Προς το περιεχόμενο

Η Lenovo θα προσφέρει φέτος υπολογιστές ThinkPad με προεγκατεστημένο Linux


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ptwma είπε

Thanks to Microsoft,  ρε τους μπαγασες και ήταν και μπροστά τους τόσα χρόνια και δε μπορούσαν να το γράψουν. 

Μπορούσαν και μπορούν να το γράψουν ακριβώς όπως το ήθελαν με τα windows στο μόνο σημείο που μπορείς να αλλάξεις τα fonts είναι στο word αλλιώς έχει επιλογή σε περιορισμένα fonts και πρέπει να αλλάξεις και ένα registry key https://www.windowscentral.com/how-change-default-system-font-windows-10

και να ελπίζεις πως θα φαίνονται όπως θες γιατί το μόνο που μπορείς να αλλάξεις είναι τα fonts...

 

σε linux μπορείς να παραμετροποιήσεις όλα όσα έχουν να κάνουν με το rendering τους :) 

 

α και αν πάρεις μια 4κ οθόνη τα windows θα δείχνουν κάπως έτσι (και αυτό πειράζοντας το scaling στις ελλάχιστες ρυθμίσεις που έχει)  κούτσικα 

 

windows-10-review-high-resolution-4k-5-1

 

Αντί για 

 

1588350772748

 

που θα ήταν σε νορμαλ ανάλυση

 

Ενώ σε linux δεν έχει διαφορά γιατί μπορείς να μεγαλώσεις τα πάντα

 

0UUB9.jpg

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Μπορούσαν και μπορούν να το γράψουν ακριβώς όπως το ήθελαν με τα windows στο μόνο σημείο που μπορείς να αλλάξεις τα fonts είναι στο word αλλιώς έχει επιλογή σε περιορισμένα fonts και πρέπει να αλλάξεις και ένα registry key https://www.windowscentral.com/how-change-default-system-font-windows-10

και να ελπίζεις πως θα φαίνονται όπως θες γιατί το μόνο που μπορείς να αλλάξεις είναι τα fonts...

σε linux μπορείς να παραμετροποιήσεις όλα όσα έχουν να κάνουν με το rendering τους :) 

α και αν πάρεις μια 4κ οθόνη τα windows θα δείχνουν κάπως έτσι (και αυτό πειράζοντας το scaling στις ελλάχιστες ρυθμίσεις που έχει)  κούτσικα 

windows-10-review-high-resolution-4k-5-1

Αντί για 

1588350772748

που θα ήταν σε νορμαλ ανάλυση

Ενώ σε linux δεν έχει διαφορά γιατί μπορείς να μεγαλώσεις τα πάντα

Δεν θα δειξουν καπως ετσι, αυτα τα screenshot ειναι σε εκδοσεις 3+ ετων των windows 10 , εχουν αλλαξει τα πραγματα απο τοτε.
Αμφιβαλλω αν εχεις 4k οθονη με windows αυτην την στιγμη και τα γραφεις αυτα.

Βασικα ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις, γιατι δεν ισχυουν.

 

--------------------

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Φίλε, διάβασε τις απαντήσεις στο reddit και θα καταλάβεις μιας και μιλάνε μηχανικοί που ασχολούνται με το θέμα ειδικά οι απαντήσεις  χρήστη taiku και του VenditatioDelendaEst (καθώς και τα σχόλια τους απο κάτω) πιστεύω ότι εξηγούν μια χαρά τις ενδιάμεσες παραμέτρους που παίζουν ρόλο στο πως αποδίδονται τα FONTS ανάμεσα στα λειτουργικά συγκρίνοντας ίδια fonts φυσικά 

Αυτό που σχολιάζεις έχει να κάνει με το blog που έβαλες και με την θέληση του χρήστη να χρησιμοποιήσει αυτά τα fonts.

Ενας θεος ξερεις τι καταλαβες απο το πρωτο googling που εκανες. Δεν ειναι θεμα χρησιμοποιησης fonts, ειναι τι font rendering θα εχεις. Ειναι διαφορετικα πραγματα αυτα. Το ανωτερο cleartype δεν υπηρχε σε linux διανομες μεχρι προσφατα, αλλα το θετικο ειναι οτι εδω και λιγο καιρο υπαρχει σε fedora. Εσυ εχεις συνηθισει στο υποδεεστερο font rendering και ειναι λογικο να μην καταλαβαινεις τις διαφορες.

