Προς το περιεχόμενο

Linux Mint πρώτη φορά πολύ αρχάριος καίγομαι βοήθεια


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, neo80 είπε

Ταινία must για cyber computer geeks και wannabe hackers ;)

Δεν είμαστε wannabe βρε φίλε, είμαστε όλοι προφέσορες. Εκτός του ότι ο καθένας μας έχει γράψει (φυσικά απευθείας assembly χωρίς debugger) ένα-δυό kernel, έχουμε και γνώσεις να φτιάξουμε απευθείας λιθογραφία τη δική μας 250 core cpu, σε 12μικρά τεχνολογία... Δεν ανεχόμαστε αρχάριο στο σπαθί μας.

:-)

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, snbblp είπε

Κάθεται ο άλλος και δαχτυλοχτυπιέται για να φτιάξει δεκάδες σελίδες .man για το πρόγραμμά του,που το χάρισε στον κόσμο. Αληθινός λινουξάς.
Υπάρχουν όμως και οι wannabes, με τα RTFM τους, που απορούν γιατί σαν κράτος τα χώνουμε ακόμα 400€ για msoffice & windows, τη στιγμή που άλλες χώρες έχουν ήδη αναπτύξει και εγκαταστήσει σε ολόκληρο το δημόσιο, το δικό τους λειτουργικό.

Γιατί άραγε στην Ελλάδα το linux πάει κατά διαόλου, με ένα ελάχιστο κομμάτι της εγκατεστημένης βάσης σε οικιακό και μη-επαγγελματικό περιβάλλον;
Τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε; Γιατί τα παρατάει ο κόσμος;

Γιατί είμαστε βολεψάκηδες, δεν σηκώνουμε δαχτυλάκι να ψάξουμε και κοιτάμε να βρούμε έτοιμο ό, τι περισσότερο μπορούμε.
Και από την πλευρά αυτών που βοηθούν, αν δεν καταφέρεις να μάθεις στον άλλο να ψαρεύει, δώστου το καλάμι και καθοδήγησέ τον προς την θάλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Mene είπε

Γιατί είμαστε βολεψάκηδες, δεν σηκώνουμε δαχτυλάκι να ψάξουμε και κοιτάμε να βρούμε έτοιμο ό, τι περισσότερο μπορούμε.
Και από την πλευρά αυτών που βοηθούν, αν δεν καταφέρεις να μάθεις στον άλλο να ψαρεύει, δώστου το καλάμι και καθοδήγησέ τον προς την θάλασσα.

Βρε φίλε, φίλοι, έχετε καταλάβει πως ο άνθρωπος δεν σκοπεύει να κάνει διδακτορικό στα συστήματα, στα δίκτυα, ή στον προγραμματισμό; Ενας απλός αρχάριος χρήστης σε πρώτη επαφή με τα γιουνιξοειδή είναι. Και τον απογοητεύσαμε. Ηδη επέστρεψε στον κύριο Gates για νέα κατάθεση.

ΥΓ:

Εχω κι εγώ ειρωνευτεί κάποιον στο φόρουμ, πρώτα όμως μας έβγαλε το συκώτι και το έκανε μαγειρίτσα!

Ρωτούσε, "είναι το Α ή το Β;"
Πέντε άτομα του έλεγαν το Β. "Τσεκάρησε το Γ και το Δ".
Μετά από 6-7 ώρες επανερχόταν: "είδα το Ο και το Λ, λέτε να φταίει το Ζ;"
Ε, να μην τον πάρεις στο ψιλό;
Ηταν όμως μια ειδική περίπτωση ο φίλος μας... Δεν ήταν αρχάριος, μαστροχαλαστής/κατσαβιδάκιας με αγύριστο κεφάλι ήταν.
Κάτι που εδώ δεν ισχύει...

Επεξ/σία από snbblp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, snbblp είπε

Βρε φίλε, φίλοι, έχετε καταλάβει πως ο άνθρωπος δεν σκοπεύει να κάνει διδακτορικό στα συστήματα, στα δίκτυα, ή στον προγραμματισμό; Ενας απλός αρχάριος χρήστης σε πρώτη επαφή με τα γιουνιξοειδή είναι. Και τον απογοητεύσαμε. Ηδη επέστρεψε στον κύριο Gates για νέα κατάθεση.

