Προς το περιεχόμενο

Έσοδα $4 δις μόνο από τις διαφημίσεις στο YouTube είχε η Google το πρώτο τρίμηνο του 2020


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

18 λεπτά πριν, alexhs gk είπε

Παιδιά μην τρελαίνεστε. Πολλοί άνθρωποι μέσα σε αυτούς και εγώ δεν έχουμε συνειδητά adblock ώστε να μπορούν οι creators να βγάζουν κανένα ευρώ! 

Στην τελική δεν έγινε και τιποτα κάποιες διαφημίσεις. 

μαζί σου... και καμιά φορά αν έχουν ρυθμιστεί σωστά τα περί ορέξεως και αφήνεις και τα μπισκότα να μπαίνουν ελεύθερα (από σελίδες έγκυρες που εμπιστεύεσαι) σου έρχονται και κάποιες διαφημίσεις που ανακαλύπτεις πράγματα που ίσως τα θέλεις.. η σου θυμίζουν κάτι που έψαχνες παλαιότερα. Και δεν τρέχει και τίποτε... περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα και το προσπερνάς... 

Αν τώρα για κάποιο Χ λόγο (γιορτή, βιτρίνα κλπ κλπ που πρέπει να παίζει ακατάπαυστα τότε ενεργοποιείς ab... 

το θέμα είναι οι φουκαράδες και οι πιτσιρικάδες που κάνουν όνειρα να πλουτίσουν από αυτό... Αμ δε... όλο το ζουμί μένει στην κατσαρόλα... μην ελπίζετε σε πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Jimys2008 είπε

Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται, όχι. Είναι πολλοί αυτοί που δεν έχουν ιδέα τι είναι το adblock 

Κάνεις λάθος. Πάρα πολλοί είναι αυτοί που δεν ξέρουν τι είναι το adblock!

 

19 λεπτά πριν, alexhs gk είπε

Παιδιά μην τρελαίνεστε. Πολλοί άνθρωποι μέσα σε αυτούς και εγώ δεν έχουμε συνειδητά adblock ώστε να μπορούν οι creators να βγάζουν κανένα ευρώ! 

Στην τελική δεν έγινε και τιποτα κάποιες διαφημίσεις. 

Θα μπορούσε το youtube να μείνει σε διαφημίσεις τύπου banners δεξιά και αριστερά τύπου GIF. Πιστεύω πολλοί θα περιόριζαν το adblock τότε μιας και δεν θα ήταν πολύ ενοχλητικές. Πλέον όλοι έχουμε μανία να πατήσουμε skip add με σκοπό να μην δίνουμε σημασία στην ίδια την διαφήμιση . Μ αυτή την πολιτική θεωρώ ότι και ο creator χάνει και αυτός που θέλει να διαφημιστεί. Ο μόνος κερδισμένος είναι το ίδιο το youtube.

 

Αναφορά σε κείμενο

Η αύξηση οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στην πανδημία του κορωνοϊού

Σήμερα πήρα laptop φίλης για να το επισκευάσω. Ανοίγοντας το και πηγαίνοντας στο youtube(όπου είχε ενεργοποιήσει και ειδοποιήσεις αλλά και δεν είχε adblock) σε ένα 5λεπτο βίντεο μου πέταξε δύο διαφημίσεις με την μία 10 δευτερολέπτων υποχρεωτική και την άλλη 5 δεπτερόλεπτα με skip. Με το να πετάει δύο δύο τις διαφημίσεις θεωρώ λογικό να ανέβουν οι πωλήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Jimys2008 είπε

Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται, όχι. Είναι πολλοί αυτοί που δεν έχουν ιδέα τι είναι το adblock 

χαιρομαι που δεν εχουν γιατι δεν θα υπηρχε και content για να βλεπετε εσεις με το adblock ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εντυπωσιακό είναι ότι αυτά τα 4 bil. τα έχουν πάρει από εμάς τους καταναλωτές μέσα στην αξία των προϊόντων...α ρε πόσα καβαλημένα golden boys χρηματοδοτούμε...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Δηλαδή;  Όλα αυτά τα λεφτά από ανθρώπους που πατάνε κλικ σε διαφημίσεις στα βίντεο του YouTube?

