Προς το περιεχόμενο

Η Lenovo θα προσφέρει φέτος υπολογιστές ThinkPad με προεγκατεστημένο Linux


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Μα εδώ έχουμε ειδική περίπτωση έτσι και αλλιώς εσύ χρησιμοποιείς edge? ή chrome/firefox/opera? άρα πάλι αναγκάζεσαι να χρησιμοποιήσεις μια 3η εφαρμογή επειδή στο επιβάλουν... και όλα αυτά ΑΝ  έχεις επεξεργαστή intel 7ης γενιάς ή νεότερο αν όχι τότε την πάτησες και σε windows.

Τέλος layer ξεlayer το ίδιο πράμα ειναι θα κάνεις μια συντόμευση και θα παίζει τι όπως αν πατούσες στα windows άρα ποια η διαφορά και επίσης δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό αναγκαστικά γιατί μπορείς να τρέξεις μια native εφαρμογή αν δεν σου αρέσει ο edge 

Αν δεν κατάλαβες καλά το θέμα είναι πως να υπερπηδήσεις τον αποκλεισμό που επιβάλει το netflix  αλλιώς αν θες να βλέπεις συμπιεσμένο netflix (όπως κάνεις και σε windows χωρίς edge και 7ης γενιάς intel) μπορείς απλά να μπεις με τον αγαπημένο σου browser πχ Firefox/chrome και να δεις δεν υπάρχει θέμα. 

Απο εκει και πέρα πας σε linux γιατί θέλεις να πας γιατί σου αρέσουν τα πλεονεκτήματα του δεν πας σε linux για άλλο λόγο. Και συγκεκριμένα εδώ μπορείς να κάνεις και bypass και να παίξεις χωρίς να έχεις 7ης γενιάς intel δηλαδή να ένα ακόμη πλεονέκτημα που δεν έχεις με windows  :) 

  αμα θες να δεις 4K της προκοπής το κατεβάζεις με κάτι gb αρχεία HVEC , αν δίνεις και εικόνα σε TV κλείνεις και τις παπαγιές "βελτίωσης " εικόνας της τηλεόρασης που μόνο θολούρες είναι για να μην φαίνεται το σάπιο 480p απο διάφορες πηγές και τα ανεκδιήγητα τηλεοπτικά κανάλια και χαλάνε την εικόνα της TV.

δεν περιμένεις απο ένα streaming να σου δώσει σοβαρή εικόνα ειδικά αν έχεις κανένα τούμπανο PC monitor η καμια καλή τηλεόραση.

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Σε ξαναρωτάω, γιατί να το κάνεις αυτό; Γιατί να μπεις στη λογική του wine ή του όποιου άλλου layer; Ξαναλέω, ο σκοπός είναι να κάνεις τη δουλειά σου, όχι να κάνεις τη δουλειά σου αναγκαστικά μέσω Linux. :)

Δες και κάτι άλλο ενδιαφέρον... πες ότι μ' ένα μαγικό τρόπο, αύριο το Linux γίνεται το ίδιο με τα Windows στα σημεία που χάνει, ενώ κρατά τα χαρακτηριστικά του στα σημεία που κερδίζει. Πιστεύεις ότι θα πάει πάνω από 5%, από 2% που είναι τώρα; Ούτε 'γω δε θ' άλλαζα λειτουργικό, που είμαι και λίγο geekάς. Γιατί να το κάνω; Αφού κάνω τη δουλειά μου ήδη, γιατί να μπω σ' αυτή τη διαδικασία; Πόσο μάλλον τώρα, που δε μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με την ίδια ευκολία σε σχέση με τα Windows / MacOS.

Βλέπεις, αυτό που έχουν οι πωρωμένοι Linuxάδες, είναι ότι σκέφτονται με τη λογική ότι "θα κάνω αυτό με το Linux". Ενώ το υπόλοιπο 98% του κόσμου, ενδιαφέρεται απλά για το "θα κάνω αυτό". Και μένει εκεί.