Μα εγώ δεν είπα να μην ασχοληθεί, να ασχοληθεί ελεύθερα αν θέλει, μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του, αν έχει όρεξη και μεράκι να μάθει εδώ είμαστε όλοι να τον βοηθήσουμε.;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, neo80 είπε

Μα εγώ δεν είπα να μην ασχοληθεί, να ασχοληθεί ελεύθερα αν θέλει, μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του, αν έχει όρεξη και μεράκι να μάθει εδώ είμαστε όλοι να τον βοηθήσουμε.;)

Τα Windows έχουν καταστρέψει κόσμο... Μας έχουν κάνει να νομίζουμε ότι τα windows και ο τρόπος χειρισμού τους, είναι ο μόνος τρόπος λειτουργίας του υπολογιστή μας.
Μην έχοντας καμία αντίληψη του νέου λειτουργικού, και όντας απογοητευμένος από την microsoft, έβαλε και είδε πρώτη φορά linux. Και έκανε ότι θα έκανε στα windows, δηλαδή βρήκε μια διανομή firewall που δεν μπορούσε να εγκαταστήσει. Τότε ζήτησε βοήθεια. Ο καθένας αρχάριος θα είχε πάθει το ίδιο.
Ο λόγος που τα γράφω αυτά είναι διττός:
1. τον αδικήσαμε και τον προσβάλαμε.
2. διώξαμε έναν μελλοντικό χρήστη linux.

42 λεπτά πριν, Mene είπε

Γιατί είμαστε βολεψάκηδες, δεν σηκώνουμε δαχτυλάκι να ψάξουμε και κοιτάμε να βρούμε έτοιμο ό, τι περισσότερο μπορούμε.
Και από την πλευρά αυτών που βοηθούν, αν δεν καταφέρεις να μάθεις στον άλλο να ψαρεύει, δώστου το καλάμι και καθοδήγησέ τον προς την θάλασσα.

Δεν ζήτησε ψάρια, σωσίβιο ζήτησε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snbblp είπε

Δεν είμαστε wannabe βρε φίλε, είμαστε όλοι προφέσορες. Εκτός του ότι ο καθένας μας έχει γράψει (φυσικά απευθείας assembly χωρίς debugger) ένα-δυό kernel, έχουμε και γνώσεις να φτιάξουμε απευθείας λιθογραφία τη δική μας 250 core cpu, σε 12μικρά τεχνολογία... Δεν ανεχόμαστε αρχάριο στο σπαθί μας.

 

Δεν ανεχομαι βολεψακη στο σπαθι μου. Αν θες βεβαια να συνεχισουμε την συζητηση σε ειρωνικο υφος να ξερεις οτι ειμαι μανουλα στην ειρωνια. Αν θες να δημιουργησουμε εντυπωσεις του στυλ "ειστε ολοι γκουρου και εγω υπερασπιζομαι τον αθωο αρχαριο" και σε αυτο ειμαι μανουλα.Αν θες να παιξουμε την συζητηση σε αυτο το μοτιβο πες μου να ξερω.

58 λεπτά πριν, snbblp είπε

Βρε φίλε, φίλοι, έχετε καταλάβει πως ο άνθρωπος δεν σκοπεύει να κάνει διδακτορικό στα συστήματα, στα δίκτυα, ή στον προγραμματισμό; Ενας απλός αρχάριος χρήστης σε πρώτη επαφή με τα γιουνιξοειδή είναι. Και τον απογοητεύσαμε. Ηδη επέστρεψε στον κύριο Gates για νέα κατάθεση.

