Προς το περιεχόμενο

Η Lenovo θα προσφέρει φέτος υπολογιστές ThinkPad με προεγκατεστημένο Linux


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ptwma είπε

@TopicStrarter ρε φίλε δε βαρέθηκες να κάνεις τον μάρτυρα του λίνουξ σε κάθε τοπικ; Όσο και να γράφεις σεντόνια δεν αλλάζει κάτι,  όποιος έχει διαφορετική άποψη από εσένα,  δηλαδή το 95% έχει τους λόγους του και αυτός.  Το ότι έφτασαν 2 δήμοι και 3 εταιρείες να χρησιμοποιούν λίνουξ δε δείχνει κάτι,  ίσα ίσα επιβεβαιώνει πως οι υπόλοιποι τρέχουν Windows.

Μην κάνεις τον κόπο να απαντήσεις,  γίνεσαι κουραστικός,  φιλικά στο λέω.

Είσαι ο επίτιμος πρεσβευτής του insomnia? 

 

Και εκτός απο επίτιμος πρεσβευτής του insomnia είσαι και ο ειδικός επί των παγκόσμιων στατιστικών. 

 

Αλλά σίγουρα δεν είσαι ο επίτιμος stand-up comedian γιατί τα αστεία σου είναι αρκετά μαλθακά. 

 

Τέσπα όλα αυτά είναι κλασικά χαρακτηριστικά ... ιδιωτών

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Κοίτα το αν θα αλλάξει κάποιος λειτουργικό είναι υποκειμενικό ζήτημα ο καθένας κάνει ότι θέλει, με την ίδια λογική δεν υπάρχει λόγος να πας σε mac αν είσαι σε windows ... (και μάλιστα το gaming σε mac σχεδόν ανύπαρκτο απο θέμα επιδόσεων και υποστήριξης) 

 

Απο εκεί και πέρα αντικειμενικοί λόγοι αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει κάτι άλλο υπάρχουν πχ ανωνυμία, πλήρης έλεγχος συστήματος (που ειδικά σε windows 10 τα ψάχνει με το σταγονόμετρο αυτά)  μικρότερες απαιτήσεις σε όγκο, portability (μπορείς να έχεις το λειτουργικό σου σε ένα στικάκι ή εξωτερικό δίσκο και να το τρέχεις παντού) σταθερότητα (ξεχνάς μπλε οθόνες σφαλμάτων φορμάτ κτλ) επιδόσεις, ασφάλεια κτλ. 

 

Κακά τα ψέματα γιαυτό να μην τα λέμε :P

Τα linux λειτουργικά ειναι ολοκληρωμένα δεν είναι "under construction" όπως τα έχεις στο μυαλό σου απότι καταλαβαίνω.

Αναβαθμίζονται πολύ πιο ραγδαία και φέρνουν καινούργιες τεχνολογίες πολύ πιο γρήγορα (πχ νομίζω ακόμη και σήμερα οι windows 10 home και pro δεν μπορούν να δούν σωστά τον ryzen 3990x με τα 128 threads του και τον βλέπουν σαν dual socket επεξεργαστή ενώ σε linux λειτουργεί στο 100%) 

 

Πολλές απο τις εφαρμογές τρέχουν native σε linux ή ειναι εξαρχής ανεπτυγμένες για linux και απλά έχουν port σε windows 

Πχ spotify,  firefox ,chrome ,brave ,VLC ,Blende r,audacity ,dropbox , handbrake ,Steam , Thunderbird, Davinci resolve, slack, virtual box, GIMP κτλ κτλ κτλ 

 

 και τρέχουν καλύτερα σε linux παρά σε windows και ενημερώνονται πρώτα σε linux ακριβώς γιατί ειναι ευκολότερο να αναπτύξεις εφαρμογές σε linux και με μεγαλύτερη ασφάλεια μιας και δεν έχει τις τρύπες που συναντάς σε windows.