Επεξ/σία από haHa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν θα δειξουν καπως ετσι, αυτα τα screenshot ειναι σε εκδοσεις των windows 10 3+ ετων, εχουν αλλαξει τα πραγματα.
Αμφιβαλλω αν εχεις 4k οθονη με windows αυτην την στιγμη και τα γραφεις αυτα.

Βασικα ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις, γιατι δεν ισχυουν.

Δεν έχουν αλλάξει (απλά ήταν πιο χάλια στην αρχή απότι είναι τώρα) γιατί δεν είναι systemwide οι αλλαγές μόνο στα βασικά εικονίδια πολλά προγράμματα κτλ εμφανίζονται χάλια 

 

 

επίσης 

άρθρο απο το 2020 https://www.ghacks.net/2020/01/02/the-perils-of-running-windows-10-on-a-4k-monitor/

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν θα δειξουν καπως ετσι, αυτα τα screenshot ειναι σε εκδοσεις των windows 10 3+ ετων, εχουν αλλαξει τα πραγματα.
Αμφιβαλλω αν εχεις 4k οθονη με windows αυτην την στιγμη και τα γραφεις αυτα.

Βασικα ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις, γιατι δεν ισχυουν.

Ναι και εγώ με την 4Κ δεν έχω παράπονο από το Scale,  το έφτιαξαν . Επιβεβαιώνω. Βέβαια και στο 2Κ του Surface Laptop 3 πάλι μια χαρά κάνει scale.  Απλά το βράδυ θέλεις night light για πιο ξεκούραστα.  Αλήθεια στις linux διανομές υπάρχει night light; Δεν το έψαξα στο Ubuntu γιατί το τρέχω σε VM.

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

Δεν έχουν αλλάξει γιατί δεν είναι systemwide οι αλλαγές μόνο στα βασικά εικονίδια πολλά προγράμματα κτλ εμφανίζονται χάλια 

επίσης 

άρθρο απο το 2020 https://www.ghacks.net/2020/01/02/the-perils-of-running-windows-10-on-a-4k-monitor/

Παραθέτεις έναν άσχετο που έχει πρόβλημα με όνομα GHacks; Srsly;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ptwma είπε

Ναι και εγώ με την 4Κ δεν έχω παράπονο από το Scale,  το έφτιαξαν . Επιβεβαιώνω. Βέβαια και στο 2Κ του Surface Laptop 3 πάλι μια χαρά κάνει scale.  Απλά το βράδυ θέλεις night light για πιο ξεκούραστα.  Αλήθεια στις linux διανομές υπάρχει night light; Δεν το έψαξα στο Ubuntu γιατί το τρέχω σε VM.

fedoraapp-tile.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

Δεν έχουν αλλάξει (απλά ήταν πιο χάλια στην αρχή απότι είναι τώρα) γιατί δεν είναι systemwide οι αλλαγές μόνο στα βασικά εικονίδια πολλά προγράμματα κτλ εμφανίζονται χάλια 

επίσης 

άρθρο απο το 2020 https://www.ghacks.net/2020/01/02/the-perils-of-running-windows-10-on-a-4k-monitor/

Συνεχιζεις και μιλας για πραγματα που δεν εχεις και δεν ξερεις.

 

Παρεθεσες ενα screenshot που δεν ισχυει πια. Καλη συνεχεια με τις ανακριβειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ptwma είπε

Παραθέτεις έναν άσχετο που έχει πρόβλημα με όνομα GHacks; Srsly;

Γιατί άσχετο; ο χρήστης πάει να τρέξει ένα πρόγραμμα σε 4κ και φαίνεται έτσι 

 

quiterss-4k-monitor.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Γιατί άσχετο; ο χρήστης πάει να τρέξει ένα πρόγραμμα σε 4κ και φαίνεται έτσι 

quiterss-4k-monitor.png

Όχι είσαι offside εδώ ,  τρέχει ένα αρχαίο software που μάλλον δεν έχει πάρει update εδώ και 10 χρόνια.  Δεν υπάρχει σύγχρονο software που να το κάνει αυτό.  Αν μπεις σε κάνα Windows 7 VM έτσι τα βλέπεις,  σε οτιδήποτε νεότερο είσαι ΟΚ.

Εμένα οι πιο πολλές εφαρμογές μου είναι UWP οπότε είναι μια χαρά. Και στις κλασσικές Χ86 δεν τρέχω αρχαιολογία. 

Επίσης να πούμε πως ο μπαγάσας δεν έχει κάνει Scale,  Το καταλαβαίνεις από το taskbar. Και μάλλον τρέχει και 3rd party start menu....