Δεν σκοπευει να κανει διδακτορικο στα συστηματα και στα δικτυα , αλλα αυτα που ρωταει απαιτουν παρομοιες γνωσεις για να καταλαβει τι γινεται. Ειναι σαν να παω στον Τσιοδρα και να του πω "πες μου με δυο λογια μεσα σε 2 λεπτα πως δουλευει ο κορωνοιος" . Με το δικιο του θα μου πει ..ελα μαλακα...παρε δρομο...εκανα 20 χρονια ιατρικη για να σου εξηγησω σε 2 λεπτα κατι που...δεν εξηγειται σε 2 λεπτα.
Ο φιλος που ανοιξε το θεμα ειναι ο κλασικος , κατσε να βαλω και την λεξη "καιγομαι" , μην και κωλυσιεργησουν να μου απαντησουν.Θυμαμαι καποτε που μας φερνανε στο μαγαζι πισι για επισκευη Παρασκευη και επειδη ξερανε οτι δουλευαμε και Σαββατα το αφηνανε με την κλασικη φραση "παιδια το βιαζομαι για το Σ/Κ , να εχουν τα παιδια να το λειτουργησουν..που φευγουμε και στο χωριο"...δηλ σου λεει αμα εχει αλλα 10 μηχανηματα να φτιαξει..κατσε να κλαφτω να παρει προτεραιοτητα...κατι αναλογο παιζει και εδω.
Τελος δεν με εβαλε κανενας Λινους ή Μπιλ να τραβηξω κοσμο στο ενα ή στο αλλο λειτουργικο. Βοηθαω οποιον μπορω οπου μπορω.Μεχρι εκει.Ας γυρισει και στο DOS.Αλλα δεν εχει δει εποχες DOS , για αυτο εχουμε πιασει τετοιες συζητησεις...
 

29 λεπτά πριν, snbblp είπε

Τα Windows έχουν καταστρέψει κόσμο... Μας έχουν κάνει να νομίζουμε ότι τα windows και ο τρόπος χειρισμού τους, είναι ο μόνος τρόπος λειτουργίας του υπολογιστή μας.
Μην έχοντας καμία αντίληψη του νέου λειτουργικού, και όντας απογοητευμένος από την microsoft, έβαλε και είδε πρώτη φορά linux. Και έκανε ότι θα έκανε στα windows, δηλαδή βρήκε μια διανομή firewall που δεν μπορούσε να εγκαταστήσει. Τότε ζήτησε βοήθεια. Ο καθένας αρχάριος θα είχε πάθει το ίδιο.
Ο λόγος που τα γράφω αυτά είναι διττός:
1. τον αδικήσαμε και τον προσβάλαμε.
2. διώξαμε έναν μελλοντικό χρήστη linux.

Tα windows εχουν καταστρεψει κοσμο γιατι στα δινουν ολα στο πιατο και δεν σκεφτεται κανεις να ψαξει να βρει πως θα κανει κατι.Ειναι ολα αυτονοητα.Αν και δεν λειπουν φαινομενα που "αρχαριοι" εχουν προβληματα .Αρα δεν μιλαμε αν εχει να κανει με windows ή linux. Εχει να κανει με τον τροπο που αντιμετωπιζει καποιος τα πραματα.Δεν εχει να κανει αν ο αλλος ειναι αρχαριος καπου.Εχει να κανει ποσο ειναι διατεθειμενος να ψαξει και αυτος πραγματα πριν ή εστω και παραλληλα ζητησει βοηθεια απο καποιο φορουμ.Θα λινκαρω φωτο που εχω λινκαρει κατ'επαναληψη. Εκδοσεις 2000 , 1000+ σελιδες , 13.500δρχ. Το 2000 ουτε καν δουλευα για να πεις οτι επρεπε να μαθω λινουξ , για επαγγελματικους λογους. Μου αρεσε , ειπα πρεπει να το μαθω...δεν περιμενα κανεναν να με διδαξει...εκανα τις ενεργειες που επρεπε να κανω.

1.Δεν αδικησαμε κανεναν και σιγουρα δεν προσβαλλαμε κανεναν. Μην σου πω οτι το αντιθετο εγινε.
2. Δεν ξερω αν διωξαμε καποιον που με τοσο σιγουρια το λες. Απο την αλλη αν θες να σου διορθωσω την προταση σου δεχομενος οτι εχει καποια αληθεια ... "διωξαμε εναν μελλοντικο βολεψακη μελλοντικο χρηστη λινουξ".

Κακως αναφερομαστε στο λινουξ , η συμπεριφορα ειναι ανεξαρτητη θεματος και υποθεσης. Απλα στο λινουξ υπαρχει η εξτρα δικαιολογια του κατι αγνωστου...

ΥΓ : Απειρες φορες εχουμε κατσει και εχουμε αναλυσει απλα πραγματα , σε πραγματικα αρχαριους χρηστες..δεν βογγηξε κανεις μας.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν ανεχομαι βολεψακη στο σπαθι μου. Αν θες βεβαια να συνεχισουμε την συζητηση σε ειρωνικο υφος να ξερεις οτι ειμαι μανουλα στην ειρωνια.

