Προς το περιεχόμενο

Πόσα θα παίρνατε για μία αεροφωτογράφηση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πλάκα του insomnia είναι ότι υπάρχουν πάντα 2 άκρα.. ο φτηνιάρης του στυλ "τί αυτό? σώπα ρε, στο κάνω εγώ με 5€ και καθάρισες.. και σου φέρνω και καφέ ενώ έρχομαι" και ο wanna be Manhattan golden boy που δε σηκώνεται απ'το κρεβάτι για λιγότερα από 1000€. 

Η απάντηση είναι σχετική. Πόσο κοστολογείς τον ΚΟΠΟ σου? Ο χρόνος πλέον δεν έχει αξία, έχει δηλαδή, αλλά δεν θα στην πληρώσει κανείς. Ο χρόνος σου είναι να κάτσεις 1 ώρα και να τραβήξεις πλάνα, και να τα περάσεις σε ένα laptop να τους στείλεις τη φωτό. Ο ΚΟΠΟΣ σου είναι το σύνολο της διαδικασίας απ'την στιγμή του πρώτου τηλεφωνήματος μέχρι και 3-4 μέρες μετά την αποστολή των φωτογραφιών που θα ξέρεις ότι δεν θα σε πάρουν να σε πρήξουν για το παραμικρό. 

Για να απαντήσω επί ποιο προσωπικού, σε φίλο φίλου είχα πάει με το πρώτο μου drone να κάνουμε κάτι αντίστοιχο για να πουλήσει το σπίτι του. Του φέραμε μέχρι και καφέ απτο δρόμο, και ο άλλος δεν με ρώτησε ΚΑΝ για χρήματα. Φεύγοντας πήγα να του πω κάτι του στυλ "σου στέλνω το βράδυ τις φωτογραφίες, τις βλέπεις και μου λες για τα χρήματα", και ξίνισε τα μούτρα του, μου λέει α είχα καταλάβει θα ερχόσασταν για βόλτα και θα τις βγάζαμε στο έτσι. Του τις έστειλα μόνο και μόνο για να μη γίνει θέμα με το φίλο μου. Το λάθος ΦΥΣΙΚΑ 100% δικό μου που δεν το είχα συνεννοηθεί από πριν. 

Όμως να που 2 εβδομάδες μετά, φίλος αυτού (που δεν με είχε πληρώσει) με παίρνει και μου λέει θέλω το ίδιο, πόσο θα μου πάει? Του λέω 150€ και μου λέει α ωραία, το υπολόγιζα ακριβότερο, πότε θα έρθεις? 

Άρα είναι τί θα σου κάτσει..

Προφανώς δεν μιλάμε για αποδείξεις και τιμολόγια (που αναφέρθηκε κάποιος), γιατί αλλιώς θα ήξερες ακριβώς πόσο να το κοστολογήσεις.. 

Ρώτα ΑΚΡΙΒΩΣ τί θέλουν και τί απαιτήσεις έχουν και κρίνεις ανάλογα. Αλλά αν πας να ζητήσεις όσα κάνει ένα μεταχειρισμένο Mavic, δε νομίζω να τα πάρεις. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...