Προς το περιεχόμενο

Η Lenovo θα προσφέρει φέτος υπολογιστές ThinkPad με προεγκατεστημένο Linux


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, georgepppo είπε

Ωραιο το linux δουλευα παλια ubuntu απο οταν ειχα xp με dualboot ,αργοτερα για χρονια δεν ξανα ασχολήθηκα μεχρι καπου στο 2010 ξαναδουλεψα σε λαπτοπ ubuntu για λιγο καιρο μετα λογο αναγκης cad προγραμματων πηγα αναγκαστικα σε 7αρια στο λαπτοπ της σχολης που ηταν κυριο pc εκει που εμενα ,προσφατα σε media pc ετρεξα ubuntu σε media center ,mint και κανα δυο ακομα και κατέληξα σε manjaro λογο ταχυτητας.

Η εμπειρία μου μου εδειξε πως στο linux για απλα πραγματα πρεπει να κανεις μοντες ειδικα στο manjaro που δεν ειναι debian να κατεβασεις ενα deb και να ρο κανεις install και να πρεπει να κανεις aur κλπ για να βρεις εφαρμογες 

Ακομα δεν εχω καταφερει τα κανω install το team viewer και να δουλευει.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως ο αππλος ανθρωπος δεν θα τα παει καλα μαζι του,εδω μεσα ειμαστε σχεδον ολοι της τεχλογιας και την παλευουμε οπως εγω που εκατσα και με μερικα τσιγαρα,λιγο βρισιδακι κλπ το εκανα το manjaro να μου κανει αυτο που θελω.

Βεβαια η αγαπη μου θα ειναι παντα το ubuntu απο linux αλλα το pc στο σαλονι ειναι αργο

Ντρέπομαι για αυτό που θα πω, εγώ ενώ ήμουν σε Ubuntu ως κύρια χρήση για κάποιους μήνες, το ξαναγύρισα σε κύρια χρήση Windows λόγω cosmote tv go.

Τουλάχιστον εσύ το γύρισες για κάτι σοβαρό όπως cad προγράμματα, όχι για το cosmote tv go σαν εμένα🙂

Μου αρέσει να παίζει από πίσω όμως το άτιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Ωραία τα λες αλλά προσθέτεις και πολλά κλισέ που δε στέκουν και βέβαια δε ξέρω ποια είναι η ειδικότητα σου αλλά μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι ότι η οποιαδήποτε διανομή Linux ή θα κάνει για οικιακή / βασικότατη χρήση, ή για εξειδικευμένη με περιορισμούς πάντα στο software το οποίο δε βλέπω να ζούμε όταν θα φτάσει σε έστω καλά επίπεδα.

Άποψή σου που δεν την βασίζεις σε κάτι και μόνο σε αυτό το τοπικ έχω αναφέρει ένα σωρό software χωρίς καν να ανταποκρίνεται ούτε στο 10% του διαθέσιμου που καλύπτει μια ευρεία γκάμα επαγγελματικών αλλά και οικιακών χρήσεων άρα αν θες να μιλήσεις για περιορισμούς software να το αναλύσεις κάπως αλλιώς απλά πετάς κάτι επειδή έτσι σου αρέσει. 

 

14 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Οι μπλε οθόνες σε Windows έχουν σταματήσει να υπάρχουν εδώ και χρόνια. Λειτουργώ 2 υπολογιστές στο σπίτι, ο ένας 24/7 ανοιχτός ενώ και οι 2 έχουν τα προηγούμενα Windows (8.1) και εχω να δω μπλε οθόνη τουλάχιστον 3 χρόνια. Και αυτό δοκιμάζοντας στη χειρότερη μια 50ρια προγράμματα το μήνα από αμφιλεγόμενες πηγές μιας και μου αρεσει να δοκιμαζω προγραμματα απο καθε κατηγορια είτε σα χόμπυ, είτε ψάχνοντας το επομενο κρυμμενο διαμαντι. Είναι γεγονός πως σε εποχές Windows XP έκανα καθαρη εγκατάσταση 2 φορές το χρόνο αλλά πάνε κοντά στα 8 χρόνια από τότε που σταμάτησα να τα χρησιμοποιω και αρκετα περισσότερα από τότε που αντικαταστήθηκαν στην αγορά.

Εδώ φαίνεται πως λες υπερβολές και γενικά είσαι στατιστικό δείγμα 1 οπότε και αλήθεια να έλεγες δεν σημαίνει κάτι αρκεί να πας στο σχετικό υποφόρουμ του insomnia και θα δεις ένα σωρό πρόσφατα θέματα με μπλε οθόνες... .