Κι εγώ, όντας ανάμεσα σε εκείνους που έμπαιναν στο διαδίκτυο μέσω κλήσης με μόντεμ 9600 σε τετραψήφιο του ΟΤΕ, ένα πράγμα έμαθα καλά σε τόσα χρόνια: το ban user.
Αντίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, snbblp είπε

Κι εγώ, όντας ανάμεσα σε εκείνους που έμπαιναν στο διαδίκτυο μέσω κλήσης με μόντεμ 9600 σε τετραψήφιο του ΟΤΕ, ένα πράγμα έμαθα καλά σε τόσα χρόνια: το ban user.
Αντίο.

Senior member βλεπω , οχι moderator. Αρα ban user μπορει να εκανες καπου καποτε , αλλα οχι εδω και οχι εμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που θα πω θα ακουστεί τέρμα ελιτίστικο αλλά δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω χωρίς να ακουστεί έτσι.

Δεν νομίζω ότι φταίνε τα windows. Φταίει ότι κάποια προϊόντα μπήκανε στη ζωή μας πάρα πολύ γρήγορα και δεν προλάβαμε (ή και δεν θέλαμε) να εγκληματιστούμε. Από εκεί που ο υπολογιστής ήταν δύσκολο εργαλείο που απαιτούσε δουλειά για να το μάθεις και το έπαιρναν λίγοι, τώρα έχουμε 4 υπολογιστές σε κάθε σπίτι. Δεν υποννοώ σε καμμία περίπτωση ότι πρέπει να έχουν υπολογιστή μόνο "οι καλοί" αλλά "δυστυχώς" είναι γεγονός ότι η τεχνολογία προχώρησε πιο γρήγορα από ό,τι εμείς.

Ο φίλος snbblp είπε για τον OP "βρήκε μια διανομή firewall που δεν μπορούσε να εγκαταστήσει". Ένας κάγκουρας φίλος του αδερφού μου μια φορά μου ζήτησε να "του μάθω να σπάει ασύρματα δίκτυα" χωρίς όμως να γνωρίζει τι είναι IP και χωρίς καν να θέλει να μάθει τι είναι IP. Ήθελε απλά να πατάει ένα κουμπί και να τα σπάει. Σίγουρα το να στήσεις ένα firewall δεν είναι κακόβουλη καγκουριά αλλά ερχόμαστε στο ίδιο θέμα (αυτό που είπε και για τους ιους και τον τσιώδρα ο mphxths). Δεν είναι άιντε πήραμε μια "διανομή firewall" και την βάλαμε. Πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις για να το κάνεις (τουλάχιστον για να το κάνεις σωστά). Ναι υπάρχουν εύκολες διανομές για τέτοιες δουλειές και τις έχουν στήσει πολλοί, μετά από διάβασμα όμως.

Να σου πω ένα πολύ χαζό παράδειγμα μήπως και εξηγήσω πιο εύκολα αυτό που θέλω να πω (δεν το έχω και πολύ με το λόγο :( ). Το έχω πει και άλλες φορές. Θα πήγαινες ποτέ να πάρεις ένα κλαρκ ή ένα jcb και να έρθεις εδώ και να πεις "ρε παιδιά τι είναι αυτά τα joystick και τα κουμπιά που έχει" ή αν το έκανε κάποιος θα ερχόσουν να μας πεις "ο άνθρωπος ήθελε να κάνει τη δουλειά του και να σηκώσει παλέτες, δεν ήθελε να κάνει διδακτορικό" που είπες πριν; Υπάρχουν ένα κάρο εργαλεία που είναι απείρως πιο απλά από ένα υπολογιστή και παρόλα αυτά περιμένουμε από αυτόν που θα τα αγοράσει να έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να τα λειτουργήσει.

Στους υπολογιστές όμως και πλέον και στα smartphone δεν το απαιτούμε αυτό από τον χρήστη τους. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι φίλοι - γείτονες - κτλ έρχονται και με πρήζουν γιατί το smartphone τους κάνει το Χ πράγμα. Θέλουν μια πολύπλοκη συσκευή που να τους κάνει 3000 λειτουργίες από facebook μέχρι ποιος ξέρει τι, χωρίς όμως να ξέρουν το παραμικρό για αυτό και χωρίς να διαβάσουν καθόλου.

