Προς το περιεχόμενο

Linux Mint πρώτη φορά πολύ αρχάριος καίγομαι βοήθεια


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, mphxths είπε

Tα Αγγλικα ειναι η πιο διαδεδομενη γλωσσα στον πλανητη Γη. Ενταξει δεν το διατυπωσα σωστα.Τα κινεζικα ειναι η πιο διαδεδομενη μιας και την μιλανε κατι δισεκατομμυρια ατομα.Τα Αγγλικα ομως εχει αποφασιστει οτι ειναι η γλωσσα που θα ειναι η πιο κοινη ας το πουμε ετσι. Ρωτησες και σου απαντησα.
Δεν με ενδιαφερει η ιστορια της ζωης σου.Εγω σου λεω πως εχουν τα πραγματα.Αν εσυ θες να βαλεις ζητηματα υγειας για να με πεισεις οτι ... δεν ειναι ετσι τα πραγματα , συγνωμη αλλα δεν θα το καταφερεις.
 

Αυτο προεκυψε στο δικο σου μυαλο και μονο.Κανεις δεν ειπε κατι τετοιο , ουτε προκυπτει σαν συμπερασμα απο αυτα που εγραψα εγω ή καποιος αλλος.Εγω ειπα πολυ απλα οτι γνωριζοντας καποιος Αγγλικα , μπορει να βρει περισσοτερες και πιο ευκολα πληροφοριες στο ιντερνετ.Τωρα εσυ πως βγαζεις τετοια συμπερασματα ...
 

Και εγω δεν θελω να κυκλοφορουν εξω ανθρωποι με πιο ακριβο αυτοκινητο απο εμενα , γιατι με κανουν και νοιωθω φτωχος.Μαντεψε ομως ...δεν μπορω να τους το απαγορεψω.Το τι νοιωθεις εσυ οταν απανταω κατι σε αυτα που ρωτας ειναι δικο σου προβλημα και δουλεψε το με τον εαυτο σου.Οπως πολυ σωστα ειπες δεν μπορεις να μου το απαγορεψεις.
Με αυτα που γραφεις δειχνεις οτι δεν εχεις καταλαβει το "στραβο" της αντιμετωπισης της υποθεσης , νομιζεις οτι σου επιτιθεμαι και απλα θες να ρωτας και να υπαρχουν καποιοι και απλα να σου απαντανε και να σου λυνουν τα προβληματα σου χωρις πολλα πολλα ... 
Εγω προσωπικα δεν ειμαι διατεθειμενος να κανω την υπηρετη σου , και μιας και ειμαστε δημοσιο φορουμ και εφοσον τηρω ολους τους κανονες , δεν βριζω και δεν προσβαλλω κανεναν , θα σχολιαζω οπως νομιζω τα οσα θεωρω οτι χρηζουν σχολιασμου , απο τον οποιονδηποτε.

προτον δεν σε εβρισα δευτερων εχεις δικιο σε ολα για να τελιονουμε τριτων ξερω ποια ειναι η επισημη γλωσσα αν δεν θες να το πεζεις ξερολας γιατι ειπες μαντεψε 

τεταρτων ενα ριμαδο λινουξ θελω να περασω επειδει δεν εχω λεφτα να παρω υπολογιστη και το εκανες θεμα λες χωρις αγκλικα δεν πας πουθενα στον κοσμο τον υπολογιστων και εγω απλα πεντε βιντεο θελω να βλεπω και κανενα σαιτ δεν θελω να παω στην νασα με αυτον τον τροπο αποθαρινεις πολυς να ασχοληθουν με το λινουξ και για να σε προλαβω ειναι δικο μου σιμπερασμα 

σε παρακαλω για να σεβαστουμε τους υπολοιπους μην δινεις συνεχεια ααααααααααα και που εισαι δεν θελω να σε πεισω για κατι ας σταματησουμε εδω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, gtr4460 είπε

προτον δεν σε εβρισα

Που εγραψα οτι με εβρισες ? Ο,τι ναναι πραγματικα.