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ptwma είπε

Όχι είσαι offside εδώ ,  τρέχει ένα αρχαίο software που μάλλον δεν έχει πάρει update εδώ και 10 χρόνια.  Δεν υπάρχει σύγχρονο software που να το κάνει αυτό.  Αν μπεις σε κάνα Windows 7 VM έτσι τα βλέπεις,  σε οτιδήποτε νεότερο είσαι ΟΚ.

Εμένα οι πιο πολλές εφαρμογές μου είναι UWP οπότε είναι μια χαρά. Και στις κλασσικές Χ86 δεν τρέχω αρχαιολογία. 

Δεν είμαι offsite γιατί είναι η αδυναμία στο λειτουργικό, αρχαίο και ξεαρχαίο είναι software που τρέχει σε windows, σε linux το software ειναι κεντροποιημένο και επομένως δεν έχεις τέτοια θέματα. 

Αλλά πλέον αυτού δεν είναι αρχαίο κάνοντας ένα google https://quiterss.org/ βλέπω πως τελευταίο update έγινε 21/4/2020 άρα μια χαρά πρόσφατο RSS reader είναι 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν είμαι offsite γιατί είναι η αδυναμία στο λειτουργικό, αρχαίο και ξεαρχαίο είναι software που τρέχει σε windows, σε linux το software ειναι κεντροποιημένο και επομένως δεν έχεις τέτοια θέματα. 

Αλλά πλέον αυτού δεν είναι αρχαίο κάνοντας ένα google https://quiterss.org/ βλέπω πως τελευταίο update έγινε 21/4/2020 άρα μια χαρά πρόσφατο RSS reader είναι 

Όχι στα Windows δεν έχουμε δόγμα του κάθε wannabe elite developer,  ούτε προσκυνάμε κανένα. Τα API είναι εκεί,  αν ξέρει να γράφει σωστά κώδικα τότε δε θα συμβαίνει αυτό,  αλλά δεν επιβάλλουν τίποτα,  είναι πλατφόρμα.  Το ίδιο συμβαίνει με το authentication,  τα ντουγανια δε μπορούν να κάνουν copy paste 3 γραμμές κώδικα.  Αλλά για αυτό δε φταει η Microsoft.  Που αν δεν ήταν και αυτή τέτοιοι devs και bloggers Θα ήταν τσοπάνηδες. Εγω που τρέχω 4 λάπτοπ με 4 Κ εκτός του Surface με τα 2Κ επιβεβαιώνω πως σε σύγχρονο software δεν παίζει έτσι.

Και όπως είπα ο μπαγάσας μάλλον δεν έχει κάνει καθόλου scale, το καταλαβαίνεις από το taskbar Που είναι και 3rd party,  offside . Δε σου το δίνω αυτό.  Για άλλα πράγματα που ανέφερες ΟΚ. 

 

Και είναι ένα ρώσικο RSS reader,  δηλαδή έλεος! Ας κατεβάσει ένα από τα 10δες που υπάρχουν στο Store. 

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ptwma είπε

Όχι στα Windows δεν έχουμε δόγμα του κάθε wannabe elite developer,  ούτε προσκυνάμε κανένα. Τα API είναι εκεί,  αν ξέρει να γράφει σωστά κώδικα τότε δε θα συμβαίνει αυτό,  αλλά δεν επιβάλλουν τίποτα,  είναι πλατφόρμα.  Το ίδιο συμβαίνει με το authentication,  τα ντουγανια δε μπορούν να κάνουν copy paste 3 γραμμές κώδικα.  Αλλά για αυτό δε φταει η Microsoft.  Που αν δεν ήταν και αυτή τέτοιοι devs και bloggers Θα ήταν τσοπάνηδες. Εγω που τρέχω 4 λάπτοπ με 4 Κ εκτός του Surface με τα 2Κ επιβεβαιώνω πως σε σύγχρονο software δεν παίζει έτσι.

Και όπως είπα ο μπαγάσας μάλλον δεν έχει κάνει καθόλου scale, το καταλαβαίνεις από το taskbar Που είναι και 3rd party,  offside . Δε σου το δίνω αυτό.  Για άλλα πράγματα που ανέφερες ΟΚ. 

Δεν έχω 4k οθόνη τώρα μπροστά μου για να το τσεκάρω αλλά θυμάμαι το skype και το origin ήταν εξίσου χάλια φόρτωσε τα λιγο και πες μου αν άλλαξε κάτι επίσης μπορείς να είσαι με ένα scaling setting συνέχεια ή ανάλογα το πρόγραμμα πρέπει να αλλάξεις το scaling για να φαίνονται καλύτερα τα toolbar και το κείμενο θυμάμαι αν πχ 125% scaling ήταν καλό για το Χ πρόγραμμα το Υ ήθελε 150% για να είναι εντάξει.