Και φυσικά είναι δικαίωμά τους. Μετά όμως πηγαίνουμε σε ένα άλλο θέμα. Αν κάποιος θέλει να "στήσει ένα firewall" (βάλε εδώ όποια άλλη εργασία θέλεις) χωρίς να κάτσει να μάθει, τότε ας τα σκάσει σε κάποιον με την τεχνογνωσία να του το κάνει. Και εγώ δεν γνωρίζω χαμηλού επιπέδου λεπτομέρειες για τα αυτοκίνητα για αυτό τα σκάω στο συνεργείο και μου αλλάζουν αυτοί ιμάντα χρονισμού. Υπάρχουν καταστήματα που στήνουν firewall και ό,τι άλλο θέλεις. Εναλλακτικά ας πληρώσει ένα support contract στο mint (αν το mint το παρέχει αυτό) και τότε θα μπορεί να απαιτεί από άλλους να του φτιάξουν ό,τι θέλει και να του μιλάνε με τον τρόπο που θέλει.

Σε ένα φόρουμ βοήθειας είθισται να κάνεις πρώτα όσο περισσότερο homework μπορείς και _μετά_ να πας να ζητήσεις βοήθεια (και αφού παρέχεις στο φόρουμ όσες περισσότερες λεπτομέρειες για το σύστημά σου μπορείς).Το "δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω deb ή rpm" και το "θέλουν τα linux antivirus;" είναι ερώτηση που θα απαντηθεί μέσα στα πρώτα 2 αποτελέσματα που θα σου βγάλει το google.

Edit: @mphxths μάλλον ignore εννοούσε με το ban.

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν τέσσερις τύποι, μηχανικοί, μέσα σε έναν σκαραβαίο και πήγαιναν...
Ξαφνικά λοιπον, γκουχ-γκούχ ο σκαραβαίος, και σβήνει.
Προσπαθεί την μίζα ο οδηγός, αλλά μάταια. Μουλάρι το φολκσβάγκεν. Ακίνητο.

Τι να έγινε ρε παιδιά, ρωτάει.
Πρώτος ο ηλεκτρολόγος, "πρέπει να είναι βραχυκύκλωμα στο δυναμό, βρόχος στην περιέλιξη όπου μπλα μπλα μπλα φουκώ, και το παραγόμενο ρεύμα δεν επαρκεί..." προλαβαίνει να πει πριν τον διακόψουν.
Αναλαμβάνει δεύτερος ο χημικός, "πιστεύω συνάδελφοι ότι έγινε πολυμερισμός του σωλήνα καυσίμου, με αποτέλεσμα το παρεχόμενο καύσιμο στερούμενο δεσμών να μην είναι το απαιτούμενο για την εκτόνωση της καύσης στον προβλεπόμενο από τον κυβισμό όγκο..."
Καλά, καλά τον διακόπτει τρίτος ο μηχανολόγος. "Πρόκειται για οξείδωση, σε συνδυασμό με τον διαφορετικό συντελεστή διαστολής των μετάλλων της μηχανής που μείωσε τα διάκενα αυξάνοντας την τριβή και τις απώλειες...". Μας υποχρέωσες, του λένε οι άλλοι.
Και η σειρά του λινουξά πληροφορικάριου:  "Εψαξες ρε τεμπέλη πως πρέπει να γίνεται ο χρονισμός των κύκλων; Πότε και πόσο αλλάζει η γωνία έναυσης ανάλογα με την θερμοκρασία; Εχεις μελετήσει το είδος των στερεοφωνικών που παίρνει ένα αμάξι, ή έτσι ρωτάς γιατί έσβησε; Ξέρεις τι θα πει συμπλέκτης και πως αυτορρυθμίζεται το κύκλωμα ανάφλεξης, ή δεν διάβασες καθόλου το σέρβις μάνουαλ; Τα έχει όλα το γούγλε-φάου-βι. Παρμπρίζ δεν ξέρεις τι είναι, άχρηστε, και πορτμπαγκάζ θέλεις να έχεις"

ΤΟΣΟ.-

38 λεπτά πριν, imitheos είπε

Edit: @mphxths μάλλον ignore εννοούσε με το ban.

