Προς το περιεχόμενο

προβλημα με βυθισμα στροφών με AC σε POLO


μπαρμπαγιωργος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

 

οχι. αν τσουλαει το αυτοκινητο με ταχυτητα, μεσα στο σασμαν, δεν εχει θεμα. 

αμα εχω νεκρα και τσουλαει ή την ωρα που αλλαζω ταχυτητα, τοτε εχει θεμα

Αν τσουλαει ενα αμαξι με ταχυτητα δεν υπαρχει περιπτωση οι στροφες του κινητηρα να παραμεινουν 750,λογικο ειναι.

Λες:αμα εχεις νεκρα και τσουλαει.

Δηλαδη αμα εισαι σταματημενος στο φαναρι λειτουργει φυσιολογικα?Γινεται την στιγμη που αφηνεις το γκαζι και πεφτουν οι στροφες παρακατω απο 550 και ή θα σβησει ή θα τρεμοπαιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, vasilllis είπε

Αν τσουλαει ενα αμαξι με ταχυτητα δεν υπαρχει περιπτωση οι στροφες του κινητηρα να παραμεινουν 750,λογικο ειναι.

Λες:αμα εχεις νεκρα και τσουλαει.

Δηλαδη αμα εισαι σταματημενος στο φαναρι λειτουργει φυσιολογικα?Γινεται την στιγμη που αφηνεις το γκαζι και πεφτουν οι στροφες παρακατω απο 550 και ή θα σβησει ή θα τρεμοπαιζει?

σταματημενος κραταει ρελαντι στις 750 με ac και 750 χωρις. θα επρεπε να ανεβαζει.

τη στιγμη που παταω συμπλεκτη οι στροφες πεφτουν πολυ γρηγορα.

τοτε, με νεκρα στην ουσια, ή θα σβησει     ή θα πεσουν οι στροφες στις ~550 (μπορει και λιγοτερο) και θα επανελθουν στις 750.

οπως ανεφερα και πριν, πολυ σπανια μπορει να σβησει και οταν δεν εχω ac και βαζω νεκρα για να σταματησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταπα του λαδιου ειναι η κλασικη μονοκοματη απευθειας στο καπακι της  μηχανησ η παρεμβάλλεται ενδιάμεσα ένας πλαστικός λαιμός με λαστιχακι

 

7 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Polo 9n3 1.4 80hp 2008

Οταν βαζω AC:

στο ρελαντι, δεν ανεβαζει στροφες (ουτε καν κουνιεται ο δεικτης). σταθερα ~750

οταν αλλαζω ταχυτητα 1->2->3->4->5 και το αντιστροφο ή νεκρα για φαναρι, οι στροφες (για το λιγο διαστημα που εχω πατημενο το συμπλεκτη ) πεφτουν κατακορυφα. τυχαινει και να σβησει. αν δεν σβησει οι στροφες θα πεσουν μεχρι ~550 και μετα θα κανει επαναφορα στις 750 (για οταν βαζω νεκρα λεω) 

(επειδη πεφτουν οι στροφες αποτομα, οταν αλλαζω ταχυτητα, κλωτσαει κι ολας (γκουκ).)

στην εθνικη οδο, κανενα προβλημα!

εχω κανει καθαρισμο πεταλουδας μετα απο προτροπη πολλων συνεργειων. καμια βελτιωση !

σε ενα καλο συνεργειο που ξερει απο VW ειπε οτι ειχε παρομοιο προβλημα και ηταν εγκεφαλος. ωστοσο αυτο ειναι το τελευται που θα ψαξει. θα ξεκιναγε να δοκιμαζει διαφορα ηλεκτρολογικα μεχρι να βρει το προβλημα (30€ εργατοωρα). ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΩ να δωσω 150€ για να βρει το προβλημα.

Ελπιζω να εξηγησα καλα το προβλημα που εχω

ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ή παρομοιο προβλημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Η ταπα του λαδιου ειναι η κλασικη μονοκοματη απευθειας στο καπακι της  μηχανησ η παρεμβάλλεται ενδιάμεσα ένας πλαστικός λαιμός με λαστιχακι

δεν καταλαβα τι με ρωτας οποτε παραθετω φωτο.

τι σκεφτεσαι;

image.png.ec3efc1b2198db0b6c2641549fc00b96.png

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

σταματημενος κραταει ρελαντι στις 750 με ac και 750 χωρις. θα επρεπε να ανεβαζει.

τη στιγμη που παταω συμπλεκτη οι στροφες πεφτουν πολυ γρηγορα.

τοτε, με νεκρα στην ουσια, ή θα σβησει     ή θα πεσουν οι στροφες στις ~550 (μπορει και λιγοτερο) και θα επανελθουν στις 750.

οπως ανεφερα και πριν, πολυ σπανια μπορει να σβησει και οταν δεν εχω ac και βαζω νεκρα για να σταματησω.