προσωπικά ξέροντας να δουλεύω command line όπως md-dos και τώρα λίγο terminal με κανα sudo κλπ , έχοντας υπολογιστή 19 χρόνια (απο 8 χρονών) , κάνοντας adnvance διαδικασίες όπως εγκατάσταση λειτουργικού απο τα 12 και να μοντάρω λίγο αργότερα PC με ide που έπρεπε να αλλάζεις τα πινάκια master slave στους δίσκους για να δουλέψουν κλπ κατάφερα με ψάξιμο να δουλέψω το ubuntu,manjaro , lubuntu, mint και άλλες για πολύ λίγο δοκιμαστικά και να κάνω αυτό που ήθελα εκεί που το χρειάστηκα, όχι για την δουλειά μου μιας και είναι αδύνατον αλλά για άλλες χρήσεις.

οι περισσότεροι εδω μέσα θα καταφέρουν να το δουλέψουν μιας και είμαστε τεχνολογικό φόρουμ και όχι παρέα απο το στρατό.

αλλά ο κόσμος ο πολύς που δεν είναι σε θέση να μπουν στον πίνακα ελέγχου να σβήσουν ένα πρόγραμμα στα windows άμα τους πεις να ψάξουν γιατί δεν δουλεύει ο ήχος στο linux,πως να κάνουν 5 πράγματα απο terminal η να ενεργοποιήσουν ένα aur να μπορεί να κατεβάζει και άλλες εφαρμογές ο pacmac στο manjaro θα πάρουν ένα σφυρί και θα βαράνε την μονάδα του υπολογιστή και θα πούνε του διαβόλου πράγματα είναι αυτά και θα φωνάξουν παππά να διαβάσει την μητρική.

3 ώρες πριν, aypnia είπε

Ωραίος, μιας και μίλησες για Netflix , για αναπαραγωγή 4K σε browsers χρειάζονται Windows γιατί υπάρχει συμφωνία Microsoft - Netflix.

Αυτό το τρισκατάρατο Microsoft's PlayReady DRM .

Η Microsoft που και καλά άλλαξε και το παίζει ανοικτή, το κρατάει κλειδωμένο για τον Edge ακόμη και τώρα που έγινε κρομοειδές.

Δεν δουλεύει στα υπόλοιπα κρομοειδή ακόμη και στα Windows.

Google Chrome: Up to 720p

Firefox: Up to 720p

Opera: Up to 720p

Safari: Up to 1080p (on Macs running OS X 10.10.3 or greater)

Microsoft Edge: Up to 4K (requires HDCP 2.2-compliant connection to a 4K display, with at least Intel’s 7th-gen Core CPU, plus the latest version of Windows)

Internet Explorer: Up to 1080p

https://www.digitaltrends.com/home-theater/getting-hd-netflix/

 

την απλή συνδρομή 8 ευρώ με 480p έχω έτσι για την καραντίνα το έβαλα και δεν ξέρω αν θα το κρατήσω, απο το playstation 3 βλέπω πιο πολύ στην σαραντάρα στο δωμάτιο nerflix ενώ δεν υπάρχει 4k monitor η tv στο σπίτι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, georgepppo είπε

αλλά ο κόσμος ο πολύς που δεν είναι σε θέση να μπουν στον πίνακα ελέγχου να σβήσουν ένα πρόγραμμα στα windows άμα τους πεις να ψάξουν γιατί δεν δουλεύει ο ήχος στο linux,πως να κάνουν 5 πράγματα απο terminal η να ενεργοποιήσουν ένα aur να μπορεί να κατεβάζει και άλλες εφαρμογές ο pacmac στο manjaro θα πάρουν ένα σφυρί και θα βαράνε την μονάδα του υπολογιστή και θα πούνε του διαβόλου πράγματα είναι αυτά και θα φωνάξουν παππά να διαβάσει την μητρική.