Στα μαγαζιά τα δικά μου, την microbbs (1986) και τον πάροχο urnet (1998), ήταν ban. Στα ξένα μαγαζιά είναι ignore.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, imitheos είπε

Edit: @mphxths μάλλον ignore εννοούσε με το ban.

Αυτο μας εφαγε.Το οτι αλλο γραφουμε και αλλο εννοουμε. Μπορει να εννοουν βολεψιματια χρηστη και τοση ωρα να γραφουν ... αρχαριο. Αρα πρεπει να ξεκινησουμε απο την Νεοελληνικη Γλωσσα που τοσα χρονια στα σχολεια αναρωτιομουν γιατι διαολο εχουμε τετοιο μαθημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, neo80 είπε

https://www.howtogeek.com/t/linux/

Και μερικά βιβλία για να μάθεις τα πάντα στο Λίνουξ.

CompTIA Linux+, LPIC

Όσο για το hardware/software firewall φυσικά και είναι απαραίτητο, οι χάκερς καραδοκούν είτε είναι black,white,gray. ;)

φιλαράκι άμα θέλεις κάτι στα Ελληνικά να είναι καλό για τελείως αρχάριους Γιατί δυστυχώς δεν έχω χρήματα να αγοράσω καινούργιο υπολογιστή και το mint  είναι το μόνο που Θα με σώσει τώρα για όσους πούνε  ότι δεν ξέρω αγγλικά το 2020 Θα αναγκαστώ να ανεβάσω ιατρικές βεβαιώσεις γιατί δεν ξέρω αγγλικά για να ξέρουν το λόγο.

 

Εγώ πάντως δεν ξέρω ότι το insomnia έχει κανόνες ότι πρώτα πρέπει να ρωτάς στο Google κι αν δεν το βρεις μετά να ρωτάς στο insomnia και άντε να πούμε ότι έψαξα στο Google πώς να σας πείσω ότι το έκανα και να σας το αποδείξω Εκτός αν τ ινσομνια  δέχεται χρήστες με συγκεκριμένο IQ Τότε πρέπει να με διαγράψουν

σας παρακαλώ μην τσακώνεστε Εδώ ο κόσμος καίγεται αν το πρόβλημα είμαι εγώ στο insomnia και δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα στην Ελλάδα Τότε okay δεν ξανά ρωτάω  τίποτα

 

για αυτούς που με βοήθησαν και θέλουν να μάθουν τι έκανα τα κατάφερα με το VPN μία χαρά έχω προχωρήσει το παρακάτω προσπαθώ να λύσω κάποια προβλήματα Σας ευχαριστώ

 

αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ξαναρωτήσω έτσι κι αλλιώς απαγορεύεται

 

 

Επεξ/σία από gtr4460
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gtr4460 είπε

Θα αναγκαστώ να ανεβάσω ιατρικές βεβαιώσεις γιατί δεν ξέρω αγγλικά

Δεν με ενδιαφερει ο λογος που ξερεις ή δεν ξερεις Αγγλικα. Η ουσια ειναι οτι στον κοσμο του ιντερνετ και των υπολογιστων , χωρις Αγγλικα δεν γινεται δουλεια.Θα βαλεις το linux mint στα ελληνικα , θα παρουσιαστει καποιο προβλημα , τα μηνυματα θα ειναι στα ελληνικα , θα πας να τα βαλεις στο γοογλε να δεις τι μπορει να βρεις και δεν θα βρεις τιποτα.Γιατι ολα τα σαιτς , αν οχι ολα τελοσπαντων το 99% αυτων , ειναι στα αγγλικα.Γιατι η ανθρωποτητα στον πλανητη Γη , εχει αποφασισει οτι η κοινη γλωσσα για να συννενοειται ειναι ..μαντεψε...τα Αγγλικα.
 

