Προς το περιεχόμενο
Johnko123

Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών (ΣΜΥ)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε δίνω φέτος Πανελλήνιες και σκέφτομαι να δηλώσω Την ΣΜΥ (σώματα) και θα ήθελα να μάθω αν τα καψονια είναι πολύ συνηθισμένα στους πρωτοετεις και πως είναι η ζωή μέσα στη σχολή , ευχαριστω πολύ 

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ως στρατιωτικός έχω να σου δώσω μία συμβουλή: Αν περιμένεις φοιτητική ζωή, μην την δηλώσεις καν.

Σε Στρατιωτική Σχολή πας να μπεις, με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Την απάντηση των ερωτήσεων που θέτεις την γνωρίζεις ήδη. 

Καλά αποτελέσματα και καλή δύναμη!

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Φοιτητική ζωή την ξεχνάς. Επίσης πάλεψε να μπεις ΣΤΥΑ καλύτερα παρά ΣΜΥ. Υπαξιωματικός Αεροπορίας δλδ καθώς η Αεροπορία έχει βάσεις και στρατόπεδα ως επί το πλείστον σε αστικά κέντρα ή μεγάλα νησιά άρα πολύ καλύτερες μεταθέσεις και πολύ λιγότερη δουλειά καθώς δεν θα έχεις φαντάρους όπως στον στρατό ξηράς. 

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Φοιτητική ζωή την ξεχνάς. Επίσης πάλεψε να μπεις ΣΤΥΑ καλύτερα παρά ΣΜΥ. Υπαξιωματικός Αεροπορίας δλδ καθώς η Αεροπορία έχει βάσεις και στρατόπεδα ως επί το πλείστον σε αστικά κέντρα ή μεγάλα νησιά άρα πολύ καλύτερες μεταθέσεις και πολύ λιγότερη δουλειά καθώς δεν θα έχεις φαντάρους όπως στον στρατό ξηράς. 

Καλά, μην το λες. Μιλάει για ΣΜΥ Σώματα. Οι επιλογές Σωμάτων στη ΣΜΥ είναι πολύ καλές. Έχει κάτι ειδικότητες τύπου ΤΤΟ Υγειονομικού και τα συναφή. Μέχρι και πριν κάποια χρόνια είχε και το Ταχυδρομικό Σώμα.

Αλλά δεν παύει να είναι Στρατιωτική Σχολή με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Και συγκεκριμένα Στρατιωτική Σχολή του Στρατού Ξηράς.

Επεξ/σία από magnam

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, magnam είπε

Καλά, μην το λες. Μιλάει για ΣΜΥ Σώματα. Οι επιλογές Σωμάτων στη ΣΜΥ είναι πολύ καλές. Έχει κάτι ειδικότητες τύπου ΤΤΟ Υγειονομικού και τα συναφή. Μέχρι και πριν κάποια χρόνια είχε και το Ταχυδρομικό Σώμα.

Αλλά δεν παύει να είναι Στρατιωτική Σχολή με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Και συγκεκριμένα Στρατιωτική Σχολή του Στρατού Ξηράς.

Καλά σίγουρα. ΑΛλά και πάλι ο Έβρος πχ είναι must για όλες τις ειδικότητες των ΣΜΥ όπως και πολλά χωριά και πιο παραμεθόριες περιοχές με πολλά νησάκια ή αμέτρητα στρατόπεδα σε κατσάβραχα.

Ενώ ΣΤΥΑ έχει μόνο σε μεγάλες πόλεις και μεγάλα νησιά (Χανιά-Ηράκλειο-Κέρκυρα-Λάρισα-Τρίπολη-Αγρίνιο-Ελευσίνα-Τανάγρα-Ρόδος-Πάτρα-Τατόι-Λαμία-Θεσσαλονίκη κτλπ)...δεν έχει Έβρο-Θράκη πχ ούτε ακριτικά νησάκια κτλπ. Μόνο Σκύρο και Λήμνο έχει δυο "δύσκολα" που το πολύ πολύ να φας μια μετάθεση για 2-3 χρόνια σε όλη σου τη ζωή μόνο μια φορά σε ένα απ'τα δύο αλλά η Λήμνος είναι μια χαρά. 3 ώρες με καράβι από Καβάλα και αεροδρόμιο που πάει Σαλονικη-Αθηνα και καλή ζωή στο νησί τον χειμώνα.

