Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση μπαταρίας σε unbranded laptop


Θάνος Βενέτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως μπορει να κραταει τοσο λιγο (1,5 ωρα) καινουργια μπαταρια και σε....Atom?
😛
Θυμαμαι ξεκινουσαν απο ~2,5 ωρες και εφταναν τις...7! (ενταξει, οι θηριωδεις!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Πως μπορει να κραταει τοσο λιγο (1,5 ωρα) καινουργια μπαταρια και σε....Atom?
😛
Θυμαμαι ξεκινουσαν απο ~2,5 ωρες και εφταναν τις...7! (ενταξει, οι θηριωδεις!)

Αν κοιταξεις και στο λινκ που εβαλα για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ notebook  μαμα δινει 1.30-2 ωρες

δεν ειναι κατι σοβαρο ειναι πατατα σαν κατασκευη αλλα για kodi  ειναι υπερ τουμπανο

ειναι τοσο πατατα ο cpu  οπου δουλευει σχεδον παντα στο 100%

 

να πω κιολας οτι εχω 10αρια 64bit

χαχαχα

Επεξ/σία από yiorgos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, yiorgos7 είπε

Αν κοιταξεις και στο λινκ που εβαλα για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ notebook  μαμα δινει 1.30-2 ωρες

δεν ειναι κατι σοβαρο ειναι πατατα σαν κατασκευη αλλα για kodi  ειναι υπερ τουμπανο

ειναι τοσο πατατα ο cpu  οπου δουλευει σχεδον παντα στο 100%

να πω κιολας οτι εχω 10αρια 64bit

χαχαχα

Τι λειτουργικό του έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα είναι περίπου 22Watt, με αποτέλεσμα σε XP να κρατάει περίπου 1,5 ώρα και σε W7 περίπου 1 ώρα. Μόνη της η CPU ξεπερνάει σε κατανάλωση τα 10 Watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν τελικα βλεπετε τετοιες καταναλωσεις... Ξερω ομως σιγουρα, δηλαδη στη πραξη, οτι Atom Ν270-Ν280
ειχαν αστειες καταναλωσεις -περι τα 2.5 watt- κι αλλοι οπως ο Atom Z520 ακομη λιγοτερα = 2 watt. Επιμενω οτι με
αυτους τους Atom, σχεδον ξεχναγαμε ποτε τελειωνε η μπαταρια -χτυπαγε 6ωρα!- για παραδειγμα ακομη & στα 11.6":
https://www.notebookcheck.net/Review-Asus-Eee-PC-1101HA-Netbook.20041.0.html
https://www.notebookcheck.net/Review-Acer-Aspire-One-751-Mini-Notebook.17809.0.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Δεν ξερω αν τελικα βλεπετε τετοιες καταναλωσεις... Ξερω ομως σιγουρα, δηλαδη στη πραξη, οτι Atom Ν270-Ν280
ειχαν αστειες καταναλωσεις -περι τα 2.5 watt- κι αλλοι οπως ο Atom Z520 ακομη λιγοτερα = 2 watt. Επιμενω οτι με
αυτους τους Atom, σχεδον ξεχναγαμε ποτε τελειωνε η μπαταρια -χτυπαγε 6ωρα!- για παραδειγμα ακομη & στα 11.6":
https://www.notebookcheck.net/Review-Asus-Eee-PC-1101HA-Netbook.20041.0.html
https://www.notebookcheck.net/Review-Acer-Aspire-One-751-Mini-Notebook.17809.0.html

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/49489/intel-atom-processor-d425-512k-cache-1-80-ghz.html

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/59682/intel-atom-processor-d2500-1m-cache-1-86-ghz.html

Και αυτό μόνο από CPU, γιατί η οθόνη του έχει πολλαπλάσια κατανάλωση.

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε ο D425 ηταν εντελως...ηλιθια περιπτωση!! Δηλαδη σου...τετραπενταπλασιαζε την καταναλωση
😣
για ποιο (σπουδαιο) κερδος αποδοσης..?? Υποτιθεται οτι οι Atom "μοσχοπουλουσαν" τοτε επισης για
το 3ωρο μπαταριας -& συχνα πολυ παραπανω: οι 2.5-3 ωρες ηταν συνηθως με απλες τους μπαταριες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Τοτε ο D425 ηταν εντελως...ηλιθια περιπτωση!! Δηλαδη σου...τετραπενταπλασιαζε την καταναλωση
😣
για ποιο (σπουδαιο) κερδος αποδοσης..?? Υποτιθεται οτι οι Atom "μοσχοπουλουσαν" τοτε επισης για
το 3ωρο μπαταριας -& συχνα πολυ παραπανω: οι 2.5-3 ωρες ηταν συνηθως με απλες τους μπαταριες.

 

το ψειριζεις πολυ )))))

το μυαλο σου δεν παει και στο γεγονος οτι η μπαταρια ειναι μικρης χωρητικοτητας ετσι απλα;

εγω γενικα εχω 2 συστηματα για kodi που εχουν atom

το pipo x10  και αυτο το G133

την δουλεια τους γι αυτο το θεμα την κανουν αψογα

και ο D425 ειναι με 1 πυρηνα / 2 νηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ τι να <<ψυρισω>>, σου λεω οτι με αυτους τους 3 επεξεργαστες (Ν270-280, Z520
ειχα δει "αμετρητα"!) δεν ετιθετο θεμα μικρης μπαταριας: η...μικρη τους ηταν +2.5ωρη!!
😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Βρε συ τι να <<ψυρισω>>, σου λεω οτι με αυτους τους 3 επεξεργαστες (Ν270-280, Z520
ειχα δει "αμετρητα"!) δεν ετιθετο θεμα μικρης μπαταριας: η...μικρη τους ηταν +2.5ωρη!!
😁

τι να σου πω

να παραπονεθω στους κινεζους τοτε που εδιναν τοτε την μπαταρια εως 2 ωρες μαξιμουμ χρηση ))))))

και για να μην πω οτι η δικια μου <πεθανε>  σε 1,5 χρονο

 

στο θεμα μας...

μπαταρια χλωμο να βρει εως ακατορθωτο

για σερφερισμα αν θελει 10αρια επανω θα πρεπει να βαλει μια 4 ραμ

αλλοιως ουτε για εκει κανει το λαπτοπακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θες κανε μια ερωτηση και σε αυτους h**p//cdrtd.com/ με οτι στοιχεια η φωτο εχεις, εχουν πολλα parts για noname και απαντανε γρηγορα. Κυριως εστιασε στις διαστασεις του χωρου μπαταριας και στον κοννεντορα

Εγω εχω παραγγειλει μπαταρια για το ezbook μου, αμεση επικονωνια κ εξυπηρετηση- αν και 8 μερες τωρα δεν εχει καν ξεκινησει απο Κινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 20/6/2020 στις 3:08 ΜΜ, pp6210 είπε

Αμα θες κανε μια ερωτηση και σε αυτους h**p//cdrtd.com/ με οτι στοιχεια η φωτο εχεις, εχουν πολλα parts για noname και απαντανε γρηγορα. Κυριως εστιασε στις διαστασεις του χωρου μπαταριας και στον κοννεντορα

Εγω εχω παραγγειλει μπαταρια για το ezbook μου, αμεση επικονωνια κ εξυπηρετηση- αν και 8 μερες τωρα δεν εχει καν ξεκινησει απο Κινα

τελικα σου την εστειλαν την μπαταρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...