1 ώρα πριν, gtr4460 είπε

Εγώ πάντως δεν ξέρω ότι το insomnia έχει κανόνες ότι πρώτα πρέπει να ρωτάς στο Google κι αν δεν το βρεις μετά να ρωτάς στο insomnia

Δεν ειναι κανονας του insomnia. Αν μπει μια κατσαριδα στο σπιτι σου και θελεις να την βγαλεις τι κανεις ? Μπαινεις στο ινσομνια και ρωτας αν ειναι καποιος διαθεσιμος να πεταχτει μεχρι το σπιτι σου να την διωξει ? Οχι προφανως. Λυνεις το προβλημα σου μονος σου. Το ιδιο συμβαινει και με τους υπολογιστες.Εχω ενα προβλημα.Εχω το γοογλε , δωρεαν και το χρησιμοποιω.Ψαχνω οσο μπορω..ο,τι μπορω..εξαντλω τα παντα.Δεν βγαινει ακρη για τους χ,ψ λογους.Τοτε μπαινω σε καποιο φορουμ και λεω "ρε παιδια εχω αυτο και αυτο το προβλημα , εψαξα , βρηκα αυτα τα σαιτς , δεν καταλαβαινω τι λενε , δοκιμασα αυτα και αυτα , αλλα δεν ξερω απο λινουξ και δεν εγινε δουλεια..μπορειτε να με βοηθησετε ?". Τοσο απλα.

Δεν ειναι κανονας του ινσομνια.Ειναι τροπος αντιμετωπισης των καταστασεων.Ειναι σεβασμος προς τους χρηστες του οποιου φορουμ , που εχουν φαει Χ χρονο απο την ζωη τους να μαθουν δυο πραγματα και ειναι διατεθειμενοι να τα μεταδωσουν.Ειναι σεβασμος προς τον χρονο που θα ξοδεψουν , να ψαξουν στο γοογλε για σενα , να γραψουν στο φορουμ κατι , να μπουταρουν καποιο μηχανημα που εχουν με linux mint για να τσεκαρουν αυτα που θα σου πουν...
 

1 ώρα πριν, gtr4460 είπε

αν το πρόβλημα είμαι εγώ στο insomnia και δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα στην Ελλάδα

Δηλαδη αν υπηρχε αλλο προβλημα στην Ελλαδα επρεπε να ασχολουμαστε με εκεινο και οχι με το τι γινεται εδω στο ινσομνια ? Δεν ειναι σωστη λογικη και ελπιζω να το καταλαβαινεις.
 

1 ώρα πριν, gtr4460 είπε

αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ξαναρωτήσω έτσι κι αλλιώς απαγορεύεται

Αυτο ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα , κλασικα αντιδραση 10χρονου που νοιωθει οτι θιχτηκε.Επισης η φραση σου αυτη δειχνει οτι δεν καταλαβες την ουσια της υποθεσης.Κανεις δεν ειπε οτι απαγορευεται στον οποιονδηποτε να ρωταει.Αυτο που ειπωθηκε ειναι οτι πριν ρωτησουμε εξαντλουμε , στο μετρο του δυνατου αναλογα με τις δυνατοτητες του καθενος , την προσωπικη προ-εργασια για ανευρεση λυσης και μετα ρωταμε ο,τι μαλακια θελουμε στο ινσομνια.Οπως εχω ξαναπει εχω απαντησει πολλες φορες τα ιδια και τα ιδια σε παιδια που ρωτουσαν τα πιο βασικα για το λινουξ , που εβλεπα ομως οτι εψαχναν και δοκιμαζαν πραγματα.

1 ώρα πριν, gtr4460 είπε

τα κατάφερα με το VPN μία χαρά

Ειθισται στα φορουμς οταν βρισκει καποιος λυση στο προβλημα του , να αναφερει πως ελυσε το προβλημα , ποια λυση που του προταθηκε δουλεψε ή αν βρηκε την λυση απο μονος του να την αναφερει για καθε ενδιαφερομενο οταν διαβασει το παρον θεμα να πληροφορηθει την λυση.Αυτη ειναι η δουλεια ενος τεχνολογικου φορουμ.
 

