Προς το περιεχόμενο

Λεφτά στο λεπτό και απάτες


Finn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα διαβάζεις κατά καιρούς και λες πως την πατάνε! Ήρθα η ώρα να συμβεί και σ' έμενα σήμερα χωρίς όμως να την πατήσω.

Πουλάω κάτι μπαλκονόπορτες στο car.gr και σημερα ένας κύριος έδειξε ενδιαφέρον και ζήτησε λογαριασμό πειραιώς για την κατάθεση χωρίς να αναφέρει την υπηρεσία λεφτά στο λεπτό. Με πήρε νωρίτερα να μου πει ότι έκανε την κατάθεση και να πάω στο μενού μεταφορές του web banking να δω τι έχει. Μάταια εξηγούσα ότι εκεί είναι για να στείλω λεφτά και όταν είδε ότι δε τσιμπάω με καθοδήγησε στο mobile web banking στο μενού νέα συναλλαγή, να βάλω το ποσό που και καλά θελω να λάβω και μετά να του έδινα τον κωδικό του sms. Εννοείται ότι του έλεγα ότι δεν έχει έρθει sms και ότι έτσι στέλνω λεφτά, για να λάβεις είναι διαφορετική η διαδικασία και άρχισε τα με προσβάλεις και τέτοια. Βέβαια θα έπρεπε να την ψιλιαστώ πιο νωρίς οταν ανέφερε ότι πλήρωσε 17 ευρώ για την υπηρεσία αλλά όλα καλά μωρέ δεν ήταν πολλά. Μάλιστα ο τύπος με την ίδια φωνή παρίστανε μπαμπα γιο και τον μικρό αδερφό!

 

Προσοχή παιδιά!

Επεξ/σία από Finn
  • Like 11
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γράφω ότι πήγαν να μου αποσπάσουν χρήματα μέσω της υπηρεσίας λεφτά στο λεπτό της τράπεζας Πειραιώς. Σε μπερδεύουν και σε καθοδηγούν στο να χρησιμοποιήσεις την εν λόγω υπηρεσία ώστε να τους στείλεις το πιν που δίνει η τράπεζα και με το οποίο αυτοί κάνουν ανάληψη του ποσού και ο λογαριασμός του θύματος χρεώνεται, τη στιγμή που το θύμα περίμενε πίστωση του ποσού στο λογαριασμό του.

Σου είναι πιο ξεκάθαρο τώρα;

Επεξ/σία από Finn
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κακώς το χειρίστηκες το θέμα.Εγώ στη θέση σου θα του έστελνα σε μήνυμα ένα ψεύτικο κωδικό και θα τον έβαζα στη διαδικασία να πηγαίνει από ATM σε ATM να κάθεται να πληκτρολογεί σαν βλάκας.Αν μου έλεγε οτι δεν βγάζει λεφτά θα του έλεγα "έκανα λάθος το τελευταίο ψηφίο.Να πάρε το σωστό".Μετά θα του έλεγα άλλη δικιολογία οτι το ΑΤΜ ίσως δεν είχε αρκετά λεφτά μέσα οπότε να πάει σε κάποιο άλλο να δοκιμάσει κ.ο.κ μέχρι να του σπάσω τα νεύρα.....

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εντάξει δεν την πάτησες.

Αλλά ειλικρινά αν κάποιος είναι τόσο βλάκας ώστε να την πατήσει με τέτοιες σαχλαμάρες, ίσως θα την καλύτερα να βρισκόταν κάτω από τη φροντίδα της πρόνοιας.

 

  • Thanks 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tarantules είπε

Κακώς το χειρίστηκες το θέμα.Εγώ στη θέση σου θα του έστελνα σε μήνυμα ένα ψεύτικο κωδικό και θα τον έβαζα στη διαδικασία να πηγαίνει από ATM σε ATM να κάθεται να πληκτρολογεί σαν βλάκας.Αν μου έλεγε οτι δεν βγάζει λεφτά θα του έλεγα "έκανα λάθος το τελευταίο ψηφίο.Να πάρε το σωστό".Μετά θα του έλεγα άλλη δικιολογία οτι το ΑΤΜ ίσως δεν είχε αρκετά λεφτά μέσα οπότε να πάει σε κάποιο άλλο να δοκιμάσει κ.ο.κ μέχρι να του σπάσω τα νεύρα.....

Το σκέφτηκα εκ των υστέρων ότι έπρεπε να κάνω χαβαλέ μαζί του δυστυχώς.

9 λεπτά πριν, _chris_ είπε

 Εντάξει δεν την πάτησες.

Αλλά ειλικρινά αν κάποιος είναι τόσο βλάκας ώστε να την πατήσει με τέτοιες σαχλαμάρες, ίσως θα την καλύτερα να βρισκόταν κάτω από τη φροντίδα της πρόνοιας.

