Προς το περιεχόμενο

Εκτός της «Λίστας 301» των ΗΠΑ με τις χώρες που χρησιμοποιούν πειρατικό λογισμικό στο Δημόσιο είναι πια η Ελλάδα


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβαζω απειρες ανακριβειες απο χθες εδω μεσα σε σημειο που νομιζω οτι διαβαζω τα σχολια σε αρθρο του Πρωτου Θεματος. Μαζι και ασχετοσυνη και φανατισμος.

Να σας πω λοιπον εγω την αποψη μου που δουλευω σαν μονιμος υπαλληλος σε δημο εδω και 15 χρονια. Υπαρχει μια υπηρεσια που λεγεται Μηχανογραφηση. Αυτοι λοιπον ειναι υπευθυνοι για την καλη λειτουργια των υπολογιστων στους δημους. Εγω εδω και χρονια δεν εχω εντοπισει υπολογιστη με XP σιγα σιγα η μεγαλη πλειοψηφια εχουν γυρισει σε 10. Για δουλειες γραφειου εκτος απο το αγορασμενο εννοειται Microsoft Office υπαρχει το δωρεαν Open Office και γενικως χρησιμοποιειται αρκετα το δωρεαν λογισμικο οπως πχ το και το Thunderbird. ΚΑΝΕΝΑΣ υπαλληλος απο μονος του δεν μπορει να εγκαταστησει ή απεγκαταστησει προγραμμα στον υπολογιστη του! Αυτο γινεται απο την μηχανογραφηση κυριως με Team Viewer.

Οι προισταμενοι και οι διευθυντες εννοειται οτι χρησιμοποιουν την ψηφιακη υπογραφη (κατι σχολια που διαβαζω οτι στο δημοσιο χρησιμοποιουν ακομα χαρτια και χειρογραφα ειναι απλα γελοια!).

Και ενα αλλο χαρακτηριστικο: το 2005 που ξεκινησα δουλεια ο δημος μου ειχε 900+ ατομα προσωπικο. Το 2020 που λογω Καλλικρατη εχει ενωθει με αλλο δημο απο το 2010 εχει πλεον κατω απο 600 ατομα προσωπικο για 150000 πληθυσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

16 ώρες πριν, asdfaster είπε

Αν στην εφορία και σε όλες της Ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες είχαν pc στους εργαζόμενους αλλά και εκπαιδευμένο προσωπικό. Τοτε δεν θα είχαμε τόσους δημόσιους υπαλλήλους. Βέβαια το ζητούμενο στην Ελλάδα είναι να έχεις όσο πιω πολλούς μπορείς, και όχι όσους πρέπει. Για κάτι τετια και χαίρομαι που δεν ζω στην Ελλάδα εδω και πολλά χρονια. Πας στο δημόσιο στης ΗΠΑ και δεν το σκέφτεσαι. Πας στο δημόσιο της Ελλάδας και μερικές μέρες πριν πας ξεκινάς την χάπια για να είσαι ήρεμος όταν φθάσεις. 

Φίλε όπως λες κι'εσύ, έχεις μάλλον χρόνια να έρθεις στην Ελλάδα. Έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.

Σίγουρα υπάρχει και αυτό που λες αλλά πιο περιορισμένο πια.

Αν δεν υπάρχουν αρκετοί υπάλληλοι, μετά θα βρίζεις ότι δεν έχουν υπαλλήλους να σε εξυπηρετήσουν και τι καλά που είναι στο Αμέρικα που έχουν αρκετούς και σε εξυπηρετούν αμέσως.

Έχουμε ξεφύγει όμως από το θέμα μας.

Κάλιο αργά παρά ποτέ λοιπόν.

2 ώρες πριν, suspiria είπε

Διαβαζω απειρες ανακριβειες απο χθες εδω μεσα σε σημειο που νομιζω οτι διαβαζω τα σχολια σε αρθρο του Πρωτου Θεματος. Μαζι και ασχετοσυνη και φανατισμος.

