Προς το περιεχόμενο

Κριτικες για Lg4k


Magi A.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι samsung βγάζουν προβλήματα, και είχα μετανιώσει την ώρα και τη στιγμή με όσες samsung είχα, μέχρι που χάλασαν , πήρα άλλες μάρκες και ησύχασα.

Οι LG πιο σπάνια θα βγάλουν πρόβλημα, απλά πρέπει να δεις την εικόνα απο κοντά πριν την αγοράσεις. Αν δεν σε ικανοποιεί αυτό που βλέπεις στο 100% τοτε ΜΗΝ την πάρεις. Αν σου φαίνεται σκοτεινή ή θαμπή και πει ο πωλητής οτι μπορείς να το φτιάξεις μέσα απο τις ρυθμίσεις, ΜΗΝ τον ακούσεις.. θα κλαίς τα λεφτά.

Καλή ποιότητα μέχρι στιγμής (μη πω μεγάλη κουβέντα) βγήκαν οι Sony. Είναι βέβαια λίγο πιο τσιμπημένες οι τιμές αλλά αξίζει κατα τη γνώμη μου. 

Και οι LG είναι σχετικά καλές αρκεί να προσέξεις αυτό που σου είπα. Οτι βλέπεις στο μαγαζί σαν ποιότητα , καθαρότητα , φωτεινότητα, το ίδιο θα είναι και σπίτι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ολες το ιδιο χαλανε. Μεμονομενα περιστατικα οσα και να σου εχουν συμβει δεν αποτελουν συμπερασμα. Πανω κατω ολοι την ιδια τοπολογια σχεδιασης - επιλογης εξαρτηματων χρησιμοπουν.

Οσο αστοχουν samsung τοσο ευκολα και <LG και σονυ. Ηλεκτρονικος ειμαι και τα βλεπω με τα ματια μου. Θες μια φωτο απο το εργαστηριο μου να δεις τι μαρκες εχουν μαζευτει?

Στις 29/4/2020 στις 5:37 ΜΜ, Magi A. είπε

Καλησπερα. Είμαι στο τσακ για αγορά Lg UM7100 60αρα.Την έχει καποιος; Τι γνωμη εχετε; Να προτιμησω lg ή samsung. Ευχαριστω πολυ

H συγκεριμενη εχει VA panel και εχει αξιοπρεπη αντιθεση. Σε αυτα τα λεφτα αποτελει VFM. Στην ιδια κατηγορια λιγο μεγαλυερη και samsung 65ru7102.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι να σου πω, δε ξέρω. Πάντως όσες τηλεοράσεις samsung είχα (και είχα αρκετές...) όλες χάλασαν απο άσχετη αιτία η καθεμία πάνω κάτω σε ίδιο χρονικό διάστημα. Δε μπορεί να ήτανε όλες σύμπτωση.

Επίσης , λες να μη μιλάμε για μεμονωμένα περιστατικά, από τη στιγμή που ρωτάει γνώμες στο insomnia προφανώς και θα μιλάμε για μεμονωμένα περιστατικά.. Αν θέλει στατιστικά , ας ψάξει στην ΕΛΣΤΑΤ :) 

Από τη στιγμή που είμαι εντελώς δυσαρεστημένος από την samsung και την κάθε Samsung, LG κ.ο.κ , είναι και απόλυτα λογικό να αποτρέπω τον οποιοδήποτε απο την εν λόγο αγορά.. Ωστόσο, είναι πάντα μια προσωπική άποψη , δεν υποχρεώνεται κανείς να κάνει ότι λέω ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δικαιουσαι να πεις την αποψη σου. Αλιμονο. Με την σειρα ομως και εγω που εμπλεκομαι καθημερινα με τηλεορασεις, παραθετω την δικη μου αποψη που διαφερει απο την δικη σου. 

Στα Service και στα φορουμ θα δουμε πιο πολλα περιστατικα Samsung γιατι μια εποχη πουλαγε παρα πολυ. στα 10 σπιτια τα 6 εχουν samsung. Παρα αυτα τωρα τελευταια η συχνοτητα σφαλματων ειναι παρομοια. Οπως και στο εσωτερικο τους υπαρχουν κοινοι κατασκευαστες τροφοδοτικων, παθητικων εξαρτηματων σχεδιασης κτλ.

Στην περιοχη σου μηπως εχετε θεμα με την σταθεροτητα της τασης της ΔΕΗ. Υπηρχε σταθεροποιητης τασης? Οι συσκευες μηπως ηταν σε περιβαλλον με υψηλη θερμοκρασια? Τζακι κλιματιστικο, αντηλια). Υγρασια?