 

γιατί λέω ότι υπερβάλεις;

 

Λες είναι 24/7 ανοιχτοί οι υπολογιστές εδώ και 3 χρόνια αυτό εκ των πραγμάτων δεν γίνεται πέραν διάφορων άλλων λόγων που έχουν να κάνουν με ένα σωρό θέματα (drivers, update 3rd party προγραμμάτων κτλ) το windows update απο μόνο του σε αναγκάζει να κάνεις restart άρα ή δεν λες αλήθεια ή έχεις 3 χρόνια υπολογιστές που ποτέ δεν έκαναν update τίποτα.. (σε linux κυριολεκτικά μπορείς να είσαι 24/7 up κάνοντας αυτόματα ή χειροκίνητα update στα πάντα απο drivers μέχρι όλα τα 3rd party προγράμματα. ) 

 

 

14 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Σχετικά με τον πλήρη έλεγχο του συστήματος υπάρχουν μπόλικες επιλογές για power users που θα τις βρουν αν τις αναζητήσουν. Σε Linux πολλές φορες δεν υπάρχει καν γραφικό περιβάλλον για να πειράξεις κάτι σημαντικο. Είναι προφανές ότι οι διανομές δεν προσπαθούν καν να κερδίσουν τους οικιακούς χρήστες παρά μόνο όσους μεγαλώσαμε με RAM, οι οποίοι φυγαμε από Linux προ πολλού.

καλά αυτό είναι ψευδές και θα μπορούσα να γράψω σεντόνια πάνω σε σεντόνια με τους περιορισμούς γιατί εκ της φύσεως είναι έτσι τα windows ειδικά τα δεκάρια  αλλά θα σου πω κάτι απλό που το συναντάς και το συναντούσες απο τα windows 95 έως τα 10 δεν σου έχει τύχει ποτέ να θές να σβήσεις ένα αρχείο και να στο απαγορεύει επειδή δεν έχεις administrative rights ενώ είσαι loged in με το κύριο/admin account ή να μην θέλει να σου κλείσει κάτι γιατί χρησιμοποιείται απο άλλο πρόγραμμα χωρίς να σου λέει ποιο;  Σου έφερα δύο πάναπλα πράματα το να θες να κλείσεις κάτι ή να διαγράψεις κάτι 

 

σε linux είσαι εσύ ο super user (SU) και με super user do (sudo) κάνεις ότι θέλεις γιατί εσύ ελέγχεις το μηχάνημα. 

 

Είπαμε είναι απλά ένα παράδειγμα που δείχνει όμως την δραστική διαφορά στην φιλοσοφία και τον έλεγχο φυσικά οι προεκτάσεις και των δύο που ανέφερα πιο πάνω ειναι πολύπλοκες και κάνουν ακόμη πιο αισθητή την διαφορά. 

 

14 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Οι μικρότερες απαιτήσεις σε όγκο δεν αποτελουν ιδιαιτερο πλεονεκτημα πια. Οι σκληροι δισκοι ειναι σχεδόν τσαμπα, τα φλασακια ειναι τσαμπα. Εξαλλου για αυτο ακριβως δεν υπαρχει plug n play σε linux, λογο του ογκου τους που δειχνει ξεκαθαρα πως πρεπει να πεσει δουλεια αν θελει ενας χρηστης να κανει κατι να δουλέψει. Ακομα και διανομες των 4.7gb σου πετανε μεσα 300 εφαρμογες αντι να κοιταξουν να αναγνωριζουν βασικα πραγματα. Και για τον ογκο των προγραμματων εκει ειναι αλλο ομορφο ευαγγελιο αφού το καθε ενα θα κατεβάσει μια 150αρια εξαρτησεις και αν θες κάτι παλιό παίζει να μην υπάρχει η εξάρτηση στο αποθετήριο και να πρέπει να προσθέσεις αποθετήριο από τις σκοτεινές γωνιες του διαδικτυου κατεβάζοντας ταυτόχρονα και ολο τον ογκο του αποθετηριου. Αν βρεις αποθετήριο με αυτό που θες βέβαια.

Οι μικρότερες απαιτήσεις σε όγκο πάντα αποτελούν πλεονέκτημα και δεν είναι τόσο απλό αυτό το πλεονέκτημα όσο νομίζεις. 

Γιατί δεν σημαίνει ότι απλά καταλαμβάνει λιγότερο χώρο ενα μεμονωμένο αρχεία του λειτουργικού έχει να κάνει με το filesystem αλλά και την αρχιτεκτονική του λειτουργικού  που επεκτείνεται και σε κάθε άλλου είδους software που κάνεις εγκατάσταση. 