Να σας πω λοιπον εγω την αποψη μου που δουλευω σαν μονιμος υπαλληλος σε δημο εδω και 15 χρονια. Υπαρχει μια υπηρεσια που λεγεται Μηχανογραφηση. Αυτοι λοιπον ειναι υπευθυνοι για την καλη λειτουργια των υπολογιστων στους δημους. Εγω εδω και χρονια δεν εχω εντοπισει υπολογιστη με XP σιγα σιγα η μεγαλη πλειοψηφια εχουν γυρισει σε 10. Για δουλειες γραφειου εκτος απο το αγορασμενο εννοειται Microsoft Office υπαρχει το δωρεαν Open Office και γενικως χρησιμοποιειται αρκετα το δωρεαν λογισμικο οπως πχ το και το Thunderbird. ΚΑΝΕΝΑΣ υπαλληλος απο μονος του δεν μπορει να εγκαταστησει ή απεγκαταστησει προγραμμα στον υπολογιστη του! Αυτο γινεται απο την μηχανογραφηση κυριως με Team Viewer.

Οι προισταμενοι και οι διευθυντες εννοειται οτι χρησιμοποιουν την ψηφιακη υπογραφη (κατι σχολια που διαβαζω οτι στο δημοσιο χρησιμοποιουν ακομα χαρτια και χειρογραφα ειναι απλα γελοια!).

Και ενα αλλο χαρακτηριστικο: το 2005 που ξεκινησα δουλεια ο δημος μου ειχε 900+ ατομα προσωπικο. Το 2020 που λογω Καλλικρατη εχει ενωθει με αλλο δημο απο το 2010 εχει πλεον κατω απο 600 ατομα προσωπικο για 150000 πληθυσμο.

Γενικά καλά τα λες εσύ αλλά μην καρφώνεσαι κιόλας...

Άδειες για το TeamViewer έχετε;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Kyro είπε

Φίλε όπως λες κι'εσύ, έχεις μάλλον χρόνια να έρθεις στην Ελλάδα. Έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.

Σίγουρα υπάρχει και αυτό που λες αλλά πιο περιορισμένο πια.

Αν δεν υπάρχουν αρκετοί υπάλληλοι, μετά θα βρίζεις ότι δεν έχουν υπαλλήλους να σε εξυπηρετήσουν και τι καλά που είναι στο Αμέρικα που έχουν αρκετούς και σε εξυπηρετούν αμέσως.

Έχουμε ξεφύγει όμως από το θέμα μας.

Κάλιο αργά παρά ποτέ λοιπόν.

Γενικά καλά τα λες εσύ αλλά μην καρφώνεσαι κιόλας...

Άδειες για το TeamViewer έχετε;;;;

Προφανώς θα έχουν.Μας στέλνουν συνεχώς μέιλ να τηρείται η νομιμότητα. Εξάλλου το δίκτυο του δημοσίου (συζευξις) από μόνο του σε περιορίζει όσον αφορά την προσβάσιμοτητα. Εγώ το μόνο free από περιορισμούς που έχω είναι μέσα στην αίθουσα του θεάτρου για να εξυπηρετηθούν οι ανάγκες του κοινού χωρίς περιορισμούς.

Είδες που καταντησαμε; Να ντρεπόμαστε να λέμε ότι δουλεύουμε στο δημόσιο τομέα. Τι ξεφτίλα...

Επεξ/σία από suspiria
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, afantos είπε

Να δούνε τι βρε παιδιά; Η MS σου δίνει τζάμπα windows και Office 365 αν είσαι φοιτητής ή εκπαιδευτικό προσωπικό. Εγώ από εκεί έχω τζάμπα άδεια με το εκπαιδευτικό email για όλους τους υπολογιστές μου. Για ποιόν λόγο ακριβώς να πάρω σπασμένα; 

Υπολογιστές του ΕΜΠ έτρεχαν σπασμένα Windows μέχρι την τελευταία φορά που είχα χρησιμοποιήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Υπολογιστές του ΕΜΠ έτρεχαν σπασμένα Windows μέχρι την τελευταία φορά που είχα χρησιμοποιήσει...

Εγώ Linux Mint με NFS είδα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, suspiria είπε

Προφανώς θα έχουν.Μας στέλνουν συνεχώς μέιλ να τηρείται η νομιμότητα. Εξάλλου το δίκτυο του δημοσίου (συζευξις) από μόνο του σε περιορίζει όσον αφορά την προσβάσιμοτητα. Εγώ το μόνο free από περιορισμούς που έχω είναι μέσα στην αίθουσα του θεάτρου για να εξυπηρετηθούν οι ανάγκες του κοινού χωρίς περιορισμούς.

