανακαίνιση

400.000 αυτός + εφορία + συμβολαιογράφοι+ άδεια κατεδάφισης + μηχανικός + άδεια καινούριου + φορτηγά βγάλε μπετά + φορτηγά ΒΑΛΕ μπετά + μεροκάματα και γενικώς ++++++++++++++++++

όσοι πάτε σε κάτι τέτοια για αγορες με το πρόσχημα της "επενδυτικής ευκαιρίας" ....... 😲

ουτε καν το συζητάς για ανακαίνιση. πρακτικά αγοράζεις το οικόπεδο και την υποχρέωση να γκρεμίσεις το σπίτι. όσο για τιμή ανά τμ;;;;; το πουλάει περισσότερο από το δικό μου, 4ου ορόφου και δεκαετίας 80 με 85τμ.

Δεν κρίνονται με αυτά τα κριτήρια οι τιμές αγοραπωλησίας ακινήτων και οικοπέδων. Με αυτή την λογική έπρεπε να πωλούνται και τζάμπα τα διατηρητεα κτίρια που εκεί ούτε να γκρεμίσεις το κτίριο μπορείς άρα ούτε και να εκμεταλλευτεις το οικόπεδο, έξοδα αναστύλωσης κτιρίου πολύ περισσότερα από το να εχτιζες ένα ακριβώς ίδιο κτίριο με νέα οικοδομικά υλικά. 

Το παράδειγμα με το 4ο οροφο και το οικόπεδο εντελως άστοχο, σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Που να έβλεπες στο κέντρο στην Αθήνα πόσο μπορεί να πωληθεί οικόπεδο ελεύθερο αν βρεθεί για ανέγερση ακινήτου, θα σου πάει πολύ παραπάνω από ένα μεγάλο διαμέρισμα, διότι στο κέντρο μόνο μια επιλογή εχεις αν θες να επενδύσεις σε ακίνητα, να αγοράσεις ένα υπάρχον κτίριο και να το ανακαινίσεις, αν βρεις οικόπεδο είναι σαν να κέρδισες τζακποτ. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Trigger Happy είπε

https://www.xe.gr/property/poliseis|katoikies|hrakleio-hpeirwtika|716435309.html?widget_name=search results list&rank_in_widget=5&first_in_widget_ad_id=667813481

 

https://www.xe.gr/property/poliseis|katoikies|hrakleio-palaio-hrakleio|733135092.html?widget_name=search results list&rank_in_widget=1&first_in_widget_ad_id=733135092

συγνώμη, που δίνω για παράδειγμα συγκεκριμμένη αγγελία ανθρώπου αλλά από την άλλη το έχει και καταχωρημένο δημόσια. πες μου, βρε, ειλικρινά, 😊 το γράφω και γελάω να ξέρεις, ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ;;;;;  θα ανέβει 500.000€;;;;;

Οικόπεδο πουλάει, αλλά και πάλι ακριβό είναι.

12 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Εμένα για αγορά με συμβούλευσαν hold πάντως... Από 2-3 σοβαρές πηγές.

Ποια περιοχή σε ενδιαφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kirileman είπε

Οικόπεδο πουλάει, αλλά και πάλι ακριβό είναι.

Ποια περιοχή σε ενδιαφέρει;

Για κέντρο συζητήσαμε και είναι το βασικό ενδιαφέρον μου. Όταν το ακούς από πολλές μεριές σκέφτεσαι ότι ίσως έχουν δίκαιο αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Για κέντρο συζητήσαμε και είναι το βασικό ενδιαφέρον μου. Όταν το ακούς από πολλές μεριές σκέφτεσαι ότι ίσως έχουν δίκαιο αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω...

Αν δεν έχεις αρχίσει να κοιτάς μπορείς να κάνεις hold. Από την άλλη, αν έχεις ήδη μαζέψει τα λεφτά (και το έχεις αποφασίσει για αγορά προφανώς) μπορεί να χάσεις καλές περιπτώσεις. 

Συνάντησα 2-3 περιπτώσεις όσο έψαχνα που οι ιδιοκτήτες βιάζονταν να το δώσουν για να χρηματοδοτησουν νέα αγορά σπιτιού. 

Επεξ/σία από razkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, razkal είπε

Αν δεν έχεις αρχίσει να κοιτάς μπορείς να κάνεις hold. Από την άλλη, αν έχεις ήδη μαζέψει τα λεφτά (και το έχεις αποφασίσει για αγορά προφανώς) μπορεί να χάσεις καλές περιπτώσεις. 

Συνάντησα 2-3 περιπτώσεις όσο έψαχνα που οι ιδιοκτήτες βιάζονταν να το δώσουν για να χρηματοδοτησουν νέα αγορά σπιτιού. 

Τα λεφτά τα έχω και περιμένουν στο εξωτερικό... Η απόφαση είναι στο 90% γιατί δεν είναι ότι δεν έχω ιδιόκτητα σπίτια, απλά αυτή την στιγμή δεν μπορώ να πάω σε αυτά (το ένα είναι και σε πολύ κακή περιοχή για να μείνει κάνεις, το έχω άδειο και δεν με νοιάζει).

Τώρα δίνω πολύ χαμηλό ενοίκιο (350€ για ρετιρέ 75τμ). Αλλά είναι σε κακό σημείο με πολύ θόρυβο (αν και διπλά τζάμια και ανακαίνιση σχετικά καλή) και θέλουμε να φύγουμε όσο πιο γρήγορα. Στο Παγκράτι όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...