Προς το περιεχόμενο

Εκτός της «Λίστας 301» των ΗΠΑ με τις χώρες που χρησιμοποιούν πειρατικό λογισμικό στο Δημόσιο είναι πια η Ελλάδα


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, asdfaster είπε

Φαντάσου έχουν pc στο δημόσιο της Ελλάδας εδω και 10 χρόνια και ως και σήμερα δεν τα χρησιμοποιουν παρα μονο σε ειδικές περιπτώσεις. Δεν φτάνει που στην Ελλάδα κρατάμε την παραδοσιακή νοοτροπία του στυλο. Μας λένε και πειρατές. Κανονικά το δημόσιο μας θα έπρεπε να είναι παράδειγμα για όλες της χώρες. Τώρα που ξεπεράσαμε αυτό το εμπόδιο ήρθε η ώρα να μπούμε και μέσα στο pc να δούμε τη κάνει. Ελπίζω τα επόμενα 10 χρόνια να είναι αρκετά για ενα τόσο μεγάλο άλμα εξέλιξης. Και να μπούμε και στην λίστα που έχουμε pc απο το 2010 και καταφέραμε το 2030 να το κάνουμε παραγωγικό. 

οτι να ναι!

2 ώρες πριν, asdfaster είπε

Αν στην εφορία και σε όλες της Ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες είχαν pc στους εργαζόμενους αλλά και εκπαιδευμένο προσωπικό. Τοτε δεν θα είχαμε τόσους δημόσιους υπαλλήλους. Βέβαια το ζητούμενο στην Ελλάδα είναι να έχεις όσο πιω πολλούς μπορείς, και όχι όσους πρέπει. Για κάτι τετια και χαίρομαι που δεν ζω στην Ελλάδα εδω και πολλά χρονια. Πας στο δημόσιο στης ΗΠΑ και δεν το σκέφτεσαι. Πας στο δημόσιο της Ελλάδας και μερικές μέρες πριν πας ξεκινάς την χάπια για να είσαι ήρεμος όταν φθάσεις. 

παλι οτι να ναι!

https://www.iefimerida.gr/news/46040/κι-όμως-έχουμε-λιγότερους-δημόσιους-υπαλλήλους-από-την-υπόλοιπη-ευρώπη

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

26 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Και ποιος θα τους κανει το support?

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Δεν ειναι και η ειδικοτητα μου να ομολογησω.

Απο τη μικρη μου εμπειρια με το δημοσιο, για τις κεντρικες εφαρμογες, στους ΟΤΑ εχουν συμβαση με εξωτερικο συνεργατη, ενω για το στενοτερο δημοσιο support κανει καποιο νεοσυστατο υπουργειο/αρχη ηλεκτρονικης διακυβερνησης, κατι τετοιο.

Για το λειτουργικο συστημα, antivirus, office, hardware συνηθως υπαρχει καποιο γραφειο ΤΠΕ. Δεν ξερω αν σε καλυψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Δεν ειναι και η ειδικοτητα μου να ομολογησω.

Απο τη μικρη μου εμπειρια με το δημοσιο, για τις κεντρικες εφαρμογες, στους ΟΤΑ εχουν συμβαση με εξωτερικο συνεργατη, ενω για το στενοτερο δημοσιο support κανει καποιο νεοσυστατο υπουργειο/αρχη ηλεκτρονικης διακυβερνησης, κατι τετοιο.

Για το λειτουργικο συστημα, antivirus, office, hardware συνηθως υπαρχει καποιο γραφειο ΤΠΕ. Δεν ξερω αν σε καλυψα.