Πολλοι παραγοντες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μπα δεν έχουμε τίποτα το ιδιαίτερο. Απο θέμα τάσης της ΔΕΗ δε παίζει να είναι , μιας και όλες οι τηλεοράσεις που έχω σπίτι είναι κουμπωμένες ή σε UPS ή σε σταθεροποιητή τάσης, το ίδιο και το καλώδιο της κεραίας. Οπότε λίγο δύσκολο.

Υγρασία επίσης οχι. Ούτε υψηλή θερμοκρασία, ζεσταίνομαι με το παραμικρό οπότε καίω όλο το καλοκαίρι air condition , τζάκι δεν υπάρχει κοντά στις τηλεοράσεις , αντηλιά όχι γιατί έχουμε παντού κουρτίνες. Γενικά προσέχω τις συνθήκες που βρίσκονται οι ηλεκτρονικές συσκευές μιας και υπάρχουν αρκετά μηχανήματα τηλεπικοινωνιών οπότε δε με συμφέρει να πάθει κάτι απο αυτά.. :D 

Είμαι περίπτωση μη το ψάχνεις. Πάντως και σε άλλα 2 σπίτια σε άλλες πόλεις της Ελλάδας που υπήρχαν samsung κατά κύριο λόγο, και κάποιες LG (αλλά λιγότερες) χάλασαν όλες αργά ή γρήγορα και το σέρβις της samsung ήταν τουλάχιστον για γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα service της samsung επειδη ειναι πολλα (οχι ενα κεντρικο οπως στην lg) ειναι αναλογα το υποκαταστημα. Εκει παλι αφορα μεμονομενες περιπτωσεις. Παραδειγμα εχω ακουσει για Service one ταλαιπωρια, αλλα εγω κατα μεσο ορο τους παω συσκευες συνεχεια επι χρονια. Σε γενικες γραμμες καλο προς μετριο βαθμο παιρνουν. 

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για το σέρβις της samsung δοκίμασα 2 διαφορετικά υποκαταστήματα και μου ζήτησαν 350 ευρώ αν θυμάμαι καλά για την 1η βλάβη. Τα έσκασα, μετά ξαναέπαθε το ίδιο, θέλαν αλλα 150.. φυσικά δε τα έδωσα

Στην LG , για άλλο πρόβλημα, μου είχαν πει ότι απλά δεν φτιάχνεται , δε μπήκαν καν στον κόπο. 

Εν τέλη , όσο περίεργο και αν ακούγεται, τις έδωσα όλες μαζί σε ένα συγγενή μου , που δεν είναι καν τεχνικός , απλά ασχολείται για να περνάει την ώρα του. Τις έφτιαξε και τις 3 και μέχρι τώρα που μιλάμε δουλεύουν άψογα. Α , η αξία των ανταλλακτικών (official εξαρτήματα) ήτανε: 25 ευρώ για την 1η (ναι, αυτη που ζητουσαν 350) , 18 ευρώ η δεύτερη και 15 ευρώ η τρίτη.

Τι να λέμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο ισχυει. Τα επίσημα service δεν κανουν τοπικες επισκευες. Αλλαζουν ολο το part με καινουργιο. Κυριως για να αποκλεισουν την εμφανιση νεου σφαλματος (ειδικα αν το part εχει καποια ηλικια) και σαφως το κερδος....  Εχω πιο ακραιες περιπτωσεις. Κοστος επισκευης service 250€. Κοστος ανταλλακτικου σε εμενα 20 cent. Και 30€ εργασια. (ενα recap ηθελε).

Μια συσκευη οταν ειναι εκτος εγγυησης τοτε να προτιματε επισκευαστικα κεντρα τριτων η ιδιωτες ηλεκρονικους, που μπορουν να επεμβουν τοπικα. Μια διοδος Schottky  κοστους 0,05€ να καει σε ενα τροφοδοτκο) η συσκευη μπορει να μην εκκινει καν. Και αλλαζει πανευκολα. Το θεμα ειναι η σωστη διαγνωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2020 στις 7:07 ΜΜ, graphist83 είπε

Μια χαρα ολες το ιδιο χαλανε. Μεμονομενα περιστατικα οσα και να σου εχουν συμβει δεν αποτελουν συμπερασμα. Πανω κατω ολοι την ιδια τοπολογια σχεδιασης - επιλογης εξαρτηματων χρησιμοπουν.