 

3 λεπτά πριν, gtr4460 είπε

τεταρτων ενα ριμαδο λινουξ θελω να περασω επειδει δεν εχω λεφτα να παρω υπολογιστη και το εκανες θεμα λες χωρις αγκλικα δεν πας πουθενα στον κοσμο τον υπολογιστων και εγω απλα πεντε βιντεο θελω να βλεπω και κανενα σαιτ δεν θελω να παω στην νασα με αυτον τον τροπο αποθαρινεις πολυς να ασχοληθουν με το λινουξ και για να σε προλαβω ειναι δικο μου σιμπερασμα 

Δεν με ενδιαφερει ο λογος που θελεις να βαλεις λινουξ.Δεν εκανα θεμα το οτι θες να βαλεις λινουξ.Θεμα εκανα οτι χωρις να θες να μαθεις πραγματα , χωρις να θες να ψαξεις πραγματα απο μονος σου , θες ολοι οι αλλοι που δεν πηγαν στην νασα αλλα καθισαν και ασχοληθηκαν και εμαθαν πραγματα , να σου προσφερουν γνωσεις και λυσεις σερβιρισμενες στο πιατο.
Το Λινουξ ειναι λειτουργικο συστημα , γοογλαρε τι εστι λειτουργικο συστημα.Δεν ειναι παιχνιδι , ραλακι π.χ. που θα σου πει καποιος , παιζεις με τα βελακια , με το "space" , με τα ταδε κουμπια και εισαι ετοιμος να παιξεις.
Και επειδη δεν το εχεις με τα συμπερασματα , προσπαθησε να μην βγαζεις.Τουλαχιστον απο τα δικα μου γραφομενα.Το οτι αποθαρρυνονται πολλοι απο το να ασχοληθουν με το λινουξ ειναι...δικο σου συμπερασμα , τελειως αυθαιρετο και ανυποστατο.Ισως αποθαρρυνεσαι εσυ , το να το γενικευεις δεν προκειται να μου δημιουργησεις αισθηματα τυψεων ή ενοχων.Δεν εχω τετοια.

 

8 λεπτά πριν, gtr4460 είπε

σε παρακαλω για να σεβαστουμε τους υπολοιπους

Ο μονος τροπος να σεβαστεις τους υπολοιπους , ειναι να μαθεις να μην περιμενεις τις λυσεις ουρανοκατεβατες αλλα να ψαχνεις και συ λιγο απο μονος σου.Δεν το εχεις καταλαβει αυτο , απλα το παιζεις θιγμενος και ιστορια.Δεν μπορω να σου αλλαξω εγω μυαλα ή σταση ζωης , δεν ειναι αλλωστε και η δικαιοδοσια μου , και στην τελικη δεν ενδιαφερομαι να το κανω κιολας.
Δεν νομιζω να εχω κατι παραπανω να συνεισφερω στο θεμα.Ο,τι καταλαβες καταλαβες.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Που εγραψα οτι με εβρισες ? Ο,τι ναναι πραγματικα.

Δεν με ενδιαφερει ο λογος που θελεις να βαλεις λινουξ.Δεν εκανα θεμα το οτι θες να βαλεις λινουξ.Θεμα εκανα οτι χωρις να θες να μαθεις πραγματα , χωρις να θες να ψαξεις πραγματα απο μονος σου , θες ολοι οι αλλοι που δεν πηγαν στην νασα αλλα καθισαν και ασχοληθηκαν και εμαθαν πραγματα , να σου προσφερουν γνωσεις και λυσεις σερβιρισμενες στο πιατο.
Το Λινουξ ειναι λειτουργικο συστημα , γοογλαρε τι εστι λειτουργικο συστημα.Δεν ειναι παιχνιδι , ραλακι π.χ. που θα σου πει καποιος , παιζεις με τα βελακια , με το "space" , με τα ταδε κουμπια και εισαι ετοιμος να παιξεις.
Και επειδη δεν το εχεις με τα συμπερασματα , προσπαθησε να μην βγαζεις.Τουλαχιστον απο τα δικα μου γραφομενα.Το οτι αποθαρρυνονται πολλοι απο το να ασχοληθουν με το λινουξ ειναι...δικο σου συμπερασμα , τελειως αυθαιρετο και ανυποστατο.Ισως αποθαρρυνεσαι εσυ , το να το γενικευεις δεν προκειται να μου δημιουργησεις αισθηματα τυψεων ή ενοχων.Δεν εχω τετοια.

