Προς το περιεχόμενο

Λεφτά στο λεπτό και απάτες


Finn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αυτό λέω. Προσπαθούσε να με πείσει ότι η διαδικασία λήψης χρημάτων γίνεται έτσι ενώ στην ουσία έτσι γίνεται η διαδικασία αποστολής χρημάτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μια φορά μου είχε στείλει στο fb ένας λογαριασμός που έκανε μπαμ ότι είναι fake. Είχε μία γυναικεία φωτογραφία και έλεγε και καλά ότι ήθελε κάτι  παιχνίδια gameboy που είχα για τα παιδιά της

Επιβεβαιώθηκαν οι υποψίες μου ότι κάτι δεν πάει καλά με το λογαριασμό όταν μου είπε πως μπορεί να πληρώσει μόνο με paypal  και ότι δεν είχε πρόβλημα να δώσει 20Ε για κούριερ και άλλα 15Ε για να έξοδα συσκευασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17€ "πλήρωσε" ο δικός μου σήμερα για online έμβασμα! Red flag συχνό αυτή η διάθεση τους να πληρώσουν υπερογκα πόσα για μεταφορικά και έξοδα, θελοντας να δείξουν έτσι ότι θελουν πολύ το προϊόν που είναι προς πώληση. "Έχω στείλει τα λεφτά απλά πρέπει να πατήσω το κουμπί για να τα δεις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Finn είπε

17€ "πλήρωσε" ο δικός μου σήμερα για online έμβασμα! Red flag συχνό αυτή η διάθεση τους να πληρώσουν υπερογκα πόσα για μεταφορικά και έξοδα, θελοντας να δείξουν έτσι ότι θελουν πολύ το προϊόν που είναι προς πώληση. "Έχω στείλει τα λεφτά απλά πρέπει να πατήσω το κουμπί για να τα δεις"

Είναι πράγματι πολύ πιστικοί, πραγματικοί ηθοποιοί με ταλέντο. 

 Γιαυτό και έχουν εξοντώσει οικονομικά, μια με τη ΔΕΗ τάχα μου, μια με δήθεν ατυχήματα,

  όλες τις γριές στα χωριά!

 Όσο για σένα φίλε, πάλι καλά που εκτός απ το πιν, δεν σου ζήτησε να στείλεις και τις πόρτες ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Finn είπε

Τα διαβάζεις κατά καιρούς και λες πως την πατάνε! Ήρθα η ώρα να συμβεί και σ' έμενα σήμερα χωρίς όμως να την πατήσω.

Πουλάω κάτι μπαλκονόπορτες στο car.gr και σημερα ένας κύριος έδειξε ενδιαφέρον και ζήτησε λογαριασμό πειραιώς για την κατάθεση χωρίς να αναφέρει την υπηρεσία λεφτά στο λεπτό. Με πήρε νωρίτερα να μου πει ότι έκανε την κατάθεση και να πάω στο μενού μεταφορές του web banking να δω τι έχει. Μάταια εξηγούσα ότι εκεί είναι για να στείλω λεφτά και όταν είδε ότι δε τσιμπάω με καθοδήγησε στο mobile web banking στο μενού νέα συναλλαγή, να βάλω το ποσό που και καλά θελω να λάβω και μετά να του έδινα τον κωδικό του sms. Εννοείται ότι του έλεγα ότι δεν έχει έρθει sms και ότι έτσι στέλνω λεφτά, για να λάβεις είναι διαφορετική η διαδικασία και άρχισε τα με προσβάλεις και τέτοια. Βέβαια θα έπρεπε να την ψιλιαστώ πιο νωρίς οταν ανέφερε ότι πλήρωσε 17 ευρώ για την υπηρεσία αλλά όλα καλά μωρέ δεν ήταν πολλά. Μάλιστα ο τύπος με την ίδια φωνή παρίστανε μπαμπα γιο και τον μικρό αδερφό!

Προσοχή παιδιά!

Στελιο να περασω απο το σπιτι σου να μου δωσεις ενα 100αρικο στο χερι να μη μπλεκουμε με ατμ και εφαρμογες????