 

Χαχαχα να'σαι καλά γέλασα αυτό ακριβώς θα έκανε ο πατέρας μου που με τον ζόρι θυμάται πως να ανοίξει και να κλείσει το chrome :P 

 

Αλλά και πάλι συγχίζουμε  τώρα το εύρος δυνατοτήτων και ελευθερίας με το επίπεδο του κάθε χρήστη... 

 

Το ότι υπάρχουν επιπλέον δυνατότητες δεν αποτελεί εμπόδιο είναι απλά έξτρα επιλογή η χρήση τους δεν ειναι υποχρεωτική 

 

Ναί ένας τέτοιος χρήστης που δεν ξέρει ούτε στα windows να κάνει απεγκατάσταση ένα πρόγραμμα μάλλον θα δυσκολευτεί να εγκαταστήσει πχ το ubuntu και ας έχει φιλικό γραφικό περιβάλουν που κυρίως πατάς "next" "next" 

 

Αλλά ένας τέτοιος χρήστης επίσης δεν έχει καμιά σχεδόν απαίτηση θέλει να ανοίγει τα ιντερνετς να μπαίνει στο ζούγκλα και στο γκρικμουβιες αντε το πολύ πολύ να στείλει κάνα mail 

 

Οπότε αν ο γιός του, του στήσει το ubuntu τελείωσε όλα είναι σε ένα σημείο πχ θα ανοίξει ο υπολογιστής και θα δει αυτό

 

 

 

 

 

θα ξέρει πως πρέπει να πάει το ποντίκι πανω στο πορτακαλί για να μπεί στο γρκικμουβις ή το ζούγκλα 

 

Πιο κάτω στο στο μπλε πουλάκι για να στείλει mail 

 

Και αν θέλει να γράψει κάτι και να το εκτυπώσει θα πατήσει το μπλέ ορθογώνιο όλα σε μια γραμμή στα αριστερά του. 

 

Δεν φαίνεται στην εικόνα αλλά θα μπορούσα να βάλω και ένα skype εκει στην γραμμή για να κάνει βίντεοκλίσεις 

Αντε και κάνα VLC για να βάλει κάνα DVD να δει

1588282232297.png

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε
 

Χαχαχα να'σαι καλά γέλασα αυτό ακριβώς θα έκανε ο πατέρας μου που με τον ζόρι θυμάται πως να ανοίξει και να κλείσει το chrome :P 

Αλλά και πάλι συγχίζουμε  τώρα το εύρος δυνατοτήτων και ελευθερίας με το επίπεδο του κάθε χρήστη... 

Το ότι υπάρχουν επιπλέον δυνατότητες δεν αποτελεί εμπόδιο είναι απλά έξτρα επιλογή η χρήση τους δεν ειναι υποχρεωτική 

Ναί ένας τέτοιος χρήστης που δεν ξέρει ούτε στα windows να κάνει απεγκατάσταση ένα πρόγραμμα μάλλον θα δυσκολευτεί να εγκαταστήσει πχ το ubuntu και ας έχει φιλικό γραφικό περιβάλουν που κυρίως πατάς "next" "next" 

Αλλά ένας τέτοιος χρήστης επίσης δεν έχει καμιά σχεδόν απαίτηση θέλει να ανοίγει τα ιντερνετς να μπαίνει στο ζούγκλα και στο γκρικμουβιες αντε το πολύ πολύ να στείλει κάνα mail 

Οπότε αν ο γιός του, του στήσει το ubuntu τελείωσε όλα είναι σε ένα σημείο πχ θα ανοίξει ο υπολογιστής και θα δει αυτό

θα ξέρει πως πρέπει να πάει το ποντίκι πανω στο πορτακαλί για να μπεί στο γρκικμουβις ή το ζούγκλα 

Πιο κάτω στο στο μπλε πουλάκι για να στείλει mail 

Και αν θέλει να γράψει κάτι και να το εκτυπώσει θα πατήσει το μπλέ ορθογώνιο όλα σε μια γραμμή στα αριστερά του. 