Επεξ/σία από Backpacker

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφήστε τον στρατό ρε παιδιά και πηγαίντε να φτιάξετε τις ζωές σας. Τόσα πολλά διαφορετικά και όμορφα πράγματα που μπορείτε να κάνετε με τις ζωές μας, είναι κρίμα να αναλώνεστε στο σύστημα του στρατού. Εκτός αν πια το θέλετε τόσο πολύ και είστε τόσο παθιασμένοι με αυτό (πράγμα που αμφισβητώ στα 18 σας)

Επεξ/σία από Asevastos
  • Like 3

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν έχω ακούσει για καψόνια αλλά σιγουρα δεν κάνεις φοιτητική ζωή. οι εξειδικευμενες σχολές ειναι καλές πχ στρατιωτική ιατρική/νσηλευτική ή ΣΣΑΣ(αν το εγραψα σωστά) αλλά εχουν λίγες θέσεις και περνάνε οι πρωτοι των πρώτων. γενικά υπάρχει εντονο το στρατιωτικό κλίμα και πολλοί περιορισμοί και αυστηρή πειθαρχία. ακόμα και πυροσβεστική πχ που περασαν πρώην μαθητές μου εχουν περιορισμούς, πχ δεν τους αφηναν να φερνουν φαγητά απο τα σπίτια τους

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 ώρες πριν, Asevastos είπε

Αφήστε τον στρατό ρε παιδιά και πηγαίντε να φτιάξετε τις ζωές σας. Τόσα πολλά διαφορετικά και όμορφα πράγματα που μπορείτε να κάνετε με τις ζωές μας, είναι κρίμα να αναλώνεστε στο σύστημα του στρατού. Εκτός αν πια το θέλετε τόσο πολύ και είστε τόσο παθιασμένοι με αυτό (πράγμα που αμφισβητώ στα 18 σας)

Πολλά παιδιά είναι από οικογένειες που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να τους σπουδάσουν. Δεν υπάρχουν τα λεφτά. Στις στρατιωτικές σχολές και τις αστυνομικές σχολές εκπαιδεύονται δωρεάν και μετά έχουν εργασιακή ασφάλεια για όλη τους την ζωή. 
Στην μνημονιακή Ελλάδα της προηγούμενης δεκαετίας...και στην μεταπανδημιακή της επόμενης δεκαετίας που η ανεργία θα είναι στα ύψη αυτή η εργασιακή και οικονομική ασφάλεια είναι τεράστιο πράγμα!!! Τεράστιο!!!

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

επίσης αφού τελειώσεις τη σχολή μπορείς να δωσεις κατατακτήριες για αλλη σχολή της επιλογής σου ωστε και μεταθεση να παρεις στο μερος που θα σπουδάζεις και αν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα στο στρατό να μεταταχθεις εκει.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης

επειδη ειμαι απο τρικαλα, και οσο ναναι μια επαφη με την πολη την εχουμε.

φοιτητικη ζωη...χμ...δεν ξερω τι να σου πω. νομιζω οτι δυο μερες την εβδομαδα ειναι εξω τα παιδια.

και αν κρινω απο την κινηση στα κτελ καθε σ/κ (μεχρι πριν τρια τεσσερα χρονια τουλαχιστον) εξαφανιζονται μαζικα οσοι μπορουνε...

...

παντως τα παιδια που τελειωσανε εκει μιλανε με τα καλυτερα λογια.

...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, velociraptoras είπε

επίσης αφού τελειώσεις τη σχολή μπορείς να δωσεις κατατακτήριες για αλλη σχολή της επιλογής σου ωστε και μεταθεση να παρεις στο μερος που θα σπουδάζεις και αν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα στο στρατό να μεταταχθεις εκει.

