Προς το περιεχόμενο

Συνήγορος του Καταναλωτή: Εισήγηση για επιβολή προστίμων σε δύο e-shops


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλύτερα να μην αναφερθούν επωνυμίες επιχειρήσεων θα πρότεινα εγώ

μιας και ο ΣτΚ έκανε εισήγηση προς το αρμόδιο υπουργείο για έλεγχο και επιβολή χρηματικού προστίμου στις επιχειρήσεις

και αίτημα προς τις αρμόδιες δικαστικές αρχές για έρευνα

μιας και από ότι καταλαβαίνω δεν υπήρξε επικοινωνία με τις επιχειρήσεις.

1 λεπτό πριν, vanni είπε

Είναι εισήγηση και διαβίβαση στις αρμόδιες αρχές και ως εκ τούτου πριν όντως διαπιστωθούν και επιβληθούν κυρώσεις δεν μπορεί να κατονομάσει τα καταστήματα διότι θα θεωρηθεί συκοφαντική δυσφήμιση.

Πολύ σωστά

μέχρι να κάνει έλεγχο και επιβολή προστίμου το αρμόδιο υπουργείο

μέχρι να κάνει έρευνα η αρμόδια δικαστική αρχή

αν φυσικά είναι εφικτή η επικοινωνία με τις επιχειρήσεις και δεν έχουν εξαφανιστεί επιχειρηματίες/ιδιοκτήτες και εργαζόμενοι προς άγνωστη κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δελτιο τύπου αναφερει:

"Κατόπιν των ανωτέρω αθέμιτων και παραπλανητικών εμπορικών πρακτικών και της συστηματικής παραβίασης της νομοθεσίας για την προστασία του καταναλωτή κατά την προμήθεια προϊόντων μέσω διαδικτύου (ν. 2251/1994) ο Συνήγορος του Καταναλωτή, με τα υπ.αριθμ. πρωτ. 18396/14-4-2020 και 18764/16-4-2020 έγγραφά του, διαβίβασε στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή τις υποθέσεις για την επιβολή των προβλεπόμενων διοικητικών κυρώσεων και προστίμων."

Αρα καταλαβαινω εχουν διαπιστωθει και επιβεβαιωθει  καποιες παρανομες πραξεις μετα από καταγγελιες 400 περιπου καταναλωτων και η υποθεση διαβιβαστηκε στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου για την επιβολή των προβλεπόμενων διοικητικών κυρώσεων και προστίμων οπως αναφερεται.

Και παρ' όλα αυτά δεν ανακοινωνονοται τα ονοματα των καταστηματων για να προστατευσουμε τα προσωπικα τους δεδομενα

Να βαλουμε πανω από τη προστασια του καταναλωτη , την οποιο υπηρετει και η αρχη προστασιας καταναλωτη, την προστασια επιβεβαιωμενων περιπτωσεων παρανομων καταστηματων

Ποιο το νοημα τοτε του δελτιου τυπου? Να ψαχνονται οσοι εχουν κανει online παραγγελιες? Ποσοι ακομα καταναλωτες πρεπει να πεσουν θυματα απατης?

Επεξ/σία από ivamvako
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Sonik86 είπε

*********

Εγώ το γράφω και άμα θέλουν οι mods ας το σβήσουν ας με μπαναρουν δε με νοιάζει και ένας να την γλυτώσει καλό έκανα.

το να το διαγράψουν ή να σε τιμωρήσουν είναι το ελάχιστο φίλε μου που πρέπει να σε απασχολεί

καθώς μέχρι να γίνει το όποιο δικαστήριο και να βγει απόφαση αθωωτική ή καταδικαστική

η παρούσα ιστοσελίδα/κοινότητα αλλά και εσύ

σκέψου να βρεθείτε σε αίθουσα δικαστηρίου κατηγορούμενοι για συκοφαντική δυσφήμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, txcellas είπε

Σχετίζεται καμια απο τις 2 εταιρίες με ρουχα;