 

Τώρα όπου δεν υπάρχει native υποστήριξη πχ στο MS office πέρα ότι έχεις άλλες επιλογές όπως το libreoffice που έχει και περισσότερα features μπορείς να τις τρέξεις και σε linux και αν θες 100% καμία διαφορά απλά τις τρέχεις μέσω virtualization (τρέχεις ουσιαστικά κομμάτια ή ολόκληρο το λειτουργικό των windows μέσω linux και έτσι δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά) 

 

 

 

Ωραία τα λες αλλά προσθέτεις και πολλά κλισέ που δε στέκουν και βέβαια δε ξέρω ποια είναι η ειδικότητα σου αλλά μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι ότι η οποιαδήποτε διανομή Linux ή θα κάνει για οικιακή / βασικότατη χρήση, ή για εξειδικευμένη με περιορισμούς πάντα στο software το οποίο δε βλέπω να ζούμε όταν θα φτάσει σε έστω καλά επίπεδα.

Αναλυτικά:

Οι μπλε οθόνες σε Windows έχουν σταματήσει να υπάρχουν εδώ και χρόνια. Λειτουργώ 2 υπολογιστές στο σπίτι, ο ένας 24/7 ανοιχτός ενώ και οι 2 έχουν τα προηγούμενα Windows (8.1) και εχω να δω μπλε οθόνη τουλάχιστον 3 χρόνια. Και αυτό δοκιμάζοντας στη χειρότερη μια 50ρια προγράμματα το μήνα από αμφιλεγόμενες πηγές μιας και μου αρεσει να δοκιμαζω προγραμματα απο καθε κατηγορια είτε σα χόμπυ, είτε ψάχνοντας το επομενο κρυμμενο διαμαντι. Είναι γεγονός πως σε εποχές Windows XP έκανα καθαρη εγκατάσταση 2 φορές το χρόνο αλλά πάνε κοντά στα 8 χρόνια από τότε που σταμάτησα να τα χρησιμοποιω και αρκετα περισσότερα από τότε που αντικαταστήθηκαν στην αγορά.

Σχετικά με τον πλήρη έλεγχο του συστήματος υπάρχουν μπόλικες επιλογές για power users που θα τις βρουν αν τις αναζητήσουν. Σε Linux πολλές φορες δεν υπάρχει καν γραφικό περιβάλλον για να πειράξεις κάτι σημαντικο. Είναι προφανές ότι οι διανομές δεν προσπαθούν καν να κερδίσουν τους οικιακούς χρήστες παρά μόνο όσους μεγαλώσαμε με RAM, οι οποίοι φυγαμε από Linux προ πολλού.

Οι μικρότερες απαιτήσεις σε όγκο δεν αποτελουν ιδιαιτερο πλεονεκτημα πια. Οι σκληροι δισκοι ειναι σχεδόν τσαμπα, τα φλασακια ειναι τσαμπα. Εξαλλου για αυτο ακριβως δεν υπαρχει plug n play σε linux, λογο του ογκου τους που δειχνει ξεκαθαρα πως πρεπει να πεσει δουλεια αν θελει ενας χρηστης να κανει κατι να δουλέψει. Ακομα και διανομες των 4.7gb σου πετανε μεσα 300 εφαρμογες αντι να κοιταξουν να αναγνωριζουν βασικα πραγματα. Και για τον ογκο των προγραμματων εκει ειναι αλλο ομορφο ευαγγελιο αφού το καθε ενα θα κατεβάσει μια 150αρια εξαρτησεις και αν θες κάτι παλιό παίζει να μην υπάρχει η εξάρτηση στο αποθετήριο και να πρέπει να προσθέσεις αποθετήριο από τις σκοτεινές γωνιες του διαδικτυου κατεβάζοντας ταυτόχρονα και ολο τον ογκο του αποθετηριου. Αν βρεις αποθετήριο με αυτό που θες βέβαια.

