Προς το περιεχόμενο

Εκτός της «Λίστας 301» των ΗΠΑ με τις χώρες που χρησιμοποιούν πειρατικό λογισμικό στο Δημόσιο είναι πια η Ελλάδα


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να νε καλά το eBay με windows 10 pro με 1 ευρώ γνήσια και τα office ...ποιος κατεβάζει παράνομα τα κλειδιά με δουλεύεις με κάθε φορμάτ ...eBay permanent εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Λιγο περιεργο μου φαινεται. OS δυσκολο να ειναι πειρατικο, ασε που σχεδον ολα εχουν XP και Vista. Τα δε προγραμματα που χρησιμοποιουν κατα κορον ειναι κατα παραγγελια, οποτε ουτε αυτα. Antivirus παλι νομιζω ειναι σχεδον αδυνατο να ειναι πειρατικο. 

Μονο Office παιζει να εχει βαλει κανας τσακαλος. Γενικα δε βλεπω γιατι να μπει καποιος φορεας στον κοπο να κατεβασει πειρατικα, με επιφυλαξη για σχεδιαστικα προγραμματα για τα οποια δεν εχω γνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, SIP1995 είπε

Που να δουν τι γίνεται και στα Πανεπιστήμια.

Να δούνε τι βρε παιδιά; Η MS σου δίνει τζάμπα windows και Office 365 αν είσαι φοιτητής ή εκπαιδευτικό προσωπικό. Εγώ από εκεί έχω τζάμπα άδεια με το εκπαιδευτικό email για όλους τους υπολογιστές μου. Για ποιόν λόγο ακριβώς να πάρω σπασμένα; 

Επεξ/σία από afantos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, afantos said:

Να δούνε τι βρε παιδιά, η MS σου δίνει τζάμπα windows και Office 365 αν είσαι φοιτητής ή εκπαιδευτικό προσωπικό. Εγώ από εκεί έχω τζάμπα άδεια με το εκπαιδευτικό email για όλους τους υπολογιστές μου. Για ποιόν λόγο ακριβώς να πάρω σπασμένα; 

Δεν είναι μόνο τα Windows και Office, τα οποία σε εμάς δεν τα έχουν δώσει, είναι και άλλα προγράμματα όπως PhotoShop και Premier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Windows 95 και το 98 τα είχαμε αγοράσει με τις τότε άδειες των 300000 δραχμών.

Πολύ προνομιακή τιμή. Γιατί υπολογιστής χωρίς Windows 98 για πασιέντζα ενώ εξυπηρετείς το κοινό δεν γίνεται στο ελληνικό δημόσιο.

Επεξ/σία από Choutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SIP1995 είπε

Δεν είναι μόνο τα Windows και Office, τα οποία σε εμάς δεν τα έχουν δώσει, είναι και άλλα προγράμματα όπως PhotoShop και Premier.

μπες στην MS και πάρτα μόνος σου με το mail της σχολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μας έβγαλαν απο την λίστα, παίζει να σημαίνει και οτι δεν μας υπολογίζουν πια καθόλου, ως αμελητέα ποσότητα που δεν αξίζει ν'ασχολείται κανείς...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειοψηφια του δημοσιου δουλευει με ενα OS, το οποιο θα μπορουσε να ειναι το Ubuntu, ενα προγραμμα περιηγησης, ενα custom προγραμμα (taxis για εφοριες, singular genesis κα για τοπικη αυτοδιοικηση κλπ) και ενα office, που στις περισσοτερες περιπτωσεις θα μπορουσε να ειναι καποιο free.

Περα απο antivirus δεν εχει αναγκη απο αλλα αγορασμενα. Ηδη χρυσοπληρωνει για τις custom εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λε ρε παιδι μου ... να το γιορτασουμε σε σοβαρη λιστα δεν ειμαστε μεσα ... χιλιες φορες να τρεχαν linux αν και πολλοι θα μεναμε απο δουλεια γιατι δεν θα γ@μουσαν τις εγκαταστασεις. Απο την αλλη παλι δεν ξα ξεραν να τρεξουν τιποτα και θα χαμε tιckets ολη την ωρα :)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα και εγώ την είδηση αυτή. Και είχα απορία τι ήταν αυτή η λίστα 301. Το θέμα είναι αν κερδίζουμε κάτι από αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, asdfaster είπε

Αν στην εφορία και σε όλες της Ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες είχαν pc στους εργαζόμενους αλλά και εκπαιδευμένο προσωπικό. Τοτε δεν θα είχαμε τόσους δημόσιους υπαλλήλους. Βέβαια το ζητούμενο στην Ελλάδα είναι να έχεις όσο πιω πολλούς μπορείς, και όχι όσους πρέπει. Για κάτι τετια και χαίρομαι που δεν ζω στην Ελλάδα εδω και πολλά χρονια. Πας στο δημόσιο στης ΗΠΑ και δεν το σκέφτεσαι. Πας στο δημόσιο της Ελλάδας και μερικές μέρες πριν πας ξεκινάς την χάπια για να είσαι ήρεμος όταν φθάσεις. 

Εγώ πάλι που ζούσα στην Ελλάδα μια χαρά έκανα τις δουλειές χωρίς πολλά πολλά. Επίσης έχουν κάνει σε αρκετά πράγματα ψηφιοποίηση. Τέλος όχι δεν είχαμε πολλούς δημοσίους υπαλλήλους και σίγουρα τώρα έχουμε και μεγάλη υποστελέχωση. Βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν ξύνονται και πολλοί. Αλλά βελτιώνεις αυτό. Δεν υπο-στελεχώνεις τις υπηρεσίες με αποτέλεσμα να δημιουργούνται περισσότερα προβλήματα. Ένα άλλο πρόβλημα που έχουμε στην Ελλάδα είναι ότι πολύς κόσμος δεν διαβάζει τις οδηγίες. Δηλαδή μπαίνεις σε μια υπηρεσία και διαβάζεις τι δικαιολογητικά θες. Πόσο δύσκολο είναι να πας με τα δικαιολογητικά. Anyway το δημόσιο βελτιώνεται. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Η πλειοψηφια του δημοσιου δουλευει με ενα OS, το οποιο θα μπορουσε να ειναι το Ubuntu, ενα προγραμμα περιηγησης, ενα custom προγραμμα (taxis για εφοριες, singular genesis κα για τοπικη αυτοδιοικηση κλπ) και ενα office, που στις περισσοτερες περιπτωσεις θα μπορουσε να ειναι καποιο free.

Περα απο antivirus δεν εχει αναγκη απο αλλα αγορασμενα. Ηδη χρυσοπληρωνει για τις custom εφαρμογες.

Και ποιος θα τους κανει το support?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...