στην πρώτη σελίδα στο πρώτο μήνυμα έχει το δελτίο τύπου από τον ΣτΚ αν αναφέρει την δραστηριότητα καλώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα από τα eshops δεν υφίσταται πλέον (αν είναι αυτό που έγινε η καταγγελία). Ο ιδιοκτήτης του είχε και μια άλλη εταιρία με αεροπορικά εισιτήρια που επίσης δεν υφίσταται πλέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, theoritikos είπε

Ενα από τα eshops δεν υφίσταται πλέον (αν είναι αυτό που έγινε η καταγγελία). Ο ιδιοκτήτης του είχε και μια άλλη εταιρία με αεροπορικά εισιτήρια που επίσης δεν υφίσταται πλέον..

Ωραία !

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

το να το διαγράψουν ή να σε τιμωρήσουν είναι το ελάχιστο φίλε μου που πρέπει να σε απασχολεί

καθώς μέχρι να γίνει το όποιο δικαστήριο και να βγει απόφαση αθωωτική ή καταδικαστική

η παρούσα ιστοσελίδα/κοινότητα αλλά και εσύ

σκέψου να βρεθείτε σε αίθουσα δικαστηρίου κατηγορούμενοι για συκοφαντική δυσφήμιση

ΜΑ, δεν γράφει κάτι ψέμα !

Απλώς, γράφει ότι δεν του επιστρέφει πχ τα λεφτά του!

Την πραγματική κατάσταση !

ΥΓ. Βεβαίως, και δεν μπορεί να τον λέει ΑΠΑΤΕΩΝΑ γιατί αυτό είναι δουλειά των δικαστηρίων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ωραία !

ΜΑ, δεν γράφει κάτι ψέμα !

Απλώς, γράφει ότι δεν του επιστρέφει πχ τα λεφτά του!

Την πραγματική κατάσταση !

ΥΓ. Βεβαίως, και δεν μπορεί να τον λέει ΑΠΑΤΕΩΝΑ γιατί αυτό είναι δουλειά των δικαστηρίων.

Εννοείται ότι δεν είμαι ο αρμόδιος να κρίνω αν λέει αλήθεια ή ψέμματα κάποιος συνομιλητής μας

εγώ λέω ότι καλό είναι να λείπουν οι επωνυμίες και οι χαρακτηρισμοί καθώς μπορείτε να δημιουργήσετε πρόβλημα στην παρούσα ιστοσελίδα/κοινότητα και σε εσάς τους ίδιους

υπάρχουν αρμόδιες αρχές να κρίνουν αν κάποιος είναι αθώος ή ένοχος ή αν διέπραξε κάποιο αδίκημα.

δεν είμαστε αρμόδια αρχή ούτε δικαστήριο ούτε δικαστές ούτε εισαγγελείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

Εννοείται ότι δεν είμαι ο αρμόδιος να κρίνω αν λέει αλήθεια ή ψέμματα κάποιος συνομιλητής μας

εγώ λέω ότι καλό είναι να λείπουν οι επωνυμίες και οι χαρακτηρισμοί καθώς μπορείτε να δημιουργήσετε πρόβλημα στην παρούσα ιστοσελίδα/κοινότητα και σε εσάς τους ίδιους

υπάρχουν αρμόδιες αρχές να κρίνουν αν κάποιος είναι αθώος ή ένοχος ή αν διέπραξε κάποιο αδίκημα.

δεν είμαστε αρμόδια αρχή ούτε δικαστήριο ούτε δικαστές ούτε εισαγγελείς

Αυτό ισχύει !!

Εγώ, κάτι άλλο γράφω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αν με κατηγορήσουν για οποιαδήποτε πράξη θα βγάλουν τη φάτσα μου φορά παρτίδα, είτε είμαι ένοχος είτε όχι, πριν καν την πρωτόδικη απόφαση του δικαστηρίου.

Ακόμα και να αθωωθω, κανένας ΑΡΔ δεν θα βγει και να πει ότι ο τάδε ήταν αθώος και άδικα σπιλωσαμε το όνομά του.

Εδώ όμως έχουν προσωπικά δεδομένα.