Το Linux είναι άχρηστο για διαχειριση των περισσότερων gadget και συσκευων στο σπίτι. Αγοράζεις εναν εκτυπωτη και δεν ειναι Canon / Brother / Lexmark / HP; Καλή τύχη. Καλή τύχη να rootαρεις το ιδιαιτερο κινητο σου μέσω Linux, καλή τύχη να τρέξεις homebrew σε οποιαδήποτε κονσόλα μέσω Linux. Και βέβαια τα παραθυρα ειναι μονοδρομος για υπολογιστες 10ετιας αφου το Linux ήταν κυριολεκτικα για κλάμματα, ένα πραγμα δουλευε σε μια διανομη και δεκα οχι, και εβρισκες αλλη διανομη που εκανε το ακριβως αντιθετο. (κάτι που ακομα συμβαινει, απλα σε μικροτερο βαθμο). 

Όσων αφορά το software, 12 χρόνια τις ιδιες free επιλογες διαβαζω. Blender, GIMP, Thunderbird, Open/LibreOffice. Μια επισκεψη σε σελιδες με freeware θα αποκαλυψει απειρες επιλογες για Windows και πολλες απο αυτες ιδιαιτερα εξειδικευμενες (εγω πχ ασχολουμαι με τεχνολογιες που εχουν να κανουν με την ανταλλαγή κλειδιων (πχ PGP ή κρυπτονομισματα) και το Linux μου ειναι παντελως αχρηστο για το ενδιαφερον μου πέρα από μερικα command line εργαλεία.) Ακομα και το Android περισσότερες επιλογές έχει, με χαοτική μαλιστα διαφορά.

Για χρονια αγοραζα linux περιοδικα δοκιμαζοντας μια προς μια τις διανομές και η αληθεια ειναι πως ποτέ δεν καταφερε να με κρατησει πανω απο μήνα (με αυτο να ηταν η μεγαλη εξαιρεση, οταν πχ βγηκε η Mint ή η Ubuntu 8.04, τοσα χρονια πισω ειναι οι τελευταιες καλες διανομες που βρηκα). Πάντα κάτι σημαντικό θα έλειπε το οποίο μόνο αν είσαι low level προγραμματιστής μπορείς να το λύσεις, 

Όσο για το "Τα linux λειτουργικά ειναι ολοκληρωμένα δεν είναι "under construction" είναι λίγο αστείο αφου ειναι αυτος ακριβως ο λογος που εχει τοσο λίγο κοινο, το οτι ειναι σα demo που πρεπει να πληρωσεις (σε χρονο) για να του δώσεις βασικες δυνατότητες.

Και δεν αντιπαθώ το Linux ούτε συμπαθώ τα παραθυρα, προσπαθησα πολυ να κολλησω με το πρώτο. Αλλά σε Linux ξεχνας την αλληλεπιδραση με καθε ειδους συσκευη, ξεχνας advanced εργαλεια για παρα πολλες δουλειες, ειναι φτιαγμενο για τυπικη home χρηση και τιποτα παραπανω. Και αν δεν ειχε virtualization προγραμματα ωστε να τρεχει προγραμματα Windows και αν τα περισσότερα site πλεον δε χτιζοντουσαν σε CMS (που τα τρεχεις με XAMPP και παλι καλα υπαρχει σε Linux), θα ειχε ακομα λιγοτερη χρηση σε εταιρικα περιβαλλοντα. Μόνο στον προγραμματισμο κατι κανει απο εργαλεια αλλα και εκει δε συγκρινεται με τα εργαλεια σε Windows, ειδικα στο game development που ειναι μια πικρη ιστορια.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο θετικό είναι να υπάρχουν περισσότερες επιλογές. Όσοι δεν ενδιαφέρονται για εφαρμογές Windows γλυτώνουν 50-100 ευρώ και η Lenovo κερδίζει πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε φορητό λόγω παλαιότητας μπορούσα να βάλω μέχρι windows 8 χωρίς προβλήματα .Στην αρχή εβαλα λινουξ  και σύντομα είδα ότι το λειτουργικό ήταν ελαφρύτερο ανώτερο ομορφότερο και κυρίως δεν έστελνε  πληροφορίες για εμένα .