Δηλαδή σε windows αν έχεις 10 προγράμματα 100ΜΒ το καθένα στον δίσκο σου θα καταναλώσεις 1GB γιατί παρότι έχουν κοινές λειτουργίες το κάθε ένα θα αποθηκεύσει τα δικά του resources ξεχωριστά θα κάνει τα δικά του ξεχωριστά registry entries κτλ

 

Σε linux αν έχεις τα ίδια αυτά 10 προγράμματα θα καταναλώσεις πολύ λιγότερο χώρο (και ας είναι το κάθε ένα ξεχωριστά 100MB) γιατί η δομή του είναι τέτοια που μοιράζει τα κοινά resources και δεν τα επαναποθηκεύει πολλαπλές φορές 

 

Φαντάσου ένα steam library αντί για 100GB να είναι 45GB προσωπικά σε windows έχω 4TB steam library και μου στοιχίζει ειδικά όταν θέλω να κάτσω σε άλλο υπολογιστή (πχ laptop) θα πρέπει να έχω έναν εξωτερικό δίσκο. 

 

Και δεν είναι μόνο ο μικρότερος χώρος αλλά αυτός ο τρόπος/αρχιτεκτονική επιφέρει και μεγαλύτερο efficiency δεν υπάρχει "bloatware" σε linux ή άλλα τέτοια side-effects όσο και να γεμίσεις το λειτουργικό θα είναι snappy όπως όταν δεν είχες κανένα πρόγραμμα εγκατεστημένο. 

Και δεν αναφέρθηκα καν στον χρόνο εγκατάστασης αλλά και στο μικρότερο όγκο των downloads που οδηγεί σε μικρότερη χρήση του bandwidth αλλά παράλληλα και σε μείωση του συνολικού χρόνου εγκατάστασης ούτε στην ευκολία update ή ομαδικής/μαζικής εγκατάστασης πολλαπλών προγραμμάτων πολλαπλών κατασκευαστών απο πολλαπλές πηγές ταυτόχρονα που επίσης μειώνει δραματικά χρόνο και κούραση, σε linux με μια εντολή μπορείς να αποκαταστήσεις πχ τα 123 προγράμματα ταυτόχρονα που είχες σε έναν νέο υπολογιστή χωρίς να χρειαστεί(στην περίπτωση windows) 123 φορές να πας σε κάθε μια σελίδα να πατήσεις download ξεχωριστά να πατήσεις setup/και restart ξεχωριστά σε κάθε εγκατάσταση 123 φορές

14 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Το Linux είναι άχρηστο για διαχειριση των περισσότερων gadget και συσκευων στο σπίτι. Αγοράζεις εναν εκτυπωτη και δεν ειναι Canon / Brother / Lexmark / HP; Καλή τύχη. Καλή τύχη να rootαρεις το ιδιαιτερο κινητο σου μέσω Linux, καλή τύχη να τρέξεις homebrew σε οποιαδήποτε κονσόλα μέσω Linux. Και βέβαια τα παραθυρα ειναι μονοδρομος για υπολογιστες 10ετιας αφου το Linux ήταν κυριολεκτικα για κλάμματα, ένα πραγμα δουλευε σε μια διανομη και δεκα οχι, και εβρισκες αλλη διανομη που εκανε το ακριβως αντιθετο. (κάτι που ακομα συμβαινει, απλα σε μικροτερο βαθμο). 

Αυτό απλά δεν ισχύει. Καταρχήν οι διανομές linux έχουν το μεγαλύτερο support σε hardware απο κάθε άλλο λειτουργικό, καινούργιο hardware που είναι ιδιαίτερο (και άρα δεν έχει κοινά generic στοιχεία) πχ η νέα κιθάρα του guitar hero με διαφορετικές λειτουργίες απο την παλιά (λέω στην τύχη τώρα) φυσικό είναι να μην υποστηρίζεται απο την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας της (εκτός αν ο κατασκευαστής προσφέρει driver) γιατί πολύ απλά αυτόν τον driver θα πρέπει κάποιος να τον γράψει και θα πρέπει να έχει πρόσβαση στο μηχάνημα για να το κάνει αυτό

 

Οπότε όσο πιο νέο ένα μηχάνημα στην αγορά και όσο λιγότεροι χρήστες το έχουν τόσο θα καθυστερήσει το support του σε καμία περίπτωση δεν είναι άχρηστο στην διαχείριση gadget και για τον μέσο όρο των χρηστών δεν θα υπάρξει κάποιο αξιόλογο θέμα υποστήριξης. 