Ο μονος τροπος να σεβαστεις τους υπολοιπους , ειναι να μαθεις να μην περιμενεις τις λυσεις ουρανοκατεβατες αλλα να ψαχνεις και συ λιγο απο μονος σου.Δεν το εχεις καταλαβει αυτο , απλα το παιζεις θιγμενος και ιστορια.Δεν μπορω να σου αλλαξω εγω μυαλα ή σταση ζωης , δεν ειναι αλλωστε και η δικαιοδοσια μου , και στην τελικη δεν ενδιαφερομαι να το κανω κιολας.
Δεν νομιζω να εχω κατι παραπανω να συνεισφερω στο θεμα.Ο,τι καταλαβες καταλαβες.

ΤΟ θεμα ειναι οτι επιμενεις οτι δεν εψαξα και αυτο το συμπερασμα το βγαζεις απο μονος σου ενω εγω εψαξα και δεν καταλαβα ποσες φορες πρεπι να στο πω αυτο δεν εχω ουτε τροπο να σε πεισω οτι το εκανα ουτε αποδειξεις 

και δεν ειμαι υποχρεομενος να το κανω και ουτε εσυ εισαι υποχρεομονος να απαντησεις εσυ απαντα μονο σε αυτους που καταλαβες οτι εψαξαν πριν δεν σε αναγκασα να μου απαντησεις 

 

το να μου λες οτι τα περιμενω ολα ετοιμα χωρις να με ξερεις καν ναι ειναι χοντρο 

αν ειχε το ινσομνια καποιο αλγοριθμο με τεχνιτι νοημοσηνη και καταλαβενε ποιοι ψαξανε στο γκουγκλε πριν ροτισουν εδω οκ πασο αλα δυστηχως τετοιος κανονας δεν υπαρχει 

 

Αναφορά σε κείμενο
12 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ο μονος τροπος να σεβαστεις τους υπολοιπους ,

 

μηλας λες και εκπορσοπεις ολο το ινσμνια ολους τους χρηστες πες οτι ο μονος τροπος για να σεςβαστεις εμανα και αν νωμιζεις οτι δεν σε σεβαστικα επειδει δεν εψαξα θα σου ζητουσα συγνωμη αλα δεν το κανω γιατι εψαξα

καλο ξυμέρομα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Geothekiller είπε

Δεν έφερε κάνεις αντιρρήσεις για το ότι πρέπει να ψάχνεται ο καθένας πριν ρωτήσει, ή να έχει μια ιδέα του τι βαζει και βγάζει στον υπολογιστή του. Και προφανώς δεν θα του τα δώσει κανείς έτοιμα σε κανέναν τομέα της ζωής του. Και ούτε εμείς θα καθίσουμε να τον πάρουμε από το χεράκι στράτα- στρατουλα. 

Αλλά,

Το θέμα είναι ότι όταν ξεκινάς μια απάντηση με ειρωνεία χάνεις το δίκιο σου και ας συμφωνώ εν μέρει μαζί σου. Όσα σεντόνια και να κατεβάσεις, η όλη συζήτηση άρχισε όχι γιατί δεν συμφωνώ εγώ ή ο καθένας με την άποψη σου , αλλά για τον τρόπο αντιμετώπισης. 

