Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΠΟΛΥΜΕΝΩΝ COVID-19


Paris_Kts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Natha είπε

Κάνετε λάθος, είναι τεμπέλης ο άλλος που δεν πάει για 20 ευρώ μαύρα από το πρωί ως το βράδυ για να του πιει το αίμα το κάθε λαμόγιο που τον αφήνει το κράτος να έχει επιχείρηση γαλέρα.

Πες και για τους κεφαλαιοκράτες που χέρι χέρι μαζί με τους κακούς τραπεζίτες ρουφούν με μπουρί της σόμπας το αίμα της τίμιας εργατιάς... 

Και επειδή είναι και πρωτομαγιά σηκώνει και λίγο go back madame Merkel... 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εξυπακούεται. Απλά μη μένουμε στάσιμοι περιμένοντας επιδόματα. Εκεί έξω υπάρχουν δουλειές όχι τόσο κύριλλε και τις σνομπάρουμε... δε γίνεται να βασιζόμαστε στα επιδόματα και να περιμένουμε καμία σύμβασούλα στο δημόσιο μια ζωή... κ τα χωράφια και η οικοδομή μια χαρά τίμιες δουλειές είναι...

Είναι πολλές οι δουλειές χωρίς prestige για κάποιους που όμως πρέπει να γίνονται

Από αγροτικές από εργασίες καθαριότητας και πολλές άλλες και όσοι τις κάνουν είναι οι μικροί καθημερινοί ήρωες για εμένα 

Το μόνο που θα ζητούσα εγώ σαν απολυμενους και άνεργος αυτές τις συγκεκριμένες μέρες είναι μια μικρή στήριξη για ένα με δύο μήνες 

Μέχρι δηλαδή η αγορά να πάρει λίγο τα πάνω της και να είμαι σε θέση να μπορώ να βρω δουλειά 

Αυτή είναι η δική μου ανάγκη και αυτή θα έπρεπε να είναι για όλους και όχι να βολευτουμε με ένα επίδομα για το υπόλοιπο του χρόνου !!!

Για αυτό δημιούργησα και αυτό το thread ώστε όσοι βρίσκονται στην ίδια θέση με εμένα να μπορούν να εκφράσουν την άποψη τους και να ενημερώνονται για τυχόν νέα μέτρα στήριξης κτλ 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Natha είπε

Τι ωράρια, τι μισθούς, και τι ένσημα κολλάνε αυτοί οι τίμιοι γαιοκτήμονες που δεν πάνε οι τεμπέληδες να δουλέψουν; Επειδή εγώ γνωρίζω, να δω εάν ξέρουν και οι υπόλοιποι.

Όλοι οι επαγγελματίες άεργοι - τεμπέληδες την ίδια καραμέλα αναμασάτε... 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bromiaris είπε

Όλοι οι επαγγελματίες άεργοι - τεμπέληδες την ίδια καραμέλα αναμασάτε... 

Αν η πραγματικότητα σου φαίνεται καραμέλα φίλε μου με γεια σου και χαρά σου 

Για εμάς όμως τα πράγματα είναι αλλιώς και τα ζούμε αλλιώς 

Έκαστος στο είδος του 

Οι μικροί με τους μικρούς και οι μεγάλοι με τους μεγάλους όπως και αποδεικνύεται....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Όλοι οι επαγγελματίες άεργοι - τεμπέληδες την ίδια καραμέλα αναμασάτε... 

Τουλάχιστον κόβεις μεροκάματο γι' αυτά που λες ή τζάμπα; 🤣🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Paris_Kts είπε

Είναι πολλές οι δουλειές χωρίς prestige για κάποιους που όμως πρέπει να γίνονται

Από αγροτικές από εργασίες καθαριότητας και πολλές άλλες και όσοι τις κάνουν είναι οι μικροί καθημερινοί ήρωες για εμένα 

Το μόνο που θα ζητούσα εγώ σαν απολυμενους και άνεργος αυτές τις συγκεκριμένες μέρες είναι μια μικρή στήριξη για ένα με δύο μήνες 

Μέχρι δηλαδή η αγορά να πάρει λίγο τα πάνω της και να είμαι σε θέση να μπορώ να βρω δουλειά 

Αυτή είναι η δική μου ανάγκη και αυτή θα έπρεπε να είναι για όλους και όχι να βολευτουμε με ένα επίδομα για το υπόλοιπο του χρόνου !!!