 

14 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Όσων αφορά το software, 12 χρόνια τις ιδιες free επιλογες διαβαζω. Blender, GIMP, Thunderbird, Open/LibreOffice. Μια επισκεψη σε σελιδες με freeware θα αποκαλυψει απειρες επιλογες για Windows και πολλες απο αυτες ιδιαιτερα εξειδικευμενες (εγω πχ ασχολουμαι με τεχνολογιες που εχουν να κανουν με την ανταλλαγή κλειδιων (πχ PGP ή κρυπτονομισματα) και το Linux μου ειναι παντελως αχρηστο για το ενδιαφερον μου πέρα από μερικα command line εργαλεία.) Ακομα και το Android περισσότερες επιλογές έχει, με χαοτική μαλιστα διαφορά

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_proprietary_software_for_Linux 

 

Εδώ είναι μια λίστα με κλειστό software (όχι free ή open source) για linux και είναι γύρο στις 700-1000+ εφαρμογές (βαριέμαι να τις μετράω μια μια κάθε κατηγορία έχει κάμποσες και είναι 100 κατηγορίες)  οι opensource που ειναι και το κυρίως κομμάτι απο όπου παίρνεις software και δεν υπάρχει ενιαία λίστα γιατί πολύ απλά θα ήταν χαοτική προσπάθεια με νέο software να βγαίνει κάθε 3 και μία.. και πιστεύω είναι άνετα 10 φορές μεγαλύτερος ο αριθμός τους αν όχι 100 ή και ίσως 1000.... 

 

Τέλος μιας και κάνεις "εξειδικευμένη δουλειά" σε linux μπορείς να παραμετροποιήσεις το software στις ανάγκες σου αλλά και να γνωρίζεις τι ακριβώς κάνει ο κώδικας απλά κοιτώντας τον στο σύστημα σου... σε windows μπορείς να το κάνεις αυτό; όχι... 

Οπότε άκυρο και αυτό. 

 

14 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Για χρονια αγοραζα linux περιοδικα δοκιμαζοντας μια προς μια τις διανομές και η αληθεια ειναι πως ποτέ δεν καταφερε να με κρατησει πανω απο μήνα (με αυτο να ηταν η μεγαλη εξαιρεση, οταν πχ βγηκε η Mint ή η Ubuntu 8.04, τοσα χρονια πισω ειναι οι τελευταιες καλες διανομες που βρηκα). Πάντα κάτι σημαντικό θα έλειπε το οποίο μόνο αν είσαι low level προγραμματιστής μπορείς να το λύσεις, 

Ναι αυτό είναι το πρόβλημα που συναντώ με ανθρώπους που λιθοβολούν το linux απλά δεν γνωρίζουν το να παίξεις με ένα live CD δεν σημαίνει κάτι ακόμη και να το κάνεις καιρό τα liveCD είναι κάτι σαν freeware που έδινε το PCmagazine αν η εμπειρία σου περιοριζόταν σε αυτά θα είχες πολύ κακή εντύπωση για το software στα windows....

 

παρεμπιπτόντως τώρα είμαστε στο ubuntu 20 όχι 8 το 8 είναι 12 χρόνια παλιά έκδοση που και με αυτή δεν ασχολήθηκες πολύ οπότε καταλαβαίνεις τώρα τι βαρύτητα μπορεί να έχει η άποψη σου σχετικά με την εμπειρία κάποιου χρήστη σε linux...

 

14 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Όσο για το "Τα linux λειτουργικά ειναι ολοκληρωμένα δεν είναι "under construction" είναι λίγο αστείο αφου ειναι αυτος ακριβως ο λογος που εχει τοσο λίγο κοινο, το οτι ειναι σα demo που πρεπει να πληρωσεις (σε χρονο) για να του δώσεις βασικες δυνατότητες.

Καταρχήν πέρα ότι με το αμέσως πιο πάνω quote φαίνεται απο ποιά θεση λες αυτά που λες να σου πω επιπλέον ένα άλλο κακό που κάνετε όσοι χλευάζετε τις linux διανομές... 

 

Δεν μπορείτε να καταλάβατε τι ειναι λειτουργικό...  σε τι χωρίζετε και ποια είναι η δουλειά του. 

 

Το linux σαν kernel είναι αρτιότατο και state of the art τα λειτουργικά (διανομές) GNU/linux είναι και αυτές ολοκληρωμένες και state of the art (οι δημοφιλέστερες τουλάχιστον είναι state of the art)

 

Το θέμα της γκρίνιας σας είναι πχ ναι αλλά δεν παίζει πχ halo 4...

 

Το ότι δεν παίζει halo 4 δεν έχει καμία σχέση με το λειτουργικό αυτό καθ αυτό, έχει σχέση με το την εταιρία που αναπτύσσει το halo 4 (τυχαίο παράδειγμα μπορεί και να το παίζει) 

 

Δεν ειναι δηλαδή ότι θέλει κόσμος να βάλει το halo 4 και δεν γίνεται επειδή έχει κάποιο κουσούρι το λειτουργικό σύστημα... 