Φιλικά πάντα 

Την ειρωνία την οποία κατηγορείς, την χρησιμοποιείς και εσύ εναντίον μου. Η έκφραση αναλυτικής άποψης με επιχειρήματα, μηδενίζεται από τον έναντι διαλεγόμενο με τον πλήρως απαξιωτικό και πολυφορεμένο στο insomnia όρο "σεντόνια", δηλαδή ό,τι και να λες εγώ δεν ακούω, αυτά που λες τώρα είναι σαχλαμάρες, πάει και τελείωσε.

Μη κρίνετε, ίνα μη κριθήτε.

Κατά τα άλλα ό,τι είχα να πω το είπα, και αναλυτικά μάλιστα.

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο topic starter έθεσε με γλαφυρό τρόπο ένα πρόβλημα που του παρουσιάστηκε σαν αρχάριος του Linux ('καίγομαι βοήθεια"). Επίσης ο τρόπος γραφής του παραπέμπει σε δυσλεξία.  Σε τέτοιες περιπτώσεις, επειδή δε γνωρίζω αν ο άλλος τρολάρει, απλώς δεν ασχολούμαι. Από κει και πέρα, το ότι το NordVPN έχει σε Windows, MacOSX, Android πολύ ωραία γραφικά interfaces ενώ για Linux θέλει terminal, είναι ενδεικτικό του προβλήματος που υπάρχει και γι' αυτό δε φταίει ο topic starter. Σε Windows, MACOSX, Android δε χρειάζεται ούτε να γνωρίζεις τα βασικά των δικτύων για να χρησιμοποιήσεις ένα VPN, στο Linux πρέπει να πέσεις σε τερματικό. 

Κανένας χρήστης Η/Υ δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει αγγλικά. Πηγαίνετε να το πείτε αυτό σε κανένα Γερμανό ή Γάλλο και θα σας κοιτάξει με μισό μάτι - αν δε φάτε και ξύλο δηλαδή. Γιατί λοιπόν στην Ελλάδα να πρέπει; Όχι δεν πρέπει, γι' αυτό είναι και τα ελληνικά φόρα και οι ελληνικές ομάδες χρηστών, για να βοηθάνε σε τέτοιες περιπτώσεις.

Φταίει όμως το NordVPN που δεν έχει γραφικό client αλλά έχει terminal; Εν μέρει φταίει, αλλά φταίει και το οικοσύστημα του Linux. Με τι εξαρτήσεις να βγάλει ένα γραφικό client; gnome; gtk; qt; kde; custom δικό του; Αυτό είναι πρόβλημα του οικοσυστήματος, δε μπορεί ένας developer να κάνει target την πανσπερμία των GUIs του Linux. Θα μπορούσε βέβαια να υποστήριζε τα πλέον διαδεδομένα gnome/systemd/deb ή gnome/systemd/rpm αλλά μετά στο Mint με το Cinnamon ή με το mate μπορεί να μην έπαιζε σωστά. Και είναι και το θέμα της υποστήριξης για κάθε developer, πως θα υποστηρίξει τις δεκάδες διανομές με τις εκατοντάδες διαφορετικούς πιθανούς συνδυασμούς στο στήσιμο;

Τα παραπάνω τα γράφει κάποιος που χρησιμοποιεί Linux σαν main desktop εδώ και χρόνια, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί η δουλειά μου έχει να κάνει με Linux.

edit: Τέλος, να πω στον topic starter πως δυστυχώς το Linux Desktop δεν είναι φτιαγμένο για τον απλό χρήστη, αυτό που συνάντησε με το NordVPN είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση, οπότε είτε θα πρέπει να το αποδεχτεί και να αρχίσει να δουλεύει πάνω σε αυτό (διάβασμα, try and error κτλ κτλ) είτε να μαζέψει λίγα χρήματα και να πάρει ένα Η/Υ που να τρέχει τα Windows 10 χωρίς πρόβλημα.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Spoiler

