Προς το περιεχόμενο

Εικονιδια/Εικόνες και Licensing


masteripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή χρειάζομαι εικόνες και εικονίδια βλέπω 1 μεγάλο μπέρδεμα όσον αφορά το Licensing

Δηλαδή είναι free για Personal κτλ (CC) είναι σίγουρα απαγορευτικά για Commercial

Το θέμα είναι τι ακριβώς θεωρείται personal και τι Commercial και τι πρέπει να κάνω με το attribute

Δηλ.

Σενάριο 1:

Στήνω 1 site το οποίο θα χρειαστεί εικόνες -εικονίδια και πάει λέγοντας..δεν το συζητάμε...αυτό το site θα είναι ας πούμε για προσωπική ενασχόληση (Blog) αλλά κανείς δεν ξέρει πως θα πάει...

Αυτό που με μπερδεύει είναι η έννοια και η απόδοση του Attribute...δηλ πως θα το αποδόσω σωστά...πρέπει π.χ σε κάθε εικονίδιο/εικόνα να κοτσάρω και 1 λεζάντα ότι "ξερεις αυτό το εικονίδιο ήταν του Ταδε ή του δείνα" ή μπορώ απλώς να βάλω στο "About" να πω ότι "χρησιμοποιήθηκαν τα χ,ψ,ζ απο τον τάδε, τα χ1,ψ1,ζ1 απο τον άλλο και πάει λέγοντας"

Σενάριο 2:

Κάνω 1 Article/Tutorial και κατα βάση η εφαρμογή μου χρησιμοποιεί κάποια εικονίδια/εικόνες...πάλι το ίδιο..

Και τι γίνεται αν π.χ για κάποιο Article επικοινωνήσει κάποιος και μου πει "μεγάλε , κάνε 2-3 τροποποιήσεις ,χτύπα και 1 Logo της εταιρείας μου να κάνω την δουλειά μου και τσάκω και εσύ 1 100 για τον κόπο σου"

Είναι μάλλον χαζό αλλά βρίσκω εικονίδια (ειδικά) που κάθονται Jet στην εφαρμογή μου και δεν τα χρησιμοποιώ και τρώω την ψυχή μου να βρω εντελώς free Που συνήθως είναι πολύ χαμηλότερης ποιότητας.

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτα που έχει στο https://www.w3schools.com/icons/default.asp

Είναι 3 μεγάλες βιβλιοθήκες που θα σε καλύψουν. Εγώ χρησιμοποιώ fontawesome.com όπου μπορώ όμως τα unicode.

Για φωτογραφίες εφόσον αναζητήσεις στο google αυτά που θες θα πας στις επιλογές και θα διαλέξεις το φίλτρο ελεύθερο για χρήση η ελεύθερο για επεξεργασία και χρήση ανάλογα τι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεις αν θες. Και πριν την αγορά διαβάζεις την άδεια.

 Πληρώνεις ανάλογα με το μέγεθος. Η άδεια βγαίνει στο email  που δίνεις  κρατάς τα στοιχεία συναλλαγής και είσαι εντάξει, σε φάση που γινει έλεγχος.

Δεν έχω δει έλεγχο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν κατάλαβα τι προσπαθείς να κάνεις. Εγώ όπως σου είπα χρησιμοποιώ τα free της fontawesome

Για εικόνες στο google μπορείς να δεις τα licenses

 

 

free icons fontawesome.png

Χρήση εικόνων.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δες αυτό :https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Ουσιαστικά παίζει σχεδόν σε οτιδήποτε που είναι "free"

Attribution  You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.

https://wiki.creativecommons.org/wiki/License_Versions#Detailed_attribution_comparison_chart

Οπότε η ερώτηση είναι πως ακριβώς κάνεις mention τον creator...

Αν είναι σαν λεζάντα στην εικόνα στις περισσότερες περιπτώσεις απλώς δεν είναι δυνατόν..

Αν είναι στο About ή κάπου συναφές να βάζω την πληροφορία ότι τα χ εικονίδια είνα του ψ και τα ζ εικονίδια του ω πάει και έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...