 

Υπάρχει κάποιο νομικό κόλλημα που συμβαίνει αυτό που έχει σχέση με πνευματικά δικαιώματα σε κλειστό κώδικα. 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gnsX είπε

Αν πήγαινε για μένα αυτό θα σου απαντούσα με βίντεο, αλλά δεν θέλω να ζορισω τη cpu σου.... 😛

Ξέρεις ποια είναι η διαφορά;

O δικός μου κώδικας είναι ανοικτός εύκολα να διαβαστεί απο τον καθένα, ξέρω τι κάνει στο μηχανημά μου, εσύ...

Εγώ έχω πάρα πολλές επιλογές διανομών και ελευθεριών, εσύ μια.

Εγώ έχω 5-6 διαφορετικά desktop environments να διαλέξω, εσύ έχεις ένα.

Εγώ έχω απεριόριστη ελευθερία να αλλάξω και να φέρω στα μέτρα μου το λειτουργικό όπως μου αρέσει, εσύ έχεις έτοιμα .exe που δεν έχεις ιδέα τι κάνουν και τι σέρνουν μαζί τους..

Εγώ δεν έχω ανάγκη απο antivirus, εσύ...

Η ασφάλεια μου και το απόρρητο είναι ήδη στημένα στο λειτουργικό (root), εσύ...

Εγώ έχω terminal βαρβάτο εσύ έχεις powershell..

Eγώ χρειάζομαι πολύ λιγότερο χώρο στον δίσκο, εσύ καμιά 20GB.. -χωρίς updates-..

Εγώ δεν έχω ανάγκη υψηλών πόρων στο μηχανημά μου για να κάνω την δουλειά μου, εσύ..

Το λειτουργικό σου γίνεται βραδύτερο μέρα με την ημέρα... το δικό μου όχι.

Τώρα για αυτό που είπες για την cpu.. (αν και ξέρω οτι το λες με αστεία διάθεση), απλά θέλω να σε πικάρω και άλλο..

Είμαι αρχηγός μιας ελληνικής ομάδας στο World community Grid.   Έχοντας δοκιμάσει πάρα πολλές cpu σε όλα τα project στα ίδια μηχανήματα με linux και μετά με windows, τα μηχανήματα με linux είναι γρηγορότερα κατά 20% σε όλα τα project.

Για να στο πω πιο απλά ίδια project, ίδια μηχανήματα (cpu-mobo-ram), διαφορετικά λειτουργικά - 20% καλύτερη απόδοση με linux.

Σε κάποια πράγματα δεν υπάρχει απλά σύγκριση.

Σε κάποια άλλα όπως photoshop, office, gaming, πάω πάσο...

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Είσαι ο επίτιμος πρεσβευτής του insomnia? 

 

Και εκτός απο επίτιμος πρεσβευτής του insomnia είσαι και ο ειδικός επί των παγκόσμιων στατιστικών. 

 

Αλλά σίγουρα δεν είσαι ο επίτιμος stand-up comedian γιατί τα αστεία σου είναι αρκετά μαλθακά. 

 

Τέσπα όλα αυτά είναι κλασικά χαρακτηριστικά ... ιδιωτών

 

με αναγκασες να κανω log in και να πατησω thank you !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aypnia είπε

Ντρέπομαι για αυτό που θα πω, εγώ ενώ ήμουν σε Ubuntu ως κύρια χρήση για κάποιους μήνες, το ξαναγύρισα σε κύρια χρήση Windows λόγω cosmote tv go.

Τουλάχιστον εσύ το γύρισες για κάτι σοβαρό όπως cad προγράμματα, όχι για το cosmote tv go σαν εμένα🙂

Μου αρέσει να παίζει από πίσω όμως το άτιμο.

Εγω το αναποδο ετρεχα 732bit στο σαραβαλο στο σαλονι και κολλαγε το νετφλιξ σε 480p και αλλαξα σε linux 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, lepaterious είπε

Για τους λινουξαδες με αγάπη... https://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

όργωσες όλο το web για να στείλεις μια προσωπική άποψη κάποιου σε ένα site γεμάτο με pop ups και spyware 

με Homepage https://itvision.altervista.org/ όπου έχει διάφορες tinfoil απόψεις πχ "Why iPhones and iPads Suck Big Time, or How Unusable iOS is" και απο δίπλα "https://itvision.altervista.org/why-android-sucks.html"

 

αλλά και στο ίδιο ακόμη το λινκ που παραθέτεις ο τύπος που γράφει ό,τι γράφει (τις απόψεις του) λέει στην εισαγωγή πως " Linux has excelled other OSes: excellent package management within one distro, multiple platforms and architectures support out of the box, usually excellent stability, no widely circulating viruses or malware, complete system reinstallation is almost never required, besides, Linux is extremely customizable, easily scripted and it's free as in beer."