Γελάνε και οι πέτρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

το να το διαγράψουν ή να σε τιμωρήσουν είναι το ελάχιστο φίλε μου που πρέπει να σε απασχολεί

καθώς μέχρι να γίνει το όποιο δικαστήριο και να βγει απόφαση αθωωτική ή καταδικαστική

η παρούσα ιστοσελίδα/κοινότητα αλλά και εσύ

σκέψου να βρεθείτε σε αίθουσα δικαστηρίου κατηγορούμενοι για συκοφαντική δυσφήμιση

Καλά ας αποφασίσει να σηκώσει ένα τηλέφωνο και βλέπουμε μετά αν αποφασίσει να μου κάνει μήνυση..

Ας εξιστορήσω ακριβώς τι έχει συμβεί έκανε μπαμ από το 1ο λεπτό ότι μιλάμε για απατεώνα.

Αλλά καλώς ή κακώς είναι δομημένο το σύστημα στην Ελλάδα κατά τέτοιο τρόπο που δύσκολα έως αδύνατο θα έλεγα θα καταφέρουμε να πάρουμε πίσω τα 450 ευρώ που μας έφαγε. 

Ίσα ίσα αυτός θα συνεχίσει ανενόχλητος στην επόμενη επιχειρηματική του δραστηριότητα.

Όσον αφορά την αλήθεια των λεγόμενων μου δεν έχω κανένα πρόβλημα να ανεβάσω και ένα σκρινσοτ με το έμβασμα (αχ Άρτεμις!!) που του έκανε η κοπέλα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sonik86 είπε

Καλά ας αποφασίσει να σηκώσει ένα τηλέφωνο και βλέπουμε μετά αν αποφασίσει να μου κάνει μήνυση..

Ας εξιστορήσω ακριβώς τι έχει συμβεί έκανε μπαμ από το 1ο λεπτό ότι μιλάμε για απατεώνα.

Αλλά καλώς ή κακώς είναι δομημένο το σύστημα στην Ελλάδα κατά τέτοιο τρόπο που δύσκολα έως αδύνατο θα έλεγα θα καταφέρουμε να πάρουμε πίσω τα 450 ευρώ που μας έφαγε. 

Ίσα ίσα αυτός θα συνεχίσει ανενόχλητος στην επόμενη επιχειρηματική του δραστηριότητα.

Όσον αφορά την αλήθεια των λεγόμενων μου δεν έχω κανένα πρόβλημα να ανεβάσω και ένα σκρινσοτ με το έμβασμα (αχ Άρτεμις!!) που του έκανε η κοπέλα μου.

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι χρειάζεται

Όσοι ασχολούνται με την τεχνολογία και με τις ηλεκτρονικές αγορές γνωρίζουν...

Η παρούσα ιστοσελίδα/κοινότητα είναι γεμάτη από διάφορα άρθρα που αφορούν φυσικά/ηλεκτρονικά (e-shops) καταστήματα τα οποία είτε σταμάτησαν να δουλεύουν είτε έχουν αλλάξει επωνυμία/επωνυμίες είτε έχουν πάει ταξίδι προς άγνωστη κατεύθυνση

1 ώρα πριν, cacofonix-3 είπε

Εμένα αν με κατηγορήσουν για οποιαδήποτε πράξη θα βγάλουν τη φάτσα μου φορά παρτίδα, είτε είμαι ένοχος είτε όχι, πριν καν την πρωτόδικη απόφαση του δικαστηρίου.

Ακόμα και να αθωωθω, κανένας ΑΡΔ δεν θα βγει και να πει ότι ο τάδε ήταν αθώος και άδικα σπιλωσαμε το όνομά του.

Εδώ όμως έχουν προσωπικά δεδομένα.

Γελάνε και οι πέτρες

Πολύ σωστά είναι αυτά που γράφεις δεν έχω καμία αντίρρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να δημοσιευτεί επίσημα το όνομα χωρίς να έχει βγει ετοιμηγορία δεν στέκει και είναι παράνομο, άρα καλά κάνει η αρχή και δεν δημοσιεύει. 

