Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για όνομα.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 hours ago, magnam said:

Αυτό δυστυχώς είναι το πρόβλημα. Και ξέρω πολλά άτομα με τέτοια κολλήματα.

Και παίζει ο ts να βρίσκεται σε κατάσταση που έχει πέσει σε τέτοιους παππούδες/γιαγιάδες.

BTW είχα συμμαθητή Αντρίκο (όχι Ανδρέα ή κάτι τέτοιο). Από τότε μου είχε κάνει εντύπωση και δεν έβρισκα νόημα πίσω από μια τέτοια ονομασία, αλλά βλέπεις ο παππούς....

Αν οι γονείς δεν ξεκαθαρίσουν την θέση τους, τέτοια συμβαίνουν.

Να ποντάρω στο επώνυμο Παπανδρέου;;; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Περα απο την πλακα ts σοβαρέψου. Το μονο ωραιο που διαβασα σαν σμιξη των δυο και μπορει να εφερνε την επιτυχια της κορσης σου σαν ινφλουνσερ ειναι το Γιουλαντιν. Ας πρυτανευσει η λογικη στο ονομα του παιδιου για την μείωση του bullying Που θα υποσθεί αδιαμφισβητητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ήμουν εδώ πριν το λοκ ήμουν εδώ πριν το λοκ ήμουν εδώ πριν το λοκ..............................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνάνε οι γενιές και ακόμα κρατάνε μούτρα οι μελλοντικές γιαγιάδες και παππούδες για τα ονόματα; Έλεος, εγώ θα το έβγαζα Ruud van Nistelrooy 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2020 στις 9:08 ΜΜ, sexymwro7 είπε

Καλο παιδοψυχολογο να βρειτε, γιατι το bullying θα παει συννεφο απο τα αλλα παιδακια...

Ετσι ακριβως.

Ας σταματησει καποια στιγμη αυτο το αστειο με τα παντρεμενα ονοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτεινω και εγω μια λυση; Βαλε τις 2 συμπεθερες να διαβασουν τα σχολια εδω και ειμαι σιγουρος οτι θα σας πουν να διαλεξετε οποιο ονομα θελετε εσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2020 στις 8:21 ΜΜ, helpito είπε

Χελοου!!! Θα ηθελα να συνδυασω το Κωνσταντίνα - Παναγουλα (Γιουλα)  σε ενα ονόμα.. Καμια ιδεα; 

Κορωνοϊούλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτες οι βλακειες με τα παραγωγα των ονοματων εχουν εμφανιστει απο τοτε που οι ιερεις εγιναν μισθωτοι, εχουν καταπατηθει πολοι ιεροι κανονες και εχουν χαλαρωσει πολλα πραγματα. Παλια δεν υπηρχε περιπτωση ο παπας να δεχτει να σου βαφτισει παιδι λεγοντας τετοια ονοματα ουτε καν ξενοφερτα. Σου ελεγε ,αν θες να πεις το παιδι σου νοστραδαμο θα πρεπει να επιλεξεις κ ενα χριστιανικο ονομα .οπως κ να χει,πρεπει να ακουστει το ονομα του Αγιου εφοσον πας στην εκκλησια για την βαφτιση κ μετα φωναζε τον κ ελεφαντα.Αν επιλεξεις πολιτικη ονοματοδοσια ,πες οτι σου ρθει, αλλα στην εκκλησια θα υπακουσεις στους κανονες της εκκλησιας κ οχι η εκκλησια σε σενα.

Φυσικα κ το παγαγουλα ειναι υποκοριστικο του Παναγιωτα οπως κ το Παναγος. Κωνσταντία που ακουστηκε, ειναι κατα περιοχες το Κωνσταντινα οπως κ το Κωνσταντης και το Κωστής.Στην Κυπρο παιζει πολυ το Κωνσταντία. 

Παναγιουλα ,ειναι συνηθως η Παναγιωτα σε μικρη ηλικια που οταν μεγαλωσει συνηθως αλλαζει σε Γιούλη. Υπαρχει κ ενα δημοτικο τραγουδι  που λεει "περα θελω να περασω,μικρη μου Παναγιούλα,περα θελω να περασω τον χορο σας  να κοιταξω,πως χορευει μια μικρουλα που την λενε Παναγιουλα

Επεξ/σία από bill_zaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, DTInfinity είπε

Φωναζε τη μικρή,

«Νάγια»

αλλιώς

«Ναντίν»

που το βρίσκω αρκετά μοντέρνο κι έχω γνωστή που την φωνάζουν έτσι.

Το Ναντίν δε βγαίνει απ'το Παναγούλα, αλλά απ'το Μπεταντίν...

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vassilis_24 είπε

Το Ναντίν δε βγαίνει απ'το Παναγούλα, αλλά απ'το Μπεταντίν...

Μια χαρά λοιπον αφού είναι κι επίκαιρα τα «ιατρικά» ονόματα!

😜

 

Απο το Κωνσταντίνα βγαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...