Προς το περιεχόμενο

Sharkoon PSU SilentStorm Series 850 W 80+ Gold Cool Zero 99 Ευρώ


stakyr1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, koukis hlias είπε

Δεν αξιζει ρε παιδια με 50 $ επερνες πριν κανα δημηνο gigabyte 80+ gold 750w διπλασια λευτα αυτο δλδ

Με 1 χρονο εγγυηση, αλλο κακο τροφοδοτικο και αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Με 1 χρονο εγγυηση, αλλο κακο τροφοδοτικο και αυτο 

5 χρόνια εγγύηση έχει το g750h μην λέμε και ότι να'ναι χωρίς επαλήθευση 

https://www.gigabyte.com/gr/Power-Supply/G750H#kf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, Themos3 είπε

Βαρέθηκα να βγάζω ss από Skroutz. 
Μόνιμα στα 109€ έπαιζε μέχρι πριν 15 μέρες...
image.png.1eb7d795d8d3be6c132600c8b68bdf13.png

Το προσθεσα στο αρχικο σχολιο. Επομενως οριακα και τυπικα εχουμε προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Με 1 χρονο εγγυηση, αλλο κακο τροφοδοτικο και αυτο 

δεν ξερω τι λες εσυ αλλα εγω 5 χρονια και ιαπωνικα κομματια βλεπω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτον, το τροφοδοτικο αυτο ειναι αρκετα καλο. FSP, και καλό quality.

 

Το οτι ειναι απο την Sharkoon, δεν σημαινει απολυτως τιποτα. Ολα τα τροφοδοτικα φτιαχνονται στην Ασια. Η Corsair ή η Be Quiet για παραδειγμα, δεν εχουν δικο τους εργοστασιο, αγοραζουν OEM τροφοδοτικα και τα κανουν rebrand. Το ιδιο πραγμα κανει και η Sharkoon. Το συγκεκριμενο είναι καλο τροφοδοτικο. 99€ ακουγεται οκ. Ναι, με κανα 10αρικο παραπανω παιρνεις BitFenix Formula Gold, Corsair RMx, Be Quiet Straight Power 11 σε χαμηλοτερο wattage,  αλλα απο καταστημα που δεν το εχει αμεσα διαθεσιμο, και ισως να κανει και καιρο για RMA, ενω το πλαισιο ειναι καλο σε αυτες τις περιπτωσεις.

 

Επισης, 3 χρονια εγγυηση ειναι το default σε γερμανικες εταιρειες. Και η Be Quiet, 3 χρονια δινει, και τα Straight Power 11 series, ισως να ειναι απο τα καλυτερα τροφοδοτικα στην αγορα.

 

Και, μην διαβαζετε τις κριτικες στο skroutz. Οι περισσοτεροι δεν εχουνε ιδεα. Το πρωτο rated τροφοδοτικο ειναι το Seasonic M12ii το οποιο ειναι group regulated, θεοπαλιο, και πλεον ΑΠΑΙΣΙΑ αγορα. Αλλα γραφει Seasonic πανω, οποτε ολοι οι ασχετοι θα το αγορασουν.

Επεξ/σία από AntonisSe2234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaggelis dogas είπε

5 χρόνια εγγύηση έχει το g750h μην λέμε και ότι να'ναι χωρίς επαλήθευση 

https://www.gigabyte.com/gr/Power-Supply/G750H#kf

Λάθος μοντελο, my bad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα τροφοδοτικά συνήθως εμπιστεύομαι αυτή την λίστα εδώ

Στην συγκεκριμένη λίστα είναι στα  Tier A- - Units that fall short from upper tiers due to issues (see notes)

Δεν βρίσκω όμως στις σημειώσεις το πρόβλημα. Είναι όμως ένα καλό τροφοδοτικό.

Τέλος καλό είναι όταν λέμε ότι στην αγορά. Υπάρχει για παράδειγμα το super flower leedx iii σε 650W και 850W ομως όχι άμεσα διαθέσιμο και από κατάστημα που δεν έχει καλές κριτικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, snips είπε

Oτι να ναι σχόλιο. Επιχειρήματα μηδέν στην ουσία.