Πλέον μετά από τρεις μήνες έχω σε όλους τους υπολογιστές στο σπίτι λινουξ αλλά και στο ιατρείο μου τρέχω μέσω wine ένα  πρόγραμμα που υπάρχει μόνο σε windows .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Κοίτα το αν θα αλλάξει κάποιος λειτουργικό είναι υποκειμενικό ζήτημα ο καθένας κάνει ότι θέλει, με την ίδια λογική δεν υπάρχει λόγος να πας σε mac αν είσαι σε windows ... (και μάλιστα το gaming σε mac σχεδόν ανύπαρκτο απο θέμα επιδόσεων και υποστήριξης) 

Απο εκεί και πέρα αντικειμενικοί λόγοι αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει κάτι άλλο υπάρχουν πχ ανωνυμία, πλήρης έλεγχος συστήματος (που ειδικά σε windows 10 τα ψάχνει με το σταγονόμετρο αυτά)  μικρότερες απαιτήσεις σε όγκο, portability (μπορείς να έχεις το λειτουργικό σου σε ένα στικάκι ή εξωτερικό δίσκο και να το τρέχεις παντού) σταθερότητα (ξεχνάς μπλε οθόνες σφαλμάτων φορμάτ κτλ) επιδόσεις, ασφάλεια κτλ. 

Κακά τα ψέματα γιαυτό να μην τα λέμε :P

Τα linux λειτουργικά ειναι ολοκληρωμένα δεν είναι "under construction" όπως τα έχεις στο μυαλό σου απότι καταλαβαίνω.

Αναβαθμίζονται πολύ πιο ραγδαία και φέρνουν καινούργιες τεχνολογίες πολύ πιο γρήγορα (πχ νομίζω ακόμη και σήμερα οι windows 10 home και pro δεν μπορούν να δούν σωστά τον ryzen 3990x με τα 128 threads του και τον βλέπουν σαν dual socket επεξεργαστή ενώ σε linux λειτουργεί στο 100%) 

Πολλές απο τις εφαρμογές τρέχουν native σε linux ή ειναι εξαρχής ανεπτυγμένες για linux και απλά έχουν port σε windows 

Πχ spotify,  firefox ,chrome ,brave ,VLC ,Blende r,audacity ,dropbox , handbrake ,Steam , Thunderbird, Davinci resolve, slack, virtual box, GIMP κτλ κτλ κτλ 

 και τρέχουν καλύτερα σε linux παρά σε windows και ενημερώνονται πρώτα σε linux ακριβώς γιατί ειναι ευκολότερο να αναπτύξεις εφαρμογές σε linux και με μεγαλύτερη ασφάλεια μιας και δεν έχει τις τρύπες που συναντάς σε windows.

Τώρα όπου δεν υπάρχει native υποστήριξη πχ στο MS office πέρα ότι έχεις άλλες επιλογές όπως το libreoffice που έχει και περισσότερα features μπορείς να τις τρέξεις και σε linux και αν θες 100% καμία διαφορά απλά τις τρέχεις μέσω virtualization (τρέχεις ουσιαστικά κομμάτια ή ολόκληρο το λειτουργικό των windows μέσω linux και έτσι δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά) 

Είναι σίγουρο ένα πάντως. Λατρεύεις το Linux και το διατυμπανίζεις ξεκάθαρα. Από την άλλη όσο ρόδινα και να τα παρουσιάζεις (δεν λέω ότι δεν είναι) γιατί άραγε δεν έχει διαδοθεί όσο του αξίζει? Λόγο μόνο directX gaming και γενικά επιδόσεων στα παιχνίδια? Η όλα αυτά που ευγενικά σχολίασα στα προηγούμενα ποστ της συζήτησης μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω ρε παιδια προς τι η διαμαχη.

