Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου 27' IPS Monitor


jasondr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα ρωτώ εδώ.

Είμαι έτοιμος για αγορά νέου monitor, χρήση 70% παιχνίδι - 30% γενική χρήση + Davinci Resolve. Θα μπει δίπλα σε μια Dell U2515H (1440p 60Hz no Freesync)

PC: Ryzen 3700X + Sapphire Nitro+ Vega 64

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Είμαι 80% έτοιμος να πάρω την https://www.skroutz.gr/s/20192961/LG-27GL850-B.html LG 27GL850-B

Κοιτάω και την https://www.skroutz.gr/s/20847863/Asus-TUF-Gaming-VG27AQ.html  Asus TUF Gaming VG27AQ

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά ή λιγότερα χρήματα με IPS panel, 144 Hz και Freesync + Gsync compatible ;

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης θα ήθελα μια πρόταση για βάση 2 οθονών με αυτόνομη κίνηση σε όλους τους άξονες και για τις δύο οθόνες.

Υπάρχει κάτι φθηνότερο από αυτό https://www.skroutz.gr/s/12449034/RaidSonic-Icy-Box-IB-MS504-T.html ;

Αγορά και από Amazon ή άλλο κατάστημα του εξωτερικού.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο απο την lg. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο απο την lg. 

Ναι αυτή θα αγοράσω, αλλά πρέπει να αλλάξω και γραφείο, δε χωράνε δύο οθόνες, ηχεία και PC. 

Για monitor arm έχετε καμία πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο απο την lg. 

Ενδεχομένως να υπάρχει, έχουν γράψει για την BenQ EX2780Q ότι υπερτερεί στο contrast ratio και ότι το panel της Innolux έχει καλύτερη χρωματική πιστότητα. Και εγώ αρχικά για την LG ήμουν αλλά μάλλον καταλήγω στην BenQ. Χρησιμοποιώ BenQ στο γραφείο και τα θεωρώ πολύ ξεκούραστα monitors για επαγγελματική χρήση (blue light filters κλπ). Πιστεύω ότι και στο 144Hz θα έχουν φροντίσει και για αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/5/2020 στις 8:21 ΜΜ, jasondr είπε

Για να το πάω αλλού...AOC AG273QX με VA πως θα το συγκρίναμε με το LG.

καμια σχεση το ενα με το αλλο VA=τηλεοραση προτιμω να βλεπω σειρες σε κανονικη στον καναπε 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποφάσισα τελικά να πάω στην LG 850, αλλά δεν ξέρω από που να την αγοράσω γιατί φοβάμαι τις μεταφορικές + couriers για το σε τι κατάσταση θα φέρουν την οθόνη. 

Στο γαλλικό amazon βγαίνει περίπου στην ίδια τιμή με Ελλάδα, αλλά αν γίνει η στραβή απλά το στέλνεις πίσω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το Αμαζον με μεταφορική θα στο στείλει όπως τα καταστήματα εδώ,αν φοβάσαι τόσο πολύ αν είσαι κοντά πήγαινε σε ένα κατάστημα να παραλάβεις ο ίδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ICE-T είπε

και το Αμαζον με μεταφορική θα στο στείλει όπως τα καταστήματα εδώ,αν φοβάσαι τόσο πολύ αν είσαι κοντά πήγαινε σε ένα κατάστημα να παραλάβεις ο ίδιος

Στο Amazon με τρία κλικ και μια επίσκεψη στη dhl έχεις γυρίσει την οθόνη και έχεις πάρει τα χρήματα σου πίσω. 

Δεν υπάρχει κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που να την έχει (εκτός από ένα με διαθεσιμότητα 30 ημέρες και 80 ευρώ παραπάνω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα ήρθε χθες αντί για 19/5 και πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές αν και ήμουν αρνητικά προδιατεθειμένος.Amazon εγγύηση στα λεφτά αυτά αν δεν σου αρέσει έχεις επιλογή για επιστροφή.