Σε κραζω δημοσια που για αλλα κι αλλα κουτσομπολια στελνεις μηνυμα αλλα αυτο το εμαθα απο το insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stam53 είπε

Είναι πράγματι πολύ πιστικοί, πραγματικοί ηθοποιοί με ταλέντο. 

 Γιαυτό και έχουν εξοντώσει οικονομικά, μια με τη ΔΕΗ τάχα μου, μια με δήθεν ατυχήματα,

  όλες τις γριές στα χωριά!

 Όσο για σένα φίλε, πάλι καλά που εκτός απ το πιν, δεν σου ζήτησε να στείλεις και τις πόρτες ☺️

Μάλλον ζεις σε άλλο κόσμο και δεν έχουν πέσει στην αντίληψη σου περιστατικά όπου κόσμος έχει λάβει τούβλα αντί κινητού, έχουν φύγει εμβάσματα για δήθεν φθηνά iphone, laptop από dubai στη μισή τιμή, πλεηστεησο μισό τιμής από μια αποθήκη που ξέρει ένας ξάδερφος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ήξερα την υπηρεσία "λεφτά στο λεπτό" αν και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δεν κρύβω πως έμεινα έκπληκτος από το συγκεκριμένο τόπικ, διότι πολύ απλά μου φάνηκε τελείως ηλίθιος ο ισχυρισμός του πελάτη πως θα κάνει κατάθεση μέσω μιας υπηρεσίας ανάληψης. Παρ' όλα αυτά, το γεγονός πως έτυχε να έχω ακουστά αυτή την υπηρεσία, δεν σημαίνει και πως την ξέρουν όλοι, με τον ίδιο μου τον εαυτό να αποδεικνύει το αντίθετο, μιας και την έμαθα σχετικά πρόσφατα από ένα τόπικ εδώ στο Insomnia. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν καν τι είναι, οπότε καλά έκανε ο TS που το ανέφερε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, magnam είπε

Προσωπικά ήξερα την υπηρεσία "λεφτά στο λεπτό" αν και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δεν κρύβω πως έμεινα έκπληκτος από το συγκεκριμένο τόπικ, διότι πολύ απλά μου φάνηκε τελείως ηλίθιος ο ισχυρισμός του πελάτη πως θα κάνει κατάθεση μέσω μιας υπηρεσίας ανάληψης. Παρ' όλα αυτά, το γεγονός πως έτυχε να έχω ακουστά αυτή την υπηρεσία, δεν σημαίνει και πως την ξέρουν όλοι, με τον ίδιο μου τον εαυτό να αποδεικνύει το αντίθετο, μιας και την έμαθα σχετικά πρόσφατα από ένα τόπικ εδώ στο Insomnia. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν καν τι είναι, οπότε καλά έκανε ο TS που το ανέφερε.

Στο πρώτο τηλεφώνημα απλά ζήτησε IBAN για την κατάθεση. Στην πορεια βγήκε το λεφτά στο λεπτό. 

 

Εν τω μεταξύ μερικοί γουστάρετε να την πατάει κόσμος και μετά να τους κράζετε στα διάφορα topics που ανοίγουν να πούνε τον πόνο τους. Karma is bitch guys, καλό 8ωρο στο μπλα-μπλα θα σας κολλήσουμε και ένσημο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pigos23 είπε

Καταλαβε κανεις τι λεει?

Η πρωτη μου αντιδραση, προσπαθωντας να το διαβασω.

 

Επεξ/σία από sexymwro7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, sexymwro7 είπε

Η πρωτη μου αντιδραση, προσπαθωντας να το διαβασω.

Ενα βραβείο στο παιδί και γρήγορα. Ανακάλυψε τον τροχό. Ένας mod ας το κλειδώσει καλύτερα, μάλλον δεν είναι χρήσιμη πληροφορία για κανέναν. 

Επεξ/σία από Finn
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ κατάλαβα τι είπε από την πρώτη στιγμή ο φίλος και thanks για την ενημέρωση. Την υπηρεσία λεφτά στο λεπτό την έχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές με μεγάλη προσοχή στο παρελθόν.