Για αυτό δημιούργησα και αυτό το thread ώστε όσοι βρίσκονται στην ίδια θέση με εμένα να μπορούν να εκφράσουν την άποψη τους και να ενημερώνονται για τυχόν νέα μέτρα στήριξης κτλ 

Συμφωνώ. Έστω 250-300-400€ θα μπορούσε να δοθεί ανάλογα με την οικογενειακή κατάσταση του άνεργου για 1-2 μήνες λόγω της κατάστασης που θα καταστρέψει την αγορά... ευελπιστώ να πέσουν έξω οι προβλέψεις για 27-30% ανεργία το 2020...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Συμφωνώ. Έστω 250-300-400€ θα μπορούσε να δοθεί ανάλογα με την οικογενειακή κατάσταση του άνεργου για 1-2 μήνες λόγω της κατάστασης που θα καταστρέψει την αγορά... ευελπιστώ να πέσουν έξω οι προβλέψεις για 27-30% ανεργία το 2020...

Το ίδιο ελπίζω και εγώ 

Φοβάμαι όμως ότι θα έρθουν πολύ δύσκολες μέρες 

Να θυμάστε αυτό που γράφω ...

Δείτε τι έχει να γίνει με τις απολύσεις όταν γίνει η άρση της απαγόρευσης τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bromiaris είπε

Πες και για τους κεφαλαιοκράτες που χέρι χέρι μαζί με τους κακούς τραπεζίτες ρουφούν με μπουρί της σόμπας το αίμα της τίμιας εργατιάς... 

Και επειδή είναι και πρωτομαγιά σηκώνει και λίγο go back madame Merkel... 

μια ζωη η ιδια δικαιολογια της αστικης ταξης περι τεμπεληδων χαραμοφαιδων κλπ κλπ (δεν έχετε και κανα άλλο επιχείρημα), δε θα μιλαμε για το άδικο και το προφανες, για τις απανθρωπες ανισοτητες του καπιταλισμου, γιατί με τον ιδρώτα τους 10-20 άνθρωποι έχουν εξισωθεί με 3-4 δις υπόλοιπων ανθρώπων ! όλοι εμεις είμαστε οι άεργοι τεμπέληδες χωρίς ενδιαφέροντα ! Και μιλάς και για τραπεζίτες μετά απο αυτα που έγιναν και στη "χώρα" μας και που ο πιο χαζός είδε που πήγαν τα χρήματα.

ο άλλος δούλεψε και φοιτητής στην οικοδομή, με συγκίνησε..Θα το λέει και στα εγγόνια του το κατόρθωμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Silenzio είπε

ο άλλος δούλεψε και φοιτητής στην οικοδομή, με συγκίνησε..Θα το λέει και στα εγγόνια του το κατόρθωμα..

Επειδή σε εμένα αναφέρεσαι δε το λέω σαν κατόρθωμα αλλά σαν επιχείρημα στο ότι οποίος θέλει δουλεύει κ Όλα τα υπόλοιπα περί ανεργίας τις περισσοτερες φορές είναι αρλούμπες. Μόνη εξαίρεση να έχει ο ανεργος κάποια αναπηρία που του ελαχιστοποιεί τις δουλειεσ Που είναι ικανός να κάνει... Το μεγαλύτερο διάστημα που έχω μείνει άνεργος την τελευταία δεκαπενταετία που κολλάω ένσημα ήταν 1 μήνας μετά το μνημόνιο του ΓΑΠ... τα περί καπιταλισμού κλπ δε χωρούν ανάλυσης εδώ...