Ριξε μια ματια αυτη την βαλβιδα που ειπα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω ειναι χωρις λαιμο .Αν την βγαλεις φενεται το μεταλο απο το ψυτοκαπακο η πλαστικο.Αμα τραβαει αερα απο κει κανει αυτα τα προβληματα Δες και το σωληνακι του σεβρο μηπως εχει καποιο ραγισμα και τραβαει αερα Αμα ηταν φισα ξεκούμπωτη θα αναβε τσεκ

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Ριξε μια ματια αυτη την βαλβιδα που ειπα

ποια βαλβιδα; καπου το εχασα...

 

3 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Νομιζω ειναι χωρις λαιμο .Αν την βγαλεις φενεται το μεταλο απο το ψυτοκαπακο η πλαστικο.Αμα τραβαει αερα απο κει κανει αυτα τα προβληματα

 

image.png.fc8d50ec0f02d36190078e00780df0db.pngα

 

οπως στη φωτο ειναι. κλεινει καλα η ταπα... δεν νομιζω οτι ρουφαει απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι εχεις δικιο Τσεκ αναβει καθολου.Τσεκάρεται οτι σωληνακι υποπιεσης υπαρχει μήπως τραβαει αερα απο καπου.Δεσ και τον σωληνα του σεβρο μηπως εχει καποιο ραγισμα

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPYRER_007 είπε

Οχι εχεις δικιο Τσεκ αναβει καθολου.Τσεκάρεται οτι σωληνακι υποπιεσης υπαρχει μήπως τραβαει αερα απο καπου.Δεσ και τον σωληνα του σεβρο μηπως εχει καποιο ραγισμα

οχι, τι οχι;

δεν εχει αναψει τσεκ.

ποιο σωληνακι να τσεκαρω; αυτο που μπαινει το dipstick για τη σταθμη; αν ναι, δεν ειναι ευκολα προσβασιμο ολο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο αλλα θα πω και εγω μια γνωμη........

βενζινη εχεις τσεκαρει οτι ειναι οκ????????(περιπου κατι τετοιο με ριξιμο στροφων ειχε ενας φιλος με polo,αλλαξε βενζιναδικο και το αμαξι εστρωσε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, alexcrx είπε

ασχετο αλλα θα πω και εγω μια γνωμη........

βενζινη εχεις τσεκαρει οτι ειναι οκ????????(περιπου κατι τετοιο με ριξιμο στροφων ειχε ενας φιλος με polo,αλλαξε βενζιναδικο και το αμαξι εστρωσε)

ηθελα να το αποφυγω αυτο γιατι πολλοι θα πουν οτι αυτο φταιει... εχω υγραεριο. το προβλημα συμβαινει και σε βενζινη και σε υγραεριο.

γενικα (κακως) δεν εχω καποιο στανταρ πρατηριο οποτε δεν ειναι αυτο το θεμα.

ο φιλος σου, φανταζομαι ειχε πολυ κακη καυση λογω νοθευμενης (;) βενζινης.

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sensor Map Vw Gol Polo 1.6 1.8 Mpfi 4 Pines - $ 1.477,00 en ... Αν εχεισ τετιο μαφ βγαλτον και καθαρισε τον με ενα σπρει καρπυρατερ γιατι γεμιζει λαδι και καπνια  Οχι το σωληνα απο το δείχτη του λαδιου γενικα οτι μαλακο σωληνακι τραβαει αερα απο την εισαγωγη ,αμα εχεις και αεριο υπαρχουν και εχτρα απο το αεριο

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

ηθελα να το αποφυγω αυτο γιατι πολλοι θα πουν οτι αυτο φταιει...

ΕΧΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟ

το προβλημα συμβαινει και σε βενζινη και σε υγραεριο. γενικα (κακως) δεν εχω καποιο στανταρ πρατηριο οποτε δεν ειναι αυτο το θεμα.

ο φιλος σου, φανταζομαι ειχε πολυ κακη καυση λογω νοθευμενης (;) βενζινης.

ναι και το αμαξι εκανε κουλά.εριχνε στροφες χωρις λογο............γιάυτο ειπα να το πω μπας και βοηθησω αλλα..........

ευχομαι να βγαλεις γρηγορα ακρη αδερφε μου.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Sensor Map Vw Gol Polo 1.6 1.8 Mpfi 4 Pines - $ 1.477,00 en ... Αν εχεισ τετιο μαφ βγαλτον και καθαρισε τον με ενα σπρει καρπυρατερ γιατι γεμιζει λαδι και καπνια  Οχι το σωληνα απο το δείχτη του λαδιου γενικα οτι μαλακο σωληνακι τραβαει αερα απο την εισαγωγη

δεν ειμαι ειδικος... και αδυνατω να καταλαβω... 

αυτος ο maf που περιπου βρισκεται; 

ποια εισαγωγη, του αερα; κατι τετοιο;

image.png.0e7c426fe046b70b5b37c5b4efe9352d.png

3 λεπτά πριν, alexcrx είπε

ναι και το αμαξι εκανε κουλά.εριχνε στροφες χωρις λογο............γιάυτο ειπα να το πω μπας και βοηθησω αλλα..........

ευχομαι να βγαλεις γρηγορα ακρη αδερφε μου.........

ευχαριστω πολυ!! μακαρι...

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...