Προς το περιεχόμενο

Αγορα σκληρου


200stistrofi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στην ομαδα.

Καταρχας ευχαριστω ολα τα μελη γιατι πραγματικα η βοηθεια και οι συμβουλες που μπορει να βρει καποιος μεσος χρηστης υπολογιστη εδω ειναι πραγματικα φοβερες.

Θελω την βοηθεια σας οσον αφορα το ιδανικο τροπο αποθηκευσης και διασφαλισης των αρχειων.

Λογο του οτι σχεδιαζω χρειαζεται να εχω σιγουρο οτι δεν θα χασω αρχεια.

Το ιδανικο ειναι να αποθηκευω οτι κανω σε τρια μερη, απ οτι ξερω, (σκληρος,εξωτερικος και cloud(?))

Για να μην πολυλογω, τι θα μου προτεινατε?

Να εχω 2 σκληρους πανω στο pc οπου ο ενας κανει backup τον αλλον και τα πολυ σημαντικα να τα βαζω και σε εξωτερικο σκληρο?

Ισως καποιο docking station?

Σιγουρα θελω να εχω τα αρχεια μου και ΕΚΤΟΣ pc για extra ασφαλεια.

Οσον αφορα το budget, αν ειναι δυνατον θα ηθελα 2 προτασεις, μια εως 100-150 ευρω και αλλη μια απο 200 εως 300 ευρω (οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα) και μεγεθος οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα.

Προς το παρον 1tb με καλυπτει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το έχεις σκεφτεί γενικά θα έλεγα.
Το ιδανικό θα ήταν (εκτός από τον εξωτερικό) οι άλλοι 2 εσωτερικοί δίσκοι να βρίσκονται σε διαφορετικό μηχάνημα.

Το πολύ σημαντικό για εμένα είναι το backup να είναι αυτοματοποιημένο.
Δηλαδή π.χ. κάθε μέρα να τρέχει αυτόματα η διαδικασία χωρίς τη δική σου παρέμβαση.
Αυτό καλό θα ήταν να γίνει και για τον εξωτερικό, με το που τον συνδέεις να αρχίζει αυτόματα η διαδικασία.

Είσαι "τυχερός" που δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις σε χωρητικότητα.
Οι 2 εσωτερικοί δίσκοι που θα πάρεις να κοιτάξεις να είναι τόσο μεγάλοι ώστε τα δεδομένα που θα τους βάλεις τώρα να μην καταλαμβάνουν πάνω από 50% αποθηκευτικού χώρου (στην χειρότερη).
Ώστε να μην χρειαστεί να τους αλλάξεις στο "σχετικά" άμεσο μέλλον.
Ίσως 2 εσωτερικοί των 2ΤΒ ο καθένας να είναι οκ, αν έχω καταλάβει στο περίπου τις ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Η λογική είναι ένα backup για κάθε κίνδυνο.

Κίνδυνος fail κύριου σκληρού. --> Δεύτερος εσωτερικός ως backup, προγραμματισμένος να κάνει συγχρονισμό σε κάθε boot(με Robocopy) ή κάθε μέρα σε συγκεκριμένη ώρα.

Κίνδυνος ransomware. --> Ένας ή παραπάνω εξωτερικοί.

Κίνδυνος διάρρηξης ή κάποιας καταστροφής μέσα στο δωμάτιο --> Ένα μεγάλο usb stick που θα παίρνεις μαζί σου. Πάμφθηνα και λιλιπούτεια είναι πια. Εδώ ταιριάζει και το backup στο cloud για τα κρισιμότερα αρχεία.

Και τα τρία backup στήνονται εύκολα με robocopy εντολές σε ένα ή περισσότερα .bat files που θα τρέχουν από τον task scheduler των windows αυτόματα (ή και από σένα κατευθείαν). Μόλις ρυθμιστούν τα ξεχνάς.

Γενικά, καλύτερα πολλοί μέτριοι σκληροί παρά ένας-δύο κορυφαίας αξιοπιστίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...