Οχι, απλα να σου την εμφανίσει την ώρα που βλέπεις ενα βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι δεν μπορουν να μου πουν οι διαφημισεις τι θα αγορασω. Δεν ειμαι μεσα σε αυτη τη μαζα που τρωει αμασητο οτι τους πλασαρουν χωρις να ρωτανε τι και πως. Για αυτο κανουν οι διαφημισεις. Μεσα απο αυτες διαμορφωνουν ολοκληρη την αγορα και ξερουν τι θα προωθησουν στον κοσμο. Ουτε στην τηλεοραση δεν καθομαι ποτε να δω διαφημισεις εχω το replay tv και βλεπω οτι θελω εγω οτι ωρα θελω. Μερικοι οπως google δεν θα χορτασουν απο τα δις που εχουν ενω κανεις δεν θα τα παρει μαζι του οταν πεθανει. Τοσα χρηματα να καθονται αχρηστα σε μια θυριδα τραπεζα οτιδηποτε ενω κοντα 2 δις δεν εχει να φαει. Fair world ετσι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν διαφημίσεις άθλιες και διαφημίσεις σωστές. Διαφημίσεις όπως του YouTube που πατάς το βίντεο και αντι αυτου παίζει την Vodafone να λέει τα δικά της, εννοείται βάζεις adblock. 

Διαφημίσεις του στυλ πατάς να ανοίξεις το site και σε κάνει redirect αλλού, @#τα στη μούρη σας

Διαφημίσεις όπως εδώ η στο Facebook που τις έχει σε μια γωνίτσα και δεν σε ενοχλούν, δεν έχω πρόβλημα. Από τέτοιες έχω βρει κ προσφορές αρκετές φορές σε πράγματα που ήθελα να αγοράσω 

Αλλά δυστυχώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά οπότε adblock παντού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, manolis940 said:
2 hours ago, Jimys2008 said:

Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται, όχι. Είναι πολλοί αυτοί που δεν έχουν ιδέα τι είναι το adblock 

Κάνεις λάθος. Πάρα πολλοί είναι αυτοί που δεν ξέρουν τι είναι το adblock!

Και οι δύο κάνετε λάθος. Αυτοί που δεν έχουν ιδέα τι είναι το adblock είναι πάρα πολλοί. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kapngage είπε

χαιρομαι που δεν εχουν γιατι δεν θα υπηρχε και content για να βλεπετε εσεις με το adblock ...

Δεν ξερω ποσο εισαι, αλλα ξερεις, υπηρχε το youtube και πριν τις διαφημισεις.

(As a matter of fact, και πριν την λογοκρισια, τα πνευματικα δικαιωματα που ριχνουν τα τραγουδια, και τα απειρα σκουπιδια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λένε πως απενεργοποιούν το adblock για να κερδίζουν και οι content creators υπάρχουν και οι χορηγίες δεν έρχονται έσοδα μόνο από τις διαφημίσεις.

Ένα παράδειγμα,είχα δει ένα βίντεο με 100k views περίπου που στην ουσία προωθούσε ένα βιβλίο.Βρήκα ενδιαφέρον στο περιεχόμενο και έβαλα μια παραγγελία.Περνούσαν οι μέρες το είχα ξεχάσει τελείως και όταν το θυμήθηκα πήρα ένα τηλ στον εκδοτικό οίκο και τους είπα ρε παιδιά τι έγινε με το βιβλίο έχουν περάσει 2 εβδομάδες σχεδόν από την παραγγελία.Μου είπαν ότι είχαν πολλές παραγγελίες μιας και το βίντεο πήγε καλά κτλ Ρώτησα τον υπάλληλο πόσες αν επιτρέπεται και μου απάντησε πάνω από 1000,βάλτε από 10 ευρώ το βιβλίο βγαίνει χονδρικά στα 10 χιλιάρικα.Πόσα να πήρε ο δημιουργός,δεν θα πήρε ένα 500αρικο στο νερό;Μπορεί να πήρε και ποσοστά,δεν ξέρω υποθέσεις κάνω,αλλά κάτι θα έβγαλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...