 

και "I want to make one thing crystal clear - Windows, in some regards, is even worse than Linux and it has its own share of critical problems."

 

Αλλά και "• Windows rot, • no enforced file system and registry hierarchy (I have yet to find a single serious application which can uninstall itself cleanly and fully), • no true safe mode, • the user as a system administrator (thus viruses/malware - most users don't and won't understand UAC warnings), • no good packaging mechanism (MSI is a fragile abomination), • no system-wide update mechanism (which includes third party software), • Windows is extremely difficult to debug, • Windows boot problems are often fatal and unsolvable unless you reinstall from scratch, • Windows is hardware dependent (especially when running from UEFI), • heavy file system fragmentation on SSD disks, • Windows updates are terribly unreliable and they also waste disk space, etc."

και μας το linkάρεις αυτό το κατεβατό κάποιου τυχαίου στο internet ως τι;  Ο τύπος απλά παραθέτει την άποψη του σχετικά με το γιατί (κατ αυτόν) πιστεύει πως δεν έχουν το μεγαλύτερο μεριδιο της αγοράς οι διανομές linux παρά τα πλεονεκτήματα τους. 

Δεν λέω ότι το κάθε τι που περιγράφει είναι εντελώς βλακεία έχουν μερικά πράματα κάποια βάση αλλά διαφωνώ με αρκετά άλλα  αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί παράθεσες αυτό το αυθαίρετο link (επίτα απο απελπιστικό όργωμα υποθετώ του internet για να βρεις κάτι αρνητικό να το στείλεις με αγάπη lol) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωχου με τις ίδιες αντιπαραθέσεις μια ζωή , windows - Linux , Android-iPhone , dell-macbook
Ο καθένας χρησιμοποιεί ότι γουστάρει και τον βολεύει και καλά κάνει. Κανείς δεν χρειάζεται να πείσει κανέναν για τίποτα

Όποιος θέλει τα δοκιμάζει όλα και διαλέγει , τα υπόλοιπα είναι ποιος την έχει μεγαλύτερη και η απάντηση είναι κανείς

Το ευχάριστο γεγονός της είδησης είναι απλά ότι όποιος γουστάρει Linux θα έχει και άλλη μία επιλογή σε laptop εκτός από dell system76 και δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποια άλλη.

Οπότε είναι όλοι ευτυχισμένοι

 

 

 

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ωχου με τις ίδιες αντιπαραθέσεις μια ζωή , windows - Linux , Android-iPhone , dell-macbook
Ο καθένας χρησιμοποιεί ότι γουστάρει και τον βολεύει και καλά κάνει. Κανείς δεν χρειάζεται να πείσει κανέναν για τίποτα

Όποιος θέλει τα δοκιμάζει όλα και διαλέγει , τα υπόλοιπα είναι ποιος την έχει μεγαλύτερη και η απάντηση είναι κανείς

συμφωνώ απόλυτα και το εχω αναφέρει και σε άλλα ποστ εδω στο τοπικ ότι αν γουστάρει κάποιος windows καλά κάνει,  το θέμα είναι όμως ότι αν γουστάρεις windows δεν υπάρχει κανένας λόγος να χλευάζεις ή να λες ψέματα για το linux και σε αυτά τα σχόλια απαντάω προσωπικά (δεν λέω ότι αναφερόσουν αποκλειστικά σε εμένα απλά είπα με αφορμή το ποστ σου να το ξεκαθαρίσω) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

συμφωνώ απόλυτα και το εχω αναφέρει και σε άλλα ποστ εδω στο τοπικ ότι αν γουστάρει κάποιος windows καλά κάνει,  το θέμα είναι όμως ότι αν γουστάρεις windows δεν υπάρχει κανένας λόγος να χλευάζεις ή να λες ψέματα για το linux και σε αυτά τα σχόλια απαντάω προσωπικά (δεν λέω ότι αναφερόσουν αποκλειστικά σε εμένα απλά είπα με αφορμή το ποστ σου να το ξεκαθαρίσω) 

Το θέμα σε όλα αυτά τα θέματα είναι ότι την πατάμε και δίνουμε εξηγήσεις στον κάθε άσχετο.

Αν μπει κάποιος και γράψει " α λινουξ δεν παίζει τίποτα είναι για γέλια μπλα μπλα" απλά δεν πρέπει να μπαίνει κανείς σε κόπο να του απαντήσει γιατί είναι απλά άσχετος αυτός που το λέει.