Το να αναφέρω ΕΓΩ ένα όνομα εταιρείας που (θεωρώ ότι) μου έφαγε λεφτά στην παρέα μου, στο facebook ή στο forum δεν έχει την ίδια βαρύτητα και ας μην τρελαινόμαστε με τα προσωπικά δεδομένα ρε παιδιά, πλήρωσα να πάρω την πιστοποίηση Data protection officer το 2018 και εκτός από τους μεγάλους παίκτες ΟΥΤΕ ΕΝΑ άλλο μαγαζάκι δεν τηρεί ούτε το 1/10 από αυτά που πρέπει για την προστασία δεδομένων. Ας μπούνε πρώτα αυτοί σε μια σειρά που είναι σουρωτήρι από παντού φιλοξενώντας eshop σε 60€/έτος hosting πακέτα και με τρύπια woocommerce του 2017 χωρίς ένα update, και ας έρθουν μετά εδώ να κάνουν μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση σε έναν καημένο "polaki" στο insomnia. 

Που ανάθεμα αν στην ιστορία του internet έχει *ΕΝΑΣ* βρεθεί αντιμέτωπος με τις αρχές λόγω συκοφαντικής δυσφήμησης σε forum...

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, polaki είπε

 

Που ανάθεμα αν στην ιστορία του internet έχει *ΕΝΑΣ* βρεθεί αντιμέτωπος με τις αρχές λόγω συκοφαντικής δυσφήμησης σε forum...

DPG Vs Θύρα 13... αν ψάχνεις έναν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, polaki είπε

Το να δημοσιευτεί επίσημα το όνομα χωρίς να έχει βγει ετοιμηγορία δεν στέκει και είναι παράνομο, άρα καλά κάνει η αρχή και δεν δημοσιεύει. 

Το να αναφέρω ΕΓΩ ένα όνομα εταιρείας που (θεωρώ ότι) μου έφαγε λεφτά στην παρέα μου, στο facebook ή στο forum δεν έχει την ίδια βαρύτητα και ας μην τρελαινόμαστε με τα προσωπικά δεδομένα ρε παιδιά, πλήρωσα να πάρω την πιστοποίηση Data protection officer το 2018 και εκτός από τους μεγάλους παίκτες ΟΥΤΕ ΕΝΑ άλλο μαγαζάκι δεν τηρεί ούτε το 1/10 από αυτά που πρέπει για την προστασία δεδομένων. Ας μπούνε πρώτα αυτοί σε μια σειρά που είναι σουρωτήρι από παντού φιλοξενώντας eshop σε 60€/έτος hosting πακέτα και με τρύπια woocommerce του 2017 χωρίς ένα update, και ας έρθουν μετά εδώ να κάνουν μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση σε έναν καημένο "polaki" στο insomnia. 

Που ανάθεμα αν στην ιστορία του internet έχει *ΕΝΑΣ* βρεθεί αντιμέτωπος με τις αρχές λόγω συκοφαντικής δυσφήμησης σε forum...

πολύ σωστά αυτά που λέει ο @polaki

θα συμφωνήσω στα περισσότερα...

αν και δεν είμαι ο αρμόδιος για θέματα προσωπικών δεδομένων (GDPR) στην εταιρεία που εργάζομαι (ευτυχώς) είναι άλλος συνάδελφος οποίος πήρε την πιστοποίηση (βέβαια την έχουμε και άλλοι την πιστοποίηση) λόγω αρμοδιοτήτων (λογιστήριο/οικονομική διεύθυνση/διαχείριση)

έχω τις ενστάσεις μου βέβαια αλλά δεν αφορούν το θέμα

πάντως είναι σχετικά εύκολο αν αναφερθεί οποιαδήποτε επωνυμία να βρεθεί και ο υπεύθυνος της ιστοσελίδας/κοινότητα κατηγορούμενος στο δικαστήριο για συκοφαντική δυσφήμιση

και αυτός που την έχει αναφέρει...δεν είμαι νομικός/δικηγόρος φυσικά (έχετε τέτοιους που μπορούν να σας ενημερώσουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...