Δεν φαίνεται στην εικόνα αλλά θα μπορούσα να βάλω και ένα skype εκει στην γραμμή για να κάνει βίντεοκλίσεις 

Αντε και κάνα VLC για να βάλει κάνα DVD να δει

1588282232297.png

για αυτούς τους χρήστες που λες όταν αφαιρέθηκε το start απο τα 8 δεν ξέραν να κλείσουν τον υπολογιστή γιατί δεν έβρισκαν το shutdown.

το θέμα είναι πως είναι πολλές δουλειές διαφορετικές στο linux που κάποιος που "το έχει" με την τεχνολογία σε 2-3 κλικ το βρήκε, κάποιος που κοιτάει τον υπολογιστή λες και βλέπει λυμένο σε βίδες ένα F16 έχει πρόβλημα και είναι πολλοί έτσι πίστεψε με :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί γίνεται όλη η αυτή η κουβέντα, αλλά μου αρέσουν τα off-topic και για αυτό θα προσθέσω και εγώ την αποψάρα μου.

Δε χρησιμοποιώ windows γιατί θέλω ο υπολογιστής μου να δουλεύει για εμένα. Δε θέλω να στέλνει τι κάνω και τι όχι σε όποιον τρίτο, ούτε θέλω διαφημίσεις για candy crush κλπ. Έχω να δω χρησιμοποιήσω windows από τα xp, οπότε δεν ξέρω, ίσως να είναι καλύτερα, πιο εύκολα και λοιπά. Διαλέγω όμως εν γνώσει μου το εργαλείο που με σέβεται και όχι αυτό που με υποδουλώνει. Για κάποιους αυτό είναι ασήμαντο. Θα πρέπει όμως να το έχουν στο μυαλό τους, ότι το εργαλείο τους έχει και άλλη ατζέντα, άλλους σκοπούς πέρα από τους δικούς τους. Μακάρι να είναι σύμφωνοι και να ξέρουν αυτούς τους σκοπούς. Τραβήξτε μια με wireshark τι στέλνει ο υπολογιστής σας στη Microsoft, και πείτε με αυτά πληρώνω το καλό μου σύστημα. Τα αξίζει.

Για τους υπόλοιπους υπάρχουν τα ελεύθερα συστήματα, με πρώτο το GNU, που φτιάχτηκαν για να διασφαλίζουν την ελευθερία μας. Είναι κοινωνικά γιατί επιτρέπουν το μοίρασμα και τη συνεργασία. Δεν είσαι "πελάτης". Αυτός είναι ο πρώτος λόγος για τον οποίο κάποιος θα έπρεπε να τρέχει "linux", όλοι τα άλλα μειονεκτήματα ή πλεονεκτήματα προκύπτουν από αυτό.

Ο καθένας βάζει προτεραιότητες και διαλέγει ότι είναι καλύτερο για αυτόν. Το γιατί η Microsoft είναι νούμερο ένα είναι εύκολο να το δει κανείς. Της ήταν πιο φτηνό το να πληρώνει τα πρόστιμα για τις μονοπωλιακές τακτικές. Και καλά έκανε.

Εγώ καλά καλά δεν εμπιστεύομαι το free software πάντα. Θα εμπιστευώ αυτούς με το βεβαρυμένο ιστορικό;

Τώρα στα τεχνικά, υπάρχουν πολλά που μπορεί να πει κανείς, αλλά έχει τόση σημασία; Για εμένα όχι, παρόλο που η δουλειά μου και πολλά από τα χόμπι γυρνάνε γύρω από τον υπολογιστή και την επιστήμη του. Όπως δε θα αγόραζα ένα αυτοκίνητο που δε θα μου επέτρεπε να το επισκευάσω, όπως δε θα αγόραζα ένα τραγούδι που δε θα με άφηνε να το μοιραστώ με τους φίλους μου, όπως δε θα αγόραζα ένα ρούχο που θα έπρεπε να έχω συγκεκριμένη μάρκα πλυντήριο για να το πλύνω έτσι δε χρησιμοποιώ windows ή κλειστό λογισμικό. Για εμένα είναι απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, TopicStrarter είπε
 

1588282232297.png

 

3 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

 

Screenshot_20200501_102732.png.3a5a167c61db3775ce8bbcbc1025e623.png

Μονο που βλεπω το χαλια font anti aliasing στα παραπανω screenshot, πονανε τα ματια μου.