 

Στις 30/4/2020 στις 5:24 ΜΜ, tsofras είπε

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι έχουν όλη την ίδια αντίληψη στο πως να ψάξουν αυτό που θέλουν και να κατανοήσουν το τι ζητάνε? Είμαι προγραμματιστής και έχω αρκετούς (δυστυχώς) συναδέλφους που δεν έχουν αυτή την αντίληψη-ικανότητα , οπότε έπαψα και εγώ να το θεωρώ "αστείο"

Δεν δουλεύει ο εγκέφαλος σε όλους το ίδιο, το παρατηρώ ακόμη και στη γυναίκα μου

Το παραπάνω άρχισα να το σκέφτομαι μετά απο ένα σοβαρό σεμινάριο περι συναισθηματικής νοημοσύνης.

Τεσπα μην ξεφύγουμε

Από μένα ένα τεράστιο respect! 👍

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκε κάποιος να κάνει μια ερώτηση σε τεχνολογικό Φόρουμ και Βγήκαν οι Επιστήμονες-Αστυνόμοι  να πουλήσουν τρέλα και ειρωνία γιατί δεν διάβασε, βαρέθηκε πως τι και γιατί...Οτι δίκιο και να είχατε το χάσατε με την Μια!!Εψαξες στο google??Διάβασες??Θίχτηκε μιλάμε όλο τους το είναι!!Τέτοια Σχόλια ούτε παιδάκια του Δημοτικού, θες-μπορείς να βοηθήσεις τότε βοήθα, αν νομίζεις ότι ο άλλος σου ρίχνει δούλεμα-βαριέται η το θέλει ακόμα και έτοιμο  μην το κάνεις!!Ενώ είχατε έτοιμα οδηγούς και λοιπά για βοήθεια αντί να κάνετε ένα κλικ και να πείτε εδώ θα τα βρεις όλα, επιλέξατε τις εντυπώσεις!Το ποιος έχει δίκιο η όχι φάνηκε ξεκάθαρα!!

Επεξ/σία από Ottobock
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, malakudi είπε

Κανένας χρήστης Η/Υ δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει αγγλικά.

Χανεις την ουσια.Κανενας χρηστης Η/Υ δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει αγγλικα , προφανως. Αλλα οταν βρεθεις μπροστα σε καποιο προβλημα , ειτε εισαι σε windows , macos , linux , τα σαιτς/φορουμς που βρισκονται εκει εξω και μπορεις να βρεις καποιο στοιχειο για το προβλημα σου , που πιθανον να παρουσιαστηκε και σε αλλους , ειναι στην αγγλικη. Σιγουρα υπαρχουν και γαλλικα και γερμανικα και ρωσικα και κινεζικα φορουμς.Τα πιο διαδεδομενα , ειναι στα αγγλικα.Τα wikis των διανομων ειναι στα αγγλικα , για ευνοητους λογους.Τα περισσοτερα φορουμς που καταγινονται με τετοια "τεχνικα" θεματα ειναι ... στα αγγλικα.
Αν εσυ και ο αλλος απο αυτην μου την παραγραφο βγαζετε το συμπερασμα "Ο μπηχτης λεει οτι οι χρηστες των Η/Υ ειναι υποχρεωμενοι να ξερουν αγγλικα" , τοτε δεν μπορω να βοηθησω παραπανω.

Οσο για τα GUIs δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες ,αλλα βλεπω πολλα επαγγελματικα προγραμματα να εχουν GUIs που απλα παιζουν παντου και παντα.Δεν ξερω πως το κανουν.Ισως πακεταρουν στο προγραμματα τους τα παντα ολα και ειναι distro/DE-agnostic ...