Και ναι εάν τα εγγόνια μου είναι τεμπελόσκυλα και δε πάνε να δουλέψουν σε ότι μεροκάματο βρουν και το παίζουν «Άνεργοι» θα τους το πω και προφανως δε θα τα χρηματοδοτώ όπως κάνουν οι σημερινοί παππούδες και βλέπεις τα μουλάρια στις καφετέριες με το φρεντο και το τσιγάρο 12 η ώρα το πρωί αντι να δουλεύουν........

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Silenzio είπε

μια ζωη η ιδια δικαιολογια της αστικης ταξης περι τεμπεληδων χαραμοφαιδων κλπ κλπ (δεν έχετε και κανα άλλο επιχείρημα), δε θα μιλαμε για το άδικο και το προφανες, για τις απανθρωπες ανισοτητες του καπιταλισμου, γιατί με τον ιδρώτα τους 10-20 άνθρωποι έχουν εξισωθεί με 3-4 δις υπόλοιπων ανθρώπων ! όλοι εμεις είμαστε οι άεργοι τεμπέληδες χωρίς ενδιαφέροντα ! Και μιλάς και για τραπεζίτες μετά απο αυτα που έγιναν και στη "χώρα" μας και που ο πιο χαζός είδε που πήγαν τα χρήματα.

ο άλλος δούλεψε και φοιτητής στην οικοδομή, με συγκίνησε..Θα το λέει και στα εγγόνια του το κατόρθωμα..

Νατο το μανιφέστο,  τράβα να βγάλεις κάνα μεροκάματο και άσε τις αμπελοφιλοσοφιες... η αστική τάξη που σου γράφει τώρα πληρωσε 43 χιλιάδες φόρο σαν ιδιωτικός υπάλληλος και περιμένω το μπουγιουρντί κάνα 2 χιλιάρικα ακόμη με τη φορολογική.

Ο καπιταλισμός σε ταΐζει ακόμη,  έστω ο πρασινοροζ σοσιαλισμός της Ελλάδας του φρέντο και των τεμπελοσκυλων με τα μπουζούκια ανοιχτά Κυριακή βράδυ

 

Επεξ/σία από ptwma
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ptwma είπε

Να το το μανιφέστο,  τράβα να βγάλεις κάνα μεροκάματο και άσε τις αμπελοφιλοσοφιες... η αστική τάξη που σου γράφει τώρα πληρωσε 43 χιλιάδες φόρο σαν ιδιωτικός υπάλληλος και περιμένω το μπουγιουρντί κάνα 2 χιλιάρικα ακόμη με τη φορολογική.

Ο καπιταλισμός σε ταΐζει ακόμη,  έστω ο πρασινοροζ σοσιαλισμός της Ελλάδας του φρέντο και των τεμπελοσκυλων με τα μπουζούκια ανοιχτά Κυριακή βράδυ

Έτσι από περιέργεια (και αν θες φυσικά), μας ενημερώνεις σε παρακαλώ για τι μισθό μιλάμε για να βγει αυτό το ποσό φορολογίας; Γιατί νομίζω πρέπει να μιλάμε για 6ψήφιο ποσό ετησίως νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BrocasHelm είπε

Έτσι από περιέργεια (και αν θες φυσικά), μας ενημερώνεις σε παρακαλώ για τι μισθό μιλάμε για να βγει αυτό το ποσό φορολογίας; Γιατί νομίζω πρέπει να μιλάμε για 6ψήφιο ποσό ετησίως νομίζω.

Δεν είναι τόσο απλά,  75 χιλιάδες περίπου .  13 Πανε ΙΚΑ , 21 περίπου φόρο,  3 χιλιάρικα εισφορά αλληλεγγύης και κάνα 20 χιλιάρικα ακόμη δίνει το αφεντικό μου για το ΙΚΑ,  συν τι περιμένω επειδή μου έδωσαν αμάξι leasing και ιδιωτική ασφάλεια.  Ναι αν σου κάνει ιδιωτική ασφάλεια τα γίδια του σοσιαλισμού πιστεύουν πως πρέπει να φορολογηθείς έξτρα , αντί να πούνε Άστον ήσυχο το χαζό που μας δίνει 30 χιλιάρικα για ασφάλεια το ζώον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ptwma είπε