 

image.png.6b424184b7f8c439cb942798084d65d6.png

 

--------------------------

The sad state of font rendering on Linux

Επεξ/σία από haHa
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, haHa είπε

Μονο που βλεπω το χαλια font anti aliasing στα παραπανω screenshot, πονανε τα ματια μου.

image.png.6b424184b7f8c439cb942798084d65d6.png

--------------------------

The sad state of font rendering on Linux

Μονό εσύ είσαι αυτός που νομίζει ότι μπορείς να κάνεις κάποια σύγκριση με συμπιεσμένες εικόνες που βρήκες online σε μικρότερη ανάλυση με την δική σου  printscreen  σε τουλάχιστον 1080p

 

9xuuhwr44s901.png (πάλι τυχαία αλλά σε καλή ανάλυση ) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Μονό εσύ είσαι αυτός που νομίζει ότι μπορείς να κάνεις κάποια σύγκριση με συμπιεσμένες εικόνες που βρήκες online σε μικρότερη ανάλυση με την δική σου  printscreen  σε τουλάχιστον 1080p 

Ναι, μονο εγω , παρολο που ειναι γνωστο προβλημα:

The sad state of font rendering on Linux

 

Εντωμεταξυ, ποσταρεις το δικο σου σε full hd που ειναι αλλο ενα δειγμα χαλια font rendering :

image.png.5a7519d833aa7159820258fc5e3436dc.png
 

Δεν μιλαω για την αναλυση, αλλα αν καποιος εχει συνηθισει στην μετριοτητα δεν καταλαβαινει το προβλημα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, haHa είπε

Ναι, μονο εγω , παρολο που ειναι γνωστο προβλημα:

The sad state of font rendering on Linux

Εντωμεταξυ, ποσταρεις το δικο σου σε full hd που ειναι αλλο ενα δειγμα χαλια font rendering :

image.png.5a7519d833aa7159820258fc5e3436dc.png
 

Δεν μιλαω για την αναλυση, αλλα αν καποιος εχει συνηθισει στην μετριοτητα δεν καταλαβαινει το προβλημα.

Ουτε εγώ μιλούσα σκέτο για ανάλυση μίλησα για ανάλυση σε σχέση με την συμπίεση cropping κτλ που συμβαίνει όταν κάνεις ανόμοια πράματα πχ το print screen που έκανα πιο πάνω ήταν χρησιμοποιώντας screenshot tool του chrome που το αποθήκευσε online δεν εμφάνιζε το insomnia το link όμως και το αποθήκευσα μετά εγώ σαν εικόνα png και το σήκωσα στο insomnia.

 

Οπότε συγκρίνεις ανόμοια πράματα και αυτό είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου μιας και πέρα ότι μπορείς να ρυθμίσεις τα πάντα σε linux απο το display protocol, το UI, το αν γίνεται ή όχι subpixel rendering τα ίδια τα fonts και γενικά μια πληθώρα ρυθμίσεων που δεν έχεις με το "this is what you get" των windows και ειδικά σε αναλύσεις απο 4Κ και μεγαλύτερες (πχ πολλαπλές οθόνες 4k ή 5κ6κ οθόνες για τους γραφίστες κτλ) η διαφορά ειναι ακόμη καλύτερη γιατί μπορείς να ρυθμίσεις το λειτουργικό να φαίνεται ανθρώπινα όχι σαν ψείρες όπως συμβαίνει με το χάλια scaling και πυκνότητα Pixel των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Ουτε εγώ μιλούσα σκέτο για ανάλυση μίλησα για ανάλυση σε σχέση με την συμπίεση cropping κτλ που συμβαίνει όταν κάνεις ανόμοια πράματα πχ το print screen που έκανα πιο πάνω ήταν χρησιμοποιώντας screenshot tool του chrome που το αποθήκευσε online δεν εμφάνιζε το insomnia το link όμως και το αποθήκευσα μετά εγώ σαν εικόνα png και το σήκωσα στο insomnia.