Καλά εγώ δε την πάτησα αλλά σκέψου πόσος κόσμος αν ενημερωθεί κατάλληλα θα μπορεί στο μέλλον να είναι πιο ψιλιασμένος . Ήταν αρκετά πιεστικός και ήθελε συνέχεια να καθοδηγεί χωρίς να αφήνει περιθώρια σκέψης. Ένας που θέλει τα χρήματα πως και πως γιατί καίγεται δε θα πιστέψει ότι πρόκειται περί απάτης. Μιλάμε για άτομα που όχι δε ξερουν να χρησιμοποιούν το e-banking αλλά ούτε το SMS στο 13003 δε μπορούν να στείλουν.

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σταθείτε ωρέ παντογνώστες.

Ο συμφουρμίτης αναφέρει κάτι.Και έναν μόνο να βοηθήσει αυτό που γράφει καλό είναι.Είναι άσχημο κάποιοι να τον αποπαίρνουν.

  • Like 21
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Για σταθείτε ωρέ παντογνώστες.

Ο συμφουρμίτης αναφέρει κάτι.Και έναν μόνο να βοηθήσει αυτό που γράφει καλό είναι.Είναι άσχημο κάποιοι να τον αποπαίρνουν.

 Εχει γνωστά τρολς που συχνάζουν στο μπλα μπλα και είναι κομμάτι της καθημερινότητας τους ο εμπαιγμός άλλων. Ignore κι όλα καλά! 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Finn είπε

Το σκέφτηκα εκ των υστέρων ότι έπρεπε να κάνω χαβαλέ μαζί του δυστυχώς.

Καλά εγώ δε την πάτησα αλλά σκέψου πόσος κόσμος αν ενημερωθεί κατάλληλα θα μπορεί στο μέλλον να είναι πιο ψιλιασμένος . Ήταν αρκετά πιεστικός και ήθελε συνέχεια να καθοδηγεί χωρίς να αφήνει περιθώρια σκέψης. Ένας που θέλει τα χρήματα πως και πως γιατί καίγεται δε θα πιστέψει ότι πρόκειται περί απάτης. Μιλάμε για άτομα που όχι δε ξερουν να χρησιμοποιούν το e-banking αλλά ούτε το SMS στο 13003 δε μπορούν να στείλουν.

 Και το νουμερο για το sms μετακινησης,λαθος το εγραψες φιλος.

Πλακα κανω εννοειτε(εσυ ομως αληθεια το εγραψες λαθος,χαχαχα) και καλα κανεις που το αναφερεις γιατι οπως λεει και ο παππους εστω και ενας να την γλιτωσει καλο κανεις.Απο την αλλη για να την πατησεις με τον τροπο που περιγραφεις πρεπει να εισαι πολυ καυσαεριο φιλε,δεν το λεω για σενα,γενικα μιλαω.Καταρχην και να του δωσεις τον κωδικο sms που στελνει η τραπεζα τι θα τον κανει?Αυτο τον κωδικο πρεπει να τον πατησει ο κατοχος του λογαριασμου που κανει την αποστολη χρηματων.Ο αποδεκτης των χρηματων τι μπορει να κανει με αυτο τον κωδικο?Να προσπαθουσε με καποιο τροπο να σου αποσπασει username και password να το δεχτω.Δεν ξερω,ή καπου μπερδευομαι ή μας τα λες περιεργα ή απλα δεν καταλαβες τι ηθελε να κανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτό τον κωδικό πάει στο ATM και πατάει ανάληψη με κωδικό και χρεώνεται το θύμα. Ήδη έχω πει την ιστορία σε πόσα άτομα και είμαι σίγουρος κρίνοντας από την αντίδραση τους ότι θα την είχαν πατήσει. 

 

Υ. Γ Έχω ξεχάσει τον αριθμό γιατι έγραψα εφαρμογή να στέλνει το μήνυμα αυτόματα 😂

Επεξ/σία από Finn
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα καταλαβα τι εννοεις.Απο τη στιγμη που σου ειπε βαλε το ταδε ποσο και δωσε μου το sms επρεπε να του το κλεισεις.Πριν ομως να του ριξεις ενα καλο στολισμα που να περιλαμβανει ολους τους αγιους,γνωστους και μη.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Τωρα καταλαβα τι εννοεις.Απο τη στιγμη που σου ειπε βαλε το ταδε ποσο και δωσε μου το sms επρεπε να του το κλεισεις.Πριν ομως να του ριξεις ενα καλο στολισμα που να περιλαμβανει ολους τους αγιους,γνωστους και μη.

Και να τον βρίσει τι θα γίνει;

Απλά ο άλλος θα το κλείσει και θα πάει στο επόμενο θύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...