Δεν ισχύει, αν και έχω ακούσει αρκετές φορές την συγκεκριμένη φήμη οπότε δεν σε κατηγορώ. Παρ' όλα αυτά πουθενά δεν προβλέπονται τα παραπάνω, τουλάχιστον όχι έτσι όπως τα λες.

3 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

επειδη ειμαι απο τρικαλα, και οσο ναναι μια επαφη με την πολη την εχουμε.

φοιτητικη ζωη...χμ...δεν ξερω τι να σου πω. νομιζω οτι δυο μερες την εβδομαδα ειναι εξω τα παιδια.

και αν κρινω απο την κινηση στα κτελ καθε σ/κ (μεχρι πριν τρια τεσσερα χρονια τουλαχιστον) εξαφανιζονται μαζικα οσοι μπορουνε...

...

παντως τα παιδια που τελειωσανε εκει μιλανε με τα καλυτερα λογια.

...

Τυπικά υπάρχει έξοδος τα Σαββατοκύριακα. Πρακτικά, με υπηρεσίες και ποινές, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ούτε γι' αυτές.

Κι εγώ λέω τα καλύτερα λόγια για την Ευελπίδων, διότι πραγματικά την αγαπάω και λατρεύω την ιδιότητά μου (με ό,τι συνεπάγεται αυτό). Παρ' όλα αυτά, αντικειμενικά μιλώντας τα 4 χρόνια εκεί μέσα ήταν μαύρα (επιεικώς).

Προς το παιδί που άνοιξε το θέμα: Άμα το αγαπάς πραγματικά, πήγαινε. Και πίστεψέ με, σε αυτή την περίπτωση δεν θα σε σταματήσει καμία από τις δυσκολίες που (σίγουρα) θα συναντήσεις! Εάν, όμως, την σκέφτεσαι μόνο για την όποια επαγγελματική αποκατάσταση, μείνε μακριά. Για το δικό σου καλό! Εάν πας χωρίς να το αγαπάς, θα με θυμηθείς σε λίγα χρόνια που θα μισείς την ζωή σου (και κατ' επέκταση θα φέρεις προβλήματα και στην οικογένειά σου). Στανταράκι αυτό.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, magnam είπε

Κι εγώ λέω τα καλύτερα λόγια για την Ευελπίδων, διότι πραγματικά την αγαπάω και λατρεύω την ιδιότητά μου (με ό,τι συνεπάγεται αυτό). Παρ' όλα αυτά, αντικειμενικά μιλώντας τα 4 χρόνια εκεί μέσα ήταν μαύρα (επιεικώς).

Κάπου είχα πετύχει τυχαία να αναφέρεις ότι παίρνεις 1100€.

Τόσα λίγα παίρνουν οι Αξιωματικοί? Πόσα χρόνια έχεις?

Δηλαδή ο ts που ρωτάει πόσα θα παίρνει?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Φίλε μου είμαι 37 , με είχε πρήξει ο πατέρας μου να δώσω σε στρατιωτικές σχολές , πήγα πέρασα τα αθλητικά, ψυχολογικά αλλά δεν έπιασα βαθμό και δεν μπήκα.

Έτυχε στη θητεία μου αφού τελείωσα πληροφορική στην Αγγλία ( αυτό που ήθελα από μικρός) να υπηρετήσω σαν φαντάρος 6 μήνες στην Ευελπίδων.

Έτσι όπως έβλεπα τα παιδιά εκεί μέσα έκανα κάθε μέρα τον σταυρό μου που δεν πέρασα.

Σίγουρα είναι μεγάλο πράγμα όπως αναφέρουν το να μην χρειάζεται λεφτά για σπουδές και η επαγγελματική αποκατάσταση , αλλά όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το θέλεις αλλιώς μπορεί να το μετανιώσεις.

Καλή επιτυχία σε ότι απόφαση πάρεις

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Κάπου είχα πετύχει τυχαία να αναφέρεις ότι παίρνεις 1100€.

Τόσα λίγα παίρνουν οι Αξιωματικοί? Πόσα χρόνια έχεις?