Από την άλλη αν κάποιος κάνει μία σοβαρή ερώτηση δεν πρέπει να μπαίνει ο λινουξας χακερ και να ειρωνεύεται τον άλλο που έμαθε με τα windows εκεί υπάρχουν τα προγράμματα που τρέχει και αυτά έχει συνηθίσει.

Μπαζει από παντού για αυτό βλέπεις συνέχεια vs topics σε οτιδήποτε εδω μέσα , ακόμη και στα αυτοκίνητα αν πας θα τσακώνονται για τα Kia vs Golf

Οπότε ξαναλέω απλά δεν δίνεις τροφή και δεν συμμετέχεις, αλλά είναι αυτή εμπειρία που μαζεύεις με τα χρόνια στα φορουμς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ριχνω τη βόμβα και πάω για μπάνιο,  κρατηθείτε μέχρι να έρθω:

"Στο λίνουξ διαβαζχαχαχ τον κώδικα και τα φτιάχνουμχαχαχ, δεν είναι κλειστού τύπου που είναι σουρωτήρι και γενικά είστε peasants και άσχετοι που δε ξέρετε το ανώτερο bash και noobs  Και yolo.. και το .net το κατεβάζετε 3 φορές και σας κοροϊδεύουν ενώ εμείς με 1TB κάνουμε store 5 OMG"

Για όποιον έχει διάθεση...... και όρεξη Και δεν είναι φανμποι...

https://www.cvedetails.com/top-50-products.php

Και ετοιμαστείτε για σχόλια "Τα παίρνουν από τη Microsoft και ο Gates τους έχει τσιπαρει ήδη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgepppo είπε

Εγω το αναποδο ετρεχα 732bit στο σαραβαλο στο σαλονι και κολλαγε το νετφλιξ σε 480p και αλλαξα σε linux 😛

Ωραίος, μιας και μίλησες για Netflix , για αναπαραγωγή 4K σε browsers χρειάζονται Windows γιατί υπάρχει συμφωνία Microsoft - Netflix.

Αυτό το τρισκατάρατο Microsoft's PlayReady DRM .

Η Microsoft που και καλά άλλαξε και το παίζει ανοικτή, το κρατάει κλειδωμένο για τον Edge ακόμη και τώρα που έγινε κρομοειδές.

Δεν δουλεύει στα υπόλοιπα κρομοειδή ακόμη και στα Windows.

Google Chrome: Up to 720p

Firefox: Up to 720p

Opera: Up to 720p

Safari: Up to 1080p (on Macs running OS X 10.10.3 or greater)

Microsoft Edge: Up to 4K (requires HDCP 2.2-compliant connection to a 4K display, with at least Intel’s 7th-gen Core CPU, plus the latest version of Windows)

Internet Explorer: Up to 1080p

https://www.digitaltrends.com/home-theater/getting-hd-netflix/

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

όργωσες όλο το web για να στείλεις μια προσωπική άποψη κάποιου σε ένα site γεμάτο με pop ups και spyware 

με Homepage https://itvision.altervista.org/ όπου έχει διάφορες tinfoil απόψεις πχ "Why iPhones and iPads Suck Big Time, or How Unusable iOS is" και απο δίπλα "https://itvision.altervista.org/why-android-sucks.html"

αλλά και στο ίδιο ακόμη το λινκ που παραθέτεις ο τύπος που γράφει ό,τι γράφει (τις απόψεις του) λέει στην εισαγωγή πως " Linux has excelled other OSes: excellent package management within one distro, multiple platforms and architectures support out of the box, usually excellent stability, no widely circulating viruses or malware, complete system reinstallation is almost never required, besides, Linux is extremely customizable, easily scripted and it's free as in beer."

και "I want to make one thing crystal clear - Windows, in some regards, is even worse than Linux and it has its own share of critical problems."

Αλλά και "• Windows rot, • no enforced file system and registry hierarchy (I have yet to find a single serious application which can uninstall itself cleanly and fully), • no true safe mode, • the user as a system administrator (thus viruses/malware - most users don't and won't understand UAC warnings), • no good packaging mechanism (MSI is a fragile abomination), • no system-wide update mechanism (which includes third party software), • Windows is extremely difficult to debug, • Windows boot problems are often fatal and unsolvable unless you reinstall from scratch, • Windows is hardware dependent (especially when running from UEFI), • heavy file system fragmentation on SSD disks, • Windows updates are terribly unreliable and they also waste disk space, etc."

και μας το linkάρεις αυτό το κατεβατό κάποιου τυχαίου στο internet ως τι;  Ο τύπος απλά παραθέτει την άποψη του σχετικά με το γιατί (κατ αυτόν) πιστεύει πως δεν έχουν το μεγαλύτερο μεριδιο της αγοράς οι διανομές linux παρά τα πλεονεκτήματα τους. 