@Ottobock Πηγαινε στο φορουμ του Archlinux , μια διανομη με το πληρεστερο wiki στην ιστορια των διανομων και ρωτα κατι που αναφερεται σε καποιο αρθρο του.Αμα στην πουν γυρνα και πες τους " μα τι ? θιχτηκε ολο σας το ειναι ? ". Η συμπεριφορα στο ινσομνια απο εμας θα σου φανει μια χαρα αν πας μια βολτα απο εκει.Και ημουν ο πρωτος που τους εκραζε τους τυπους εκει περα , αλλα μετα απο χιλιαδες φορες που εχω γραψει τα ιδια και τα ιδια εδω μεσα , μετα απο χιλιαδες φορες που μπαινουν και ανοιγουν θεματα του στυλ "γεια σας εβαλα στο πισι μου λινουξ και δεν μπουταρει , τι φταιει ?" ...αρχιζω να τους καταλαβαινω εκει στο arch forum.

1 ώρα πριν, Ottobock είπε

Ενώ είχατε έτοιμα οδηγούς και λοιπά για βοήθεια αντί να κάνετε ένα κλικ και να πείτε εδώ θα τα βρεις όλα

Περα απο το γεγονος οτι καποιοι χρηστες εδω στο ινσομνια ειχαν φτιαξει εναν οδηγο προς ναυτιλομενους ( = αρχαριους ) καποια στιγμη , εχει αναφερθει αυτος ο οδηγος πολλες φορες σε ποστς εδω μεσα.Δηλαδη ουτε search μεσα στο φορουμ δεν κανουμε.Και πες οτι δεν υπαρχει ο οδηγος αυτος πλεον διαθεσιμος (ετσι παρατηρω ) , πρεπει δηλ εγω ή ο καθενας εδω μεσα να κανει αυτο εδω περα για τον αλλον που βαριεται ή δεν εχει την στοιχειωδη λογικη ? Search στα ελληνικα εκανα...τοσο απλο...

Τοσο εγω , οσο και αλλοι περισσοτερο απο εμενα , που εχουμε κατσει και εχουμε σπαταλησει χρονο για να δωσουμε απαντησεις/λυσεις , νομιζω μας επιτρεπεται να μπορουμε να πουμε και δυο λογια για αυτα που βλεπουμε. Αλλιως στα @@ μας ολα , θα μπαινει καποιος θα ρωταει με οποιον τροπο θελει , θα περιμενει απαντησεις , και θα του λεμε σορρυ που αργησαμε να σου απαντησουμε , τα νυχια μας δεν μυριζαν πολυ να μας δωσουνε τις πληροφοριες που εσυ που ρωτας δεν σπαταλησες 5 λεπτα να τις δωσεις.Ε για να μην χαλασουμε την ζαχαρενια καποιου ας μην ασχοληθουμε κιολας.
Σαν να βλεπεις κατι στραβο να γινεται διπλα σου και να λες "μην ασχολεισαι , δεν σε αφορα , μην πεις κατι και τον στεναχωρησεις αυτον που κανει το στραβο...κοιτα αλλου"...

Μ'αρεσει παντως να βλεπω καλοθελητες που το παιζουν μαμα τερεζα και τρεχουν προς υπερασπιση του απροστατευτου αρχαριου λινουξ χρηστη...σημεια των καιρων..δεν μπορω να τα χαρακτηρισω αλλιως...

ΥΓ : Ο οδηγος που λεγαμε. 1-2-3 δεν υπαρχουν...δεν ξερω γιατι.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και προηγουμένως είμαστε εδώ για να απαντήσουμε σε κάθε απορία που έχει ο TS αρχάριος ή προχωρημένος, τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία ;)

Εκεί που συμφωνώ είναι ότι κάποια στιγμή θα αναγκαστεί να δώσει εντολές σε τερματικό, οπότε θα πρέπει να έχει και κάποιο βιβλίο για μπούσουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, neo80 είπε

Όπως είπα και προηγουμένως είμαστε εδώ για να απαντήσουμε σε κάθε απορία που έχει ο TS αρχάριος ή προχωρημένος, τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία ;)

Εκεί που συμφωνώ είναι ότι κάποια στιγμή θα αναγκαστεί να δώσει εντολές σε τερματικό, οπότε θα πρέπει να έχει και κάποιο βιβλίο για μπούσουλα.

