Προς το περιεχόμενο

φορτιστης laptop -"γαργαλητο" απο ρευμα


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, CptBill είπε

Οποτε φανταζομαι καταληγουμε οτι μαλλον ο φορτιστης ειναι οκ κατι δεν παει καθολου καλα με το λαπτοπ?

Δέν έχει πρόβλημα ούτε το λάπτοπ, ούτε ο φορτιστής του.

Το γαργάλημα που νιώθεις όταν συνδέσεις το HDMI είναι απο το φορτιστή της οθόνης, ο οποίος προφανώς είναι διπολικός, όπως και ο φορτιστής του Huawei.

18 ώρες πριν, cuprakatos είπε

Αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα του ποστ. Το τροφοδοτικό έχει πρόβλημα. 

 

8 ώρες πριν, bromiaris είπε

Φίλε προφανώς κάπου έχει γίνει λάθος κατά την παράγωγη του μηχανήματος...

Το στέλνεις για έλεγχο και επισκευή ή αντικατάσταση να ησυχάσεις... Απλά θα υποστείς την όποια ταλαιπωρία να περιμένεις μερικές ημέρες...

 

6 ώρες πριν, snbblp είπε

Το μηχάνημα έχει floating ground. Είναι διαβόητο γι αυτό.
Τα είπαμε και πριν: στο SERVICE και αντικατάσταση.

 

Διαφωνώ και με τους τρείς σας! Το γαργάλημα είναι φυσιολογικό και ακίνδυνο. Ενοχλητικό ίσως, όμως αυτό δέν σημαίνει οτι υπάρχει κάποια βλάβη.

 

18 ώρες πριν, cuprakatos είπε

Φίλε μου, να γειώσεις το χαμηλής τάσης ενός τροφοδοτικού που; Σε ποιο σημείο; Πως θα το φέρεις σε επαφή με γείωση της εγκατάστασης; Όταν είπα πουθενά στον πλανήτη, έπρεπε να πω, εκτός ειδικών περιπτώσεων όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω με τα χειρουγργεία κλπ, αυτά ανήκουν σε εγκαταστάσεις SELV, PELV κλπ. Το τροφοδοτικό του κινητού πως θα το γειώσεις και που; Ή τη χαμηλή ενός υπολογιστή; Δεν μπορείς να μπλέξεις τη γείωση μίας εγκατάστασης με ένα τροφοδοτικό χαμηλής τάσης ( - + )(εκτός του πρωτεύοντος που στην ουσία θα γειώσει το σασί ενός υπολογιστή πχ και τίποτε άλλο. Οτιδήποτε άλλο, μπορεί να αποβεί μοιραίο ανάλογα την περίπτωση. Η γείωση μίας εγκατάστασης δεν μπορεί να έχει καμία δουλειά με το( - ) ενός τροφοδοτικού.

Το θετικό να γειωθεί ως προς τι; Να κλείσει κύκλωμα που; Ελπίζω να μην προτείνεις την γείωση του δικτύου του ΔΕΔΔΗΕ. 

Ναί, αυτό ακριβώς, γίνεται σύνδεση του αρνητικού (η θετικού) με τη γείωση του ΔΕΔΔΗΕ. Στα τροφοδοτικά υπολογιστή  είναι εσωτερικά συνδεδεμένο το αρνητικό με τη γείωση. Στα τροφοδοτικά πίνακα που χρησιμοποιούμε σε αυτοματισμούς, PLC κτλ, κανουμε χειροκίνητα τη σύνδεση με ένα κομμάτι καλώδιο είτε με το θετικό είτε με το αρνητικό, είτε το αφήνουμε να αιωρείται.

Τα τροφοδοτικά πάγκου φέρνουν τη γείωση στο μπροστινό πάνελ ωστε να μπορείς να το συνδέσεις αν θέλεις στο θετικό ή αρνητικό

71.jpg.92e5751807fb46ec92912463d5fbedfc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, Fubar.gr είπε

Διαφωνώ και με τους τρείς σας! Το γαργάλημα είναι φυσιολογικό και ακίνδυνο. Ενοχλητικό ίσως, όμως αυτό δέν σημαίνει οτι υπάρχει κάποια βλάβη.

Πάντως εγώ που έχω το ίδιο λαπτοπ με τον ίδιο φορτιστή Δεν ένιωσα ούτε μια στιγμή ρεύμα στο σασί του... Οπότε δεν το λες και φυσιολογικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο θέμα έχω δει και με macbook, δεν είναι ρεύμα καθώς δεν είναι μετρήσιμο με πολύμετρο αλλά αίσθηση ρεύματος

στην ουσία μικρο-πάλεται το μηχάνημα γιατί την αίσθηση την έχεις και στο trackpad το οποίο είναι από γυαλί στο macbook

το πως συμβαίνει αυτό θα υποθέσω από πυκνωτές που λειτουργούν σαν πιεζοηλεκτρικό στοιχείο

πάντως παραπάνω έχετε κάνει λεπτομερή ανάλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bromiaris είπε

Πάντως εγώ που έχω το ίδιο λαπτοπ με τον ίδιο φορτιστή Δεν ένιωσα ούτε μια στιγμή ρεύμα στο σασί του... Οπότε δεν το λες και φυσιολογικό...