Fan boyz και στα τροφοδοτικά τώρα; Δεν μας έφτανε nvida-amd, Intel-amd. Τώρα αποκτήσαμε και οπαδούς τροφοδοτικών; Και καλά να σου αρέσει μια μάρκα. Να προσπαθείς να πείσεις τον άλλον να αλλάξει κάτι που δουλεύει ρολόι; ΕΙλικρινά δηλαδή....

Δεν έχω evga δεν έχω seasonic. Δεν είχα ποτέ. Bquiet έχω. Είμαι καλά; Η χρειάζεται να το αλλάξω και εγώ;

Προφανώς το είπε για τα 9 χρόνια που το έχει ο άλλος, και οχι λόγω μάρκας, το γράφει καθαρότατα νομίζω. Στα 9 χρόνια και το υπερκαλυτερότερο PSU του σύμπαντος να έχεις, καλό θα ήταν να ετοιμάζεσαι για το επόμενο. Οπότε μην προσπαθείς να αρχίσεις flame από το πουθενά.

Και μιας και με ανάγκασες να ποστάρω θα συμφωνήσω με όλους όσους είπαν οτι τα 850W είναι overkill και οτι το sweet spot είναι 550-650. Εκτός και αν τρέχεις crossfire ξέρω γω. Επίσης ναι, τροφοδοτικό με 3 χρόνια εγγύηση ούτε εγω θα το κοιτούσα με ιδιαίτερα καλό μάτι.

Επίσης για όλους που στηρίζουν φανατικά μάρκες, η κάθε εταιρεία έχει κακά μοντέλα και αστοχίες design. Το έμαθα με το πρώτο μου Corsair HX620 που θεωρούνταν από τα πολύ καλά αλλά έχει θέμα με το thermistor στο input current flow με αποτέλεσμα να καίγονται. Γεμάτα τα forums από ιστορίες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, snips είπε

Oτι να ναι σχόλιο. Επιχειρήματα μηδέν στην ουσία.

Fan boyz και στα τροφοδοτικά τώρα; Δεν μας έφτανε nvida-amd, Intel-amd. Τώρα αποκτήσαμε και οπαδούς τροφοδοτικών; Και καλά να σου αρέσει μια μάρκα. Να προσπαθείς να πείσεις τον άλλον να αλλάξει κάτι που δουλεύει ρολόι; ΕΙλικρινά δηλαδή....

Δεν έχω evga δεν έχω seasonic. Δεν είχα ποτέ. Bquiet έχω. Είμαι καλά; Η χρειάζεται να το αλλάξω και εγώ;

Ποιον ακριβώς προσπαθώ να πείσω να αλλάξει κάτι που δουλεύει ρολόι; Εσυ αν θες βάλε TurboX και αμφιβόλου ποιότητας τροφοδοτικό στο μηχάνημα σου, το πιο σημαντικό κομμάτι ενός PC. Κανένα πρόβλημα. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το fan boy? Τροφοδοτικό που δε το στηρίζει η ίδια του η εταιρία με πολυετή εγγύηση ναι είναι αναξιόπιστο, πως να το κανουμε;  Ήρθες να πεις την ειρωνία σου, προχωράμε. 
 

Απλα είναι τα πράγματα στα τροφοδοτικά. 

12 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Όσον αφορά τα τροφοδοτικά συνήθως εμπιστεύομαι αυτή την λίστα εδώ

Στην συγκεκριμένη λίστα είναι στα  Tier A- - Units that fall short from upper tiers due to issues (see notes)

Δεν βρίσκω όμως στις σημειώσεις το πρόβλημα. Είναι όμως ένα καλό τροφοδοτικό.

Τέλος καλό είναι όταν λέμε ότι στην αγορά. Υπάρχει για παράδειγμα το super flower leedx iii σε 650W και 850W ομως όχι άμεσα διαθέσιμο και από κατάστημα που δεν έχει καλές κριτικές.