Αυτό που δεν μπορώ να πιστέψω είναι το θράσος κάποιων να κλέψουν τα λεφτά σου, τον κόπο σου, τις οικονομίες σου... Α! μην ξεχάσουν οι καλοί αστυνομικοί και δικηγόροι να τους αφήσουν ελεύθερους άμεσα σε περίπτωση που τους βρούνε... Ας βάλουν φυλακή μόνο αυτούς που χρωστάνε στα φιλανθρωπικά ιδρύματα που λέγονται τράπεζες, έτσι για παραδειγματισμό...

Επεξ/σία από nosleep
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν εχω καταλαβει αν ειναι δυνατον να σου επιβαλει καποιος πως θα κανεις τη συναλλαγη αγοραπωλησιας Τι παει να πει σε καθοδηγησε στο μενου κλπ που λες

Εφοσον δεν εβλεπες να σου χει βαλει λεφτα πολυ απλα δεν το συνεχιζεις κ του λες οταν βαλεις τα χρηματα τα ξαναλεμε

Η υπηρεσια λεφτα στο λεπτο ειναι εξαιρετικη υπηρεσια

 

Επεξ/σία από pigos23
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Εγω δεν εχω καταλαβει αν ειναι δυνατον να σου επιβαλει καποιος πως θα κανεις τη συναλλαγη αγοραπωλησιας Τι παει να πει σε καθοδηγησε στο μενου κλπ που λες

Εφοσον δεν εβλεπες να σου χει βαλει λεφτα πολυ απλα δεν το συνεχιζεις κ του λες οταν βαλεις τα χρηματα τα ξαναλεμε

Απλα ψάρωσε ο άλλος και παραλίγο να την πατήσει. Και εγώ στην θέση του  ακριβώς το ίδιο θα αντιδρούσα και θα του έλεγα ότι το PIN είναι για να στέλνεις λεφτά όχι για να πάρεις όποτε και δεν έχει νόημα αυτό που ζητούσε.

Είναι η δεύτερη φορά που ακούω για την συγκεκριμενη υπηρεσία, πρώτη φορά την είχα ακούσει πριν κάποιους μήνες παλι από εδώ για θέμα που πάλι είχε να κάνει με απάτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Εγω δεν εχω καταλαβει αν ειναι δυνατον να σου επιβαλει καποιος πως θα κανεις τη συναλλαγη αγοραπωλησιας Τι παει να πει σε καθοδηγησε στο μενου κλπ που λες

Εφοσον δεν εβλεπες να σου χει βαλει λεφτα πολυ απλα δεν το συνεχιζεις κ του λες οταν βαλεις τα χρηματα τα ξαναλεμε

Η υπηρεσια λεφτα στο λεπτο ειναι εξαιρετικη υπηρεσια

Είναι η μέθοδος που χρησιμοποιησε ο συγκεκριμένος και πιστεύω ένας ανίδεος θα την πατούσε 1000%.  Δεν είναι όλος ο κόσμος εξοικοιωμενος με τις υπηρεσίες Web banking. Επιμένει και σου λέει εκεί είναι τα λεφτά ρε μεγάλε τα έστειλα αλλά για να τα δεις πρέπει να κάνεις αυτό το τελευταίο βήμα. 

Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου τεχνολογικά μορφωμένο οπότε δεν έπαιζε να την πατήσω. Στην αρχή ομολογώ ότι δε πίστευα ότι παίζει να είναι τόσο ηλιθιος ώστε να θέλει να με κοροϊδέψει καθοδηγωντας με στο μενού με τις μεταφορές οπότε θεώρησα ότι αυτός δε ξέρει πολλά σχετικά με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Σε μια φάση πίστεψα ότι όντως το έχει στείλει το έμβασμα με την υπηρεσία λεφτά στο λεπτό και πρέπει να πατήσω κάποιου είδους accept όπως είναι στο PayPal. Γιατι; Γιατί είναι η πρώτη φορά που ακούω για αυτή την υπηρεσία. Το άφησα να δω πως θα εξελιχθεί και στο τέλος του το κλεισα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...