Οπότε συγκρίνεις ανόμοια πράματα και αυτό είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου μιας και πέρα ότι μπορείς να ρυθμίσεις τα πάντα σε linux απο το display protocol, το UI, το αν γίνεται ή όχι subpixel rendering τα ίδια τα fonts και γενικά μια πληθώρα ρυθμίσεων που δεν έχεις με το "this is what you get" των windows και ειδικά σε αναλύσεις απο 4Κ και μεγαλύτερες (πχ πολλαπλές οθόνες 4k ή 5κ6κ οθόνες για τους γραφίστες κτλ) η διαφορά ειναι ακόμη καλύτερη γιατί μπορείς να ρυθμίσεις το λειτουργικό να φαίνεται ανθρώπινα όχι σαν ψείρες όπως συμβαίνει με το χάλια scaling και πυκνότητα Pixel των windows.

Παμε ξανα: το προβλημα δεν ειναι η αναλυση ή συμπιεσηπου ειναι γεγονος οτι υπηρχε στα πρωτα screenshot, αλλα δεν εστιασα εκει , ειναι το κακο font rendering, το οποιο φαινεται και στο τελευταιο σου screenshot.
Δεν το καταλαβαινεις οτι ειναι κακο γιατι εχεις συνηθισει στο υποδεεστερο font rendering του linux. Παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, haHa είπε

Παμε ξανα: το προβλημα δεν ειναι η αναλυση ή συμπιεσηπου ειναι γεγονος οτι υπηρχε στα πρωτα screenshot, αλλα δεν εστιασα εκει , ειναι το κακο font rendering, το οποιο φαινεται και στο τελευταιο σου screenshot.
Δεν το καταλαβαινεις οτι ειναι κακο γιατι εχεις συνηθισει στο υποδεεστερο font rendering του linux. Παμε παρακατω.

Φίλε πάλι δεν καταλαβαίνεις, καταρχήν λες την προσωπική σου άποψη και έβαλες την προσωπική άποψη κάποιου άλλου στο blog του και καλά σαν απόδειξη (που και αυτός αν διάβαζες τι έγραφε και δεν έμενες απλά στον τιτλο που googlάρες και είπες "εδώ είμαστε"  μάζεψε όλα όσα είπε στο τέλος του post του γιατί το ίδιο πράμα είπε και σε κανα δυο άλλα forum και του το εξήγησαν με την ίδια λογική μπορώ να σου βάλω προσωπικές απόψεις άλλων 

 που λένε ακριβώς το αντίθετο) 

 

Προσωπικές απόψεις είναι προσωπικές απόψεις εμένα μου φαίνονται εμετικά τα windows που είναι σαν να εγκαθιστάς τιποτα Free2play παιχνίδια λουσμένα σε rainbow και eye candy.

 

Το αντικειμενικό του ζητήματος και αυτό που έθιξα σε άλλο ποστ είναι η επιλογή της παραμετροποιήσης του οτιδήποτε στα μέτρα σου. 

 

Όταν συγκρίνεις το config ενός χρήστη που το έχει έτσι επειδή έτσι του αρέσει και λες είναι υποδεέστερο ειναι εντελώς άτοπο...

 

Είναι σαν να λες ότι πχ το PUG φαίνεται καλύτερα σε Xbox παρά σε PC χρησιμοποιώντας ως απόδειξη συγκεκριμένα settings του game κάποιου συγκεκριμένου χρήστη..

 

Αγνοώντας ότι το xbox ΔΕΝ έχει settings και στο PC μπορείς να πειράξεις πολλά settings για να το κάνεις να φαίνεται καλύτερο ή χειρότερο ανάλογα με την υποκειμενική σου αισθητική...