Δεν λέω ότι το κάθε τι που περιγράφει είναι εντελώς βλακεία έχουν μερικά πράματα κάποια βάση αλλά διαφωνώ με αρκετά άλλα  αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί παράθεσες αυτό το αυθαίρετο link (επίτα απο απελπιστικό όργωμα υποθετώ του internet για να βρεις κάτι αρνητικό να το στείλεις με αγάπη lol) 

Googlaρα linux problems 2020 και μου το έβγαλε πρώτο δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο να βρεις προβλήματα του linux και τις ανακρίβειες που γράφουν λινουξαδες. Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι έχεις ότι πιο μαματο έχει κάνει ο άνθρωπος αλλά δεν είναι έτσι.

Χρόνια στο λινουξ αυτό που με έδιωξε ο κόσμος του.

Το θέμα είναι να διαβάσουν κάποιοι μπας και δουν και δεν είναι προσωπικές απόψεις αλλά technical διάβασε το όλο και όπως το βλέπω σε κάθε θέμα που πετάγεται ο καθένας με τον ελιτισμο του θα πετάω το ίδιο λινκ. 

Προφανώς δεν περιμένω να καταλάβεις γιατί έβαλα αυτό το λινκ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, aypnia είπε

Ωραίος, μιας και μίλησες για Netflix , για αναπαραγωγή 4K σε browsers χρειάζονται Windows γιατί υπάρχει συμφωνία Microsoft - Netflix.

Αυτό το τρισκατάραρο Microsoft's PlayReady DRM .

Η Microsoft που και καλά άλλαξε και το παίζει ανοικτή, το κρατάει κλειδωμένο για τον Edge ακόμη και τώρα που έχινε κρομοειδές.

Δεν δουλεύει στα υπόλοιπα κρομοειδή ακόμη και στα Windows.

Google Chrome: Up to 720p

Firefox: Up to 720p

Opera: Up to 720p

Safari: Up to 1080p (on Macs running OS X 10.10.3 or greater)

Microsoft Edge: Up to 4K (requires HDCP 2.2-compliant connection to a 4K display, with at least Intel’s 7th-gen Core CPU, plus the latest version of Windows)

Internet Explorer: Up to 1080p

https://www.digitaltrends.com/home-theater/getting-hd-netflix/

Και εδώ ερχόμαστε στους ιδεολογικούς λόγους, σου αρέσει να υποστηρίζεις με τα λεφτά σου εταιρίες που έχουν τέτοιες πολιτικές; 

Τέσπα αν σου αρέσει μπορείς να τρέξεις edge με wine και να δεις Netflix έτσι σε 1080p + ανάλογα τον επεξεργαστή που έχεις. 

 

ή αν θες να τρέξεις native εφαρμογή μπορείς να δείς με το vivaldi 2.2 αλλά σε 720p νομίζω 

16 λεπτά πριν, lepaterious είπε

Googlaρα linux problems 2020 και μου το έβγαλε πρώτο δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο να βρεις προβλήματα του linux και τις ανακρίβειες που γράφουν λινουξαδες. Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι έχεις ότι πιο μαματο έχει κάνει ο άνθρωπος αλλά δεν είναι έτσι.

Χρόνια στο λινουξ αυτό που με έδιωξε ο κόσμος του.

Το θέμα είναι να διαβάσουν κάποιοι μπας και δουν και δεν είναι προσωπικές απόψεις αλλά technical διάβασε το όλο και όπως το βλέπω σε κάθε θέμα που πετάγεται ο καθένας με τον ελιτισμο του θα πετάω το ίδιο λινκ. 

Προφανώς δεν περιμένω να καταλάβεις γιατί έβαλα αυτό το λινκ. 

Ποιος είναι ο ελιτισμός;

 

Ελιτισμός δεν είναι να λεει κάποιος ένα ψέμα και εσύ να του λες πως αυτό ειναι ψέμα (εδώ έχουμε φτάσει να λένε ότι δεν μπορείς να κάνεις eject με linux) 

 

Εσείς απλά έχετε κάποιο θέμα και θέλετε να θάψετε με τέτοιου είδους ανακρίβειες το λειτουργικό. 

 

Βασικά αν είναι κάποιος ελιτιστής (τρομάρα τους) είναι άτομα που κάνουν ακριβώς αυτό λοιδορούν το λειτουργικό γιατί έχουν αυτοί καλύτερο οπότε πρέπει να το θάψουν το άλλο άσχετο αν δεν έχουν τις γνώσεις να το κάνουν προσπαθούν πάραυτα ... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...