Δεν είναι τόσο απλά,  75 χιλιάδες περίπου .  13 Πανε ΙΚΑ , 21 περίπου φόρο,  3 χιλιάρικα εισφορά αλληλεγγύης και κάνα 20 χιλιάρικα ακόμη δίνει το αφεντικό μου για το ΙΚΑ,  συν τι περιμένω επειδή μου έδωσαν αμάξι leasing και ιδιωτική ασφάλεια.  Ναι αν σου κάνει ιδιωτική ασφάλεια τα γίδια του σοσιαλισμού πιστεύουν πως πρέπει να φορολογηθείς έξτρα , αντί να πούνε Άστον ήσυχο το χαζό που μας δίνει 30 χιλιάρικα για ασφάλεια το ζώον...

Στα 75 χιλιάρικα μικτά βλέπω πάντως είναι κάτι λιγότερο από 12 χιλιάρικα το ΙΚΑ, κάτι λιγότερο από 20 χιλιάρικα ο φόρος, και τα 3 χιλιάρικα όντως όπως τα είπες. Τα 20 χιλιάρικα του αφεντικού δεν μας ενδιαφέρουν, είναι δικό του κομμάτι καθαρά  (όπως είναι επίσης πχ η ΔΕΗ που πληρώνει για το γραφείο, το ενοίκιο ή ο ΕΝΦΙΑ). Τώρα αν βγαίνει 8 χιλιάρικα (για να φτάσουμε τα 43) το leasing και η ιδιωτική ασφάλεια δεν ξέρω, αν όντως είναι αυτό είναι τρομακτικά ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Στα 75 χιλιάρικα μικτά βλέπω πάντως είναι κάτι λιγότερο από 12 χιλιάρικα το ΙΚΑ, κάτι λιγότερο από 20 χιλιάρικα ο φόρος, και τα 3 χιλιάρικα όντως όπως τα είπες. Τα 20 χιλιάρικα του αφεντικού δεν μας ενδιαφέρουν, είναι δικό του κομμάτι καθαρά  (όπως είναι επίσης πχ η ΔΕΗ που πληρώνει για το γραφείο, το ενοίκιο ή ο ΕΝΦΙΑ). Τώρα αν βγαίνει 8 χιλιάρικα (για να φτάσουμε τα 43) το leasing και η ιδιωτική ασφάλεια δεν ξέρω, αν όντως είναι αυτό είναι τρομακτικά ψηλά.

Είναι και πριμ παραγωγικότητας μέσα και κάποια ακόμη έξτρα,  δεν ήθελα να γράψω ακριβώς για ευνόητους λόγους. 

Το ότι βγαίνουν περίπου 100 χιλιάρικα από την τσέπη ΓΕΝΙΚΑ και παίρνεις λιγότερο από τα μισά στο χέρι το θεωρείς νορμάλ; Δηλαδή τα 20 χιλιάρικα ΙΚΑ που δίνει το αφεντικό σου δεν είναι λεφτά;  Τι είναι; Φράουλες; Αξίζει η περίθαλψη στα ελληνικά νοσοκομεία 30+ χιλιάρικα το χρόνο; Ή εισφορά αλληλεγγύης τι σου λέει; 

Δεν καταλαβαίνω.... είναι κακό αφεντικό που πίνει το αίμα των εργαζομένων που τα δηλώνει όλα;  Και ναι όλα αυτά τα λεφτά που μοιράζει το κράτος από κάτι χαιβανια σαν και εμένα τα παίρνει. 

Για να βγαίνεις για καφέ και να ακούς τον κάθε ένα πόσα επιδόματα παίρνει και να σου μοστράρει νέο κινητό. 

Στο θέμα μας , όποιος θέλει να δουλέψει έχει δουλειές.  Σε ένα άλλο θέμα το πρωί για το στρατό έγραψα πως όσο ήμουν μέσα δούλευα γιατί δεν είχα ούτε για τσιγάρα.  Βλέπεις αν δεν είχες γονείς και παππούδες από τα 15 η ζωή θα ήταν διαφορετική. 