Οσο αστοχουν samsung τοσο ευκολα και <LG και σονυ. Ηλεκτρονικος ειμαι και τα βλεπω με τα ματια μου. Θες μια φωτο απο το εργαστηριο μου να δεις τι μαρκες εχουν μαζευτει?

H συγκεριμενη εχει VA panel και εχει αξιοπρεπη αντιθεση. Σε αυτα τα λεφτα αποτελει VFM. Στην ιδια κατηγορια λιγο μεγαλυερη και samsung 65ru7102.

Καλησπερα φιλε μου. Ειπες εχει va panel, σε ποια αναφερεσαι; αυτη που παρηγγειλα η Lgum7100 εχει ips. Ειχα μια samsung σκυλι στον 10ο - 11ο χρόνο μ βγαλε μια μικρη σκια πανω δεξια στην οθονη. Ενας γνωστος ηλεκτρολογος μ χε πει ολες αυτες κρατανε μέχρι 10 χρονια. Ισχυει; Γτ όμως τοσα λεφτα δίνεις γτ να χουν ημερομηνια ληξης.. Σαν αντιπροσωπεία εχω ακουσει πως η lg ειναι καλυτερη απο samsung.. 

Επεξ/σία από Magi A.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικως ειμαι πολυ κατα των IPS πανελ καθως η αντιθεση τους ειναι στην καλύτερη τραγικη. Ειτε το χρησιμοποιει η LG ειτε η Samsung ειτε η Sony. Θα το προτιμήσω μονο για χωρους οπου η θεαση ειναι υπο σοβαρές γωνιες και κατα βαση με φως. Μπαρ, ταβερνες κτλ. Αντε και σε υπνοδωμάτιο οπου οπου η χρήση ειναι προχειρη αν οι γωνιες ειναι ακραίες.

Η σκια που εβγαλε η Samsung που ειχες ηταν καποιο η κάποια καμένα led στο strip Ειτε να άλλαζες το strip η τα led η επισκευή δεν ηταν ακριβή.  Αν ηταν στο οριο να ηταν με λαμπες ccfl ισχυει το ιδιο αλλα πιο δύσκολη επισκευή. 10 χρόνια με σχετικα καθημερινη χρηση ειναι παρα πολυ καλη απόδοση διάρκειας ζωης. Ειδικα σε LED TV.  Υπολόγισε το σε ωρες λειτουργίας! θα εκπλαγεί. Επισκευαζονται πλεον ευκολα ομως. Εκτος αν σφαλει η σπάσει το πάνελ. 

Τα service ειναι μια ιδιάζουσα περίπτωση. Εγω συνεργάζομαι με ολους σχεδον. Ολοι κατα καιρους με εχουν ταλαιπωρήσει αλλα κατα βαση αν το πρόβλημα ειναι εύλογο εξυπηρετούν χωρις προβλημα. Η Samsung οπως ανέφερα πιο πανω εχει πολλα επισκευαστικα κεντρα ανα περιοχη. Οποτε η ποιότητα της εξυπηρέτησης ποικίλλει. Καλλιθεα, Αγιο Δημήτριο ειναι σχετικα καλοι. Της Ραφήνας η Service one Κικης  απο τους καλύτερους. Τα παράπονα που ακους ειναι κυριως μεμονωμένα περιστατικα. 3 με 4 ατομα εδω εγραψαν και το αναπαράγουν ολοι εδω.

Οι περισσότεροι δεν ξερετε μεσα σε ενα service τι αντιμετωπιζουν οι τεχνικοι και τι ο κοσμος που μπαινει τι παραλογες απαιτησεις εχουν. Πχ σε προϊόν εκτός εγγύησης απαιτούν δωρεαν διάγνωση ωστε να αποφασισουν αν αξιζει η οχι. Να δαπανήσω εγω δηλαδη 15 λεπτα να την ανοιξω με δικη μου ευθύνη και να κανω διαγνωση βλαβης που μπορει να παρει απο μια - δυο ωρες μεχρι μερες.... Δωρεαν?

Εχουν ερθει συσκευές εντος εγγύησης με τρυπα στο πανελ σαν να εφαγε σφαιρα και να σου λενε δεν το εκανα εγω, μονο του, συσκευες να εχουν μεσα νερο, να έχουν ανοιχτει απο αυτους και να εχουν κανιβαλιστει και ποσα αλλα. 