Εξαρτάται από πολλους παραγοντες.

Το ρεύμα είναι μερικά εκατομυριοστά του Αμπέρ. Κάποιοι άνθρωποι είναι πιο ευαίσθητοι στα ασθενή ρευματα και το νιώθουν, άλλοι δεν μπορούν να το νιωσουν.

Επίσης σημασία έχει το πατωμα. Αν είναι ξυλο, μοκέτα, πλαστικο, τότε σε κράτα μονωμενο από τη γη και δεν περνα ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μετα απο απιστευτη ταλαιπωρια, καταγγελια στο συνηγορο, δεδομενου οτι απο 28 Απριλιου παλευω να το επιστρεψω το ριμαδι, μου ανεφεραν σημερα οτι χαρακτηριστηκε ως DOA απο τη huawei. 

Πετυχα στο μεταξυ διαστημα το ιδιο κομματι σε κωτσοβολο που ηταν απροβληματιστο. Στο ιδιο stand, 2 θεσεις πιο διπλα υπηρχε ενα honor laptop (ιδια εταιρια honor-huawei) και ειχε ακριβως την ιδια αισθηση (μην πως και 3πλασια αισθηση) διαχυτου ρευματος στο σασι του. Μαλιστα η φιλη μου οταν το ακουμπησε, ηταν πεπεισμενη πως το γαργαλημα που ενιωθε ηταν καποιο ανεμιστηρακι. Μιλαμε για τοση ενταση. 

Τι σκατα; Εχουν τοσα πολλα faulty laptop εκει στη huawei?

Το ερωτημα ειναι το εξης: αντικατασταση με νεο (με φοβο να πεσω σε παρομοιο προβλημα;) η πιστωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2020 στις 11:27 ΜΜ, sil_unique είπε

το ίδιο θέμα έχω δει και με macbook, δεν είναι ρεύμα καθώς δεν είναι μετρήσιμο με πολύμετρο αλλά αίσθηση ρεύματος

 

2 ώρες πριν, CptBill είπε

Τι σκατα; Εχουν τοσα πολλα faulty laptop εκει στη huawei?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/6/2020 στις 5:37 ΜΜ, CptBill είπε

μετα απο απιστευτη ταλαιπωρια, καταγγελια στο συνηγορο, δεδομενου οτι απο 28 Απριλιου παλευω να το επιστρεψω το ριμαδι, μου ανεφεραν σημερα οτι χαρακτηριστηκε ως DOA απο τη huawei. 

Πετυχα στο μεταξυ διαστημα το ιδιο κομματι σε κωτσοβολο που ηταν απροβληματιστο. Στο ιδιο stand, 2 θεσεις πιο διπλα υπηρχε ενα honor laptop (ιδια εταιρια honor-huawei) και ειχε ακριβως την ιδια αισθηση (μην πως και 3πλασια αισθηση) διαχυτου ρευματος στο σασι του. Μαλιστα η φιλη μου οταν το ακουμπησε, ηταν πεπεισμενη πως το γαργαλημα που ενιωθε ηταν καποιο ανεμιστηρακι. Μιλαμε για τοση ενταση. 

Τι σκατα; Εχουν τοσα πολλα faulty laptop εκει στη huawei?

Το ερωτημα ειναι το εξης: αντικατασταση με νεο (με φοβο να πεσω σε παρομοιο προβλημα;) η πιστωση;

Τελικά τι έκανες με την αντικατάσταση? Επειδή έχω το ίδιο θέμα να το επιστρέψω κιεγώ? Πήρες ίδιο λάπτοπ η πίστωση? Επίσης αν πήρες το ίδιο το πρόβλημα παραμένει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγινε πιστωση του ποσου αφου τελικα βγηκε, 60 μερες μετα, DOA

Τραγελαφικες καταστασεις με το media markt οπου μονο εφοσον εσκασε καταγγελια απο το συνηγορο του πολιτη, ηρθαν σε επαφη μαζι μου 100 φορες.

Πολυ φασαρια και ψυχικη κουραση.

Πετυχα παντως demo στο Κωτσοβολο , οπως εχω γραψει παραπανω, που ηταν αψογο.

Απο εμενα huawei yok για την ωρα. 

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιξω νεο θεμα γραφω εδω την σημερινη τραυματικη μου εμπειρια. Ενω το laptop ηταν σε λειτουργια, συνδεσα το τροφοδοτικο. Μετα απο 2-3 λεπτα παρατηρησα να μυριζει το τροφοδοτικο σαν καμμενο και σε λιγα δευτερολεπτα έσβησε το laptop(hp g6 2255). Έκτοτε δεν ξανάνοιξε, ουτε με αλλο τροφοδοτικο που ειχα. Οταν συνδεω το τροφοδοτικο η λυχνια στο πλαι αναβει. Αφαιρεσα μπαταρια χωρις κανενα αποτελεσμα. Ο δισκος δουλευει, τον αφαιρεσα και τον συνδεσα σε pc. Εκαψε μητρικη αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...