Edit: Ξέχασα και το πέναλτι που δεν ξόδεψα αρκετά με κάρτα,  Ωωωω ναι ηδονή... τα περιμένω τώρα να μου φύγει το καφάσι,  σήμερα πήγα φαρμακείο και ψώνισα μη μείνω στον τόπο. 

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ptwma είπε

Είναι και πριμ παραγωγικότητας μέσα και κάποια ακόμη έξτρα,  δεν ήθελα να γράψω ακριβώς για ευνόητους λόγους. 

Το ότι βγαίνουν περίπου 100 χιλιάρικα από την τσέπη ΓΕΝΙΚΑ και παίρνεις λιγότερο από τα μισά στο χέρι το θεωρείς νορμάλ; Δηλαδή τα 20 χιλιάρικα ΙΚΑ που δίνει το αφεντικό σου δεν είναι λεφτά;  Τι είναι; Φράουλες; Αξίζει η περίθαλψη στα ελληνικά νοσοκομεία 30+ χιλιάρικα το χρόνο; Ή εισφορά αλληλεγγύης τι σου λέει; 

Δεν καταλαβαίνω.... είναι κακό αφεντικό που πίνει το αίμα των εργαζομένων που τα δηλώνει όλα;  Και ναι όλα αυτά τα λεφτά που μοιράζει το κράτος από κάτι χαιβανια σαν και εμένα τα παίρνει. 

Για να βγαίνεις για καφέ και να ακούς τον κάθε ένα πόσα επιδόματα παίρνει και να σου μοστράρει νέο κινητό. 

Στο θέμα μας , όποιος θέλει να δουλέψει έχει δουλειές.  Σε ένα άλλο θέμα το πρωί για το στρατό έγραψα πως όσο ήμουν μέσα δούλευα γιατί δεν είχα ούτε για τσιγάρα.  Βλέπεις αν δεν είχες γονείς και παππούδες από τα 15 η ζωή θα ήταν διαφορετική. 

Καλά κάνεις και δεν τα λες, πάντως καταλαβαίνεις ότι οι φόροι για μισθωτό τα 43 χιλιάρικα φόροι είναι κοντά στα 6 ψηφία ετήσιος μικτός μισθός.

Δεν είναι λογικό να είναι τόσο πολύ η φορολογία, αλλά περίπου τόσο είναι παντού και σε άλλα καπιταλιστικά κράτη. Πχ Γερμανία και Βέλγιο από τα 75 χιλιάρικα σου μένουν τα 38, λιγότερα από όσα σου μένουν στην Ελλάδα.

Πάντως αν το σκεφτείς ο μισθωτός είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα από τον ΕΕ, σε αυτόν οι κρατήσεις είναι ακόμα περισσότερες.

Τα νοσοκομεία σίγουρα δεν αξίζουν τα λεφτά της ιδιωτικής, αλλά δεν φταίνε τα δημόσια νοσοκομεία, φταίνε τα ιδιωτικά που δεν παρέχουν τίποτα περισσότερο από φρου φρου κι αρώματα, κι όταν έρθει η δύσκολη στιγμή το κάθε ιδιωτικό θα σε στείλει σε δημόσιο και δεν θα αναλάβει την ευθύνη. Πάλι καλά να λέμε που έχουμε το σύστημα υγείας που έχουμε, γιατί είδαμε πρόσφατα πόσο καλά τα πήγαν Αγγλίες, Σουηδίες, Αμερικές κλπ στον κορωνοϊό.

On topic πάντως, όσοι είναι καλοί σε αυτό που κάνουν θα βρουν δουλειά και μετά τον κορωνοϊό. Αλλά πολλές μη-απαραίτητες θέσεις εργασίας θα περικοπούν, που θα δυσκολέψει το πράγμα και θα ανεβάσει την ανεργία πολύ για τους υπόλοιπους. Φυσικά θα υπάρχει και εκμετάλλευση, και θα δούμε πως θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...