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Inler είπε

Εμένα ήρθε χθες αντί για 19/5 και πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές αν και ήμουν αρνητικά προδιατεθειμένος.Amazon εγγύηση στα λεφτά αυτά αν δεν σου αρέσει έχεις επιλογή για επιστροφή.

Express ή απλή αποστολή; Την είχαν αμπαλάρει με κάτι ή απλά την έστειλαν με την εργοστασιακή συσκευασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλή αποστολή έβαλα που συνήθως κάνει 10-12 ημέρες αλλά ήρθε στις 5-6 ημέρες κάτι που συμβαίνει για 1η φορά.Το γρήγορο κάνει 2 ημέρες με +10€.Με την εργοστασιακή συσκευασία αλλά λογικά έχει να επιλέξεις και extra συσκευασία πραγμα που ξέχασα γιατί η προηγούμενη AOC είχε έρθει με επιπλέον συσκευασία από ότι θυμάμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κ έκανα νεο θέμα αλλα θα γράψω κ εδω μιας κ βλεπω ότι έιμαστε στην ίδια αναζήτηση..

Πρώην κάτοχος  Gigabyte AD27QD και απόλυτα ευχαριστημένος αλλα την πούλησα γτι ετσι μ την έδωσε κ θελω να πάω κατι λίγο πιο καλο...Ξέρω οτι δεν εχω πολλές επιλογές σε αυτα τα λεφτά..Αλλά εχω σταμπάρει 2-3..

Εγω είμαι μεταξύ

1) https://www.amazon.fr/LG-27GL850-B-Ultrageartm-Moniteur-G-Sync/dp/B07T7K2V7L/

2) https://www.amazon.de/Gigabyte-FI27Q-EK-Aorus-FI27Q-Monitor/dp/B07YHCRS79/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=Aorus+FI27Q+27&qid=1589650210&sr=8-1

3) https://www.amazon.de/Gaming-Monitor-FreeSync-DisplayPort-Reaktionszeit/dp/B07SCX1JG2/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=Hp+Omen+X25f&qid=1589648644&sr=8-3

4) https://www.mediamarkt.gr/el/product/_asus-tuf-gaming-vg27aq-27-inch-hdr-quad-hd-ips-monitor-165hz-g-sync-adaptive-sync-1ms-hdr10-1229649.html

Έκατσα να δω συγκριτικά μεταξύ LG και Aorus και η Aorus ειναι πιο καλή σε πολλά πράγματα..Αλλα η LG μου έχει κάτσει στο μάτι..Την εχω κάνει κ παραγγελία απλα δεν την εχω πληρώσει ακομα για να φύγει..

Μετά είδα την ΟΜΕΝ π ειναι πολύ δυνατη..

Την Asus την εβάλα ετσι αν κ δεν την δκέφτομαι καν για αγορα..Εσεις π πήρατε την LG τι γνώμη εχετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 έχουμε παρεί το LG και είναι πολύ γρήγορο όντως όπως λένε οι περισσότεροι με πολύ καλή χρωματική απόδοση,μέτριο black uniformity και εγγύηση πολύ καλή (3years dead pixel),10 bit panel display port 1.4  144hz,freesync 1 είναι και το variable refresh rate μέσω HDMI 2.0 φτάνει μέχρι 100hz native αν το θες για Xbox X χωρίς vvr +fresync παίζει και στο Xbox X 1440p/120hz ,στο PC μέσω HDMI  2.0 10 bit /120hz,8bit 144hz

 

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

2 έχουμε παρεί το LG και είναι πολύ γρήγορο όντως όπως λένε οι περισσότεροι με πολύ καλή χρωματική απόδοση,μέτριο black uniformity και εγγύηση πολύ καλή (3years dead pixel),10 bit panel display port 1.4  144hz,freesync 1 είναι και το variable refresh rate μέσω HDMI 2.0 φτάνει μέχρι 100hz native αν το θες για Xbox X χωρίς vvr +fresync παίζει και στο Xbox X 1440p/120hz ,στο PC μέσω HDMI  2.0 10 bit /120hz,8bit 144hz

Για pc με ενδιαφέρει εμένα..για να πιάσει 144hz θέλει hdmi και όχι dp???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...