Δεν είναι τόσο αξιόπιστη η λίστα γιατι δε γνωρίζουμε τα κριτήρια με τα οποία στήθηκε. Αν έχει αλλάξει κάτι επι αυτού πάσο. 

11 λεπτά πριν, helicoid είπε

Προφανώς το είπε για τα 9 χρόνια που το έχει ο άλλος, και οχι λόγω μάρκας, το γράφει καθαρότατα νομίζω. Στα 9 χρόνια και το υπερκαλυτερότερο PSU του σύμπαντος να έχεις, καλό θα ήταν να ετοιμάζεσαι για το επόμενο. Οπότε μην προσπαθείς να αρχίσεις flame από το πουθενά.

Και μιας και με ανάγκασες να ποστάρω θα συμφωνήσω με όλους όσους είπαν οτι τα 850W είναι overkill και οτι το sweet spot είναι 550-650. Εκτός και αν τρέχεις crossfire ξέρω γω. Επίσης ναι, τροφοδοτικό με 3 χρόνια εγγύηση ούτε εγω θα το κοιτούσα με ιδιαίτερα καλό μάτι.

Επίσης για όλους που στηρίζουν φανατικά μάρκες, η κάθε εταιρεία έχει κακά μοντέλα και αστοχίες design. Το έμαθα με το πρώτο μου Corsair HX620 που θεωρούνταν από τα πολύ καλά αλλά έχει θέμα με το thermistor στο input current flow με αποτέλεσμα να καίγονται. Γεμάτα τα forums από ιστορίες.

Κανένα flame, οποίος διαβάζει προσεκτικά ξέρει τι εννοούσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Δεν είναι τόσο αξιόπιστη η λίστα γιατι δε γνωρίζουμε τα κριτήρια με τα οποία στήθηκε. Αν έχει αλλάξει κάτι επι αυτού πάσο.

Στην αρχή γράφει :
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Last Update: 12-04-2020

 

Tiering of various units is opinion based off reputable sources linked in the methodology spoiler.

 

Methodology:

  >Reveal hidden contents

 

 

Ανά χαρακτηριστικά όπως OCP, OPP, SCP, OTP, UVP, OVP που γράφει μέσα κατάσει σε κατηγορίες. Επίσης από δοκιμές γνωστά issues αλλάζουν και κατηγορία. Βλέπε TierA+ και TierA-

Δεν σημαίνει ότι αν πάρεις το τροφοδοτικό της TierS δεν θα εμφανίσει ποτέ πρόβλημα. Την αστοχία υλικού δεν μπορεί να την προβλέψει κανένας. Όμως είναι ένας πολύ καλός οδηγός για να απορρίψεις δήθεν προσφορές τύπου  "850W μόνο 60€"

Μέσα στην λίστα δεν θα βρεις σίγουρα τροφοδοτικά από ελληνικές εταιρίες όπως TurboX οχι επειδή δεν αξίζουν να μπουν αλλά επειδή δεν υπάρχουν στην παγκόσμια αγορά. Αν βρεις όμως τον κατασκευαστή πίσω απ το τροφοδοτικό ίσως και να βρίσκεται εκεί μέσα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, elpenor said:

 

Με 100 ευρώ σίγουρα δεν υπάρχει άλλο 850W τροφοδοτικό με τόσο καλές προδιαγραφές ( Rubicon 105C caps, 0.9watt on standby, όλα τα circuit protections, low ripples, καλό regulation, αθόρυβο με καλή ψύξη), κάτι αντίστοιχο από την Corsair/Seasonic έχει σχεδόν τα διπλά χρήματα.

 

BitFenix Whisper M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Τροφοδοτικό που δε το στηρίζει η ίδια του η εταιρία με πολυετή εγγύηση ναι είναι αναξιόπιστο, πως να το κανουμε;  Ήρθες να πεις την ειρωνία σου, προχωράμε. 

Και ξαναλεω, το M12ii της Seasonic εχει εγγυηση 10 χρονων. Αλλα ειναι αισχος. Το επιχειρημα σου δεν στεκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...