Εχω ενα πισι και εβαλα ΤΑ λινουξ και δεν μου μπουταρει. Δωσε μου λυση χωρις να με ρωτησεις πανω απο μια διευκρινιστικη ερωτηση , γιατι ειμαι αρχαριος και δεν καταλαβαινω και πολλα.

Αντε λοιπον να σε δω....τετοια θεματα ειναι 9 στα 10. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Εχω ενα πισι και εβαλα ΤΑ λινουξ και δεν μου μπουταρει. Δωσε μου λυση χωρις να με ρωτησεις πανω απο μια διευκρινιστικη ερωτηση , γιατι ειμαι αρχαριος και δεν καταλαβαινω και πολλα.

Αντε λοιπον να σε δω....τετοια θεματα ειναι 9 στα 10. ;)

Τετοια νιλα επαθα και εγω πριν αρκετο καιρο σε εγκατασταση uefi που με εβαζε κατευθειαν σε windows και επρεπε να να αλλαξω απο το bios efi parition linux για να μου δειξει grub menu με dual boot windows :P  αλλα την ψιλιαστηκα την δουλεια χωρις να ψαξω και πολλα πολλα στο google, ενταξει πολλοι δεν το εχουν με hardware και δεν μπορουν η δεν ξερουν να δωσουν και το σωστο ορισμο αναζητησης, θα σου δωσω ενα παραδειγμα εγω ως αρχαριος θελω να ασχοληθω με video editing σε after effects και θελω να αλλαξω το background απο πισω του χαρακτηρα για παραδειγμα εχω εναν χαρακτηρα πρωταγωνιστη βιντεοσκοπημενο να παιζει τη λυρα του σε χ φυσικο περιββαλλον και θελω να τον τοποθετησω στην ακροπολη ας πουμε, με τι τεχνικο ορισμο θα αναζητησω την εν λογο λειτουργια του γραφιστικου προγραμματος? καταλαβες πολλοι δεν ξερουν η δεν εχουν την αντιληψη να μαθουν τεχνικες εννοιες ορισμους πασης φυσεως υλικο-λογισμικου για να δωσουν και περισσοτερες πληροφοριες στο προβλημα που ρωτανε αφου δεν μπορουν να εντοπισουν που ειναι το προβλημα, ετσι και στο εν λογο παραδειγμα που δεν ξεκινανε τα λινουξ που δεν ξεκινανε φταιει το boot order efi partition που θελει αλλαγη change priority 1st μεσα απο to bios? φταιει οτι δεν ειναι συμβατος ο kernel με το hardware? δεν εντοπιζει την καρτα γραφικων? επειδη και τα 3 πιθανα σεναρια εχουν ιδια συμπωματολογια ο αρχαριος δεν ειναι σε θεση να αντιληφθει προς τα που γερνει το προβλημα και τα 3 πιθανα χρηζουν διαφορετικο τεχνικο ορισμο αναζητησης, οποτε το πιο πιθανο ειναι να φτιαξει ενα λαθος σεναριο προβληματος που δεν υφισταται και θα ψαχνει για λαθος προβλημα σε λανθασμενες λυσεις, γιαυτο και τετοιες γενικοτητες, την συνανταω και σε ξενα forums. Την εχω πατησει και εγω κατα καιρους σε ασχετα προβληματα να μου δημιουργειται η ψευδης εντυπωση οτι φταιει εκεινο το προβλημα και εψαχνα σε λαθος λυση και να διαπιστωνω οτι ηταν αλλου το προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...