Το support για τα προιοντα,  της ms το κανει η ιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας περάσει το 90% της στρατιωτικής μου θητείας κάνοντας format και επισκευάζοντας Η/Υ από τον πιο σημαντικο άνθρωπο μέχρι τον τελευταίο φαντάρο διαπίστωσα προς μεγάλη μου εκπληξη ότι δεν χρησιμοποιείται πειρατικό λογισμικό ΠΟΥΘΕΝΑ. Έχουν office pro με ειδική απεριόριστη άδεια όπως και στα windows. Οποιος χρειάζεται να δουλεύει με Adobe acrobat pro(προκειμένου να κάνει αλλαγές στο PDF) περνάει απο επιτροπή που κρίνει αν όντως είναι απαιραίτητη η χρήση του και αγοράζονται on demand άδειες για τη χρήση αυτή. Το αστείο στην όλη υπόθεση είναι λόγω έλλειψης πόρων υπάρχουν ακόμα κάποια λίγα μηχανήματα με Windows XP που σταδιακά αναβαθμίζονται μια και οι νέες ηγεσίες στων Ε.Δ. δίνουν πλέον μεγαλύτερη έμφαση στα πληροφοριακά συστήματα από το παρελθόν. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι είναι καλά τα πράγματα αλλά αρχίζει να υπάρχει μια λογική και να είναι υπεφερτά τα πράγματα σε πολλά γραφεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MetroStar είπε

Ας γυρίζαμε σε free software και με τα 40 εκατομμύρια να πληρώναμε Έλληνες προγραμματιστές για υποστήριξη.

Και που θα τους βρεις; Ο μόνος τρόπος ήταν να τα φτιάχνει το Πανεπιστήμιο,  αλλά και εκεί μίζες ψάχνουν.  Εκτός αν νομίζεις ότι στο foss δε χρεώνουν τα άντερα τους.  Απλά εκεί υπάρχει η σιωπή των αμνών με απευθείας αναθέσεις,  διαγωνισμούς support της πλάκας και απαντήσεις του στυλ "Έτσι γίνεται στο δημόσιο,  ο καθένας κάνει τα ντιλ του "

Αυτά τα ξέρω από πρώτο χέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kinhthra είπε

Επιτέλους κάτι καλό νέο. 

Μα κάτι δεν κατάλαβα τα λεφτά ήταν μόνο για λογισμικό ή για εξοπλισμό; 

 

Αποκλειστικά Microsoft Licensing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 2010 η τότε εταιρία που δούλευα είχε πάρει ένα μικρό κομμάτι ενός project του δημοσίου υπεργολαβια το οποίο ήταν : η αλλαγή υπολογιστών σε όλες τις εφορίες και τα τελωνεία της Ελλάδος. Το 2010 λοιπόν πέρασα από όλες τις εφορίες και τα τελωνεία της Ελλάδος (όλες υπερβολή αλλά όργωσα την Ελλάδα πραγματικά) για να τους αλλάξουμε υπολογιστες οι οποίοι είχαν...windows 3.11 και πήγαν σε...windows Vista! Θυμάμαι σε επίσκεψη του τότε ο bill gates μας είχε κατατάξει ως το πρώτο δίκτυο 3.11 στον κόσμο. Τα πράγματα πάνε πολυυυυυυ αργά σε τέτοια περιβάλλοντα.

 

Επεξ/σία από maverick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα φιλαράκι μου που δουλευε στο δημόσιο με συμβαση, μου είπε πως έκαναν μετάβαση σε Ubuntu στους υπολογιστές τους.

Ήταν σε υποκατάστημα του ΟΑΕΔ στην Αθήνα. δεν ξέρω εάν γενικά ψάχνουν για μετάβαση σε Linux πάντως ήταν αρκετά θετικό και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε στην Ελλάδα έχουμε ακόμη τη χαρτουρα ίσως γι'αυτό δεν χρησιμοποιούν πειρατικό γιατί παίζει να μην χρησιμοποιούν καθόλου :P .Ισωε τώρα με το κορωνοιο κάτι να αλλαξε αλλά έχουμε δρόμο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, suspiria said:

Αυτό δε λέει κάτι από μόνο του. Δεν συζητάμε αν έχουμε πιο πολλούς απ την υπόλοιπη Ευρώπη, αλλά πιο πολλούς απ όσους χρειαζόμαστε. Που έχουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, lazlo1992 είπε

ενα φιλαράκι μου που δουλευε στο δημόσιο με συμβαση, μου είπε πως έκαναν μετάβαση σε Ubuntu στους υπολογιστές τους.