 

Το ίδιο συμβαίνει και στα windows όπως στο αναλογικό παράδειγμα με το game στο xbox "this is what you get"  ενώ σε linux όπως μπορείς στα games σε PC μπορείς να πειράξεις όλα τα settings και να τα φέρεις στα μέτρα σου. 

 

Μετριότητα είναι το να έχεις ένα πράμα και αν σου αρέσει δηλαδή το να συμβιβαστείς, το να μπορείς να κάνεις ότι θέλεις όπως θέλεις δεν είναι μετριότητα αλλά προνόμιο. 

 

 

55 λεπτά πριν, ptwma είπε

@haHa χαχα μόνο αυτό +1 τώρα θα ακούσεις πως σας έχει τσιπαρει ο Μπιλ ο Γκέιτς 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Φίλε πάλι δεν καταλαβαίνεις, καταρχήν λες την προσωπική σου άποψη και έβαλες την προσωπική άποψη κάποιου άλλου στο blog του και καλά σαν απόδειξη (που και αυτός αν διάβαζες τι έγραφε και δεν έμενες απλά στον τιτλο που googlάρες και είπες "εδώ είμαστε"  μάζεψε όλα όσα είπε στο τέλος του post του γιατί το ίδιο πράμα είπε και σε κανα δυο άλλα forum και του το εξήγησαν με την ίδια λογική μπορώ να σου βάλω προσωπικές απόψεις άλλων 

 που λένε ακριβώς το αντίθετο) 

Προσωπικές απόψεις είναι προσωπικές απόψεις εμένα μου φαίνονται εμετικά τα windows που είναι σαν να εγκαθιστάς τιποτα Free2play παιχνίδια λουσμένα σε rainbow και eye candy.

Το αντικειμενικό του ζητήματος και αυτό που έθιξα σε άλλο ποστ είναι η επιλογή της παραμετροποιήσης του οτιδήποτε στα μέτρα σου. 

Όταν συγκρίνεις το config ενός χρήστη που το έχει έτσι επειδή έτσι του αρέσει και λες είναι υποδεέστερο ειναι εντελώς άτοπο...

Δεν ειναι επειδη ετσι του αρεσει, ειναι επειδη δεν εχει την επιλογη του ανωτερου cleartype λογω patents. Τοσο απλα.

Διαβαζω τωρα οτι το Fedora επιτελους απεκτησε την αδεια και μπορει να ενεργοποιησει το cleartype, οποτε αυτοι τουλαχιστον που εχουν Fedora εχουν την επιλογη να μην περιοριζονται στην μετριοτητα που εχεις συνηθισει για font rendering.

Fedora Enables ClearType Subpixel Font Rendering Thanks To Microsoft

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Δεν ειναι θεμα 

Δεν ειναι επειδη ετσι του αρεσει, ειναι επειδη δεν εχει την επιλογη του ανωτερου cleartype λογω patents. Τοσο απλα.

Διαβαζω τωρα οτι το Fedora επιτελους απεκτησε την αδεια και μπορει να ενεργοποιησει το cleartype, οποτε αυτοι τουλαχιστον που εχουν Fedor εχουν την επιλογη να μην περιοριζονται στην μετριοτητα που εχεις συνηθισει για font rendering.

Fedora Enables ClearType Subpixel Font Rendering Thanks To Microsoft

Φίλε, διάβασε τις απαντήσεις στο reddit και θα καταλάβεις μιας και μιλάνε μηχανικοί που ασχολούνται με το θέμα ειδικά οι απαντήσεις  χρήστη taiku και του VenditatioDelendaEst (καθώς και τα σχόλια τους απο κάτω) πιστεύω ότι εξηγούν μια χαρά τις ενδιάμεσες παραμέτρους που παίζουν ρόλο στο πως αποδίδονται τα FONTS ανάμεσα στα λειτουργικά συγκρίνοντας ίδια fonts φυσικά 

 

Αυτό που σχολιάζεις έχει να κάνει με το blog που έβαλες και με την θέληση του χρήστη να χρησιμοποιήσει αυτά τα fonts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...