Εγω κανω επαγγελματικη επεξεργασια ηχου σε λινουξ κ  δεν εχω κανενα θεμα. Ολα μου τα κινητα τα εχω ρουταρει σε λινουξ κ μαλιστα το ADB ειναι πιο λινουξ παρα γουιντοους εφαρμογη. Με οδηγους συσκευων δεν ειχα ποτε θεμα. Ναι η AMD υπερεχει λιγο εκει. Το μονο drawback ειναι για τον χαρντκορ γκειμερ, εκει εχω αλλο πισι. Δεν υπαρχει λογος υπερβολων ομως. Τελος αν καποιος απο εσας εχει ορεξη να δει πως ειναι ενα φιλικο λινουξ ας καψει ενα linux mint σε usb να δοκιμασει κ μετα ας μου πει οτι δεν ειναι φιλικα τα λινουξ.Δεχομαι οτι πρεπει να ψαχτεις λιγο παραπανω αν θελεις να το παιζει καλος λινουξας αλλα ειδικα με τα καινουργια store (πχ snap store) μπορεις να κατεβαζεις οτι θελεις με χαρακτηριστικη ευκολια. Ενα σημειο ακομα, ΕΛΠΙΖΩ η λενοβο να μην τα χρεωνει κιολας χαχαχα...

Επεξ/σία από thor.stormlord
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Είναι σίγουρο ένα πάντως. Λατρεύεις το Linux και το διατυμπανίζεις ξεκάθαρα. Από την άλλη όσο ρόδινα και να τα παρουσιάζεις (δεν λέω ότι δεν είναι) γιατί άραγε δεν έχει διαδοθεί όσο του αξίζει? Λόγο μόνο directX gaming και γενικά επιδόσεων στα παιχνίδια? Η όλα αυτά που ευγενικά σχολίασα στα προηγούμενα ποστ της συζήτησης μας?

Δεν έχει διαδοθεί γιατί δύσκολα αλλάζει ο κόσμος συνήθειες!
Στην δουλειά, σε όσους ερχόντουσαν και μου λέγανε "θέλω να μπαίνω λίγο στο Internet και να βλέπω ταινίες" και δεχόντουσαν να τους περάσω linux (manjaro > mint/*buntu) για δοκιμή, δεν ξανά ήρθαν για format εκεί που κολλούσαν κάθε τρεις και λίγο σαχλαμάρες από το net. 
Κακό για την δουλειά μου βέβαια, αλλά προτιμώ χαρούμενους πελάτες(και να μην μου τα κάνουν μπλε κάθε βδομάδα)!

Τώρα για τους gamers όντας και ο ίδιος ένας, έχουν γίνει άλματα σε σχέση με μερικά χρόνια πριν αλλά θέλει και μερικά ακόμα άλματα.
 

By the way @TopicStrarter μπορώ να σε ρωτήσω κάτι prive για ένα κομμάτι hardware; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι gamer ή θες εξειδικευμένα προγράμματα για να κάνεις την δουλειά σου, με linux θα κάνεις πολύ καλύτερα την δουλειά σου. Εξαιρούνται φυσικά και όσοι έχουν τόσο χρήμα και θέλουν να φαίνεται στα windows.

Αυτή την στιγμή γράφω από σταθερό, φτιαγμένος ο πύργος το 2012 και κόστισε 240€. Επεξεργαστή έχω έναν intel g530 με ενσωματωμένα γραφικά που είχα αγοράσει τότε περίπου 25€, είχα βάλει 8gb ram και έκτοτε έχω κάνει μια αναβάθμιση αγοράζοντας ssd. Λειτουργικό έχω mint cinnamon 19.3, την τελευταία έκδοση δηλαδή.