Κατ εμε επιλεγω το προιον που εχει την καλυτερη αποδοση και την ευχάριστη εμπειρια χρησης.  

Επεξ/σία από graphist83
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, graphist83 είπε

Γενικως ειμαι πολυ κατα των IPS πανελ καθως η αντιθεση τους ειναι στην καλύτερη τραγικη. Ειτε το χρησιμοποιει η LG ειτε η Samsung ειτε η Sony. Θα το προτιμήσω μονο για χωρους οπου η θεαση ειναι υπο σοβαρές γωνιες και κατα βαση με φως. Μπαρ, ταβερνες κτλ. Αντε και σε υπνοδωμάτιο οπου οπου η χρήση ειναι προχειρη αν οι γωνιες ειναι ακραίες.

Η σκια που εβγαλε η Samsung που ειχες ηταν καποιο η κάποια καμένα led στο strip Ειτε να άλλαζες το strip η τα led η επισκευή δεν ηταν ακριβή.  Αν ηταν στο οριο να ηταν με λαμπες ccfl ισχυει το ιδιο αλλα πιο δύσκολη επισκευή. 10 χρόνια με σχετικα καθημερινη χρηση ειναι παρα πολυ καλη απόδοση διάρκειας ζωης. Ειδικα σε LED TV.  Υπολόγισε το σε ωρες λειτουργίας! θα εκπλαγεί. Επισκευαζονται πλεον ευκολα ομως. Εκτος αν σφαλει η σπάσει το πάνελ. 

Τα service ειναι μια ιδιάζουσα περίπτωση. Εγω συνεργάζομαι με ολους σχεδον. Ολοι κατα καιρους με εχουν ταλαιπωρήσει αλλα κατα βαση αν το πρόβλημα ειναι εύλογο εξυπηρετούν χωρις προβλημα. Η Samsung οπως ανέφερα πιο πανω εχει πολλα επισκευαστικα κεντρα ανα περιοχη. Οποτε η ποιότητα της εξυπηρέτησης ποικίλλει. Καλλιθεα, Αγιο Δημήτριο ειναι σχετικα καλοι. Της Ραφήνας η Service one Κικης  απο τους καλύτερους. Τα παράπονα που ακους ειναι κυριως μεμονωμένα περιστατικα. 3 με 4 ατομα εδω εγραψαν και το αναπαράγουν ολοι εδω.

Οι περισσότεροι δεν ξερετε μεσα σε ενα service τι αντιμετωπιζουν οι τεχνικοι και τι ο κοσμος που μπαινει τι παραλογες απαιτησεις εχουν. Πχ σε προϊόν εκτός εγγύησης απαιτούν δωρεαν διάγνωση ωστε να αποφασισουν αν αξιζει η οχι. Να δαπανήσω εγω δηλαδη 15 λεπτα να την ανοιξω με δικη μου ευθύνη και να κανω διαγνωση βλαβης που μπορει να παρει απο μια - δυο ωρες μεχρι μερες.... Δωρεαν?

Εχουν ερθει συσκευές εντος εγγύησης με τρυπα στο πανελ σαν να εφαγε σφαιρα και να σου λενε δεν το εκανα εγω, μονο του, συσκευες να εχουν μεσα νερο, να έχουν ανοιχτει απο αυτους και να εχουν κανιβαλιστει και ποσα αλλα. 

Κατ εμε επιλεγω το προιον που εχει την καλυτερη αποδοση και την ευχάριστη εμπειρια χρησης.  

Σ ευχαριστω θερμα για την απάντηση. Την εχω παραγγειλει κ αναμενω. Ελπιζω ολα να πανε καλα. Lg κ samsung ειναι απ τις κορυφαιες εταιρίες κ ενιωσα μια καποια ασφαλεια να το πω. Μου βαζεις έννοιες τωρα γιατι στην αντιπερα πλευρα ηταν η samsung 58αρα 4k..

1 ώρα πριν, Magi A. είπε

Σ ευχαριστω θερμα για την απάντηση. Την εχω παραγγειλει κ αναμενω. Ελπιζω ολα να πανε καλα. Lg κ samsung ειναι απ τις κορυφαιες εταιρίες κ ενιωσα μια καποια ασφαλεια να το πω. Μου βαζεις έννοιες τωρα γιατι στην αντιπερα πλευρα ηταν η samsung 58αρα 4k..

Στο site της lg αναφερει τελικά πως εχει va panel. Κατω απο 60 ειναι ips. Παλι καλα

Επεξ/σία από Magi A.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...