Ήταν σε υποκατάστημα του ΟΑΕΔ στην Αθήνα. δεν ξέρω εάν γενικά ψάχνουν για μετάβαση σε Linux πάντως ήταν αρκετά θετικό και αυτό.

Άλλη μια ελληνική πατέντα, επιτέλους ας τα δώσουν στα πανεπιστήμια τα Spec να τελειώνουμε , ο καθένας κάνει ότι θέλει και μετά δε βρίσκουν άκρη ούτε σε 100 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, MetroStar said:

Ας γυρίζαμε σε free software και με τα 40 εκατομμύρια να πληρώναμε Έλληνες προγραμματιστές για υποστήριξη.

Πιο πιθανό ήταν να τα σκάγανε στα κανάλια.... again...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

Αυτό δε λέει κάτι από μόνο του. Δεν συζητάμε αν έχουμε πιο πολλούς απ την υπόλοιπη Ευρώπη, αλλά πιο πολλούς απ όσους χρειαζόμαστε. Που έχουμε..

δεν τα ξέρεις καλά. Οι περισσότεροι τομείς είναι υποστελεχωμένοι. Αποδεδειγμένα εφορίες, εκπαίδευση, εθνικό σύστημα υγείας, πιθανόν ΟΤΑ και πολλά ακόμα. Ξέρεις ποσους καθηγητές ΔΕΝ έχει το εκπαιδευτικό μας σύστημα και διαρκώς ψάχνουν αναπληρωτές να καλύψουν τα κενά; Ξέρεις πόσους γιατρούς ΔΕΝ έχει το ΕΣΥ; μαλλον δεν τα ξέρεις;  Δεν είναι όπως τα λες τα πράγματα. Οσο για το efficiency είναι άλλο θέμα και δεν οφείλεται αποκλειστικά στον ΔΥ αλλά περισσότερο στις διαδικασίες που του όρισαν να ακολουθεί (το ότι χρησιμοποιεί ακόμα φαξ και δεν έχει ψηφιακή υπογραφή δεν είναι ευθύνη του ΔΥ αλλά της όλης σχεδίασης δλδ των διοικούντων). 

Αυτά που αναπαράγετε είναι στερεότυπα εποχής ΠΑΣΟΚ και ΝΔ Καραμανλή. 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, keysmith said:

δεν τα ξέρεις καλά. Οι περισσότεροι τομείς είναι υποστελεχωμένοι. Αποδεδειγμένα εφορίες, εκπαίδευση, εθνικό σύστημα υγείας, πιθανόν ΟΤΑ και πολλά ακόμα. Ξέρεις ποσους καθηγητές ΔΕΝ έχει το εκπαιδευτικό μας σύστημα και διαρκώς ψάχνουν αναπληρωτές να καλύψουν τα κενά; Ξέρεις πόσους γιατρούς ΔΕΝ έχει το ΕΣΥ; μαλλον δεν τα ξέρεις;  Δεν είναι όπως τα λες τα πράγματα. Οσο για το efficiency είναι άλλο θέμα και δεν οφείλεται αποκλειστικά στον ΔΥ αλλά περισσότερο στις διαδικασίες που του όρισαν να ακολουθεί (το ότι χρησιμοποιεί ακόμα φαξ και δεν έχει ψηφιακή υπογραφή δεν είναι ευθύνη του ΔΥ αλλά της όλης σχεδίασης δλδ των διοικούντων). 

Αυτά που αναπαράγετε είναι στερεότυπα εποχής ΠΑΣΟΚ και ΝΔ Καραμανλή. 

Επρεπε να το διευκρινησω, αναφερομουν μονο στις δημοσιες υπηρεσιες. Σωματα ασφαλειας, υγεια κι εκπαιδευση και βεβαια δεν εχουν ατομα. Ειδικα το κομματι της υγειας το ζουμε τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...