Είδες που καταντησαμε; Να ντρεπόμαστε να λέμε ότι δουλεύουμε στο δημόσιο τομέα. Τι ξεφτίλα...

Δεν είναι καθόλου προφανές ότι θα έχουν. Κάντους μία ευγενική ερώτηση κάποια στιγμή και μη σου πουν είναι δωρεάν... Δωρεάν είναι μόνο για προσωπική χρήση για το σπίτι δηλαδή, όπως και πολλά άλλα που χρησιμοποιεί ο κόσμος στην εργασία του. Άλλοι το ξέρουν και κάνουν τις πάπιες και άλλοι νομίζουν ότι όντως είναι δωρεάν.

 

Το ότι έχει αποκτήσει ο κόσμος τέτοια εικόνα για τους δημοσίους υπαλλήλους και ντρέπονται κάποιοι να λένε ότι είναι δημόσιοι υπάλληλοι, είναι γιατί κάποιοι άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν δώσει αυτό το δικαίωμα. Σίγουρα είναι πιο λίγοι αλλά αυτό μένει στο τέλος στον κόσμο... η αγανάκτηση τη μία φορά που θα πέσει σε στραβόξυλο (βάλτε τη λέξη που σας ταιριάζει 🙂 ). Έχω δει πολλούς από τους πρώτους και ευτυχώς λίγους από τους δεύτερους. Αυτοί οι λίγοι όμως είναι ικανοί να αμαυρώσουν την εικόνα για όλους.

16 ώρες πριν, afantos είπε

Να δούνε τι βρε παιδιά; Η MS σου δίνει τζάμπα windows και Office 365 αν είσαι φοιτητής ή εκπαιδευτικό προσωπικό. Εγώ από εκεί έχω τζάμπα άδεια με το εκπαιδευτικό email για όλους τους υπολογιστές μου. Για ποιόν λόγο ακριβώς να πάρω σπασμένα; 

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Μειωμένες τιμές δίνει όχι τσάμπα. Εκτός αν το εκπαιδευτικό σου ίδρυμα έχει υπογράψει κάποια συμφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, afantos said:

μπες στην MS και πάρτα μόνος σου με το mail της σχολής.

Δεν έχουμε πρόσβαση σε αυτό, αυτό είναι το θέμα και κανείς δεν ασχολείται για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, suspiria είπε

Διαβαζω απειρες ανακριβειες απο χθες εδω μεσα σε σημειο που νομιζω οτι διαβαζω τα σχολια σε αρθρο του Πρωτου Θεματος. Μαζι και ασχετοσυνη και φανατισμος.

Να σας πω λοιπον εγω την αποψη μου που δουλευω σαν μονιμος υπαλληλος σε δημο εδω και 15 χρονια. Υπαρχει μια υπηρεσια που λεγεται Μηχανογραφηση. Αυτοι λοιπον ειναι υπευθυνοι για την καλη λειτουργια των υπολογιστων στους δημους. Εγω εδω και χρονια δεν εχω εντοπισει υπολογιστη με XP σιγα σιγα η μεγαλη πλειοψηφια εχουν γυρισει σε 10. Για δουλειες γραφειου εκτος απο το αγορασμενο εννοειται Microsoft Office υπαρχει το δωρεαν Open Office και γενικως χρησιμοποιειται αρκετα το δωρεαν λογισμικο οπως πχ το και το Thunderbird. ΚΑΝΕΝΑΣ υπαλληλος απο μονος του δεν μπορει να εγκαταστησει ή απεγκαταστησει προγραμμα στον υπολογιστη του! Αυτο γινεται απο την μηχανογραφηση κυριως με Team Viewer.

Οι προισταμενοι και οι διευθυντες εννοειται οτι χρησιμοποιουν την ψηφιακη υπογραφη (κατι σχολια που διαβαζω οτι στο δημοσιο χρησιμοποιουν ακομα χαρτια και χειρογραφα ειναι απλα γελοια!).