Δηλαδή ο ts που ρωτάει πόσα θα παίρνει?

Ναι, στο τόπικ σχετικά με το κόστος του να μένεις μόνος. Είμαι νέος Αξιωματικός, τώρα έκλεισα την 5ετία. Είναι συνολικά περίπου 1100€, αλλά δεν είναι σταθερό το ποσό. Θα σου έλεγα το ακριβές ποσό που τυπικά παίρνω (βασικός μισθός), αλλά με ασκήσεις εκτός βάσης και υπηρεσίες, καθώς και κάποια επιδόματα που δικαιούμαι λόγω καθηκόντων (διοίκηση) και Φρουράς (παραμεθόριος), αυξομειώνεται κατάλληλα. Συνάδελφος 34 ετών που μόλις έγινε Λοχαγός (ήταν παλαιότερος απόφοιτος της ΣΜΥ πριν εισαχθεί στην Ευελπίδων) με τρία παιδιά, παίρνει κάπου στα 1350€ αν θυμάμαι καλά αυτά που μου είπε. Γενικότερα, το μισθολογικό μας είναι αναρτημένο και στο διαδίκτυο, όπως και όλες οι τροποποιητικές διαταγές που επεξηγούν κάποιες ειδικές κατηγορίες, επιδόματα, και τις κρατήσεις. Καθορίζεται από τον Ν.4472/2017.

Ο TS ως Μόνιμος Λοχίας (σύμφωνα πάντα με την διαταγή που ισχύει τώρα και βλέπω) θα έχει ως βασικό μισθό (μεικτά, ήτοι προ κρατήσεων) 985€.

Δεν πρόκειται να κρίνω εάν είναι λίγα ή πολλά. Άλλωστε στο αντίστοιχο τόπικ ξεκαθάρισα πως τα πάντα εξαρτώνται από το άτομο. Προσωπικά είμαι καλυμμένος για την ζωή που κάνω.

Γενικότερα, οι δύο παράγοντες που μεταβάλλουν κατά κύριο λόγο τον μισθό είναι τα έτη υπηρεσίας και ο βαθμός. Στη συνέχεια παίζουν ρόλο τα καθήκοντα, η Φρουρά υπηρέτησης, η οικογενειακή κατάσταση κτλ.. Όλα είναι αναρτημένα στο διαδίκτυο, όπως και οι κρατήσεις.

Όπως μου είπαν στην Ευελπίδων όταν πρωτομπήκα: Από το Στρατό δεν θα γίνεις ποτέ πλούσιος σε χρήματα, αλλά θα γίνεις πλούσιος σε εμπειρίες. Γι' αυτό και σημασία έχει να το αγαπάς.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 3

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Φίλε μου είμαι 37 , με είχε πρήξει ο πατέρας μου να δώσω σε στρατιωτικές σχολές , πήγα πέρασα τα αθλητικά, ψυχολογικά αλλά δεν έπιασα βαθμό και δεν μπήκα.

Έτυχε στη θητεία μου αφού τελείωσα πληροφορική στην Αγγλία ( αυτό που ήθελα από μικρός) να υπηρετήσω σαν φαντάρος 6 μήνες στην Ευελπίδων.

Έτσι όπως έβλεπα τα παιδιά εκεί μέσα έκανα κάθε μέρα τον σταυρό μου που δεν πέρασα.

Σίγουρα είναι μεγάλο πράγμα όπως αναφέρουν το να μην χρειάζεται λεφτά για σπουδές και η επαγγελματική αποκατάσταση , αλλά όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το θέλεις αλλιώς μπορεί να το μετανιώσεις.

Καλή επιτυχία σε ότι απόφαση πάρεις

Εντάξει η Ευελπίδων είναι πιο προβλεπόμενα τα πράγματα και πιο σφιχτά. Επίσης είναι 4 χρόνια στην Ευελπίδων ενώ στην ΣΜΥ που θέλει το παιδί που άνοιξε το θρεντ είναι 3. Στα 18 που πας έχεις αντοχές...ειδικά αν δεν έχεις και άλλες επιλογές λόγω οικονομικών θεμάτων κάνεις υπομονή. 