1 ώρα πριν, gtr4460 είπε

προσπαθώ να λύσω κάποια προβλήματα

Ανοιξε νεο θεμα και ρωτα.Δεν απαγορευεται.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths Κάνε εσύ 11 χειρουργεία από τα 8 σου μέχρι τα 30 Ζήσε με τον πατέρα σου χωρίς δουλειά και μετά έλα να μου πεις εμένα τι γλώσσα είναι τα αγγλικά Αυτό πάλι που προέκυψε ότι όσοι δεν ξέρουν Αγγλικά δεν δικαιούνται να έχουν internet και υπολογιστή δεν μπορώ να ρωτήσω Όχι ότι δεν επιτρέπεται αλλά γιατί είσαι η αστυνομία του ινσομνια σε παρακαλώ αν γίνεται μην ξανά απαντάς αυτό το θέμα για να βρω κάποιον να με βοηθήσει Αν θέλεις δεν σε υποχρεώνω Αλλά μη με αναγκάσεις να εγκαταλείψω την προσπάθεια που κάνω για να βάλω Linux σου ειπα εψαξα αλλα δεν τα ξερω ολα οπος εσυ 

τη σχεση εχει η κατσαριδα με το λινουξ οτι να ναι 

 

σε παρακαλω μην απαντας αλη φορα αν θελεις για να μην νιωθο κια εγω χαζος που ρωταω ας απανταει οποιος θελει σε παρακαλω δηλαδη δεν μπορω να στο απαγορεψω προφανως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, gtr4460 είπε

τι γλώσσα είναι τα αγγλικά

Tα Αγγλικα ειναι η πιο διαδεδομενη γλωσσα στον πλανητη Γη. Ενταξει δεν το διατυπωσα σωστα.Τα κινεζικα ειναι η πιο διαδεδομενη μιας και την μιλανε κατι δισεκατομμυρια ατομα.Τα Αγγλικα ομως εχει αποφασιστει οτι ειναι η γλωσσα που θα ειναι η πιο κοινη ας το πουμε ετσι. Ρωτησες και σου απαντησα.
Δεν με ενδιαφερει η ιστορια της ζωης σου.Εγω σου λεω πως εχουν τα πραγματα.Αν εσυ θες να βαλεις ζητηματα υγειας για να με πεισεις οτι ... δεν ειναι ετσι τα πραγματα , συγνωμη αλλα δεν θα το καταφερεις.
 

57 λεπτά πριν, gtr4460 είπε

Αυτό πάλι που προέκυψε ότι όσοι δεν ξέρουν Αγγλικά δεν δικαιούνται να έχουν internet και υπολογιστή

Αυτο προεκυψε στο δικο σου μυαλο και μονο.Κανεις δεν ειπε κατι τετοιο , ουτε προκυπτει σαν συμπερασμα απο αυτα που εγραψα εγω ή καποιος αλλος.Εγω ειπα πολυ απλα οτι γνωριζοντας καποιος Αγγλικα , μπορει να βρει περισσοτερες και πιο ευκολα πληροφοριες στο ιντερνετ.Τωρα εσυ πως βγαζεις τετοια συμπερασματα ...
 

57 λεπτά πριν, gtr4460 είπε

σε παρακαλω μην απαντας αλη φορα αν θελεις για να μην νιωθο κια εγω χαζος που ρωταω ας απανταει οποιος θελει σε παρακαλω δηλαδη δεν μπορω να στο απαγορεψω προφανως 

Και εγω δεν θελω να κυκλοφορουν εξω ανθρωποι με πιο ακριβο αυτοκινητο απο εμενα , γιατι με κανουν και νοιωθω φτωχος.Μαντεψε ομως ...δεν μπορω να τους το απαγορεψω.Το τι νοιωθεις εσυ οταν απανταω κατι σε αυτα που ρωτας ειναι δικο σου προβλημα και δουλεψε το με τον εαυτο σου.Οπως πολυ σωστα ειπες δεν μπορεις να μου το απαγορεψεις.
Με αυτα που γραφεις δειχνεις οτι δεν εχεις καταλαβει το "στραβο" της αντιμετωπισης της υποθεσης , νομιζεις οτι σου επιτιθεμαι και απλα θες να ρωτας και να υπαρχουν καποιοι και απλα να σου απαντανε και να σου λυνουν τα προβληματα σου χωρις πολλα πολλα ... 
Εγω προσωπικα δεν ειμαι διατεθειμενος να κανω την υπηρετη σου , και μιας και ειμαστε δημοσιο φορουμ και εφοσον τηρω ολους τους κανονες , δεν βριζω και δεν προσβαλλω κανεναν , θα σχολιαζω οπως νομιζω τα οσα θεωρω οτι χρηζουν σχολιασμου , απο τον οποιονδηποτε.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...