Και ενα αλλο χαρακτηριστικο: το 2005 που ξεκινησα δουλεια ο δημος μου ειχε 900+ ατομα προσωπικο. Το 2020 που λογω Καλλικρατη εχει ενωθει με αλλο δημο απο το 2010 εχει πλεον κατω απο 600 ατομα προσωπικο για 150000 πληθυσμο.

Ίσως έτυχες στην περίπτωση. Και εγώ έχω εργαστεί σε 2 διαφορετικούς δήμους την τελευταία πενταετία. Τα περισσότερα μηχανήματα στο τμήμα μου ήταν XP και Vista. Ψηφιακή υπογραφή δεν ξέρω αν υπήρχε, αλλά δε χρησιμοποιούνταν ούτε από τον προϊστάμενο ούτε από το διευθυντή. Μάλιστα είμαι περίεργος σε τι βαθμό χρησιμοποιείται στο δικό σου, γιατί για αρκετές διαδικασίες μου φαίνεται δύσκολο να παρακαμφθεί η φυσική υπογραφή, ως έχει η κατάσταση. Μόνο στον ένα δήμο είχε ο γενικός, που ήταν tech savvy.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, τα ίδια έγραψα και εγώ πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, asdfaster είπε

Φαντάσου έχουν pc στο δημόσιο της Ελλάδας εδω και 10 χρόνια και ως και σήμερα δεν τα χρησιμοποιουν παρα μονο σε ειδικές περιπτώσεις. Δεν φτάνει που στην Ελλάδα κρατάμε την παραδοσιακή νοοτροπία του στυλο. Μας λένε και πειρατές. Κανονικά το δημόσιο μας θα έπρεπε να είναι παράδειγμα για όλες της χώρες. Τώρα που ξεπεράσαμε αυτό το εμπόδιο ήρθε η ώρα να μπούμε και μέσα στο pc να δούμε τη κάνει. Ελπίζω τα επόμενα 10 χρόνια να είναι αρκετά για ενα τόσο μεγάλο άλμα εξέλιξης. Και να μπούμε και στην ζειςν λίστα που έχουμε pc απο το 2010 και καταφέραμε το 2030 να το κάνουμε παραγωγικ

 

Επεξ/σία από badmojo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Αυτό δε λέει κάτι από μόνο του. Δεν συζητάμε αν έχουμε πιο πολλούς απ την υπόλοιπη Ευρώπη, αλλά πιο πολλούς απ όσους χρειαζόμαστε. Που έχουμε..

Δεν έχουμε υπεράριθμους πλέον,απλώς σε μερικές υπηρεσίες περισσεύουν(λόγω παλιών ρουσφετολογικών προσλήψεων,και στις πιο πολλές(Υγεία πχ)που υπάρχουν ελείψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.nmc.hmu.gr/el/services

Παιδιά δεν ξέρω για άλλες σχολές, είναι αλήθεια. Ξέρω για την γεωπονική της Αθήνας (που τα έδινε εδώ και πολλά-πολλά χρόνια) και από το ΕΛΜΕΠΑ στη Κρήτη που τα πήρα καθώς δούλεψα εκεί. Δείτε το link. Πάντως τα office δίνει μέσω της ΕΔΕΤ, οπότε δεν βλέπω κάποιο λόγο να μη τα έχουν όλοι οι φοιτητές της Χώρας.

Επεξ/σία από afantos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, suspiria είπε

 

Όσο και να τα λες, δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Στην έρευνα αυτή εξετάζονται - και μάλιστα σε βάθος χρόνου τριών δεκαετιών- 17 ευρωπαϊκά κράτη. Η Ελλάδα κατατάσσεται 14η , με ποσοστό υπαλλήλων 11,4%, ελάχιστα πάνω από την Ιρλανδία (11%), την Ολλανδία (10,7%) και τη Γερμανία (10,2%). Πολύ περισσότερους δημόσιους υπάλληλους διαθέτει αναλογικά η Γαλλία (21,2%), αλλά και Αγγλία (17,8%). Πρώτη είναι η Σουηδία (30%) και δεύτερη η Δανία (29%), δηλαδή - αν αυτό έχει κάποια σημασία- η χώρα την οποία θεωρεί ως πρότυπο ο προηγούμενος πρωθυπουργός μας...

Και μετά κάποιοι ονειρεύονται να γίνουμε Σκανδιναβία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...