4 λεπτά πριν, magnam είπε

Ναι, στο τόπικ σχετικά με το κόστος του να μένεις μόνος. Είμαι νέος Αξιωματικός, τώρα έκλεισα την 5ετία. Είναι συνολικά περίπου 1100€, αλλά δεν είναι σταθερό το ποσό. Θα σου έλεγα το ακριβές ποσό που τυπικά παίρνω (βασικός μισθός), αλλά με ασκήσεις εκτός βάσης και υπηρεσίες, καθώς και κάποια επιδόματα που δικαιούμαι λόγω καθηκόντων (διοίκηση) και Φρουράς (παραμεθόριος), αυξομειώνεται κατάλληλα. Συνάδελφος 34 ετών που μόλις έγινε Λοχαγός (ήταν παλαιότερος απόφοιτος της ΣΜΥ πριν εισαχθεί στην Ευελπίδων) με τρία παιδιά, παίρνει κάπου στα 1350€ αν θυμάμαι καλά. Γενικότερα, το μισθολογικό μας είναι αναρτημένο και στο διαδίκτυο, όπως και όλες οι τροποποιητικές διαταγές που επεξηγούν κάποιες ειδικές κατηγορίες, επιδόματα, και τις κρατήσεις. Καθορίζεται από τον Ν.4472/2017.

Ο TS ως Μόνιμος Λοχίας (σύμφωνα πάντα με την διαταγή που ισχύει τώρα και βλέπω) θα έχει ως βασικό μισθό (μεικτά, ήτοι προ κρατήσεων) 985€.

Δεν πρόκειται να κρίνω εάν είναι λίγα ή πολλά. Άλλωστε στο αντίστοιχο τόπικ ξεκαθάρισα πως τα πάντα εξαρτώνται από το άτομο. Προσωπικά είμαι καλυμμένος για την ζωή που κάνω.

Γενικότερα, οι δύο παράγοντες που μεταβάλλουν κατά κύριο λόγο τον μισθό είναι τα έτη υπηρεσίας και ο βαθμός. Στη συνέχεια παίζουν ρόλο τα καθήκοντα, η Φρουρά υπηρέτησης, η οικογενειακή κατάσταση κτλ.. Όλα είναι αναρτημένα στο διαδίκτυο, όπως και οι κρατήσεις.

Όπως μου είπαν στην Ευελπίδων όταν πρωτομπήκα: Από το Στρατό δεν θα γίνεις ποτέ πλούσιος σε χρήματα, αλλά θα γίνεις πλούσιος σε εμπειρίες. Γι' αυτό και σημασία έχει να το αγαπάς.

Σίγουρα κανείς δεν γίνεται πλούσιος στον στρατό αλλά έχει κι άλλα θετικά γιατί δεν είναι μόνο ο μισθός. Έχεις τις λέσχες που τρως πάμφθηνα ή και τζάμπα μέσα στο στρατόπεδο. Έχεις το στρατιωτικό πρατήριο για τα ψώνια. ΚΑΑΥ για διακοπές. Πάρα πολύ καλή ασφάλεια καθώς τα στρατιωτικά νοσοκομεία είναι τοπ. (Ειδικά 424 που υπηρέτησα εγώ φαντάρος είναι απίστευτο)
Τα μείον του που είναι οι πολλές μετακινήσεις και πιθανά σε ζόρικα μέρη (παραμεθόρια Εβρο ή νησάκια) τα έχουν και άλλα επαγγέλματα χωρίς τα θετικά του στρατού. 
Καθηγητές δάσκαλοι πχ κάθε χρόνο ΑΝ είναι τυχεροί να τους πάρουν (τεράστιο ΑΝ) μπορεί να είναι σε κανα νησάκι στη μέση του πελάγους ή σε κάνα κατσάβραχο χωριουδάκι. 

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Cookies

Χρησιμοποιούμε cookies για μια καλύτερη εμπειρία πλοήγησης στο site.