Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση αναβαθμισης απο GTX 970


SteveW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Εχω λιγο παλιο συστημα αλλα τα ειχα σκασει τοτε οποτε ακομα ρολαρει καπως με ενα i7-5800k, 8gb ram DDR-4 2400mhz και μια GTX970 G1

Παιζω κυριως CODMW και γενικα δεν εχω πολυ θεμα αλλα θα μπορουσε να παει και καλυτερα γιατι με τα graphs η VRAM γεμιζει σχεδον πληρως οποτε υπαρχουν κατι random μικροκολληματα που και που.

Η ερωτηση μου ειναι αξιζει να μεταφερθω σε μια Sapphire Radeon RX 580 8GB Nitro+ .

Αν πουλησω και την δικια μου ουσιαστικα ειναι σαν να δινω γυρω στα 40-60 ευρω.

Ευχαριστω για οποια απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η RX 580 οπως και η μικροτερη RX 570 ειναι οι πιο VFM καρτες στην αγορα αυτη τη στιγμη.

Απλα δες τις απαιτησεις ρευματος, δεν ξερω τι αλλο εχει το συστημα σου πανω αλλα καλο θα ηταν να εχεις 500W+ τροφοδοτικο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 40-50 watt που θελει παραπανω η 580 ας πουμε  , δε χρειαζεται να αλλαχτει αυτο το τροφοδοτικο.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα δεν αξίζει να πας από 970 σε 570/580. Αν εξαιρέσουμε τα παιχνίδια που όντως χρειάζονται το μεγαλύτερο buffer θα είναι σχεδόν sidegrade από πλευράς rasterization πλην vulkan/dx12.

Αν έχεις τον 5820κ (haswell-e) από ότι κατάλαβα βάλε άλλα 8 GB Ram ακόμα και πάρε μια 2060 super/5700/5700xt και είσαι άρχοντας.

Με ημίμετρα δε γίνεται δουλειά.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες οπωσδήποτε ram. Γενικά έχει stutter το modern warfare/warzone με 8gb ram.. Ανάλογα το οικονομικό(πάντα) συμφωνώ με τον φίλο από πάνω. Αν δεν έχεις το budget(ή δεν θες να το διαθέσεις) για 2060super/5700/5700xt δοκίμασε πρώτα 16gb ram και μετά κάρτα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα ηδη τις ripjaws 16gb 3200mhz απο τις 8gb 2400mhz που εχω τωρα. η αληθεια ειναι πως την αργησα αυτη την αναβαθμιση.

Επισης θελω να ρωτησω κατι αλλο. θελει ενας φιλος μου την asus x99-a και τον 5820k μου. δεν ξερω ποσο να του τα δωσω και ποσο worth ειναι να παω μετα σε ryzen 3600 και fatality b450 πχ. δεν θελω να δωσω ενα νεφρο οπως εκανα πριν 3-4 χρονια που τα πηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε.. Να ξες στο μέλλον ότι τέτοιου τύπου πλατφόρμες όπως ήταν τότε το χ99 ζητάνε quad channel. Οπότε ελπιζω τα 8gb/16gb ram να ηταν/είναι quad. 

Σε αυτό που ρωτάς υπαρχουν δύο λύσεις..  

Η 1η είναι να φας λίγη ώρα να δεις τι τιμες παίζονται στις αγγελίες εδώ για 5820κ, είδα κάποιες με 150,120,100 κ.α

https://www.insomnia.gr/classifieds/

Γράψε 5820κ και στις κατηγορίες επέλεξε "Επεξεργαστές" και "Μητρικες"

Η άλλη λύση είναι να απευθυνθείς στα παιδιά εδώ

Πιστεύω ότι αν τα δώσεις σε καλή τιμή στον φίλο σου αξίζει η μετάβαση σε 3600 και b450 tomahawk max (και όχι fatality) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ο 5820 να ηταν πραγματικα κορυφαίος στην εποχή του, όμως τώρα πιθανότατα να υστερεί σε επιδόσεις και απο εναν ταπεινό ryzen 5 1600 af του κατοσταευρου, με επιπλεων μειονεκτήματα την κατανάλωση ρεύματος και την νεκρή πλατφόρμα.

Όσο για την VGA δεν βρίσκω ιδιαίτερο νόημα απο 970 να πας σε 580(υποθέτω πως παίζεις σε fhd).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 40-60 ευρώ ίσως αξίζει, σίγουρα καλύτερες επιδόσεις σε νεότερα παιχνίδια με dx12/vulcan και λύνεις και το θέμα με τη vram. Θα χεις και κάποια εγγύηση λογικά σε σχέση με την 970 που μπορεί να σου πεθάνει και σε μια βδομάδα πχ χτύπα ξύλο😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα την 580 αν δε πας τουλάχιστον σε 1660s δεν έχει νόημα η αναβάθμιση. Τα 8gb vram σε πόσα παιχνίδια νομίζεις θα βοηθήσουν όταν παίζεις σε 1080 p ? Εκτός αν πεις δίνω λίγα λεφτά όχι τόσο για διάφορα απόδοσης αλλά για εγγύηση . Εκεί οκ το δέχομαι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2020 στις 11:37 ΠΜ, SteveW είπε

Καλησπέρα σας,

Εχω λιγο παλιο συστημα αλλα τα ειχα σκασει τοτε οποτε ακομα ρολαρει καπως με ενα i7-5800k, 8gb ram DDR-4 2400mhz και μια GTX970 G1

Παιζω κυριως CODMW και γενικα δεν εχω πολυ θεμα αλλα θα μπορουσε να παει και καλυτερα γιατι με τα graphs η VRAM γεμιζει σχεδον πληρως οποτε υπαρχουν κατι random μικροκολληματα που και που.

Η ερωτηση μου ειναι αξιζει να μεταφερθω σε μια Sapphire Radeon RX 580 8GB Nitro+ .

Αν πουλησω και την δικια μου ουσιαστικα ειναι σαν να δινω γυρω στα 40-60 ευρω.

Ευχαριστω για οποια απαντηση

Μια χαρά είναι ακόμα ο i7 5820Κ, πάρε μια 5600ΧΤ και είσαι οκ, ποιο κάτω μην πας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Μια χαρά είναι ακόμα ο i7 5820Κ, πάρε μια 5600ΧΤ και είσαι οκ, ποιο κάτω μην πας.

+1000 😃 πάρε μια ρχ5600χτ η ρτχ 2060  που για μένα είναι το μίνιμουμ για κορυφαίες gaming επιδόσεις στα 1080p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...