 

αν διορθώθηκε είναι καλό νέο φυσικά καιρός ήταν να φτάσουν τις linux διανομές που το κάνανε αυτό χρόνια πριν :P 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν έχω 4k οθόνη τώρα μπροστά μου για να το τσεκάρω αλλά θυμάμαι το skype και το origin ήταν εξίσου χάλια φόρτωσε τα λιγο και πες μου αν άλλαξε κάτι επίσης μπορείς να είσαι με ένα scaling setting συνέχεια ή ανάλογα το πρόγραμμα πρέπει να αλλάξεις το scaling για να φαίνονται καλύτερα τα toolbar και το κείμενο θυμάμαι αν πχ 125% scaling ήταν καλό για το Χ πρόγραμμα το Υ ήθελε 150% για να είναι εντάξει.

αν διορθώθηκε είναι καλό νέο φυσικά καιρός ήταν να φτάσουν τις linux διανομές που το κάνανε αυτό χρόνια πριν :P 

Όχι εγώ το έχω μόνιμα 150% Ε μόλις κουράζονται τα μάτια σε κάνα VScode τώρα που περνάνε τα χρόνια κάνω ζουμ. Αλλά δε χάνει το Scale με το Ctrl+. Αν ανοίξεις κάνα .net2 αρχαίο ή κάνεις κάνα remote σε Server 2008  τότε δεν παίζει φυσικά. Αν έχεις αρχαίο software είτε linux είτε Windows καλύτερα να μείνεις μακρυά από το 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2020 στις 4:43 ΠΜ, ptwma είπε

@TopicStrarter ρε φίλε δε βαρέθηκες να κάνεις τον μάρτυρα του λίνουξ σε κάθε τοπικ; Όσο και να γράφεις σεντόνια δεν αλλάζει κάτι,  όποιος έχει διαφορετική άποψη από εσένα,  δηλαδή το 95% έχει τους λόγους του και αυτός.  Το ότι έφτασαν 2 δήμοι και 3 εταιρείες να χρησιμοποιούν λίνουξ δε δείχνει κάτι,  ίσα ίσα επιβεβαιώνει πως οι υπόλοιποι τρέχουν Windows.

Μην κάνεις τον κόπο να απαντήσεις,  γίνεσαι κουραστικός,  φιλικά στο λέω.

Κουραστικο ειναι οταν ενας ανθρωπος που προσφερει γνωσεις και επιχειρηματα να αντικρουεται με το 95%!!! που εχουν "αποψη". Και η μανα μου εχει αποψη για τα windows και δεν θες να την ακουσεις... Εξ'αλλου στατιστικα να το δεις 3/4 ειναι ηλιθιοι ειτε στο μπαγκλαντες ειτε στην ελλαδα ειτε στο insomnia. Φιλικα στο λεω κι εγω καποιοι θελουμε να μαθαινουμε απ αυτο το forum, δοκιμαστε και κανενα αλλο site να λετε την αποψη σας. Οχι οτι εχω προβλημα με τις αποψεις αλλα ειναι ανουσιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Κουραστικο ειναι οταν ενας ανθρωπος που προσφερει γνωσεις και επιχειρηματα να αντικρουεται με το 95%!!! που εχουν "αποψη". Και η μανα μου εχει αποψη για τα windows και δεν θες να την ακουσεις... Εξ'αλλου στατιστικα να το δεις 3/4 ειναι ηλιθιοι ειτε στο μπαγκλαντες ειτε στην ελλαδα ειτε στο insomnia. Φιλικα στο λεω κι εγω καποιοι θελουμε να μαθαινουμε απ αυτο το forum, δοκιμαστε και κανενα αλλο site να λετε την αποψη σας. Οχι οτι εχω προβλημα με τις αποψεις αλλα ειναι ανουσιες...

Και αυτοί που κρατάνε ένα iPhone Το ίδιο λένε για τους χρήστες του Android....

Τα επιχειρήματα και τις "γνώσεις" μπορεί να τα γράψει στα αντίστοιχα thread του linux,  δε νομιζω να γραφει τοσο και εκει ο συγκεκριμένος. Εδώ είναι οι γενικές ειδήσεις και θα σχολιάζουν όσο θέλουν . Η κατήχηση όμως είναι τραγωδία και καταντάει trolling. Γιατί αυτό γίνεται όταν κάνεις το άσπρο μαύρο. 

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...