Ο υπολογιστής κάνει περίπου 40" να ανοίξει. Ο firefox πηγαίνει μια χαρά αν δεν του ανοίξω 452 καρτέλες, ο firefox dev πηγαίνει ακόμα μια χαρά που δεν έχει τα 8 πρόσθετα που έχει ο κανονικός. Μια χαρά σερφάρω, γράφω έγγραφα στο open office (χθες επικαιροποίησα το cv μου για να κάνω αίτηση για δουλειά, wish me luck), βλέπω netflix αν η κοπέλα μου θέλει να δει κάτι άλλο στην τηλεόραση, κατεβάζω torrents. Κάνω επεξεργασία ήχου με Audacity, γράφω καμιά βλακειούλα με sublime.
Και όταν με πιάσει η πάλαι ποτέ gaming καψούρα μου, οπλίζομαι με υπομονή, κάνω restart σε αυθεντικά windows 10, πηγαίνω κάνω καφέ, κάνω κάνα μπάνιο, διαβάζω καμιά εφημερίδα και επιστρέφω για να παίξω red alert 3, το οποίο τρέχει μια χαρά, μέχρι να φορτώσει το λειτουργικό είναι το θέμα.

 

Κι αν εγώ είμαι «χάκερ» (που μακάρι να ήμουν) η μάνα μου που στα 66 της θέλει αξιόπιστο μηχάνημα για την δουλειά της (που γίνεται όλη μέσω browser), μια χαρά έχει βολευτεί με linux.

Το ίδιο και ο πατέρας μου που το θέλει για να παίζει πόκερ στο facebook στο laptop του.

Το ίδιο και ξαδέλφια μου και φίλοι μου που αυτό που θέλουν είναι να σερφάρουν, να μπορούν να δουλέψουν ένα .doc αν χρειαστεί και να βλέπουν ταινίες.

Δηλαδή πάνω από το 50% του κόσμου.

 

Η μεγάλη δύναμη του linux είναι πως δουλεύει άνετα σε μηχανήματα που τα windows σέρνονται.
Και δυστυχώς ο πιο πολύς κόσμος, για να φτάσει να τα δοκιμάσει, πρώτα πρέπει να βαρεθεί την ζωή του με το μηχάνημα που αγόρασε 400€ πριν ένα εξάμηνο αλλά πλέον σέρνεται και λέει δεν πάει άλλο. Και δοκιμάζει linux και βρίσκει την υγειά του.

Δεν έχουμε όλοι λεφτά να αγοράζουμε μηχάνημα κάθε 2 χρόνια ή να σκάμε συνέχεια λεφτά για αναβαθμίσεις.
Και μια χαρά βολευόμαστε με linux.

Για το πότε θα το πάρει χαμπάρι ο κόσμος γενικά, γιατί ξέρω ότι ο κύκλος μου τον οποίο έχω επηρεάσει εγώ δεν είναι ο μέσος όρος, δεν ξέρω. Αλλά αν ανοίξουμε όλοι τα μυαλά μας, μπορεί να γίνει κάποτε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν μερικοί είναι πως όσο καλό και να είναι για 10 απλούς χρήστες τόσο δεν κάνει για τους άλλους.  Τίποτα δεν είναι τυχαίο,  εδώ κοτζάμ μικρομαλακη έσπασε τα μούτρα της στο mobile και πήγε κουβά , το υπέρ κατακερματισμένο λίνουξ δεν έχει καμία ελπίδα να σταθεί. Οτι και αν λενε και αν κάνουν κάποιοι χρήστες. 

Αυτά που λέτε για το performance τα ακούω βερεσέ,  δηλαδή συγκρίνουμε πως πάνε με μηχανήματα 8 ετιας.  Έλεος,  ποιο σύγχρονο μηχάνημα με ssd κάνει 10 λεπτά να ανοίξει Windows και 40 δευτερόλεπτα Linux;

Και αναρωτιέμαι,  έχετε και κινητό 8ετιας; Ή εκεί όλα εντάξει; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MetroStar είπε

Έχω και ένα laptopμε Linux, αλλά δυστυχώς είναι αδύνατον να χρησιμοποιώ Linux σαν κύριο OS γιατί στον τομέα του ήχου που δουλεύω είναι ανύπαρκτο δυστυχώς, θέλει πολύ δρόμο ακομα, δεν υπάρχουν σοβαρές εφαρμογές για επαγγελματική χρήση και ελάχιστο έως καθόλου συμβατό hardware. 

Υπάρχουν τα: Bitwig, Reaper, Harrison Mixbass και όλα τα plugins της u-He. Δυστυχώς δεν υπάρχει υποστήριξη από μεγάλους κατασκευαστές μουσικού λογισμικού ακόμα γιατί θεωρούν πως είναι πολύ μικρή οι κοινότητα των μουσικών του Linux και δεν αξίζει εμπορικά. Υπάρχουν τρόποι να χρησιμοποιήσεις plugins και εφαρμογές από Windows στο Linux και δουλεύουν πολύ καλά με latency αντίστοιχο με core audio/Asio μέσω Wine/Crossover ή KVM-Qemu που χρησιμοποιώ εγώ για όλη την σουίτα μου (Ableton, Studio One, FL, Maschine, Komplete).

Το KVM είναι υποσύστημα στον πυρήνα Linux που παρέα με τις βιβλιοθήκες Libvrtd δημιουργούν έναν type 1 hypervisor, που επιτρέπει να εγκατασταθούν άλλα λειτουργικά συστήματα (MacOS/Windows) και να χρησιμοποιούνται συγχρόνος στο ίδιο session, χρησιμοποιώντας "αποκλειστικά" υλικό του υπάρχουν συστήματος όπως κάρτες ήχου (PCiE, USB firewire), γραφικών, midi controlers, Nvme/SSD κ.λ.π. 

Οι κάρτες ήχου που υποστηρίζονται από το Linux είναι όλες οι usb class compliant (Motu, Focusrite, Babyface) και αρκετές πιο παλιές firewire. Στο KVM υποστηρίζονται όσες έχουν υποστηρίξη από το λειτουργικό που χρησιμοποιείς (MacOS/Windows). Το ίδιο ισχύει για τους midi controlers και στις δύο περιπτώσεις.

Προσωπική μου άποψη αν δεν είσαι χομπίστας, ή δεν το κάνεις για να μάθεις πως δουλεύει το virtualization στο Linux, δεν αξίζει τον κόπο για να δεις το ίδιο αποτέλεσμα από το να έτρεχες τις εφαρμογές που χρειάζεσαι σε εγγενώς περιβάλλον Windows ή MacOS. Το κάνεις μόνο αν έχεις κάποιο laptop (βλέπε Dell XPS 9560 και μετά) που έχει πρόβλημα με DPC Latency στα Windows λόγω Firmware, και δεν θες να κάνεις το μηχάνημα Hackintosh, ή είσαι εγώ που το κάνω γιατί είμαστε 6 σε όλον τον πλανήτη που έχουμε τα Audio Workstations μας να δουλεύουν με αυτόν τον τρόπο. Αν θες να γίνεις ο έβδομος πες μου να σε βοηθήσω.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Reaper για linux ξυριζει αν κ απο wine ισως να ναι καποιος πιο ανετος.

Προσωπικα θα προτεινα το VirtualBox για καποιον Noob στο linux. μονο κ μονο γιατι ειναι πολυ απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ κανένας απ τους "υπέρμαχους" δεν θα στηρίξει την προσπάθεια αγοράζοντας το ακόμα και αν αγοράσει κάποιο laptop σε αυτό το price range.

Το Linux, βασικά το GNOME(ίσως το δημοφιλέστερο DE), θα πρέπει πρώτα να λύσει τη νο1 του προτεραιότητα, είναι κάτι που προσπαθεί εδώ και χρόνια.

Να μην έχει εικονίδια το desktop!!!

Όλα τ άλλα τα χει λυμένα....

 

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πήγαινε για μένα αυτό θα σου απαντούσα με βίντεο, αλλά δεν θέλω να ζορισω τη cpu σου.... 😛

Επεξ/σία από gnsX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...